Отговори
# 60
  • Мнения: 2 211
Против съм такива итервенции, зъбите са много важни и не искам да експериментириам в тази посока. Няма начин тези процедури да не увреждат емайла. Иначе е много красиво като се избелят, но според мен си струва човек да се подлага на такива процедури само ако работи в шоу бизнесът, където външният вид е изключително важен.

# 61
  • Мнения: 2 673
Не ми е мръднал емайла. Много съм доволна. Избрах домашното избелване, а зъболекаря ми препоръча и от него закупих щприците. Сне ми отпечатък и изработи силиконовите шини. ВСичко ми струваше около 200 лв, това беше преди година и половина. ДОволна съм, защото ми остана една шприца и я ползвам все още като реша да си "освежа" цвета. Така, че бих казала че е и изгодно.

# 62
  • Мнения: 2 211
Не ми е мръднал емайла. ...

Имам предвид, че вредата ще се усети в по - дългосрочен план, а не веднага.

# 63
  • Мнения: 368
На мен също ми казаха че уврежда зъбите миналата седмица проверих 400 лева струва това удоволствие нямам нужда от това но по любопитствах а и другото пломбите не може ли да се лъснат и оставали като петна след това на белите зъби

# 64
Какво е избелване на зъби?
Избелванeто на зъбите е процедура по промяна цвета на вътрешната струкатура, на зъба.
При своето зародишно и след пробив изграждане всеки зъб включва в себе си различни органични молекули (в това число и антибиотиците от групата на тетрациклините-тетрациклин, доксициклин и др.), които със своят характерен цвят водят до общия нюанс на зъба. Когато светлината преминава през зъба се отразява от големите молекули и така формира определен спектър, който човешкото око възприема като определен цвят (спомнете си дъгата, която представлява пречупване на светлината-дифракция, в капчиците на дъжда). Причината за потъмняването на зъбите със стареенето на организма се дължи на факта,че се наптрупват все повече оцветяващи молекули (тютюн, кафе, кока-кола, червено вино, червено цвекло, хранителни оцветители и др.) така се променя свтлинния спектър на зъба, а с това и неговият цвят, т.е. той потъмнява и помътнява. В случаите на умъртвяване (кореново лечение) на нерва, при употребата на каналопълнежни пасти на основата на резорцин-формалин (доста често срещани в България), формалдехдни пасти и бакелитови разтвори се получава едно характерно червеникаво-кафяво (а в някой случаи и почти черно) оцветяване на зъбните структури. Всички тези причини, както и причини от естетичен характер, налагат да се пристъпи към избелването.
За съжаление все още има хора (дори и сред колегите), които възприемат почистването на зъбния камък и полирането на зъбите със сода (airflow) за избелване, но всъщност това е премахване на повърхностните оцветявания, а не избелване (изсветляване) на зъбите.
При същинското избелване се използват най-често гелове на основата на водородния пероксид (перхидрол) или на по-щадящият за зъбите карбамиден пероксид. Кислорода от перхидрола (карбамидния пероксид) навлиза през “микропорите” на зъба, достига до оцветяващите молекули и изветрявайки (изпарявайки се) ги извлича със себе си. Така настъпилият ефект прави зъбите да изглеждат обезцветени (избелени).
Съществуват три метода за избелване на зъбите, като наименованията са от англо-езичната литература:
1. Офис избелване (или избелване в кабинета): При този метод се използва 35% гел на перхидрол (водороден прекис). След изчистване на зъбния камък и плаката, които биха попречили на гела да влезе в контакт със зъба и да го избели, зъбите се изолират от слюнката (най-често с лигнинови ролки, Оптра-гейт, или кофердам). След покриването на венеца със специален фотополимеризиращ течен композит (за да не изгори от силния перхидрол), върху зъбите се нанася перхидрола, който е под формата на гел (средно гъст за да не се разтече). За да се ускори реакцията гела се активира със силна, концентрирана светлина (в случая със фотополимерната лампа). След като гела престои около 1-1,5 часа (общо за горна и долна челюст) гела се измива (хубаво е да се
