За детските градини...

  • 2 126
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 727
Вчера говорих с директорката на една градина в Пловдив. Имало нова наредба, според която не можели да взимат деца, които нямат навършени 3 години. Дъщеря ми е родена февруари 2006, могат да я вземат най-рано септември 2009, а аз исках да я пусна септември 2008.
За първи път чувам за яслени групи под 3 години, нищо такова не спомена директорката.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 456
Вчера говорих с директорката на една градина в Пловдив. Имало нова наредба, според която не можели да взимат деца, които нямат навършени 3 години. Дъщеря ми е родена февруари 2006, могат да я вземат най-рано септември 2009, а аз исках да я пусна септември 2008.
За първи път чувам за яслени групи под 3 години, нищо такова не спомена директорката.

За детската градина е тази възрастова граница.
В яслата стига детето да може да ходи и по-малки ги взимат. Като граница за повечето ясли, когато подавах документи визираха 1,6 месеца. Но чувам, че и по-малки дечица се приемат.

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 727
Аз точно за градините говорех, а както виждам по-горе става въпрос за някакви преходни групи от 2 до 3 години, тук в Пловдив такива за съжаление няма и не предлагат да сформират.

# 18
  • Мнения: 8 769
kukuruzka, и аз не светвам къде е проблема.  newsm78
Принципа на групиране е годината на раждане. Твоето детенце е очевидно 2004 г и би трявбало да е първа група с наборчетата си.
Дъщеря ми е 2003 и е втора група.
За материала който изучават-не мисля, че има за какво да се притесняваш. В яслата не научават нищо. Там ги гледат. Евентуално придобиват някои основни навици (да не се напишкват).
Когато дъщеря ми постъпваше в първа група в дг ни казаха програмата, но подчертаха, че не се набляга толкова на нея, колкото на изграждане на навици. Т.е. да се обслужват сами, да се хранят сами, да си сгъват и подреждат дрехи, играчки и прочие. Как да се държат помежду си и т.н.
От тази гледна точка не виждам никакъв повод за притеснение, че детето ти ще изостане.
Би изостанало, ако не ходи на училище. Grinning

# 19
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Предполагам, че проблемът е, че на детето не му е интересно с по-мънички деца. Нека майчето помоли да го преместят в по-горната група, където навярно ще са на неговата възраст.

# 20
  • Мнения: 306
Така.Ами както споменах,в тази градина взимат деца в яслена възраст,защото тук,на село,няма ясла! WinkТа така-2-3години -Iгрупа:3-4-II и 5-6-IIIгрупа.Проблемът е,че болшинството,да не кажа всички деца,са на 2-2,5гдо 3.Имаше родителска среща-говореше се за гърнета и т.н.,като на родителските срещи в яслата в София.Искаха да купим книжки с твърди корици и 2 учебни помагала за възраст 2-3г./на IIгрупа са за 3-4/Е за това се тръшкам!И не,че съм я карала,но започна сама да иска да учи  буквите,играе и се занимава с нови и неща...А там ще и показват тепърва какво е зайче... #Cussing out

# 21
  • София
  • Мнения: 13 206
Дъщеря ми беше изписана от ясла на 22.05.'07г.След подадени документи, бяхме одобрени в детска градина,която в този момент беше под карантина,така остана и целият юни месец.Юли,както е известно,всички градини са в ремонт.Тръгна от август в сборна група.Да,до тук добре.Сега се оказва,че ще бъде в Iгрупа,а там са деца в яслена възраст,максимум до 3год.Понеже няма ясла,а и не е довършено помещението за IIIгрупа, били 2 и половина,мрън-мрън...А и след като се запознах с това,което включва учебната програма,след като се обсъди какви играчки и помагала е нужно да бъдат закупени,имах дежаву,това вече тя беше научила в яслата!!!И какво-сега да тъпче на едно място, още една година,защото"няма да и бъде излишно"!!!И така било,нямало как да размества,да натоварава колегите и т.н.Бясна съм и търся съвет.Да уточня,градината е извън София/но се води квартал!/Трудно можем да си позволим частна детска градина,та така!Какво да правя?Не искам да спирам развитието на дъщеря ми,чувствам се толкова виновна...

Ами не знам какво е научила в яслата, но яслата изобщо няма за задача да учи децата на математика примерно Wink После.. как прецени, че това дето ще учат не е подходящо, под нивото на детето ти е? Педагог ли си? Защото искам да ти кажа, че аз на възрастта на дъщеря ми съм можела да чета, а тя знае 5 букви на кръст... Ама аз сама виждам, че обучението на едно дете не го може всеки и е крайно време това да се разбере. Аз мога да обясня нещо, но не и да я уча.. има си последователност. Та затова питам по какво прецени каква е програмата? Програмата за 1 група е еднаква, а в яслата програма и учебници няма, така че ми се вижда странно дъщеря ти да е минала 1 група на ДГ в яслата  Rolling Eyes А относно децата и възрастта им. Могат да приемат деца, които в дадената година ше навършат 3 г. Така е и с училището. Моята дъщеря ще тръгне на 7 и половина, а някои няма да имат навършени 7. Добре е да имаш амбиции за детето си, но пък не омаловажавай учебните програми. Защото например всички учим децата си на буквите, а не се сещаме, че децата първо трябва да усвоят звуците Grinning

Последна редакция: чт, 11 окт 2007, 21:56 от Vache

# 22
  • София
  • Мнения: 13 206
Ами на нейната възраст,които са били пролетта,сега са минали във IIгрупа,а тя,понеже не я взеха,защото имаха варицела и тръгна със сборната август-наесен I група.А бебоците,които тръгват на 2г.са 2години Iгрупа/докато станат на 3г./И аз това питам-"Къде съм аз-къде сте вий!",както казва Христо Гърбов!

