Движение на българските майки -ВИДИН тема 14

  • 12 734
  • 293
  •   1
Отговори
# 30
  • край Дунав
  • Мнения: 2 173
Боже, не ми излизат от ума.всъщност влязох в темата, за да Ви пиша, че ми се обади Ники-художника от Белоградчик.той е още в Радомир, работи за около 300 лв. в строителството, много му е мъчно за дома, щял да си идва декември.Нещо май се е провинил пред директорката, ама не казва, най-вероятно я е обидил като е заминал.Искаше да опипа почвата и да му ходатайстваме да се върне...Светлето утре ще се види с нея и ще разбере как стоят нещата.Иначе е добре.

# 31
  • sofia
  • Мнения: 7 477
МОми4ета,ВЕДНАГА сигнализирайте ДАЗД и АСП!!!!!!!!!
намерете 4овек с камера и се опитайте да го вкарате да снима PraynigДругото  по телефона ще ви кажа Rolling Eyes

# 32
  • sofia
  • Мнения: 7 477
МОми4ета,ВЕДНАГА сигнализирайте ДАЗД и АСП!!!!!!!!!
намерете 4овек с камера и се опитайте да го вкарате да снима PraynigДругото  по телефона ще ви кажа Rolling Eyes

напишете си и бланките за посещение и ги приложете.Направете и копие до ДАЗД Сф.

# 33
  • край Дунав
  • Мнения: 2 173
Ок, Роси!Започваме Peace

# 34
  • sofia
  • Мнения: 7 477

другото ще го обмисля малко и ще се обадя тук-таме PeaceНо без сигналите не правим нищо Rolling Eyes Копието до Сф да е към Председателя на ДАЗД Ширин Местан.Това във Видин задължително на ръка с входящ номер.

# 35
  • Мнения: 2 502
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК ,БЪЛГАРИ !
СЪБУДЕТЕ СЕ ,ОТВОРЕТЕ ДУШИТЕ СИ !
Честит празник и на вас ,момичета от ДБМ ,ние същи сме Будители ,Будители на съвестта на хората !

ще пиша по късно ,за задачите за днес какво съм свършила

# 36
  • Мнения: 484
Време,беше да се види и "обратната страна на медала"
Радвам се,че показахте тези снимки.Нека цяла България да види как живеят децата от селото на здравния ни министър-Гайдарски!(съвсем здравословно  Twisted Evil)

# 37
  • Мнения: 2 502
това е приложението -протокол към формуляра  за вчерашното посещение в дома в Ново село ,каквито протоколи попълват всички доброволци към Движение на българските майки ,след всяко ходене в домовете

