Какво значи "Имаш ли чиш"?

  • 3 457
  • 67
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 790
И на всичкото отгоре в Сопот казват на гънрето "куку", от което изумявам #Crazy

В Пловдив също доста често съм го чувала. В някоя от по-старите теми за гърнето, срещнах много сполучливо обяснение - казвало се "куку", вероятно защото ставаш на "куку" докато си научиш детето да го използва  Laughing

# 16
  • Мнения: 5 362
чиш и пиш си е все за пикаенето.
И аз така знам.
Но винаги казвам пишане и акане.

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 727
Много благодаря за отговорите, момичета!   bouquet
Сигурна бях, че е така, но ми трябваха доказателства Mr. Green

П.П. Малко се измести темата с това КУКУ, но да ви кажа, че тук в Пловдив наистина се използва често (аз обаче казвам ГЪРНЕ). Според мен идва от кукам, което значи клякам.

# 18
  • Мнения: 3 880
В Пловдив също доста често съм го чувала. В някоя от по-старите теми за гърнето, срещнах много сполучливо обяснение - казвало се "куку", вероятно защото ставаш на "куку" докато си научиш детето да го използва  Laughing

Хехе Laughing

Според мен произлиза от една рядка диалектна форма на "клякам"- кукна
от там и куку...

# 19
  • Мнения: 4 841
Аз още не задавам такива въпроси, няма и да го правя.
Ще говорим за нещата с истинските им имена.
Същото е и с "има къх" Shocked, вместо "пари"


Имам някаква необяснима алергия към всякакви такива думички - освен цитираните, ще добавя "кунки" (ръце), "папкам" (ям), "има апо" (нещо като "има къх", демек не е за пипане), "папо" (хляб)  Crazy Crazy Crazy
Винаги са ми били много смешни, слава Богу поне по моите скромни наблюдения употребата им масово намалява, въпреки, че темите за "Куку"-то и "пиш-чиш" с небивала регулярност се появяват във форума  Crazy Crazy Crazy

# 20
  • Мнения: 1 733
Сетих се за още нещо - баба ми нарича ръчичките на Калоян "пенки", а крачетата "катета". Направо озверявам като я чуя. Тя чува доста трудно и аз като се ядосам й казвам :"Това не са пенки и катета, а крачета и ръчички". Тя :"Какво?" Аз: "Не наричай така крачетата и ръчичките". Тя пак "Каквоооооооооооооо?" Накрая се хиля вече като ряпа и ми е минал целият яд Simple Smile

# 21
  • София
  • Мнения: 3 679
И аз мисля че пиш=чиш newsm78
Най- добре седнете и се изяснете на кое как ще казвате,че да не стават недоразумения Hug

# 22
  • Мнения: 1 802
Чишшшшшш ... как ти звучи ... сякаш някой ака или сякаш пишка ?



 Joy Звука който се чува по време на пишкане наподобява ''чииишшш''  Joy
Иначе и ние в къщи не употребяваме такива думички. Нещата трябва да се назовават със правилните думи.  Peace

# 23
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
чиш и пиш си е все за пикаенето.

  PeaceИ аз така мисля.

# 24
  • Мнения: 4 406
в различните райони на България го наричат различно.
на мен ми звучи странно когато чувам хора от Западната част на страната да казват  искаш ли да "пикаш "

# 25
  • Мнения: 3 116
Чиш е като пиш, което пък е пишкане  Joy

# 26
  • Мнения: 1 426
Аз пък да използвам повода да питам: а кои са истинските имена?
Защото - "ходи ми се до тоалетната" не е истинско име, то си е чист евфемизъм май се казваше.
"Ходи ми се по нужда" - също, на всичкото отгоре вече и не се използва масово...
А баш истинските ми се видят малко грубички за да се използват за малко дете.
Апропо, наскоро една майка споменаваше, че учила 2-годишното си дете да казва "пенис" вместо "пишка" - не знам защо, но ми се видя много неприлично...

# 27
  • Мнения: 3 116
"Мамо имам пиш" и "Мамо имам ако" използваме ние.

Съответно въпросите също са с пиш и ако  Thinking

Не ми изглежда неприлично  Thinking

# 28
  • Мнения: 1 426
Пиш и ако не са истинските...

# 29
  • Мнения: 2 631
Joy
Ама че тема!
Мъжът ми ми внуши, че момчетата пишкат, а момичетата чишкат, т.к. нямали с какво, да пишкат.  Sick
Та се опитвам, да се придържам към правилото. Mr. Green

При сина ни стана така, че като малък правеше "малко ако" и "голямо ако". Сега пикае и ака.
Дъщеря ни чишка и ака, но май и тя ще мине само на акане, че е по-лесно за изговаряне.

 hahaha

Общи условия

Активация на акаунт