Отново за новото строителство.....

  • 4 839
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Защото строителите и най-вече брокерите поставят така нещтата.
Четеш обява за жилище примерно от 90 квадрата и е дадена цена пак примерно от 80 000 Е, е да ама като звъннеш и те ти казват - към тези квадрати прибавяме мазе 10 кв., което върви с този апартамент и задължително трябва да го купите! Към това жилище се падат и еди си колко процента общи части, които не са включени в обявената цена и крайната цена се получава 90 или 100 хил. Е!!!
То и мен ме интересува крайната цена, но те поставят така нещата!

Хм, когато ние избирахме апартамент, в нито една от обявите не е била посочена цена, различна от крайната. Посочени бяха просто квадрати, неотговарящи на реалните, а с включени общи части и мази. И аз мисля, че SV е права - гледаш апартамента, преценяваш дали цената те устройва и купуваш или не купуваш. А колко точно общи части са ти включили са подробности. И аз нямам представа колко обща част сме платили. Разгледахме доста апартаменти, харесахме един, цената ни устрои и толкова - взехме го. Не сме мерили точно колко му е чистата жилищна площ и колко се пада на стените, на общите части и други такива.

# 16
  • Мнения: 491
Моят съпруг щеше да си купува кабинет около 50 квадрата по 600 евро.Стълбите,площадките и коридорите бяха ужасно широки-беше по-старо строителство.Оказа се,че реално трябва да плати 62,5 квадрата по 600 евро-идеални части 25%. Разликата в цената е 7 500 евро. Е, извинявайте дали не ме интересува процента на идеалните части.Аз тия пари да не ги бера!

P.S. Още си продават кабинета и не знам кой ще им го купи.

# 17
  • Мнения: 1 172
Моят съпруг щеше да си купува кабинет около 50 квадрата по 600 евро.Стълбите,площадките и коридорите бяха ужасно широки-беше по-старо строителство.Оказа се,че реално трябва да плати 62,5 квадрата по 600 евро-идеални части 25%. Разликата в цената е 7 500 евро. Е, извинявайте дали не ме интересува процента на идеалните части.Аз тия пари да не ги бера!

P.S. Още си продават кабинета и не знам кой ще им го купи.

Пишеш глупости. Няма как да купиш имот без общи части. Така, че няма как разликата ти да дойде 7500Е.
Освен това, доколкото ми е известно, общите част се изчисляват по някакви формули   - според етажа, според размера на апартамента и т.н. и всички общи част трябва да се продадат на собствениците на сградата.
Да, ако имаш големи общи коридори, това ще значи по-скъпо жилище. Но кой лукс/удобство не се заплаща? И когато харесате и искате да купите даден имот, все пак това се дължи и на сградата - нейната архитектура.  Не знам някой да купува жилище, без да оценя цялата сграда.

# 18
  • Мнения: 491
Разбира се,че няма как да се купи имот без общи части (колкото и да ни се иска). Но първоначалният въпрос беше колко нормално общи части се начисляват и се коментира това. Защото винаги ти се казва чистата квадратура и си правиш сметка "да или не", а после се оказва,че реално ще заплатиш повече. Всеки си гледа неговият джоб и може тези 2000-3000 евро за някои да са много. А по отношение на цените на новото строителство, аз поне не съм чула някой да е направил отстъпка,казват си цена и си държат на нея.

# 19
  • Мнения: 1 336
Мазето и гаража са задължителни по закон.
Azzy, това е така едва от тази година и е само за новото строителство, обаче се чудя какво става с тези строители които са взели разрешителни по-рано и нямат достатъчен брой гаражи и мазета към апартаментите, те по новия или по стария закон ще продават, освен това доколкото знам и квадратурата има значение, ако купуваш 30кв апартамент май не си длъжен да си купиш и гараж и мазе  newsm78 така ли е ?

# 20
  • Мнения: 409
Мазето и гаража са задължителни по закон. Освен в някои случаи за сервизно помещение в апартамента.
Да така е, по минала седмица сключихме сделка за 3 стаен апартамент и мазето и гаража си влизаха към апартамента (на по-ниски цени). И не подлежаха на коментар искаш или не искаш.  Naughty
Явно закона е от тази година, защото миналата година го нямаше като задължително условие!? newsm78

# 21
Доколкото знам по закон строителя е задължен вече да изгражда гаражи, но те не се продават задължително с апартаментите. Задължително е апартаментите да имат складово пространство - изба,таван или стаичка в апартамента и това е неделима част от него.

# 22
  • Мнения: 491
Мисля,че строителя е длъжен да осигури гаражи за 50% от апартаментите,а не за всички. И е длъжен да осигури таван или мазе за всички апартаменти.