за това посещение го направи Скорпион

Приложение към протокола за посещение  на координатори към фондация „Движение на българските майки”в дом-Ново село на 31.10 2007 год.
    Последната акция на движението беше проведена на 1 юни.Тогава движението организира благотворителен концерт с участието на Алфредо Торес денс студио, проведен в спортна зала „Фестивална” в гр. Видин.Участваха деца от двата дома в региона-Белоградчик и Ново село.По време на лятната ваканция нямахме контакти с дома , реалното започване на новата учебна година вече е сериозен повод да отидем да посетим децата.Събрахме достатъчно дарения във вид на дрехи, учебни помагала и др., които трябваше да раздадем, искахме да видим и нови деца, да се запознаем с тях, те също да ни опознаят.На 31.10 организирахме посещение и 4 майки посетихме дома.Впечатленията оттук насетне ще бъдат описани не систематизирано, защото ръководна роля при описанието имат изложените факти  .Като начало се оказа, че бившия директор Илиев , заедно с част от персонала са напуснали още преди месец , дома в момента се управлява от психоложката, която работи от дълги години там, но няма достатъчно пълномощия.от м. март дома е на пълно подчинение на община Ново село, което означава, че кмета е работодателя-т.е.-стопанина.След първото стъписване започнахме да се запознаваме с произтичащите промени :дома е в изключително окаяно състояние-стените са надраскани, отлепена мазилка от влага, следи от течове по таван и стени.Ел кабели стърчат от ел. табла, от тръбите, които би трябвало да изолират достъпа на хора до ток и т.н.Изпочупени са фасунги, ел. ключове.Помещенията, които се водят тоалетни и бани са в състояние на пълна разруха-чешмите текат, казанчетата са от мин. век, да не говорим за тръбите, които са изкривени, самия брой на помещенията е недостатъчен, но това е най-малкото, което може да се желае.По стените има мухъл, паяжини и всичко, характерно за страните от третия свят, за което пишат и тръбят  медиите и което впечатлява всички ни, като си мислим, че това тук не може да се случи.
Останахме доста слисани ,защото за времето    ,откакто посещаваме дома никого не съм влизали в тези сектори ,ходили сме  и ходим и  поддържаме контакти с  децата и нашите
срещи се осъществяват в дневните
да сега директора ни беше показвал фитнес –зала ,която стои заключена за показ и мини кухня ,Дома и голям има потенциал за  разгръщане на различни помещения, за обособяване на разнообразни кътове за деца от различни възрасти, пол, статут и т.н.Спалните помещения ни впечатлиха особено.Почти всяка стая по принцип отговаря на необходимостта от пространство на 1 дете.В такива стаи преброихме до 5 легла.Самите т.нар. легла са нещо като дървени рамки, достатъчно разкривени, дори счупени, в/у които някъде има и имитация на матрак.Стаите са разхвърляни, има нещо като сандъци от създаването на дома/не знам коя год. и кой век/, вратите на които липсват или висят на пирончета.Особено се впечатлихме, когато в една от стаите заварихме 2 деца , познати ни от ДДУИ  /не пиша пълното наименование/ в Гомотарци.По  известна причина само на бившия директор и всички останали „ръководители” някой е решил, че мястото на тези дечица е тук-оставени без надзор , без квалифициран за тяхното състояние персонал, оставени без предпазни мерки, подхвърлени им бяха 2-3 играчки /едното си играеше с тях/, другото рисуваше и весело ни показа рисунката си.Определено ни се зарадваха и жадно се опитваха да ни кажат нещо/това трябва да се види, от тези, които получават пари за това и хранят своите деца с тях!/След като продължихме обиколката разгледахме руините на други подобни помещения.Дворът, за който предишния директор ни беше разказвал, че ще бъде осеян с тенискортове и игрища и който е достатъчно голям изглеждаше страшно на фона на купчините боклук, събрани, за да бъдат почистени и извозени от фирмата за чистота/която също работи за пари, освен ако не е благотворителна?/Същия този двор ,още миналата година попитахме директора да направим акция за събиране на средства  и с наша помощ да от ремонтираме двора и игрището  ,градината ,за да могат децата да го ползват функционална ,вместо да се шляят из селото .Няколко купчини бяха докарани достатъчно/според нас/въглища и чакаха отоплителния сезон.Не сме искали да слизаме в парното отделение, но и това ще направим!В дъното на двора има помещение, което помислихме, че е извън собствеността на дома-изглеждаше перфектно на външен вид-ал. дограма, добре боядисано и санирано.Изненадахме се, това се оказа пералното помещение с нови проф. перални и т.н., но и него не можахме да видим лично, поради липсата на достатъчно време.Влязохме в една достатъчно голяма стая, пълна с детски дрехи/повечето-дрипи/, които бяха сгънати и напъхани в някакъв шкаф без врати.От единия до другия край имаше вързани въжета , на които се сушат дрехите на децата.Седяха 3 лелки, които всъщност като ме видяха с камерата скочиха така, че очаквах всеки момент да ми козируват, което ме навежда на мисълта, че заплатата им е много важна и не бива да я загубят.Та това е сушилното помещение-с много светлина, на първия етаж-там, където би трябвало да е дневна с много кътове за децата.относно персонала-кратко и конкретно-предимно неквалифициран , необразован, недостатъчен като цяло, недоволен, неугледен и мързелив!Временно изпълняващата длъжността управител няма правомощия да направи промени, докато не се уточни новия кмет, докато не бъде назначена на постоянно място, въпреки това я намерихме в момент,в който се опитваше да направи грандиозен проект за съвременно преустройство на дома по всички европейски изисквания-с отделни центрове за деца-трайно настанени, с дневни, седмични и т.н.пансиони и други.Тя се зарадва изключително много на посещението ни, поради факта, че ние сме тези, които трябва, освен да й помогнат, да доведат нещата до знанието на всички останали институции и да се преборят за пълна промяна на сегашното положение.Дали сме й думата си и съм сигурна, че ще постигнем в най-къси срокове това, което доста години не е правено.Излишно е да разказвам още подробности, просто няма нещо, което да е наред.
   Пишейки това допълнение към обичайния протокол за посещение обръщам внимание на тези, които ще го прочетат, че като официален документ ще го използваме, за да сигнализираме ангажираните служби , медиите и всички, които искат да помогнат живота на шепата дечица да стане нормален-не богат, не охолен-просто човешки.Не съм описвала изобщо проблема с липсата на медицинска и стоматологична помощ;непрекъснатите постъпки за контакт с децата на секта  липсата на отношение на хората от селото и т.н.