Ако сега детето е на 3 г. и 5 м как нейните връстници ще са втора група? Дъщеря ми е втора и е на 4 г. и 7 м.

# 23
  • Мнения: 306
Ами на нейната възраст,които са били пролетта,сега са минали във IIгрупа,а тя,понеже не я взеха,защото имаха варицела и тръгна със сборната август-наесен I група.А бебоците,които тръгват на 2г.са 2години Iгрупа/докато станат на 3г./И аз това питам-"Къде съм аз-къде сте вий!",както казва Христо Гърбов!

Ако сега детето е на 3 г. и 5 м как нейните връстници ще са втора група? Дъщеря ми е втора и е на 4 г. и 7 м.
И аз това питам!Но е факт!!!
 #2gunfireВ I група са до 3г.,така е на село!А програмата-книжки за деца 2-3г.Във IIгрупа са на 3-4г.,а IIIгрупа са 5-6г.

# 24
  • Мнения: 7 106
...и по тая логика - 7-8 години 4-та група или така наречената предучилищна? Или я пропускат и направо тръгват първи клас?
Но нали ти е известно, че предучилищната е задължителна и няма как да бъде пропусната?!
Значи нещо с изчисленията ти не е на ред.
Книжките с означение 2-3 години са точно за първа група, защото в нея са деца от 2,7-8 месаца до 3-3,8-9 месеца. Все пак на 15 септевмри не всички деца от набор 2004 са точно на 3 годинки. Тези родени в началото на годината са на 3,9 месеца  Peace. Но това не значи че трябва по преценка на родителя да тръгнат направо във втора група. Всъшност би могло, в някои детски градини ги взимат, но така или иначе догодина ще повтори втората група  Wink, по-горе обясних, че в първи клас дъщеря ти трябва да тръгне с набора си.

А че и на моята и е по-интересно с каки, това е ясно  Wink. Но тя си тръгна първа група, защото така трябва.

# 25
  • София
  • Мнения: 13 206
Ами на нейната възраст,които са били пролетта,сега са минали във IIгрупа,а тя,понеже не я взеха,защото имаха варицела и тръгна със сборната август-наесен I група.А бебоците,които тръгват на 2г.са 2години Iгрупа/докато станат на 3г./И аз това питам-"Къде съм аз-къде сте вий!",както казва Христо Гърбов!

Ако сега детето е на 3 г. и 5 м как нейните връстници ще са втора група? Дъщеря ми е втора и е на 4 г. и 7 м.
И аз това питам!Но е факт!!!
 #2gunfireВ I група са до 3г.,така е на село!А програмата-книжки за деца 2-3г.Във IIгрупа са на 3-4г.,а IIIгрупа са 5-6г.



Ъъъъъ, това е нещо сбъркано в такъв случай  Rolling Eyes Rolling Eyes
Набор 2003 в момента е втора група навсякъде - официално. Какви са тия книжки? Имаш ли повече инфо? В първа група си започва обучение по програми. Те са си утвърдени от министерството. Нашата е на издателство "Изкуство" и си е учебна програма. не са книжки.... е можеш ли да я прехвърлиш в по-горна група?

# 26
  • Мнения: 306
Оказа се,че имало начин,но...та сега се надявам на развръзка,стискайте ми палци!За групите сметките са ми криви,защото те самите дори нямат точно определени правила,а подготвителната група била с III-a! ooooh!И на мен ми е трудно да схвана,дано да успея да я преместя-защото съм права,дори те го признаха,но я оставили вI,защото нямало място въвII!Ще пиша пак!

# 27
  • София
  • Мнения: 1 456
Дано успеете! Не се вързвай на това, че нямали място! След като са приели детето в съответната взъраст , значи са предвидили колко места имат.   Hug

# 28
  • Варна,Младост
  • Мнения: 200
Чета,чета и се обърквам...Дъщеря ми е  на 2,2 годинки,но ще я обучават с някаква книга от издателство Изкуство.Как да се обличат,какво е чорап,кола ,блуза и разни такива неща.Според някой от горните мнения излиза,че е 1 група,а тя се води яслена.Нещо не мога да разбера newsm78

# 29
  • София
  • Мнения: 3 787
Чета,чета и се обърквам...Дъщеря ми е  на 2,2 годинки,но ще я обучават с някаква книга от издателство Изкуство.Как да се обличат,какво е чорап,кола ,блуза и разни такива неща.Според някой от горните мнения излиза,че е 1 група,а тя се води яслена.Нещо не мога да разбера newsm78
Ами,сина ми е на 2,5 годинки и е първа група.А аз съм подавала молба за ясла,списъците,в които фиргурираше,бяха за яслаенска група.Но в последния момент решили,че от 2 до 3 г. ще са в първа предварителна група.
И така,в нашата градина,от 2 до 3 г. са в първа/предварителна/ и от 3 до 4 г. също са в първа група newsm78

Общи условия

Активация на акаунт