Мами,помагайте!

  • 2 211
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 768
Ох позната история едва изнудих педиатьрката да ни даде направление за очен и за радиолог(за да направи снимка на крачетата). Валето имаше повече от см разлика в гьнките, седна много кьсно и проходи много кьсно.
На снимката не откриха нищо слава богу, а една приятелка се оплакваше от докторите в Швейцария че открили че едното краче на детето е по кьсо от другото но застраховката покривала само 3 сеанса при физиотерапевт - всяка процедура струва 600 ш.фр.. Та ми разказа как отишла в родния си град Тула кьдето има клиника за бебета с такива проблеми имало от Щатите, Канада и от цяла Европа. Всички лекували там децата си защото в родината им имали сьщия проблем както жената в Швейцария.
Тя даже тук се разправяла сьс застрахователите и докторите, а те и казали е "Голяма работа че детето има един по кьс крак колко хора са така в Швейцария и им няма нищо, живеят си супер."
Прозвуча ми доста безсьрдечно.
Както и да аз се запознах с нея на детската площадка- отидох да я питам кога се е научило да ходи така страхотно детето-видя ми се малко а ходеше като вьзрастен човек. Оказа се че е само 3 месеца по голямо от Валето (Валето в този момент пьлзеше като войник). Та се оказа че в тази клиника са научили дьщеря и да ходи така.

# 16
  • Мнения: 1 283
Цитат на: debelanata
Имам предвид, че дозата в 1 мл е равна на тази с 4 капки и ако ги дааваш и 2 неща става двойно дозиране. Разбираш ли?
Ох,изкара ми акъла!Нее,давам само едното разбира се!Трябва да реша днес какво да правя! Thinking

# 17
Холи, що си мисля че се шашкаш излишно. Това за гънките честно го чух за първи път като почнах да влизам по тия форуми. Витамин D и тук не дават (смятат го за отживелица - не един път съм го писала). Въпреки всичко и аз съм давала (пратен от Б-я), но само по 1 капка дневно , сутрин преди хранене. И понеже не съм медицинско лице ето и малко литература пък ти ни кажи дали се пооспокои
http://www.infotel.bg/rubrics/medicin/80702010.htm
http://www.med.primasoft.bg/v/children_rahit.htm
http://rachitis.aptekaonline.ru/ - това последното е на руски. В общи линии и на трите места пишат едно и също  Wink

# 18
В същност като се замислих за тия гънки ми се въртя, въртя нещо и стигнах до луксацията. Ето литература и за нея и точно там се споменава за тия гънки. Но само не си набивай в главата излишно безпокойство
Вродени луксации на ставите
Луксация /изклчване/ на ставата

Витамин Д /калциферол/. Известни са няколко форми на витамина, от които най-важни са Д2 и Д3. Витамин Д2 /ергокалциферол/ се получава само по изкуствен начин чрез облъчване на ергостерол с ултравиолетови лъчи.

Витамин Д3 /холикалциферол/ се среща в естествен вид - образува се в кожата под действието на ултравиолетови лъчи. Той е главният витамин в рибеното масло. Витамин Д регулира калциево-фосфорната обмяна, като усилва резорбцията на калция в червата,а с това и на фосфора. При недоимък на витамина се развива рахит. При хипервитаминоза се появява главоболие, повишаване на артери алното налягане, жажда, повишава се концентрацията на калциеви йони в кръвта и урината.

# 19
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Аз ти предлагам да отидеШ до бьрза помоЩ.Мисля,4е няма абсолUтно никакьv проблем с бебето ти ,но така Ще се успокоиш.Аз така праvя,като неЩо ме притесняvа и не мога да отида при лекар´-бьрза помоЩ.
Не vярvам ,4е Ще те vьрнат с бебе.Кажи им 4е днес ти се е сторило ,4е гьнките са поvе4е или пьк неЩо такоvа( като нямам идея за какvо то4но гоvорите Embarassed ).
Не му мисли изобЩо.
Дано vси4ко да е наред с бебока ти и кажи ,какvо си напраvила.

# 20
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Holy, искрено се надявам твоите трежоги да са фалшиви, но за твое спокойствие и за здравето на детето ти наистина трябва да се направи нещо. Не мога да повярвам, 4е при вас няма задължителен преглед от ортопед. Нас ни гледаха два пъти на 1 месец и на 3 втори път. Искам да те успокоя, 4е това 4е гънките на кра4етата не съвпадат не озна4ава 4е не са еднакви или 4е има някакъв проблем. На дъщеря ми бяха така и слава богу вси4ко е о.к. За фонтанелата също искам да те успокоя, още е рано да се затвори до година и половина има време, но те съветвам да даваш вит. Д толкова колкото ти е казал твоя лекар, защото когато вит. Д е в излишък също не е хубаво. Ще е хубаво ако можеш да го заведе Heart Eyes ш  при друг лекар който да ти отговори на въпросите ти. Извинавам се за 4ове4ето по средата на изре4ението, но то е от дъщеря ми която се върти около мен и ми пре4а да пиша.

