Моля за експертно мнение...

  • 3 383
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 589
роси, събираш ли още идеи или вече смая гостите?

# 16
  • Мнения: 339
Гостите не този уикенд а следващия ще "смайвам" А дано де  Praynig приемам още идеи давайте  Hug Hug да премахна претеснението като събера най-добрите и уникални рецепти   bouquet  chef

# 17
  • Мнения: 995
Аз ти предлагам да подбереш по-прости рецепти и да наблегнеш на красивото аранжиране на порциите и на вкуса. Ако нямаш голям опит не се хвърляй на най-амбициозните рецепти. Успех!

# 18
  • Мнения: 589
Според мен ключът към успеха е в разнообразието, особено ако има много хора или пък малки деца - все ще се намери някой, който нещо да не яде ...

Сега ще ти напиша моето първо меню за вечеря, когато поканих семейството на мъжа ми \родителите му, сестра му и децата - цели 8 души, бррррр\. Смятай колко съм била притеснена ... но мина много добре, а и стана лесно. Пък и щом ще идват през уикенда, ще имаш време.

1. Предястия - с тях от самото начало заявяваш присъствие и настройваш гостите да очакват вкусотийки

- круши със синьо сирене
- билкови багети с мариновано сирене
- пастет от авокадо, сервиран с препечени филийки или сухари или тънки солени бисквити

Крушите се нарязват на половинки, леко се поръсват с лимонов сок, за да не почернеят и се пълнят с мъничко смес от равни части крема и синьо сирене

Вместо тези круши можеш да направиш нещо също толкова лесно - резенчета пъпеш, увити с пастърма или филе Елена \това е италиански специалитет и в оригинал се прави с прошуто, което тук е бая скъпо\

Билкови багети

Смесваш известно количество масло с подправки \може и сухи\ - мащерка, риган, магданоз \това са моите любими\. Намазваш върху филийки от франзела. Обръщаш ги смаслото една към друга, завиваш всяка двойка в алуминиево фолио и слагаш във фурната - да се затоплят и да се ароматизират.
Сиренето \може да е бяло, а може и моцарела\ се слага в подходящ съд и се маринова се за около час в сметана, лимонов сок, зехтин и подправки - босилек е супер подходящо
После слагаш по едно парчен върху филийка и поднасяш. Ама трябва да са топли иначе се губи ефекта.

Пастет от авокадо


2 авокадота \купуваш такива, които са готови вече - леко омекнали\ - издълбаваш им вътрешността, намачкваш я и прибавяш малко лимонов сок, малко пресован чесън и 1 ч.л. горчица. Адски е вкусно - отваря апетита, а и едва ли са хапвали нещо подобно.

2. Основно меню - салати, месно ястие, гарнитура
Салатите според мен са най-обичаното и непрентециозно ястие - чожеш да направиш и най-обикновена зелена салата, или пък шопска - и всички ще са доволни. Все пак - две идеи от мен:

Салата с домати и моцарела
Класиката на салатите за гости - в купа се нарязват домати, заливат се със зехтин, поръсват се с пресен \задължително пресен\ босилек и отгоре са нарязват малки парченца моцарела.

Салата Табуле

Това е малко по-екзотично - арабско ястие, но пасва на българския вкус

Съставките са: булгур \около половин чаща, моге и повечко\, магданоз - 1 връзка \!\, краставица, домат, чесън, джоджън, мента, сок и кора от лимон, слънчогледови семки, зехтин

Тук много важни са ароматите - ако нямаш мента, по-добре не я прави.
Булгурът \или кус-кус\ се накисва в студена вода за половин час - докато омекне и набъбне. Може и да се свари -както предпочиташ. Всичко се нарязва и смесва в купа. Отгоре може да поръсиш с леко запечени на сух тиган слънчогледови семки - но не е задължително. В тази салата се слага и арабската подправка - сумак. Обаче, не се притеснявай, ако я нямаш - може и без нея.

