Разсиновяването-тема табу???

  • 41 183
  • 242
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 380
Винаги се е смятало, че осиновителите са по - някакъв начин обременени и изоставащи сравнение с биологичните родители.

Но това е темата, която показва, че не е така:) Има нещо, в което сме напред!!!

Можем да се откажем от децата си ей така... Само да стигнем до съда и да имаме търпение. А да видим кой може да го направи с биологичното си дете, а?

Темата е много хубава. Често съм се замислял каква е основната разлика между биологичен родител и осиновител. Точно тази е. Колко и странно да звучи. Закона ни позволява да се обърнем назад и да тръшнем една врата.

Кризите със загуба на доверие в пубертета трябва наистина да са зловещи. Децата, които се разосиновяват днес ( и все пак какво става с дъщерите? - раздърщеряване?Simple Smile са били осиновявани преди 10, 12, 15 години...

Не вярвам тогава да е имало кой знае колко смелчаци, които да са говорили с децата си по темата и да са се преборили с голяма част от страховете си.  Същите тези деца имат родители възпитавани и израстнали по - онова време, когато това беше тема табу.

Аз лично смятам, че сме късметлии, че осиновяваме днес. Когато все повече хора смятат, че е правилно да се говори за осиновяването.

Смятам, че е наистина жестоко да разосиновиш дете. Но вярвам също така, че едно дете може да бъде много по - жестоко...

Дано повече родители намират сили и подкрепа да се справят с трудната ситуация.

# 46
  • Мнения: 2 123
Смятам, че е наистина жестоко да разосиновиш дете. Но вярвам също така, че едно дете може да бъде много по - жестоко...


Би ли пояснил малко повече моля.

# 47
  • Мнения: 1 843
Мисля, че се сещам за какво говори.

Това са моментите, които наричам "сърдечни шамари". Когато си дал 100 пъти по 100% от себе си и нещата започват да вървят благо, леко, весело, отпускаш се... и изведнъж! Изведнъж малките сладури забождат една от онези невинни и отровни стрели в сърцето ти...защото, макар и наясно, макар и неочакващ нищо...някак подсъзнателно се надяваш на...любов, също като твоята.

Боли страшно, когато не си подготвен, малко по-малко, когато си, но боли, със сигурност боли.

И все пак - обясни Магьоснико.

# 48
Това което ще напиша не зная дали има връзка с разсиновяването но вчера за първи път гледах БГ пълна промяна и открих че тези жени са страшно комплексирани и без никакво самочувствие. Исками се да поговорим за малтретираните деца и жени и това малтретиране не е само физическо но и психологическо което е може би по страшно. Оглеждайки се около мен виждам страшно много малтретирани жени който не смеят да предприемат нещо от страх и от това какво ще кажат хората .Знаете ли какво ми каза моя приятелка която се разведа с мъжа си след 14 год. когато я оперираха от тумор и вече се касаеше за физическото оцеляване на нея и децата и. Каза ми че майка и винаги и е казвала ,че трябва да търпи защото това било нормално, баща и също тормозеше майка и. Баба ми беше страшно властна и понеже майка ми и вуйчо ми са с по меки характери е успяла да им съсипе живото макар и несъзнателно. И майка ми и вуйчо ми са си избрали властни половинки тип баба ми .Вуйчо ми още живее с жена си а майка ми се е разведе след 14 год. брак като баба ми постоянно я смяташе за човек втора ръка. Не зная дали схванахте идеята но тези който тръгват да разсиновяват може би са живели в такъв тип семейства ,когато е имало трудности са били пращани при баба и те сега смятат че това е нормалният начин че детето трябва да бъде наказано за това че не се подчинява или не слуша.Изобщо темата за малтретирането е много болезнена лошото е че много хора го преживяват не говорят за това и все по често се случва.Повечето хора не могат да възприемат хората до себе си такива каквито са постоянно ги карат да се променят възлагат им нови и нови по високи изисквания децата трябва да са идеални мъжете или жените супер ,а ние всички сме просто хора със добри и лоши страни и трябвяа да се приемем такива каквито сме.Тези всички мисли снощи бяха породени от едно предаване и от мислите за разсиновяването.

# 49
  • Мнения: 380
Децата са много сетивни. Те ни познават понякога по - добре и от самите нас. И най- вече слабите ни страни.

Често говорим за психологически тормоз. Едно дете, един тинейджър знаейки толкова много за слабите и силните ни страни би могло да се справи чудесно.