# 21
  • Spain
  • Мнения: 3 750
HOLY фонтанелата и гънките нямат нищо общо помежду си
за фонтанелата не се притесняваи малко по малко ще се затвори , но не даваи вдоина доза - по добре извеждаи детето пове4е на слънце ,зашото и така си набавя витамин д . предозирането на витамина води съшо до увреждания !!! да знаеш - на 4ерния дроб
и аз се притеснявах ,както и всяка от нас сигурно , но и през това трябва да минеш . спокоино мили4ка , наистина рахит в днешно време е трудно да разжие детенцето .
 за разли4ните гън4ици - това 4есто е предпоставка за луксации . по добре иди и обясни на педиатъра ви 4е се съмнява6 за луксация , има стандартни упражнения ,с които като го прегледа орентировъ4но може да ти каже . ние така се родихме ,или поне имаше съмнение - макар 4е гънките и бяха еднакви . поне тук , доколкото разбрах на първия преглед вси4ки де4ица се преглеждат така . ако толкова те притеснява слагаи 2 памперса - един върху друг ,за укрепване и стягане на таза - моята бебка така беше до 3-я си месец. после ни пратиха на екограф и там доктора отсе4е 4е няма никакво изкривяване или изкъл4ване  и махнахме памперса . оба4е .... говорих с друг педиатър (млад) които твърдеше 4е в съвремнната медицина ве4е се отхвърлял втория памперс , и нямало нухда - децата се оправяли сами . това са 4есто срешани слу4аи - понеже  в стомаха на мама им е тясно на бебоците  Wink  за статистиката  - поне 80 % тук се раждат така . куцо детето няма да остане . и вярвам 4е лекаря ще ти обърне внимание .

# 22
  • Мнения: 436
Не смятам че и има нещо на Холи. Успокой се. Както ти казват и другите мами това с гънките няма общо с болестта рахит. За луксацията на тазобедрената става е възможно такова асиметрие. Но вие сте били на лекар. Вярвай му за какво да те лъже ако има нещо. Отиди при още един лекар за да се успокоиш и ти.

# 23
  • Мнения: 4 629
Холи,
и  моят витамин Д е от България. Казва се Вигантол и давам по 2 капки (по лекарско предписание). Недей да предозираш. Надявам се притесненията ти да се окажат напразни и всичко да е наред с детенцето ти

# 24
  • Мнения: 4 390
Както са ти казали другите, не предозирай вит.Д!
Имай предвид, че ако даваш формула и каша, те са обогатени също с вит.Д.
Ако ще те успокои, дъщеря ми имаше огромна фонтанела на вашата възраст и малкото резки на крачетата бяха асиметрични.
Никога не е имала рахит.
Извеждай я и не се притеснявай. Simple Smile
Изчакай си спокойно прегледът и не се тревожи.
Сигурна съм, че всичко ще е наред.
Поздрави.

# 25
#Shocked  #Shocked  #Shocked  #Shocked  #Shocked
Вече ще се побъркам #Silly Това е нещо съвсем ново за мен. Моят син не е виждал вит.Д. А и като прочетох http://www.med.primasoft.bg/v/children_rahit.htm се шашнах още повече.  Той много се поти, а да не говорим, каква нервност проявява. Гънки по крачетата няма, а за фонтанелата, доктора ни каза, че е добре за възрастта му.

Holy като малка и аз съм имала проблем с гънките, но нямам рахит. А за фонтанелата съм чувала, че почти до 2 годинки  е нормално да се затвори. Точно във форума имаше такава тема. Не се притеснявай за малката Красавица, всичко ще е наред!  Heart Eyes