обере със аспиратор) като се внимава да не попада върху незащитените меки тъкани. За край на процедурата зъбите се намазват с флуорен гел, който ще намали постоперативната чувствителност. Ефекта е видим веднага. Средната продължителност на избелването при този метод е около 1-2 год. Процедурата може да се повтори веднага след първото избелване , но максимум 4 пъти. Цените за този метод са по-ниски от избелването с лампа, но по-високи от домашното избелване.
Офис избелване с промяна 4 нюанса по скалата на Vita
2. Домашно избелване: В голяма част от случаите се предпочита, както от стоматолозите, така и от пациентите. Започва се винаги с почистване на зъбен камък и плака. След това по предварителен отпечатък от горна и долна челюст се изработват (вакумират) специални силиконови шини (пасващи идеално по зъбите на дадения пациент). Целта е всеки ден в продължение на 14-16 дни пациентът сам в удобно за него време от денонощието (може да се прави даже и по време на сън) да извършва тази процедура: поставя гел (карбамиден прекис 10%, 15-16%, 20-22%) вътре в шината и след това поставя шината в устата, върху зъбите. Гела с шината престоява там от 2-4 часа (през деня) или 6-8 часа (докато спите) и след това шината се маха, изплаква се, изплакват се зъбите. Процедурата се повтаря за времето уточнено със лекуващият стоматолог. Продължителността зависи от търсеният краен резултат-по-бели зъби, повече дни за избелване. Средната продължителност на ефекта от избелването продължава около 2-3 год. Хубавото на този метод е, че винаги след това е възможно да си вземете от лекуващият стоматолог 1 или 2 спринцовки с избелващ гел и да доизбелите зъбите отново. Цената при този метод на избелване е най-ниска.
Съществуват и доста др. системи за домашно избелване – пислаки, четчици и др. с помощта, на които избелващият агет се намазва по зъбите. Тяхната цел обаче е по-скоро за поддържане на избелването, макар че фирмите ги предлагат и като самостоятелно избелващи системи.
Домашно избелване с промяна 8 нюанса по скалата на Vita
3. Офис избелване със специална избелваща лампа: Този метод е същият, както и първият, но при него се използва специална лампа, която да активира гела за избелване. Ефектът е много по-добър от другите методи, но като цена той е най-скъпият. Ефекта също е с продължителност около 2-3 год.
4. Избелване на умъртвени зъби: При провеждането на кореновото лечение и запълването на кореновите канали с паста много често се получава след време едно характерно червено-кафяво оцветяване на зъбите. Това налага избелване на зъба (избелване на единичен зъб). Разбира се първо е необходимо да се премахне оцветяващият агент (каналопълнежната паста) и след това да се пристъпи към избелване. Най-удачния избелващ агент е натриевия перборат. Той е максимално щадящ твърдите зъбни тъкани и благодарения на него се получава сигурно избелване. Процедурата е следната: след като се отвори зъба и се отстрани пастата (прелекува се зъба), в кухината се поставя пербората и дупката се затваря херметично с цимент. След 1-2 месеца (процесът на избелване е бавен, но сигурен) при контролиране на избелването на зъба, се премахва временната пломба (цимента). Зъбът се почиства и се пломбира с постоянната пломба. Цената като цяло е най-ниска в сравнение с другите методи.
Офис избелване на умъртвен зъб
Продължителноста на ефекта от избелването зависи основно от консумирането на оцветяващи напитки и храни, тютюн и др. Той също така може да се поддържа с избелващи пасти за зъби, които обаче не трябва да се ползват непрекъснато (могат да доведат до увреждане на зъбния емайл). Характерното за всички методи на избелване е, че при тях дори след време, потъмняването на зъбите не става в същите граници, както преди неговото начало, т.е. те винаги ще останат по-бели отколкото са били преди да започнете въобще да избелвате.
Варна д-р Росен Венелинов
стоматолог

# 65
  • Мнения: 146
kitykat- колко нюанса ти се избелиха зъбите. станаха ли чувствителни след това?

# 66
  • Мнения: 3 830
Против съм!
Каквито и нови методи да има за избелване, моят зъболекар каза, че са вредни.
Попита ме: "Може ли нещо да ти смъква пластове от емайла, защото това е фактическото избелване и да не е вредно?"
Наистина. Мислите ли, че като паднат пластове от емайла Ви, понеже това е начинът за избелване и нищо не вреди на зъбите Ви?
Я пак си помислете! А, я още веднъж се понапънете! Ми, стигнахте до верния отговор! Браво!