Когато то е мотивирано, целенасочено би могло да има огромна власт върху нас. Би могло да ни побърка.

Когато съм имал по тежки пререкания с родителите ми в тинейджърска възраст..., че даже и наскоро покрай Боби съм бил безкрайно точен и хладнокръвен, когато съм имал желание да ги нападна с цел защита.

Идеята ми е, че децата, когато решат да нараняват са безкрупулни, остри, рязки, прецизни.

Ако това е системно може да направи живота ти непоносим.

# 50
  • Мнения: 1 249
В детската градина го записваме на танци, независимо дали то желае и започване да го учим на буквите и да брои, пак за да е по-напред от останалите. В първи клас добавяме уроци по пиано и т.н. Това са все неща, с които детето свиква и с времето се стреми да е все пръв във всичко, за да не разочарова мама.
...
Miraetta, според мен, стемежа на децата да са съвършени е грешка във възпитанието. Обърни внимание и ще видиш, че това са повечето деца, които са психически или физически малтретирани, но това се случва много по-често при биологични родители, отколкото при осиновени, защото при биологичните не всяко дете е желано.


Мисля, че е ясно, че не стАва дума за уроците, кръжоците и пр., а за неистовото желание да ги зарадваш, за това да се стараеш да отгатваш по устните и изражението какво изпитват, да си готов да изпразниш себе си от съдържание с радост и да се запълниш с мечтаното от тях съдържание.

А за дневния режим с уроци, спортове и РИТЪМ  на занятия и отдих - изцяло и искрено съм ЗА.

За нас - изоставените първоначално деца, това е от първостепенна важност - вместо да мислят децата за глупости имат изграждащи и развиващи ги занятия и по-важното - имат ритъм и повтаряемост. Знаят какво конкретно предстои и когато то се случва добиват усет, че нещо зависи и от тях и че е ПРЕДВИДИМО.

А за това, че всяко дете, кето е осиновено,  е желано - да, но понякога е желан абстрактен образ, а конкретно взето реалното дете яма как да го покрие винаги. И оттам неудовлетвореност и какво ли не идва.
И разсиновяващите родеители не са злодеи, нормални хора са си, и на тях им е било мило и приятно да се гушкат с 2-3- годишно
 ангелче.

Последна редакция: вт, 16 окт 2007, 15:15 от Miraetta

# 51
  • Мнения: 1 466
Fussii, точно това е. Независимо какви са мотивите на осиновителите, всички те тръгват с желание за дете. Всички те искат детето, та дори и първоначално да е било заради обществения натиск и стремежа да си като другите.Може да не са подготвени за отглеждането му, но желаят детето. Каквито и да са причините, едва ли някой осиновява, "защото е малко и сладко, а като порасне и не ми харесва ще го върна".

Миналата седмица прочетох това:
"Двумесечно бебе почина в болница от жесток побой, нанесен от майка му, съобщи пресцентърът на МВР.
Кърмачето било настанено в неделя в "Пирогов" с черепно мозъчна травма, но тази сутрин починало.
Социални работници от Комплекса за социални услуги "Майка и бебе", където били настанени майката и малкото, забелязали, че детето е в тежко състояние и веднага се обадили в "Бърза помощ".
След подадения в полицията сигнал, служители на столичното Второ РПУ установили, че травмите по тялото на детето са от жесток побой.
"
Източник: http://netinfo.bg

За пореден път бях потресена, но като се замисля подобно нещо може да се случи само с биологична "майка" и дете, защото всички осиновени деца са желани.

Може да се проваляме като родители, заради хорски очаквания, но това не ни дава право да се откажем от децата си. Ако е биологичното ми дете и виждам, че има проблеми, ще ме боли за него, ще се опитам да намеря път към него и да му помогна, ще му дам цялата си любов, а ако е осиновено... ама нали пак е мое? Естествено, че и с него ще постъпя по същия начин. На кого ще го върна?
Според мен разсиновяването показва, че родителите не са приели детето за свое.

Магьоснико, лично ти би ли си върнал детето, ако се опита да направи живота ти непоносим?
Сигурна съм, че си благодарен на родителите си за това, че са издържали тежките пререкания с теб и не са се отказали да те обичат.  Wink

# 52
  • Мнения: 2 123
Този спор - малтретират ли осиновителите децата си или не -  за мен е безмислен. Или си насилник или не. Насилниците също осиновяват, но в случая това няма никакво значение.