# 23
  • София
  • Мнения: 3 408
Кате, правят се малки "завои" откъм закон, за да се избегне принудителното закупуване на гараж от клиентите.
110% гаражи и паркоместа към всеки апартамент е в закона.
Фигурират в проекта, за да се получи разрешение за строеж, после се преотреждат за офиси, ако мястото е подходящо за офиси.
Същото важи и за мазетата, ако се предвиди в архитектурата сервизно помещение /в апартамента/, отпада необходимостта да се закупи мазе.
Тези, които вече имат разрешение за строеж, преди тази промяна в нормативната уредба, просто шикалкавят, за да си продадат гаражите. ?опитвам се да си спомня дали миналата или по-миналата година е промяната/.
Друга "хитрина" е да се сливат апартаменти в проекта /архитектурата/, за да се намали броя на апартаментите в сградата. Ако има 20 апартамента на практика, в проекта се сливат два по два, за да излезе броя на гаражите. После се разделят с екзекутив.
Някои строители не си правт труда да "заобиколят" и да не принуждават да се закупи гараж, наистина и е възможно да попаднете на ситуация, в, която към апартамента е включен гараж или паркомясто, но трябва да знаете, че това наистина е законовото положение и не е хитрина от страна на строителната фирма.
Не забравяйте, също така, че нормативната уредба периодично се мени и е възможно да попаднете на нот. акт за имот от 70-те години, в който не фигурира площта на балконите, да речем. Което означава, че ако имате в един тристаен апартамент, с площ от 110 кв.м. по нот. акт, това е площта без балконите, които обичайно са поне два, с обща площ 7-10 кв.м. 110 кв.м. +15% ОЧ=126 кв.м.
Ако с днешна дата трябва да площообразувате този имот, трябва да смятате 110 кв.м. + 10 кв.м. балкони= 120 кв.м. Разгърната площ + 15% Общи части=138 кв.м.
Да не говорим, че още по-рано имотите са се площообразували на кубици, а не на квадратни метри.

# 24
  • СОФИЯ
  • Мнения: 431
   Благодаря ви за включването в темата. 
    Лично аз не мога да кажа ,че не ме интересува,колко общи части плащам,затава пуснах и темата,защото ми се виждат много. То е ясно,че не може без общи части,но да платиш 22,3 кв.м. общи части ooooh! До 15 ми се струва в рамките на нормалното.Някой от вас ще кажат ,-"ти сега за 7кв.м ли ще правиш проблем"?  Да,защото за тия пари мога да си купя апартамент със 7 кв.м по голям,погледнато реално това са 10,000лв.
Интересуваше ме дали общите части който се заплащат в тези жилища,са горе дол на еднаква кв.. 

# 25
Все пак процента на общите части зависи и от височината на строителството, и не е константа. На един парцел може да се построи както 3-етажна сграда, така и 10-етажна. Нормално е в първия случай да има по-голям процент общи части на апартамент.

# 26
  • София
  • Мнения: 3 408
Разбира се, че е така.
На един парцел може да се построи толкова, колкото позволява градоустройството, но това е друга тема.
И въпреки всички си права- на колкото по-малко жилища са разпределени, толкова е по-голям процента, разбира се.

# 27
  • Мнения: 1 172
Да,защото за тия пари мога да си купя апартамент със 7 кв.м по голям,погледнато реално

Реално погледнато, можеш да си купиш със 7 кв.м по-голямо жилище, САМО ако такова се предлага на пазара за цената, която те устройва и всички други критерии са приемливи за теб. Точно това имах предвид. Ако ти имаш пред себе си и друга реална оферта (апартамент, който си харесала и искаш да купиш), тогава изборът ти ще е точно такъв, какъвто го описваш. И ще бъде - дали да купя това жилище с повече общи части или другото с по-малко общи части. Но докато имаш една-единствена оферта, нямаш как и какво да избираш.

Ако се съмняваш, че ще платиш много по-висока цена, огледай и намери поне още 1 апартамент, който те устройва по всички критерии. Тогава ще имаш реална база за избор, не хипотетично "ако не ги дам за толкова общи части, ще купя още 1/2 стая".

Моят опит от преди почти 2 години, когато избирахме нашия апартамент, показва точно това: че колкото и да ги смятаме комисионни, общи части и т.н., то финално изборът е ТОЗИ апартамент за еди-колко си пари или ОНЗИ конкретен за еди-колко си пари. Ние избирахме между 2 конкретни апартамента, въпреки че пазара беше залят със сигурно поне 100 обяви, които привидно отговарят на нашите критерии и ние бяхме обиколили поне 30 от тях.

Успех в търсенето на жилище!

# 28
  • София
  • Мнения: 461
Не съм се интересувала и нямам представа колко от общите части сме платили.

Когато избирахме жилище, не съм се интересували колко общи части вървят с него, а от това каква жилищна площ има, какво разпределение и местоположение и каква крайна цена ще трябва да платим за него.

Така че за нас изборът беше:
апартамент А с Х стаи еди-къде си, с цена еди-колко си
или
апартамент Б с У стаи еди-къде си, с цена еди-колко си.

Честно, не ви разбирам защо чак толкова се вторачвате в тези сметки за общите части.


Ами защото всичко вече е много скъпо. Защо да плащаш още 15% примерно, като апартаментът реално си е кутийка.

Не съм сигурна обаче мазето дали не се включва и то в общите части newsm78

# 29
  • Мнения: 13
Какво толкова ги дъвчете тези общи части - *SV* е съвсем права - или ти харесва, или не. Аз миналата година като избирах изобщо не съм се интересувал колко са общите части. После когато Люби трябваше да го одобри - също не попита за общи части. Представете си абсурдната ситуация, в която харесвате апартамент с голям процент общи части и не го купувате поради тази единствена причина. Минава време и накрая купувате апартамент на същата цена с много малък процент общи части, който обаче не ви харесва толкова, колкото първия?!? Това е лудост. Ходих, гледах, хареса ни - купихме го. Толкова е просто.
А ако избирам кола от магазина? Има две коли - едната струва 30к, другата 33. И двете нямат климатик - предлага се като екстра - при първата струва 5к, а при втората - 2. Първата ми харесва повече, а и с климатик и двете са на еднаква цена. Е, кажете ми, глупак ли ще съм, ако избера втората? Защото климатикът на първата е 16% от цената, а на втората е 6% и е "по-изгодно"? Според мен ще съм глупак.

Общи условия

Активация на акаунт