# 26
  • Мнения: 822
Holy,наистина няма нужда да се шашкаш излишно...И аз минах през тези притеснения,бих казала като всяка майка,но при нас положението наистина е по-различно,защото за жалост сме твърде далеч от европейското медицинско обслужване (включвам и българското,макар че някой сигурно ще ме порицае... Laughing ).Аз също давах първо от българските Вигантинол,но после минах на тукашния витамин Д по 1 мл.Наистина недей да предозираш за да се презастраховаш.Идва лято...Ние все висяхме по парковете точно заради тези мои притеснения.На Алекс фонтанелката беше доста мека до към 1 1/2 год.После дори не усетих как се затвори и втвърди.Дори и след 3 месеца да отидеш,не мисля че ще бъде късно,ако изобщо е необходимо.Направи го просто за твое успокоение...И както ти казват момичетата,гънките нямат нищо общо.Можеш и по-често да я носиш в кенгуру,което също разтваря крачетата.Моя позната лекарка от БГ ме караше да правя следното упражнение,за да се ориентирам долу-горе,дали крачетата се развиват еднакво.Свиваш ги в коленцата,като държиш стъпалата с двете си ръце.След това оставяш детето да си ги опъне като съвсем леко ги притискаш в обратната посока.Ако изтласква ръцете ти с една и съща сила,всичко е ок.Но трябва повечко време да го правиш като упражнение,защото не става от първия път.(Не знам дали го обясних разбираемо... Embarassed )
Ако си в Торонто или близо до него,потърси българска връзка- има и бг лекари там.Нищо че не са детски специалисти,ако може да прегледат детето.
И още веднъж,не се притеснявай...Аз от седмица кръжа по лекари и клиники.Малкият си удари жестоко главичката и навсякъде ми казват,че е добре,а днес температурата му едва вечерта падна под 39 градуса....Така че има още мноого да видим... Close  ooooh!  Praynig Успех!

# 27
  • Мнения: 4 390
Цитат на: Mini

Holy като малка и аз съм имала проблем с гънките, но нямам рахит. А за фонтанелата съм чувала, че почти до 2 годинки  е нормално да се затвори. Точно във форума имаше такава тема. Не се притеснявай за малката Красавица, всичко ще е наред!  Heart Eyes


Асиметричните гънки някога се асоциират с луксация, но разбира се, трябва да са налице и други признаци. Сами по себе си не значат заболяване.

# 28
  • Мнения: 293
Холи здрасти,
миналата седмица бяхме на ортопед. Аз също заведох детенце, защото ми направи впечатление , че има ниски сводове. Доктора каза , да купим нови обувки с еди какви си стелки. Отиваме само за стелки , нямало толкова малки номера, изпратиха ни в ортопедичен магазин, оттам обаче ни поискаха рецепта, хайде обратно към ортопеда, да ни изписва рецепта. И какво стана, аз му обяснявам какъв ми е случая, той обаче продължава да ми обяснява да купя обувки с еди какви си стелки. Пояадосах се малко и много тихичко и спокойно му дадох да се разбере , че искам рецепта, защото става въпрос за мойто дете, и я получих.
Та искам да ти кажа, че ако наистина виждаш че има нещо нередно, трябва да си поискаш направлението. Това , че той не ти дава, не ти дава, защото пак играе здравната каса.
А колкото до асиметричните гънки, аз лично съм чувала , че било нормално, но ти казвам, че само съм чувала от познати. Не трябва да чакаш , ти си тази, която трябва да гони докторите, да иска направлвния, рецепти. Аз поне съм се убедила в това. През колко неща съм минала, ако трябваше да чакам на доктори........................................
Затова за твое успокоение, отиди пак при педиатъра и си поискай. Но смяатам, че щом детенце взима Витамин Д , не е рахит.
Пожелавам ти успех и се надявам всичко да е наред. Пиши какво е станало .
Поздрав Simple Smile

# 29
  • Мнения: 1 072
Холи, това за гънките е свързано с луксация. Аз като бебе съм имала, или поне българските специалисти са решили, че имам и съм седяла в каиши. Сега и двете деца по тази причина ги гледат с повишено внимание дали нямат. Дани също имаше асиметрични гънки, но те гледаха даи му се движат с лекота крачетата и други неща, които аз не разбирам, но далеч не гледаха само гънките. Накрая 3 човека казаха, че според тях му няма нищо, но ако искаме да му направят ехо. Ние решихме, че няма смисъл, след като са сигурни. Сега си ходи детенце, без проблеми.
Та не се шашкай прибързано, най-вероятно нищо му няма на детенце.
На Дани мисля, че също късно му се затвори фонтанелата. Тук се дава много дълго време (до 3 годишна възраст) вит.Д, 5 микрограма, може до 10 за по-тъмни деца. Но тук слънце няма много често Sad
Само не бързай със самолечения!
Аз също си издействах с много нахалство направлене за дерматолог, когато Дани ни изненада с уртикария. Тя сама по себе си не беше толкова трагична, преди да прочета, че може да се получи и в резултат на левкимия, тогава докторките наистина решиха, че няма смисъл да се опитват да ме откажат и ме пратиха на дерматолог. Докато ни дойде часът обаче (месец и половина след случката), бяхме забравили за уртикарията.

Общи условия

Активация на акаунт