Могали да давам сок и плод от компот?

  • 1 913
  • 38
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 44 122
Ами щом вода не пие, ако не иска и чай, да бих  давала копмот, от време на време....ако е сладък разреден, ако не защото и такива сте правил е ок.
Предпочитам детето ми сок от компот да пие пред това да се обезводни...
А домашните пюрета с които се захранва не а ли сварен плод и пасиран....каква е разликата и защо пюрето е полезно, а плода от компота не???
Естествено - двай му и пресни плодове, сокове изцеден ако пие пресни - по-добре от компот при всички случаи... но все пак едно дете и течности трябва да приема (не че АМ не е такова, но зависи по колко пие на ден)....
и пробвай все пак да му предлагаш и вода и чайчета и т.н....

# 31
  • Мнения: 1 733
На мен педито ми каза, че не било хубаво. Първо има много захар и второ полезните съставки са изчезнали от варенето.
Peace

# 32
  • Мнения: 46 520
... Предпочитам детето ми сок от компот да пие пред това да се обезводни ...

Здраво дете (без диария, повръщане, температура), не може да се обезводни, децата усещат от какво имат нужда и си го набавят. Моята например до 1г. и 3-4 месеца пиеше единствено и само мляко, количеството беше доста голямо и си компенсираше, но никога не съм я залъгвала с подсладени води и компоти, тя си знае най-добре  Peace

# 33
  • София
  • Мнения: 44 122
абе аз защото съм си виждала вече детето в болница обезводнено на системи та сигурно за това така мисля....
(е то ест беше в следствие на болест)....
иначе и аз вярвам че дете няма да се остави да загине от глад и жажда....но пък и те си имат вкусове...ако нищо др не пие и компот става, че поне 50-100 мл да пиине нещо...
не казвам детето да се налива само и основно със сок и компот и подсладени течност...
моя и до сега предимно вода пие (но и сок му давам, че и кола по малко - приемам че детето ми е любитер на сладкото като мен и баща си и не изпитвам скруполи от тов).
Важното е всичко да е умерено и да не се злоупотребява...

# 34
  • Мнения: 46 520
абе аз защото съм си виждала вече детето в болница обезводнено на системи та сигурно за това така мисля....
(е то ест беше в следствие на болест)....

Аз самата съм лежала, заради обезводняване в болница, но заради болест, в тези случаи няма изход, насила давани течности пак се изкарват, нищо не помага, но не е предмет на темата  Peace

# 35
  • Мнения: 143
Не бих давала на детето си компот (поне докато е малко), защото знам колко отвратително много захар се слага. По-добре, според мен, е да му даваш някакво чайче (напр. на Хип) като не иска чиста вода, въпреки че в крайна сметка ще трябва да се научи да пие вода.
За плодовете от компота - бих давала ако няма пресни и компота е без захар, иначе не. Децата прекалено бързо свикват със захарта и после си я искат. 

# 36
  • Мнения: 4 915
Не е препоръчително, заради добавената захар в компотите. Евентуално заради опасност от ботулизъм.
Не са и кой знае колко полезни, но разбирам, че ги предлагаш не заради полезност, а като алтернатива.

Моят съвет е - започвай да приучваш детето към чиста вода, докато е още малко. Още сега.
Предлагай сокове, щом не иска други течности, но ги разреждай все повече и повече с вода, докато накрая остане само водата.

И удръж така положението възможно най-дълго. Най-добрите течности за децата са водата и млякото.

С това постоянно пиене на сокове зъбките  са изложени на висок риск от кариеси. А и се оформя един нездравословен вкус към сладкото. А за вредата от захарта всеки знае. Най-малкото - захар преди годинката не се предлага на бебета.

# 37
  • Мнения: 660
... Никол, не съм целяла да те засягам персонално и съжалявам, ако така се е получило  Hug ...

Не знам кое те накара да си помислиш, че съм засегната лично, но не съм  Hug

За целулозата, наистина ли не се разгражда при термична обработка, за компотите по-конкретно  Thinking за първи път чувам.

 Hug

Не. За да се разпадне до съставните си глюкозни мономери, е необходимо нагряването да става в присъствие на концентрирана неорганична киселина (например солна или сярна) или на ензими (целулази). Всъщност би могла при термична обработка да промени кристалната си структура и да премине в аморфна, но това се случва при температура от 320 градуса Целзий и налягане около 25 МРа. Peace

# 38
  • Велико Търново
  • Мнения: 269
Аз давам сока от току що сварени плодове, без захар. Когато се налага да давам компот, в който има захар го разреждам с много вода. Чиста вода без захар изобщо не иска да пие.

Общи условия

Активация на акаунт