Още една салата, която е малко по-пипкава и се сервира по-специално, ама да си я имаш за всеки случай:

Зелена салата с крема и орехов винегрет

Нарязваш зелена салата. Овкусяваш я със следния винегрет: фино смлени орехи, балсамов оцет и зехтин \ съветът ми е винегретът да го приготвиш в отделна купичка и готов да го изсипеш върху салатата, иначе не се смесват добре съставките\.
Отделно правиш крем от сирене крема, по-едро нарязани орехи, лимонов сок и лимонова кора. При сервирането трябва да сложиш от зелената салата и да гарнираш отстрани с крема.

Месно ястие - тук съм много зле, мразя да готвя месо, затова можеш да видиш по-интересни ястия от другите майсторки във форума.
Това което тогава направих беше пилешко фила с гъби и топено сирене \много лесно, като за начинаещи\
От вечерта мариноваш филето в зехтин, оцет или вино, соев сос и може малко чесън. На следващия ден го поставяш в тавичка, отгоре слагат по резенче топено сирене и редиш гъби печурки. В самата тава сипваш зехтин и бяло вино да се задушават. Покриваш с алуминиево фолио и печеш във фурната докато стане готово.

Любимата ми гарнитура са картофите - правя ги задушени на фурна в йенски съд с розмарин- много подхожда.

Мисля, че една гарнитура е достатъчна, но ако искаш още една - винаги можеш да направиш нещо леко и бързо като задушени или сварени броколи \или карфиол\, които после да залееш със сметана, магданоз и лимон отгоре. А може и да метнеш една консерва грах в тигана и да я задушиш с масло. После пресен копър и гарнитурата е готова.

Десерти не правя, много са ми сложни - предлагам плодове или сладолед, или и нарязани плодове със сладолед.

Ами това е, то стана цял ферман ... ама ..
Дано съм ти от полза.

# 19
  • Мнения: 3 268
Аз ще ти предложа едно много вкусно,ефектно и лесно за приготвяне предястие,което винаги присъства на масата ми,когато имам гости.
Трябват ти няколко еднакви по големина домата.Първо им махаш капачката,после малко от дупето и накрая ги режеш на половина.Сети ли се,да станат кръгове,които нареждаш в красива чиния.Нищо не дълбаеш и не изхвърляш от доматите.Сега правиш следната сме:1 пакет майнеза трапезна на Краси,1 супена л. горчица и 3 супенил лъжици кисело мляко ги разбъркваш.Добавяш около 300 гр. настърган кашкавал,чесън на гранули или пресован и пресен копър,ситно нарязан.Хубаво разбъркваш продуктите и слагаш в хладилника за около час.После с лъжица слагаш от сместа върху всеки домат.Става много красиво и вкусно.Бон апети!

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
Аз съм за салата "Костенурка", основно - руло "Алисия" и десерт "Покрив със сирене тип Крема" Peace
Бързо, лесно, вкусно и ефектно.

# 21
  • Мнения: 1 209
тук моми4етата са дали прекрасни идеи, но аз бих избрала нещо класическо или нещо за което предварително знам ,4е е обичано от гостите. бих избягвала неща , които са прекалено екзотични или не вси4ки могат да ядат.

в слу4аите, когато трябва да се представя добре пред пове4е на брой гости обикновено правя бързи неща:
1. салата цезар и фаршировани домати (малко приличат на тези на стефани6)
2. коктейлни хапки със сирена и плата с въ4и мезета
3. пилешки бут4ета - мариновани и запе4ени с кашкавал или пилешки /свински пържолки с ябълка, шунка и груер - запе4ени- с гарнитура ризи-бизи и картофки соте
4. плодова пита, еклери, сладолед или гараш- тях може и купени.


# 22
  • Мнения: 168
Тема: Да украсим храната с храна
идеи за декорация и още нещо успех

# 23
  • Мнения: 339
Благодаря ви още веднуж дами  bouquet  bouquet Hug  chef

Общи условия

Активация на акаунт