Това, което написах за желанията и очакванията беше в съвсем друг смисъл, но явно не съм била достатъчно ясна - това си е мой проблем Wink

Целта ми беше да поразсъждавам над движещата сила на разсиновяването. Над това какво може да те докара до там, че да причиниш, хайде не да причиниш, да предприемеш подобно нещо. Затова тръгнах от очакванията на родителите

# 53
  • Мнения: 1 466
Мисля, че е ясно, че не стАва дума за уроците, кръжоците и пр., а за неистовото желание да ги зарадваш, за това да се стараеш да отгатваш по устните и изражението какво изпитват, да си готов да изпразниш себе си ит съдържание с радосрт и да се запълниш с мечтаното от тях съдържание.

Miraetta, аз не съм осиновена, но също бях готова на ОГРОМНИ подвизи за да получа любовта на баща си, който системно ме пребиваше.
Огромните изисквания към едно дете според мен са психически тормоз. Факта, че детто се стреми да е все по-съвършено не показва ли, че усеща някаква липса на любов или някакво колебание в родителите си, спрямо самото себе си и личностните си качества?

Добре, Fussii, кажи лично теб какво би те накарало да разсиновиш детето си.  Wink

# 54
  • Мнения: 1 249
Този спор - малтретират ли осиновителите децата си или не -  за мен е безмислен. Или си насилник или не. Насилниците също осиновяват, но в случая това няма никакво значение.

Това, което написах за желанията и очакванията беше в съвсем друг смисъл, но явно не съм била достатъчно ясна - това си е мой проблем Wink

Целта ми беше да поразсъждавам над движещата сила на разсиновяването. Над това какво може да те докара до там, че да причиниш, хайде не да причиниш, да предприемеш подобно нещо. Затова тръгнах от очакванията на родителите

Много даже си ясна. За възмездието си невероятно точна.

За малтретирането : за физическото мисля, че никой осиновител не го прави. Потупването по дупето не е никакво малтретиране.

За психическото: има такива случаи, че хорърите по ТВ бледнеят.  Но те са често гарнирани с :" С пръст не сме те пипнали". Е в тия случаи си мисля, че по-добре да се поотупа едно дете - това поне показва близост и лично отношение, а не хладната дистанцираност на страдалец.

 


Последна редакция: вт, 16 окт 2007, 15:31 от Miraetta

# 55
  • София
  • Мнения: 533
Fussii, много си права за мотивацията! Хубаво е да си даваме сметка за съзнаваните (а ако можем и за несъзнаваните) мотиви на поведението си, особено в случаите на толкова отговорни решения като осиновяването.

Това е смисълът мотивацията да бъде обсъждана и в кандидат-осиновителното проучване, но много често хората реагират прекалено остро. "Как така какво ме мотивира? Просто искаме да имаме дете. Какво повече има да го обсъждаме?" е най-честата реакция.

Желанието и мотивите действително определят очакванията. А съответно и разочарованията, които когато се понатрупат в повечко, се стига до разсиновяване...

# 56
  • Мнения: 2 123
Цитат
Добре, Fussii, кажи лично теб какво би те накарало да разсиновиш детето си. 

Ама аз нали за това пиша ... разсъждавам по темата и се опитвам да не съдя предварително, а да мисля. И ужасно се страхувам да кажа "Аз никога няма да ....."
Сигурно ще има някакъв момент, в който ще ми падне пердето и ще искам да му прегриза гръцмуля  Wink

Но на този етап, не си представям как се отказваш от детето си. И не е прав магьосника - това не екато да затръшнеш врата. Тръшкането на врати аз много го умея, питайте мъжа ми  Joy. Тръшкането е еднократен акт, извършен в момент на афект. Разсиновяването предполага серия от действия - бавни и методични. Някой тук беше писал, че изоставянето на детето от БМ е равносилно на опит за убийство, е на мен разсиновяването също ми прилича на такова нещо

# 57
  • на път
  • Мнения: 2 804
Трудно е да си се представим в тази роля ние - тези, които сме се борили да имаме слънчице в къщи.
Чувала съм, че има такива случаи. Не съм наясно какво може да накара осиновителите да го правят в началния етап на осиновяването. Явно не достатъчно добра самопреценка за личните възможности и очаквания, доза егоизъм може би ... Много ми се иска да няма такива хора и тези, които срещат трудности и разочарования в процеса на отглеждане на осиновени (и биологични)деца, да намират начини и пътища за преодоляване на емоционални състояния и други лични проблеми ... да търсят чужда (професионална помощ) помощ, ако не могат  да се справят сами.

