Кисело зеле

  • 28 008
  • 77
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 3 271
Една година решихме с моят мъж да си сложим - чакахме го една година да втаса Mr. Green hahaha Joy, на другото лято го хвърлихме.

От тогава взиамаме готово от свеки или от мама

# 16
  • Мнения: 5 228
Много обичам кисело зеле, а постните сърми със стафиди са ми най-най-най-любимото ястие. Дядо ми, да е жив и здрав, слага зеле и ни дава, от време на време купувам.

# 17
  • София, България
  • Мнения: 5 597
разчитам на мама за зеленцето  Wink

# 18
  • под тепетата
  • Мнения: 9 292
mamami4e, нарязах го и сипах разтворена  морска сол.Струва ми се обаче , че май ще трябва да му досипя вода, иначе половината ще стои на сухо.
 Рецептата ми е същата като твоята (от един дърт вестник за рецепти).Досега сме правили само цяло на глави, ама като прочетох темата на Мама Цоцоланка и взех да точа лиги  Embarassed

# 19
  • София
  • Мнения: 3 679
Слагаме кисело зеле и още как - то ни е основното хапване през зимата - и за готвене и за салатка.

# 20
  • София
  • Мнения: 581
Доливането на вода в зелето става със саламура от 1л вода и 25гр.готварска сол.
bilqna_69 и моята рацепта е от един доста стар вестник  Peace

# 21
  • Мнения: 2 591
и мама, и свеки правят  Mr. Green

много го обичаме Heart Eyes

# 22
  • под тепетата
  • Мнения: 9 292
mamami4e,   bouquet

# 23
  • Хасково
  • Мнения: 726
от няколко години сами го правим, фал не сме имали. рецептата е от книга на Ути и ще я напиша

1. Отделете от зелките най-горните листа
2.С остър нож пробийте дълбоко кочана на кръст
3. Завъртете острието на ножа, за да се получи по-голяма дупка. Така саламурата ще влезе по-добре.
4.Разрежете цветните зелки на четвъртинки. На четири бели зелки по една червена за цвят.
5.Наредете зелките плътно една до друга с кочаните нагоре в бидона. Допълвайте с цветните четвъртинки
за саламурата:
6.слагайте на всеки литър вода 35-40гр. морска сол.
7.За да разтворите по-добре солта, сложете я в хладка вода и бъркайте 2-3 мин.
8. Изсипете я при зелето и най-горните зелки натиснете с нещо тежко, така че да потънат напълно.
9.След 3-4 дни започнете на ден-два да го претакате. Ако бидонът няма кранче, намушкайте един маркуч до дъното и духайте.

пинизи
зелето не трябва да е от много твърдото, а по-скоро от рошавото
внимавайте да не купите премръзнало зеле
може да добавите хрян или пък кочан царевица, за да се газира сокът
червеното зеле също става за готвене

# 24
  • Мнения: 6 029
купувам от магазина.

# 25
  • Мнения: 5 001
И ние слагаме кисело зеле...мммм....МНОГО го уважаваме през зимата.Всякак го консумираме Grinning И постно( с ориз или с боб) и с месце(сарми,капама,с пилешко,свинско,патешко...) и на салатки.... Heart Eyes

# 26
  • Мнения: 2 439
Нямаме балкони в къщи и няма как да си приготвим, но баба ми все ще отдели три зелки за нас по Коледа.

# 27
  • Мнения: 2 531
Но ме интересува рецепта за едно специфично кисело зеле...Реже се в тенджера, после се слега нещо(вкл. май и захар) и до 10-ина дни имаш едно сладко, хрупкаво зеле...Много е вкусно!

Вие как правите киселото зеле?


Лимонена киселина. Може и без захар. После се слага на топло и до седмица зелето е готово.
Кажи пропорциите?

# 28
  • Мнения: 7 474
Свекърва ми слага, аз или купувам или тя ми носи  Laughing

# 29
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Аз го обожавам,но мъжът ми не  и затова къщи не се готви.Майка ми ако ми донесе нещо сготвено си хапвам,но да тръгна да готвя за себе си е абсурд.

Общи условия

Активация на акаунт