Мед - откога?

  • 7 199
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 915
Медът е слаб алерген.
След годинката опасността от ботулизъм отпада.
На каката предложих на годинка и 2-3 месеца.

# 16
  • Мнения: 441
И аз дадох след годинката.

# 17
  • Мнения: 27 524
Медът е слаб алерген.

Това е нещо ново за мен, а много уважавам мненията ти по принцип.
Незаейки все пак пчелите откъде и какво са брали, за мен е излишен риск да предложа букет от незнайно нещо на едно, макар и пораснало, бебе  Stop

# 18
  • Мнения: 4 915
Дори всъщност не е посочван като алерген, а е в списък на храни като най-малко вероятно да алергизират.

Мен не ме притеснява пчелите откъде са събирали прашец - все пак е било от диви растения, расли някъде на воля и на въздух.  Laughing Така си мисля, де, може и до Кремиковци да са расли.   Wink Но същото е и с чая - все едно на същия принцип да не предлагам билков чай. Всъщност, една от главните препоръки при закупуване на мед е, да е от проверен или доверен производител, не от случаен такъв ( примерно у дома се яде мед от Велинградско - невероятно ароматен и вкусен, същинска амброзия, невероятен просто; купуваме го от познат).


А медът има доказани ценни качества и свойства, наричан е естествен антибиотик - в добрия смисъл, и не го отлагам до 3-тата годинка, защото така и не прочетох никъде такава препоръка (освен като мнения във форума). Имам предвид, че не открих по-официален и достоверен източник на информация - сайт за детско здраве и хранене примерно - където медът да се отлага толкова късно. Напротив, в англоезични сайтове, посветени на децата и медицината, медът се препоръчва след първата годинка.

Последна редакция: пт, 26 окт 2007, 22:18 от Free Soul

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
Не съм давала още,но подозирам че няма да и хареса.Може да пробвам зимата.

# 20
  • Мнения: 27 524
...и не го отлагам до 3-тата годинка, защото така и не прочетох никъде такава препоръка (освен като мнения във форума)...

Така като се замислям, май и аз  Thinking
Освен това масово се продават каши на различни  фирми за след 8 месеца, които са с мед...
Мерси за инфото   bouquet

# 21
  • Русе
  • Мнения: 2 354
аз лично мисля да изчкам да стане на 2 год.

# 22
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Когато стана на 2г.8м. му дадах с кисело мляко и овсени ядки.Сега е на три и лекарката каза, че няма ограничения колко пъти в седмицата да му давам!

# 23
  • Мнения: 7 139
На 1 г. и 10 месеца й подсладих чая с мед.
Само веднъж съм давала, като се замисля.
И със захар не подслаждам.

# 24
  • Мнения: 336
Леле, колко много отговори... Благодаря за инфото. Никой не беше ми споменавал досега за ботулизъм. Май това е единственото , което ще ме спре да не давам до годинка. Винаги съм знаела, че медът е полезен и препоръчван и ми беше чудно, защо толкова трябва да се пазят децата от него. Когато пуснах темичката, останах с впечатлението, че едва ли не е вреден. Благодарско на Free Soul, че ми върна "вярата". Медът ни е "надежден" - собствено производство, така че ще изчакам до 1 г. и веднага ще заместя захарта с него. Мисля че на малката ще й хареса. Още веднъж благодаря, момичета!

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 580
     В събота /27.10/, при Ив. Звездев беше доц. Мариана Маринова, която е педиатър и специалист по здравословно хранене на децата. Та тя каза, че след 1год. е нормално да се дава мед на децата и е за предпочитане пред рафинираната и кафявата захар. На моите вчера им дадох за първи път, но не им хареса.
     

# 26
  • Мнения: 887
След консултация с педиатъра ми дадох на сина си мед на 1г. и 6м.

# 27
  • Мнения: 4 399
Медът ни е "надежден" - собствено производство, така че ще изчакам до 1 г. и веднага ще заместя захарта с него. Мисля че на малката ще й хареса. Още веднъж благодаря, момичета!

А какво смяташ да подслаждаш със захар до 1 годинка, че ще я заместваш?  newsm78 Според мен на тази възраст децата все още ядат всичко без нужда от подслаждане нито с мед, нито със захар.

А на въпросът ти, това което аз съм чела е да се избягва до 2 години заради вероятността за наличие на полен в него, който пък е алерген.


Освен това масово се продават каши на различни  фирми за след 8 месеца, които са с мед...

А също и с какао, което не прави нито меда, нито какаото подходяща храна на 8 месеца.  Wink

# 28
  • Мнения: 4 915
Медът ни е "надежден" - собствено производство, така че ще изчакам до 1 г. и веднага ще заместя захарта с него. Мисля че на малката ще й хареса. Още веднъж благодаря, момичета!

А какво смяташ да подслаждаш със захар до 1 годинка, че ще я заместваш?  newsm78 Според мен на тази възраст децата все още ядат всичко без нужда от подслаждане нито с мед, нито със захар.

А на въпросът ти, това което аз съм чела е да се избягва до 2 години заради вероятността за наличие на полен в него, който пък е алерген.
......

Подкрепям мисълта, че до годинката захар строго не се препоръчва!

Относно полените: Полените хвърчат из въздуха от пролет до есен. Бебета - от новородени до всякаква друга възраст ги дишат постоянно през тези сезони.

Поленът не алергизира всички и според определена възраст. Моята поленова алергия я получих на 14 години, и то есента - "хванах" първата и последна за мен ученическа бригада - на полето с доматите.  Laughing
Медът не ми пречи по никакъв начин на сенната хрема. Явно полените алергизират чрез вдишване и преминаване през лигавиците на дихателните пътища.

Поленовата алергия е респираторна алергия, не хранителна.
Не съм чела някой да е получил сенна хрема от консумация на мед.  Rolling Eyes

# 29
  • Мнения: 327
Не мисля да давам още поне половин година.

Общи условия

Активация на акаунт