заушка.............ами сега .............

  • 14 408
  • 74
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 17 592
в темата за ваксините в Здравния не съм отразила много компетентни медицински лица. за едно такова се сещам и това лице е "за" ваксинирането.

аз обаче току-що гледах по новините за възраждащата се заушка в Канада, поради нежеланието на групички родители да ваксинират децата си. това е точно MMR ваксината. в резултат дадоха, разбира се, подутите момченца. като майка на син, откровено смятам, че на тези момченца не може да им се случи нищо по-лошо от това, че са се родили в псевдо природно-ориентирано обкръжение. за справка: най-лесна е уикипедия. едва ли има майка на момче, която да не знае какви могат да бъдат последиците от заушката. ако синът ми се разболее, защото още не му е минала ваксината и се е срещнал някъде с такова дете, аз лично ще прекрача всички възможни граници по отношение на т.нар. майка. дано повече хора са гледали кадрите и вземат да се заинтересуват какво се е случвало преди години, когато ваксината срещу едра шарка и заушка не е съществувала. и аз не желая такива неваксинирани деца да посещават детски градини и училища със сина ми. за всеки случай. за щастие един ден ще имам право да окажа натиск върху администрацията и да пожелая добър път и крепко здраве на неваксинираните връстници на сина ми.

п.с. интересно, дали зад подутите тестиси на тези момченца не се крият финансови интереси?  ooooh!

# 16
  • Мнения: 17 546
Некачествените ваксини засягат деца, родени до 1992 година. Абсолютно не е вярно, че момчетата, боледували от заушка, остават без поколение! "Милата" ми свекърва по този повод изрази съмнението, че тримата ми сина не са от мъжа ми, но това е единственото нещо, което е 100% сигурно в моят живот, а именно, че тези деца са от този мъж, преболедувал заушка в детството си.
Някой предположил ли е подути лимфни възли(по-често срещано нещо при момчета)? Лимфаденит? Правена ли е кръвна картина?

# 17
  • Мнения: 4 753
"Кой боледува от заушка (паротит), изгражда ли се имунитет срещу болестта и как?
Въпреки, че възрастните хора могат да пренасят заболяването от заушка боледуват предимно деца на възраст между 5 и 15 години. Паротитът се среща по-рядко от другите обичайни за детството инфекциозни заболявания. Рискът от инфекция е най-голям сред по-големите деца. Заушката се среща по-често през късната зима и пролетта.

Организмът може да изработва естествен имунитет срещу заболяването. Обикновено след преболедуване от заушка се развива траен имунитет.

Какви са симптомите на заушката (паротит)?
В около една трета от заразените не се изявяват никакви или леко изразени симптоми.

Ранните симптоми на заболяването не са често изявени, но включват температура, загуба на апетит, болки по тялото и главоболие. Температурата е умерено висока и обикновено трае 3-4 дни.

Какво е лечението на заушката (паротитът)?
Лечението на заушката е симптоматично, т.е. е насочено към облекчаване на оплакванията, а не атакува самия причинител на заболяването. Лечението обикновено се осъществява в домашни условия (амбулаторно лечение) и не изисква постъпване в болница.

Някои от основните лечебни мерки са следните:

пълноценно хранене и пиене на много течности (3-4 литра на ден)
болкоуспокояващи и лекарства понижаващи високата темпаратура - тези лекарства намаляват болката и подуването във възпалените тъкани; прилагат се предимно медикаменти съдържащи парацетамол или ибупруфен, под формата на сиропи, разтворими прахчета или таблетки; избягва се използване на аспирин поради опасност от възникване на усложнение при децата, наречено синдром на Рей.
В повечето случаи подуването и болката в околоушните жлези отшумява от само себе си за около седмица; всяко дете, болно от заушка не трябва да посещава училище или детска градина за в рамките на 9-10 дни от началото на подуването на околоушните слюнчни жлези.

Само в редките случаи на тежко протичане със засягане на тестисите, централната невна система и задстомашната жлеза може да се наложи постъпване в болница и лечение под директен лекарски контрол.

Какви са най-честите усложнения на заушката и каква е прогнозата?
Повечето боледуващи деца се възстановяват от заушката без сериозни усложнения. Някои от най-честите усложнения са следните:

орхит (възпаление на тестисите) възниква у 15-25% от заразените момчета, но възникващият стерилитет (безплодие) е рядък
увреждане на централната нервна система като енцефалит (възпаление на мозъчното вещество на главния мозък) или менингит (възпаление на обвивките на главния мозък)
по-рядко като усложнения на паротита се наблюдават артрит (възпаление на ставите), увреждане на бъбреците, възпаление на щитовидната жлеза и млечните жлези, глухота и др.
заразяване с вируса на заушката през първия триместър на бременността може да повиши риска от спонтанен аборт; няма доказателства за увеличен риск от поява на дефекти у плода"


Който може - чете и разбира, който не може - да пита...

# 18
  • Мнения: 3 506
Извода е - търсете болни от заушка докато е време и закарайте детето си на гости!

Изводите всеки сам може да си ги направи. Зависи какво чете и колко внимателно.

# 19
  • Мнения: 1 840
Ние прекарахме заушка тази пролет - първо мъжът ми, после аз, после дъщерята (тя е родена 2000 г.) - само синът ни го подмина (той е 2004 г.). Децата са ваксинирати, но нашият инфекционист ни обясни, че макар и рядко, се случва и ваксинирани деца да я преболедуват, но прекарват болестта много по-леко, отколкото неваксинираните. Наистина при дъщеря ми мина много леко - само с подуването около челюстта и болките при хранене - без температура и другите типични изяви на болестта като много висока температура, замъгляване на съзнанието и пр. - при заушката освен подуването на тестисите (орхит) при момчетата, което в редки случаи може да доведе до безплодие, има опасност и от възпаление на мозъка (енцефалит) - затова тази болест е опасна и е хубаво да има ваксина.
Всички се подухме около ушите и челюстта - това е така, защото се възпаляват слюнчените жлези. Затова и когато болният се храни, изпитва болка при слюноотделянето.

