Ясла и майчинство ?

  • 7 650
  • 64
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 050
Лелеее мислех ,че няма такова нещо.
Добре са го измислили с този срок от 5 години!

Този срок не е специално за този случай. Това е давността за всички държавни вземания - данъци, осигуровки, неправомерно получени суми. За всичко.

# 16
  • София
  • Мнения: 17 592
Не, нито можеш да продължиш да ползваш този вид отпуска.

# 17
  • Велико Търново
  • Мнения: 269
А в кои случаи се изплаща 50% от майчинството? В КСО прочетох/чл.53 и 54/, че майчинството се спира, ако детето е настанено в заведение на пълна държавна издръжка. Според мен в яслата детето не е на пълна държавна издръжка.

# 18
  • Мнения: 9 050
А в кои случаи се изплаща 50% от майчинството? В КСО прочетох/чл.53 и 54/, че майчинството се спира, ако детето е настанено в заведение на пълна държавна издръжка. Според мен в яслата детето не е на пълна държавна издръжка.

Да не си хванала някой стар КСО? Защото точно това промениха миналата година. Текстът " Пълна държавна издръжка " отпадна. 50 % се изплащат при всеки случай, когато майката не ползва отпуска, независимо дали детето е на ясла или не. На практика, когато детето тръгне на ясла, майката няма да получава цялото, а половината майчинство. Но трябва да си уреди по някакъв начин отсъствието от работа ( платен или неплатен отпуск ). Не може да продължи да се води в отпуск за отглеждане на дете.

# 19
  • Мнения: 198
А какво става тогава,когато детето е записано на ясла, но е ходило само 3дни и следващите 5месеца ще си остане у дома?! Трябва ли да се уведомява НОИ и каква част от майчинството се изплаща за този период. А за месеца, в който има 3 дни на ясла не съм уведомила НОИ. Ако не го отпиша от ясла ше си запазим мястото,но дали ще ни изплащат майчинството на 100% за месеците,които ще си е у дома newsm78

# 20
  • Мнения: 9 050
А какво става тогава,когато детето е записано на ясла, но е ходило само 3дни и следващите 5месеца ще си остане у дома?! Трябва ли да се уведомява НОИ и каква част от майчинството се изплаща за този период. А за месеца, в който има 3 дни на ясла не съм уведомила НОИ. Ако не го отпиша от ясла ше си запазим мястото,но дали ще ни изплащат майчинството на 100% за месеците,които ще си е у дома newsm78

Щом детето ти е записано на ясла и заема място там, майчинството ти се спира, независимо дали реално детето ти ходи на ясла или не. За да възстановиш правото си на майчинство, трябва да отпишеш детето от яслата и да освободиш мястото за друго дете.

# 21
  • Мнения: 198
ауууууууууууу жалко! Twisted Evil
 Много благодаря за бързия отговор.  bouquet

# 22
  • Мнения: 90
а какво става като ми спрат майчинството защото детето ми е на ясла и взимам 50% нали , но напускам фирмата и отивам в нова ? откъде взимам 50%?

# 23
  • Мнения: 9 050
а какво става като ми спрат майчинството защото детето ми е на ясла и взимам 50% нали , но напускам фирмата и отивам в нова ? откъде взимам 50%?

От новата фирма. А ако има период, в който си без договор, не получаваш и тези 50%. За да ги получаваш, трябва да имаш действащ трудов договор.

# 24
  • Велико Търново
  • Мнения: 269
А в кои случаи се изплаща 50% от майчинството? В КСО прочетох/чл.53 и 54/, че майчинството се спира, ако детето е настанено в заведение на пълна държавна издръжка. Според мен в яслата детето не е на пълна държавна издръжка.

Да не си хванала някой стар КСО? Защото точно това промениха миналата година. Текстът " Пълна държавна издръжка " отпадна. 50 % се изплащат при всеки случай, когато майката не ползва отпуска, независимо дали детето е на ясла или не. На практика, когато детето тръгне на ясла, майката няма да получава цялото, а половината майчинство. Но трябва да си уреди по някакъв начин отсъствието от работа ( платен или неплатен отпуск ). Не може да продължи да се води в отпуск за отглеждане на дете.
Това означава ли, че ако се върна на работа и детето ми е на ясла, докато навърши 2 години ще ползвам 50% от майчинството?

# 25
  • Мнения: 9 050
А в кои случаи се изплаща 50% от майчинството? В КСО прочетох/чл.53 и 54/, че майчинството се спира, ако детето е настанено в заведение на пълна държавна издръжка. Според мен в яслата детето не е на пълна държавна издръжка.

Да не си хванала някой стар КСО? Защото точно това промениха миналата година. Текстът " Пълна държавна издръжка " отпадна. 50 % се изплащат при всеки случай, когато майката не ползва отпуска, независимо дали детето е на ясла или не. На практика, когато детето тръгне на ясла, майката няма да получава цялото, а половината майчинство. Но трябва да си уреди по някакъв начин отсъствието от работа ( платен или неплатен отпуск ). Не може да продължи да се води в отпуск за отглеждане на дете.
Това означава ли, че ако се върна на работа и детето ми е на ясла, докато навърши 2 години ще ползвам 50% от майчинството?

Да.

# 26
  • Велико Търново
  • Мнения: 269
А в кои случаи се изплаща 50% от майчинството? В КСО прочетох/чл.53 и 54/, че майчинството се спира, ако детето е настанено в заведение на пълна държавна издръжка. Според мен в яслата детето не е на пълна държавна издръжка.

Да не си хванала някой стар КСО? Защото точно това промениха миналата година. Текстът " Пълна държавна издръжка " отпадна. 50 % се изплащат при всеки случай, когато майката не ползва отпуска, независимо дали детето е на ясла или не. На практика, когато детето тръгне на ясла, майката няма да получава цялото, а половината майчинство. Но трябва да си уреди по някакъв начин отсъствието от работа ( платен или неплатен отпуск ). Не може да продължи да се води в отпуск за отглеждане на дете.
Това означава ли, че ако се върна на работа и детето ми е на ясла, докато навърши 2 години ще ползвам 50% от майчинството?

Да.
Благодаря за бързия отговор!  bouquet

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 4 134
Предварително се извинявам, чеповдитам старата тема, но да не отварям нова  Embarassed

Майчинството ми е прехвърлено на свекърва ми - вчера ми казаха, че от понеделник ще приемат дъщеря ми в ясла - аз ще получавам ли 50 % от майчинството като работеща майка и трябва ли да подавам молба отново аз да взимам тези  50 %  Praynig

# 28
  • Мнения: 984
не, нали свекърва ти ще получава майчинството

# 29
  • Мнения: 984
ще получиш 50 % , ако майчинството е на твое име

Последна редакция: чт, 20 мар 2008, 14:02 от kiki77

Общи условия

Активация на акаунт