Общоруски център за очна и пластична хирургия и професор Ернст Мулдашев

   Здравейте, бих искала да споделя с вас  опита и впечатленията си от Общо руският център за очна и пластична хирургия, който св намира в град Уфа, Русия. Също така да бъда полезна на хора, които имат очни заболявания и биха желали да се свържат с клиниката,  тъй като преди да я посетя не успях да намеря някъде систематизирана и актуална информация.  Казвам се Доника Георгиева на 25 години с диагноза ретинопатия на недоносеното. В България всички лекари ми каазваха, че не може да се направи нещо, за да се подобри състоянието ми.  На 18-ти април 2019г. претърпях операция в  клиниката в Уфа  и  само седмица след това можех да кажа, че иман някакво подобрение. Макар че, за да се развие пълният ефект от операцията е необходимо да минат поне три-четири месеца. На по-късен етап ми предстои още една операция в клиниката.

   Вероятно някои от вас са чували за професор Ернст Мулдашев. Той е директор на клиниката, учен, офталмолог, хирург,  първият лекар в света, извършил успешна трансплантация на око и създател на т. нар. алоплант - биологически материал,  който активира скритите възможности на организма за възстановяване на собствените тъкани.  Аз съм изключително благодарна и щастлива, че имах възможността да се срещна с този невероятен човек и именно той да извърши първата ми операция.  Както вече споменах при мен се усети,  макар и малко, подобрение още през първата седмица, възстановяването мина бързо и лесно и съм убедена, че подобренията тепърва предстоят.  След операцията ми предписаха акупунктура,  чрез която в тялото ми беше вкаран друг вид алоплант. А също така и упражнения за увеличаване на зрението, които ми бяха изключително полезни. Клиниката разполага с изключителна апаратура, както и с висококвалифициран персонал, на който съм много благодарна.  За съжаление обаче почти никой не говори английски език, така че е препоръчително вие или вашият придружител да говорите на руски. За всички, които биха желали да се свържат с клиниката
 стъпките са следните; 

1. Изпращате имейл, съдържащи основна информация за вас. Име, години, диагноза,  както и преглед от очен лекар, извършен през последната година, преведено на руски или на английски език на адрес fauzia@yandex.ru. Това е имейлът на Фаузия, която отговаря за Международния отдел на клиниката. До няколко дни ще получите отговор дали вашето заболяването подлежи на лечение в клиниката. Може да използвате и телефон
 +347 286  00 23

2. След като получите отговора, трябва да уточните датата на пристигане. Обикновено при първо посещение в клиниката,  престоя е между 10 и 14 дни.

3. Следва купуването на самолетни билети. От България вариантите са полети през Москва или през Исранбул. Това е ваше решение. Аз смятам, че самолетните билети са доста скъпи. За съжаление не успях да намеря евтин вариант. След като купите самолетните билети, трябва да изпратите детайлите на полетите на Фаузия, за да може когато пристигнете тя да изпрати шофьор, който да ви посрещне на летището и да ви закара до клиниката.

4. За да посетите Русия се нуждаете от виза. Документите се подават във визовия център,  който се намира на адрес: ул. „Русаля” 1. 113 ж.к. Изгрев, София, България.  Необходими са  следните документи::
—  валидни задгранични паспорти
  — покана от клиниката ( за да получите покана е необходимо да изпратите на Фаузия копия от паспортите на вас и на придружителят ви и тя ще ви изпрати съответната покана)
—- попълнени и разпечатани формуляри от сайта на руското посолство на адрес https://visa.kdmid.ru/PetitionChoice.aspx?AspxAutoDetectCookieSupport=1   ( в случай, че не можете да попълните сами формулярите, служителите в посолството ще ги попълнят срещу 10 лв. за формуляр)
— по една снимка на човек. паспортен формат на бял фон
— застраховка, която да обхваща периодът  на пребиваване в Русия на стойност 30000 лв.

 5. Около един месец преди заминаването, Фаузия ще ви изпрати списък с необходимите  изследвания, които трябва да направите, да преведете на руски или на английски и да носите с вас в  клиниката. Обикновено се изискват:
— преглед от личен лекар
— преглед от кардиолог и ЕКГ
—  преглед от специалист УНГ
—-  снимка на бял дроб
—- преглед от стоматолог ( Необходимо е по-големите кариеси да бъдат излекувани)
—  изследвания на кръв и урина, които трябва да бъдат направени в рамките на две седмици преди заминаването

За вас тези изследвания могат да бъдат различни. Те ще ви изпратят списък с това, което ви е необходимо.

6.-Няколко дни преди заминаването ще получите имейл, в който ще бъде посочено номерът на стаята ви и инструкции как и кога да стигнете до Международния отдел.

Аз избрах да летя през Москва, защото това беше най—удобният вариант. Ако кажете още в София при чикирането за полета, багажът ви ще бъде прехвърлен директно на следващия полет, което е много удобно. В Москва се минава паспортна проверка и след това трябва да се прехвърлите на терминала за вътрешни полети.  В Уфа пристигнах късно вечерята в събота, шофьорът ме чакаше на летището и ме закара до клиниката. Неделя беше ден за почивка. В понеделник ми дадоха списък с необходимите изследвания. Във  вторник се наложи да ми извадят мъдрец и добре, че в клиниката имат и зъболекар, защото иначе имаше вероятност да се отмени цялата операция. В сряда за пръв път се срещнах с професор Мулдашев. Операцията ми беше в четвъртък, тъй като след първоначалния преглед професорът искаше да се направят допълнителни изследвания. Както вече споменах след това  ми предписаха акупунктура и зрителни упражнения, също така ми слагаха капки по четири пъти на ден. Останах в болницата още една седмица, докато се възстановявам. При заминаването шофьорът ме взе от клиниката и ме закара до летището. Стаята, в която бях настанена беше комфортно, със самостоятелен санитарен възел и всичко необходимо —
 хладилник, телевизор, микровълнова печка. В цената на операцията и престоя в болницата е включена и храна за пациента,  допълнително се заплаща храната за придружаващото лице. Това струва около 250 рубли на ден, което е някъде към  седем български лева. В клиниката има магазин и стол, откъдето може да си купувате храна. В района има много хранителни магазини. Цените са долу-горе като в България. Навсякъде може да се плаща с карта, дори в градския транспорт, с изключение на магазина който се намира в клиниката. Няколко дни преди отпътуването се заплаща операцията. Ако сте решили да плащате с карта, ви съветвам, преди да тръгнете да проверите в банката дали картата ви има лимит на плащанията на терминал, защото при мен се получи така, че не можах да платя цялата сума с моята карта. Другото нещо, освен храната на придружителя, което трябваше да заплатя отделно бяха алоплантите, които ми инжектираха с акупунктурата. Тяхната стойност беше около 300 лв. Също така се плащат и по 500 рубли на шофьора за трансфер.  Не споменавам каква е цената на цялата операция, тъй като при всеки е различно и от международния отдел ще ви кажат каква  ориентировъчната сума за вас.
 
       Радвам се, ако съм била полезна на някого с тази информация. Ако имате още въпроси, може да се свържете с мен на имейл doni1321@abv.bg. Пожелавам много успех на всички, които са решили да предприемат подобна стъпка. И не забравяйте да бъдете позитивни, защото  вашата собствена нагласа е много важна част от лечението.