Спестовен влог или застраховка?

  • 20 009
  • 131
  •   1
Отговори
# 90
  • софия
  • Мнения: 26 003
Тъкмо бях почти решила какво да правя и попаднах на това: http://www.semeistvo.bg/?id=74452
Сега отново съм горе-долу в начално положение  newsm78 Като, че ли ще се ориентирам към акции, въпреки, че ми е абсолютна "тъмна Индия". Гледах реклами на някаква финансова група "Капман". Някой да има малко повече инфо по въпроса?

# 91
  • София
  • Мнения: 4 578
Тъкмо бях почти решила какво да правя и попаднах на това: http://www.semeistvo.bg/?id=74452
Сега отново съм горе-долу в начално положение  newsm78 Като, че ли ще се ориентирам към акции, въпреки, че ми е абсолютна "тъмна Индия". Гледах реклами на някаква финансова група "Капман". Някой да има малко повече инфо по въпроса?
Има инвестиционни, в които друг се занимава с акциите и къде да ги вложи. Не ги знам Капман, ама като гледам к'ви лихви дават, хм....малко са ми съмнителни.

# 92
  • софия
  • Мнения: 26 003

Има инвестиционни, в които друг се занимава с акциите и къде да ги вложи. Не ги знам Капман, ама като гледам к'ви лихви дават, хм....малко са ми съмнителни.

Благодаря ти за отговора, ама аз нали съм абсолютен лаик като четох как се представят (не че вярвам на самореклами) те също ми звучат като инвестиционни  newsm78 За лихвите не мога да преценя, защото не знам другите какви дават. Гледах някакви на Булбанк и Райфайзен, но всичко ми звучи на китайски. Аз също, по принцип, не се хващам на лесна, бърза и голяма печалба, защото винаги има "нещо гнило в Дания" в тези случаи. Моля те, ако не те затруднявам, да ми напишеш малко повече. Може и на ЛС.  Embarassed

# 93
  • София
  • Мнения: 4 578
Няма проблем да ти пиша на ЛС повече, но последно? - За инвестиционни ли се интересуваш? Или Засатраховки Живот?

# 94
  • Мнения: 1 494
Аз продължавам да се интересувам и това, до което стигнах, е че недвижимите имоти вече са 'прекалено скъпа' инвестиция. В смисъл, че цените вече са доста високи. Освен това се водят са един вид трудноподвижна инвестиция. Разбира се всичко зависи от целта.  Peace
Колкото мдо инвестиционните фондове, трябва доста да се внимава, а и да се следи положението- особено, ако се насочиш към високорискови с големите печалби.
Общо взето, специалистите съветват да се разпределят инвестициите в няколко направления, като застраховка Живот си остава почти задължителна- от практична гледна точка.

# 95
  • софия
  • Мнения: 26 003
Няма проблем да ти пиша на ЛС повече, но последно? - За инвестиционни ли се интересуваш? Или Засатраховки Живот?
За инвестиционните, но с умерен риск. Не съм хазартна личност  Hug

# 96
  • Мнения: 3 423
abigale пропускаш обаче,че цените на имотите все повече,ще се покачват ,така че при възможност е хубаво родителите от сега да подсигурят децата си .

# 97
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 755
За мен лично застраховка Живот със спестовен характер не добър вариант за инвестиция. Най-малкото защото се ангажираш за относително дълъг период /10-15-20 години/ да внасяш редовно сума, която в един момент може да се окаже че не можеш да внасяш. Също и ако решиш да си изтеглиш застраховката преди края на срока на договора си на чиста загуба - колкото по рано я изтеглиш, толкова по-голяма ти е загубата.
Най-приемливо ми се вижда чисто рискова застраховка живот, а инвестициите - в нещо друго.

Никой не спомена доброволните пенсионни осигуровки - вкарваш си малки сумички всеки месец и като решиш спираш - няма санкции, когато рашиш ги теглиш. Вярно има някакъв риск - долу-горе колкото в нискорисков фонд.