# 20
  • Мнения: 3 506
"Макар и рядко"?? Като гледам само тук колко ваксинирани са се разболяли...

И един риторичен въпрос. През 2000 и някоя година изведнъж се открива, че ваксините, правени преди 1992 са некачествени. Какво тогава дава гаранция към момента, че сега поставяните ваксини са качествени  newsm78

# 21
  • Мнения: 2 652
А кое им е, всъщност, "некачественото" на ваксините преди 92?? И то тези са т.нар. "жива" ваксина. Какъв точно им е "дефектът", за да не създаде въпросната ваксина имунитет, според твърденията? И изобщо някой чувал ли е за друг "некачествен" медикамент - например некачествен аспирин, некачествен аналгин....

# 22
  • Мнения: 4 753
Маги ДС, точно за това копирах инфо за заушката... Както и сама казваш, дъщеря ти (на 8 годинки) е изкарала заушката леко... Точно, както пише в статията и е нормално да е така, имайки предвид възрастта й... Заушката е опасна, ако се боледува в късен пубертет и след него, а ваксините за заушка точно това правят, изместват болестта в следпубертетния период... Та в тази връзка, ако болестта се изкара "на време", опасността от сериозни усложнения е по-малка... Хубаво е, че сте минали вече по този път и ще имате имунитет срещу тази болест, но по-добре е било и синът ви да я изкара като дъщерята, за да не го мислите и него...  Peace

# 23
Моят съпруг преболедува от заушка миналата година на 38х.,като изобщо не се е подувал никъде. Имаше болки в челюста , при едното ухо отиде на лекар ,взеха му кръв и му изписаха антибиотик . До там беше прекара я много леко.Заушката я установиха по изследванията , имаше  повишена /понижена амилаза в кръвта. Аз не искам да си спомням  за моето и на сестра ми боледуване - 2 седмици адски болки , поуване , рев и пиене на сокчета и мляко !

# 24
  • Мнения: 1 303
Не,немога да си представя една Майка,базирайки се на съвети ,данни и статистики от форум и информация предлагана в него от немедицински лица ,да иска да разболее детето си насила за да прекарало една болест по-рано.Това е престъпление за мен.
Какво разбирате от качествени и некачествени ваксини а сте взели да задавате риторични въпроси.Случва се да се спират лекарства от производство и заместването им с други.Какво толкова има за чудене немога да разбера.Фактът е налице-бум на заушка в определна възръстова група,свързан с дупка в имнузицаията в определен период.Какво има толкова за умуване.???

# 25
  • Мнения: 3 506
Не само с дупка в имунизацията, а И с "некачествена" ваксина. Тоест няма гаранции, че дори да ваксинираме, понасяйки всички негативи на ваксината, след години децата ни няма да бъдат застигнати от "бум на заушката" точно в най-неподходящата възраст.

пп Не видях майка, която да казва, че умишлено ще си зарази детето - това фигурираше единствено в извода, който ти иронично се опита да натрапиш (макар и причините вероятно да са различни от тези, които ти си представяш).

пп2 Да, наистина, медикаменти се изтеглят от пазара, обявяват се некачествени партиди - това за мене означава, че трябва внимателно да премислям преди използването на какъвто и да е медикамент, не само на ваксините, а не обратното.

# 26
  • Мнения: 1 303
Напротив,една майка наскоро в една от темите ми каза как се надява детето да се зарази..Да не говорим,че в една друга тема майки ходиха на хости на дете с варицела с цел да се заразят техните деца..Това не ми го побира ума и това е.

За пореден път- ваксината не е 100% гаранция.Фактът,че бумът на заушка е в определена възрастова група говори,че е пряко свързан с липсата на имунизация в един период или не е така?

# 27
  • Мнения: 4 753
Много майки събират децата си с болни от шарка, с цел да се заразят, колкото и да не ти го побира ума... И да, надявам се детето ми да преболедува заушка, точно когато си трябва, а не на "дърти" години да му треперя и да се вайкам, че видиш ли, заушката е много опасна болест... Ами опасна е, то си пише... И най-опасното не е че няма да има поколение, както си мислят някои...

# 28
  • Мнения: 1 303
Много майки събират децата си с болни от шарка, с цел да се заразят, колкото и да не ти го побира ума... И да, надявам се детето ми да преболедува заушка, точно когато си трябва, а не на "дърти" години да му треперя и да се вайкам, че видиш ли, заушката е много опасна болест... Ами опасна е, то си пише... И най-опасното не е че няма да има поколение, както си мислят някои...
Това ме навява на мисълта,че при удобен случай ще го събереш с някое болно дете,т.е насила.МНого хуманно няма що.

# 29
  • Мнения: 2 652
Това не ми го побира ума и това е.


Е явно няма къде да го побере?! Айде стига възмущения и коментари на чуждите решения - техни са си. Те пък сигурно на теб ти се чудят.

И за да съм по темата - какво означава некачествена ваксина, айде обясни като знаеш. Какво, нещо вирусите ли са ги сбъркали? И то не партида, две, а цяло десетилетие са я боцкали.

Общи условия

Активация на акаунт