 аз ще напиша
писмата  до институциите ,утре ,че днес имам адски много зор ,а си мислех друго ....

но , вторник пред обяд отново сме в дома

вторник ни е и срещата с Обл ОССП

ще пиша утре сутрин ,

Последна редакция: чт, 01 ное 2007, 16:44 от lorys

# 38
  • Мнения: 176
Не зная дали е нужно и  аз  да пиша за посещението в Ноово село.
УЖАС.Гледката на двете деца  от Гомо беше потресаваща,сами в стая,студ богами жесток,облечени с малки и тънки дрехи ,без медицинско лице при тях..............От тази гледка още не съм на себе си.
В този дом никой не го е грижа за децата ,поне да бяха облекли децата с топли дрехи.Всеки гледа само лични интереси.............

# 39
  • Мнения: 176
И не ме упреквайте за острите думи защото е самата истина

# 40
  • Мнения: 2 577
Момичета, снимките на дома са потресаващи. В нашата област домовете в сравнение с този са направо хотели с 3 звезди...
Дано успеете да помогнете на децата!

# 41
  • Мнения: 397
От вчера имам чувството че съм на испит,гади ми се от притеснение и от сознания че това е истина....
Компетентен човек ни предлага помощ в создании сайта ,като тези които виждаме горе в новини,мисля че  малко ,но е нещо, кажете ваше мнение,аз мисля че трябва да приемаме всякаква помощ.
Искам някой да дойде с мен  в просвета утре или в понеделник, мисля че в неделя трябва да напишем едно общо письмо и го пратим на всички институции с   входящите номера, нали знаете,това което не е  черно на бяло нищо не е....
Фионче, мисля че твоята идея  с писмата много е добра, пиши, трябва  да е всичко, сега имаме нужда даже от черги,от които мислих ме да откажеме.Диди, Григорова каза че хич не е лоша идея с чергите.
 mona__ пука му....,но си чертовски права..........

# 42
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Казах и на Светла,но да пиша и тук(тя помоли) Peace
Уведомила съм Уницеф.Непренно разберете коя държ.институция последно е била там при децата и какво е констатирано,много е важно.Да не се окаже,4е 4овек не е стъпвал от месеци (ДАЗД и АСП) и после пак да има простотии.Защото сега на Мазната свят ще й се завие........Но искам документи кой ,кога и какво е констатирал там.Оценки,препоръки.........вси4ко.

# 43
  • Мнения: 2 910
Мисля, че Диди много добре е написала и описала всичко, което видяхме. Не искам да се повтарям, заставам зад думите и впечатлението на останалите момичета.
Ужаса и мизерното съществуване на децата в дома трябва да бъде прекратен!

# 44
  • край Дунав
  • Мнения: 2 173
Момичета, до няколко дни ще разбъркаме нещата, за да си ги подредим!Това е повече от ясно.След като направим спешно разследване, относно липсата на проверки и тем-подобни/май никой не е ходил на такава/, до края на идната седмица нещата трябва да имат ясна рамка-проблема не е само местен и май ще го решават от високо, ако не-ние ще ги накараме.Вярвам, че медиите ще ни подкрепят с две ръце!този път не само местните, знаете, че имаме подкрепата на централните.Мисля си сега, докато ви пиша тези разбъркани неща, каквито са и мислите ми :тъкмо трябваше да се зарадваме всеки момент на пускането на парното в Белоградчик, а скочихме в тресавище...какво ли още да очакваме?Това си е жив Сървайвър-тук да дойдат да снимат, а не на Бахамите и Канарите/или където са там/

Общи условия

Активация на акаунт