# 98
  • София
  • Мнения: 4 578
За мен лично застраховка Живот със спестовен характер не добър вариант за инвестиция. Най-малкото защото се ангажираш за относително дълъг период /10-15-20 години/ да внасяш редовно сума, която в един момент може да се окаже че не можеш да внасяш. Също и ако решиш да си изтеглиш застраховката преди края на срока на договора си на чиста загуба - колкото по рано я изтеглиш, толкова по-голяма ти е загубата.
Най-приемливо ми се вижда чисто рискова застраховка живот, а инвестициите - в нещо друго.

Никой не спомена доброволните пенсионни осигуровки - вкарваш си малки сумички всеки месец и като решиш спираш - няма санкции, когато рашиш ги теглиш. Вярно има някакъв риск - долу-горе колкото в нискорисков фонд.
За застраховка Живот може да внесеш и еднократно парите, даже има и отстъпка. Какво е "чисто рискова застраховка живот, а инвестициите - в нещо друго"?
Доброволните пенсионни фондове са ми любими, на са в лева. Хубавото е че може да теглиш и внасяш когато решиш, но нямат застрахователна защита, т.е. нищо общо със застраховки... А риск, според мен тук - няма.

# 99
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 755
За застраховка Живот може да внесеш и еднократно парите, даже има и отстъпка. Какво е "чисто рискова застраховка живот, а инвестициите - в нещо друго"?
Доброволните пенсионни фондове са ми любими, на са в лева. Хубавото е че може да теглиш и внасяш когато решиш, но нямат застрахователна защита, т.е. нищо общо със застраховки... А риск, според мен тук - няма.
Можеш, но ако ги имаш в кеш. Аз лично се направих такава с инвестиционен характер за срок от 6 години в края на миналата година: - с цел да спестя данъци; - с надеждата за добра доходност, в най лошия случай няма да загубя /освен от инфлацията/; - но не и със застрахователна цел - сумата не е голяма а при смърт от злополука близките ми ще получат двойният размер на сумата която съм внесла, което не е много.

Под чисто рискова застраховка имам предвид нещо като КАСКО за колите - внасяш някаква малка сума за една година или за 5 и си застрахован, че ако се случи нещо с теб близките ти ще получат добра сума от 20, 30, 40 хиляди, или колкото си избрал да бъде застрахователната сума. Т.е. покрива само риска тази застраховка, но няма спестовен характер.

# 100
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 755
Доброволните пенсионни фондове са ми любими, на са в лева. Хубавото е че може да теглиш и внасяш когато решиш, но нямат застрахователна защита, т.е. нищо общо със застраховки... А риск, според мен тук - няма.
Има има. И вноска в доброволен фонд направих през декември - пак за да спестя данъци, и в индивидуалната си партида вече виждам че съм 20 лева назад за няма и месец Mr. Green

# 101
  • София
  • Мнения: 4 578
О, да, това за пестенето на данъци. Извинявай за личния въпрос, ама къде са ти фондовете? Знаеш ли за таксите?

# 102
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 755
ING
Еднократната встъпителна такса е 10 лв.
Удръжките от осигурителните вноски са от 4.5% за вноски до 40 лв. до 3,5% за вноски над 2000 лв.

# 103
  • София
  • Мнения: 4 578
Да, ясно, като навсякъде, но не се  притеснявай, би трябвало в началото на годината да се вдигне лихвата и нещата да се оправят; поне при нас е така...А казаха ли ви вече годишната доходност?

# 104
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 755
За доброволното пенсионно осигуряване ли говориш? Защото доколото знам там доходноста не се определя от лихви, а от цената на дяловете. Така поне съм разбрала де, не претендирам да съм права  newsm78
За годишната доходност - ами не знам, сигурно е обявена на сайта. Иначе аз си следя индивидулната партида и каква ми е доходността като цяло.
А това "при нас" къде е ако не е тайна?

Общи условия

Активация на акаунт