# 67
  • Мнения: 4 447
Аз изсветлих моите с едни ленти.
Американски. На фирмата Опалесенс.

Два комолекта си купих от ибей за 110 долара.
Определено разликата е видима.

 Peace

Така, че - ЗА!

п.п. Естелиа - по-спокойно.

# 68
  • Мнения: 682
Аз съм "За" избелването на зъбите, естествено направено или препоръчано от специалист. Преди 3 години си правих избелване на зъбите с въпростните силиконови шини и гел. Цената беше около 200-300 лева. Беше ми дисконфортно да спя със шините, така и не свикнах и си разбих съня за 2 семици(толкова дълъг беше курса на избелване). Обаче резултата беше много добър. Зъбите ми бяха 3 нюанса по-бели. Миналата година  си избелих зъбите с лампа, процедурата беше само 30 минути. Цената беше 300 долара, но ползвах специално намаление и ми излезе 100 долара. Но не останах особено доволна от резултата. Като че ли почти не се забелязваше разлика.

# 69
  • София
  • Мнения: 708
Против избелването- уврежда емайла.
За почистването!

# 70
Зъболекърят който е казал, че се смъкват пластове от емайла, говори глупости, според моя заболекър. Според д-р Пенчев избелването променя химически структурата на емайла като активния елемент, който и да е той се съединява с емайла. Резултатът е, че зъбите стават по твърди, но малко по-чупливи при внезапно натоварване - нещо като закалената стомана. Тя е твърда, но не е гъвкава. Въпреки това на запад няма човек, освен клошарите, без избелени зъби. Те са много по-големи маниаци от нас на тема здраве и не биха го правили ако беше толкова катастрофално, още повече, че там зъболекарските услуги са 500% по-скъпи.

# 71
kitykat- колко нюанса ти се избелиха зъбите. станаха ли чувствителни след това?

Много съм доволна. Не очаквах толкова силен ефект. Не съм се снимала, но поне с 3 нюанса и повече "блеснах".
Не усещам никаква разлика в чувствителността за сега. Не се страхувайте. Нищо лошо за сега не съм почуствала.
А и цялото удоволствие струваше 35 лв. Никога не бих дала 300-500 лв, а някои споменават и по-големи суми.

# 72
  • Варна
  • Мнения: 957
Напоследък и аз доста се замислям за избелване на зъбките, дори бях питала в темата за ибей, но там момичетата не проявиха интерес  Confused

Става въпрос за това апаратче - http://cgi.ebay.com/35-PLASMA-LIGHT-TOOTH-TEETH-WHITENING-WHITEN … dZ1QQcmdZViewItem
Отделно се продава и гел и някакви шини доколкото виждам  newsm78 - http://cgi.ebay.com/Teeth-Whitening-Gel-12-Syringes-22-Tooth-Ble … dZ1QQcmdZViewItem

Ползвал ли е някой подобен уред и дали ще върши работа, след като е далеч по-евтин от тук обсъжданите ?

# 73
Това го виждам за първи път. Аз ползвах www.cleverwhite.com, който го има по аптеките в България.

# 74
  • Мнения: 3 830
Против! Против! Против!

Няма метод, който да избелва зъбите без да сваля слой от емайла, т.е. изтънява ти зъбките, т.е. е вредно!

 newsm11  smile3516 smile3515 newsm61 ignore2 alert newsm47 smile3506

Общи условия

Активация на акаунт