На този етап си мисля, че това е въпрос за несправяне със себе си. Знам, че и във форума има хора на които им е трудно да се справят, защото идва момент (казвам го като преподавател на деца от 13 до 19 години), когато много малко неща зависят от нас. Когато средата е определяща и често подвеждаща и понякога сме безсилни да се справим, но това не са проблеми само на осиновителите, а на всички отглеждащи деца ... а биологичните си деца не "разсиновяваме" и не обвиняваме някой друг за проблемите си, а трябва да намерим начин да се справим сами.

# 58
Когато повдигнах въпроса за малтретирането не говорех за осиновени а по принцип. Това че ние мислим че няма да малтретираме децата си не значи че няма определена група осиновители които не го правят.Това за професионалната помощ е хубаво но една моя позната психоложка каза, че за да започне работа с дете то трябва да пожелае а не родителя защото полза няма говореше за тинейджъри.Научих се да не съдя другите затова не мога да осъдя и тези които разсиновяват деца защото не знам в дадена ситуация как бих постъпила аз и какви са мотивите им.Обръщали ли сте внимание как изглеждат деца които малко или много са малтретирани, част от тях са свити говорят тихо опитват се да направят всичко за да ти се харесат ,някои от тях лъжат други ако видят че мама и тати им обръщат внимание когато са болни симулират болести а част от тях стават агресивни.Преди време в едно предаване по ТВ говореше жена от линия за тинейджъри и тя каза , че много често и се обаждат деца на които най евтиният пуловер е 200 лева за да говорят с нея защото се чувстват самотни.Говоря за децата по принцип защото като започнат да ръстът проблемите са почти еднакви .Пубертета е страшно нещо и сега ще ви разкажа една случка с 13 год. дъщеря на моя позната.Майка и тръгва на работа и и казва като свърши пералнята да простре дрехите. Когато се прибира сварва дъщеря си на терасата да простира и я пита дрехите 8 часа в пералнята ли са стояли ,а тя и отговаря че е простряла дрехите от легена т.е сухите и чак сега се е сетила че е сбъркала.

# 59
  • Мнения: 1 843
Заобиколена съм от хора, приятели от детски години, чийто живот познавам и до ден днешен се стряскам от способността на родителите да бележат живота, качествата и самочувствието на децата си.
Говоря за хора, израсли в биологичните си семейства.

Имам приятелка, която и на почти 40 години още не се отърсила от болезнената нужда да получи одобрението на тате, който никога няма да й го даде, не защото не я обича по своему, просто е е такъв - дребнав, мърморещ и вечно недоволен човек. Тази жена е майка и не може да намери сили, дори в редките случаи, когато той и новата му жена, направят жеста да й гледат детето за два часа, го върнат подстригано по тяхно усмотрение, с орязани ръкави на новата жилетка (били грозни тези маншети), пълно с нова информация - как майка му не струва нищо и не умее да се грижи за нищо...дори тогава, единственото, което може да направи е да преглътне, да ми звънне и да поплаче... До следващия път, когато започне да се престарава, за да ги задоволи...

Аз самата живях в сянката на моята наистина много талантлива, но и безкрайно сурова и властна майка, почти цял живот, независимо, че излязох завинаги от родния дом на 19 години.
Трябваше да прехвърля 30-те за да разбера, че пази щателно мои юношески рисунки и мисли, че имам талант, надхвърлящ нейния...

Относно физическото малтретиране, дори няма да отварям приказка. Толкова е често, че у нас дори не се отбелязва като сериозен проблем.

Това, което не разбирам - създаването на едно дете по обичайният начин, често не е планирано събитие. За много хора това е радостна изненада, за други товар и пречка. За нас може и да звучи парадоксално, но това е факт и то съвсем прост.

Често виждам в мненията - "тя е имала време да мисли 9 месеца..."... Колко време имаме да мислим ние? Този срок при нас е доста по-дълъг, имаме свободата да решаваме, кога, защо...
И, ако дори и при едно съзнателно, обмислено, претеглено събитие като осиновяването, може да се стигне до ситуации, в които една от двете страни да се предаде, тогава наистина се убеждавам, че трябва да се направи много повече в предосиновителния период. Явно имаме нужда от много по-сериозна подготовка и проучване на мотивацията.

Общи условия

Активация на акаунт