Sicko или за здравните системи по света

  • 4 630
  • 90
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 093
Благодаря ти за споделеното!

.:.Stef.:., местните може и да са доволни, но българите, които сравняват условията тук и там, са на мнение, че колкото и да е неуредена нашата здравна система, срещу мижавите си здравни осигуровки, получаваме повече: като прегледи, лечение и медикаменти.
Да, това съм си мислила и аз...затова се зачудих само за българите ли важи това, тоест, ако си емигрант?

# 16
  • Мнения: 2 032
КейРен, съжалявам, но всичко, което си преразказала, е неверно, неточно и подвеждащо.

Първо, за държавното здравеопазване в Англия не се плаща отделна осигуровка, т.е., няма ставка, плащаш си данъка общ доход и това е, пък ако не работиш, това не значи, че нямаш достъп до системата здравеопазване.

Второ, няма "пакет" за бременност. Има определени минимум прегледи, скенери и т.н. за нормална бременност, оттам натътък ако има някакъв рисков фактор или усложнение, се реагира. Е, ако някои си самоназначи ежеседмични прегледи при специалист, без да има медицинска причина за това, ще трябва да отиде на частен лекар за това. Бременността не е болест все пак.

Трето. Отделен данък се плаща само ако работоделят ти е платил за частна здравната осигуровка. Да кажем, ако годишната вноска за частна застраховка струва 1000 лири и е платена от работодателя, ти си плащаш данъка върху сумата. Ако искаш не я използвай, ако искаш (и ти позволят) се преглеждай през ден: това, което плащаш ти като данък, не се променя.

Последно: по въпроса за настинката. Ако кихнеш и хукнеш на лекар, какво очакваш: сцена от сериала Спешно Отделение ли да се разиграе. Ако си способна да ползваш ръцете си, не можеш ли ти да си измериш температурата, вместо да ходиш на лекар за това, пък и да пишеш черна точка, че сестра ти я мери, а не началникът на отдел Спешен.

# 17
  • Мнения: 2 563
Какво друго - по-сложно е положението ако имаш някакво установено заболяване, незнам как стоят нещата дали не отказват застраховка фирмите или пък става по-скъпо? Ако някой знае да каже.
Аз мога само според филма да говоря...една служителка в таква компания сподели, че списъкът със заболявания, които не ти позволяват да влезнеш в графата "одобрен" е огромен. Нелепа история беше представена - млада жена е одобрена, подлага се на някаква операция, накрая компанията отказва да поеме разходите, защото откриват, че дамата е укрила умишлено свое предишно заболяване - гъбички Rolling Eyes

Има такива неща, но не са масова практика. И на мен са ми искали да посоча "заболяване", за да ми платят противозачатъчни и хич не искаха да чуят, че искам да ги пия, за да нямам бебета. Платиха ми ги след като гинеколожката ми каза кода за "не ща бебе".

Аз имам вродено заболяване, сменила съм 5-6 застраховки в САЩ и никога не са ме питали от какво съм болна, когато съм се записвала. Питали са ме само за лични данни, но не и за медицинската ми история.

# 18
  • Мнения: 2 032
по-сложно е положението ако имаш някакво установено заболяване, незнам как стоят нещата дали не отказват застраховка фирмите или пък става по-скъпо? Ако някой знае да каже.

Да, но това е основен момент във всеки договор за застраховка. Застраховаш риск, а станало вече събитие. Ако кажеш, че вече имаш рак, няма някой да ти покрие "риска", защото то вече не е риск, а факт. Или по-просто:  ако искаш да си затраховаш къщата, ама декларираш, че тя вече е изгоряла, няма кой да ти предложи застраховка за нея.

Някои състояния пък ще ти оскъпят застраховката, на основата на actuarial (извинявам се, как се вика т'ва?) анализ как тези фактори увеличават риска от някои болести. Например 70 годишен пушач с двоен бай-пас и 5 операции може да трябва да плати много повече от 21 годишна мома без никакви сериозни заболявания.

# 19
  • Мнения: 7 837
Питали са ме само за лични данни, но не и за медицинската ми история.

Медицинската история я взимат от личния лекар, ако имаш такъв. А дори и само по личните данни могат да те проверят.


# 20
  • Мнения: 6 167
Гледах го да, хубав филм,, но малко едностранчив.
Но така или иначе става ясно какъв е недостатъка на тамошната система.

Италия е номер 2 след Франция по качество на здравното обслужване
( по СЗО http://www.photius.com/rankings/healthranks.html) в света - тук има социална система. Плащам за всички и всички ми плащат. Когато Майкъл Мур беше във Венеция гледах негово интервю и водещия накрая му подари тукашна медицинска карта. ха-ха-ха.

Системата тук каква е - достъпът ти е гарантиран, но бавен. Можеш да развиеш необратими патологии, вследствие невинни симптоми, докато чакаш да ти дойде ред. Трябва да си наистина много зле, за да ти напише джипито "спешно", за да избегнеш месечни чакания. Лекарите не дават лесно лекарства ( особено тези, които си си решил),  не дават диагнозите, които си си поставил, в аптеките не можеш лесно да си купиш каквото си си решил, секциото теоретично се прилага само в краен случай, наблюдението на бременността ( напр) включва наистина само най-необходимото и нямаш право да избираш лекар или хирург.  Бременност се следи от този, който е на смяна в момента на прегледа. Рядко имаш един наблюдаващ.  Болниците се различават по стандарт, разбира се. Аз имам късмета да живея до болница, която е на супер-ниво. Винаги остава като вариант спешна помощ - там нещата са организирани по 'кодове', ако си бял код можеш да чакаш нечовешки много - моят рекорд е 8 часа. Но ако оживееш теоретично не може да ти бъде отказана лекарска помощ.
Имат много добра система от сателитни услуги - амбуланце, социални услуги и тн. Предполагам, че това им е дало и многото места напред в тази класация.

За мен системата тук е малко странна,  защото идвайки от страна, в която всичко е хаос и можеш да си  осигуриш каквито си искаш специалисти за мижави пари и когато си искаш, аз съм свикнала на друг тип здравно обслужване.



# 21
  • Мнения: 2 563
Питали са ме само за лични данни, но не и за медицинската ми история.

Медицинската история я взимат от личния лекар, ако имаш такъв. А дори и само по личните данни могат да те проверят.




Не могат да ме проверят само по личните данни, айде сега. А и да са ме проверили, не съм усетила заболяването ми нещо да ги е уплашило.

# 22
  • Мнения: 3 034
като чета Lennie доста неща ще повторя, ако трябва да обясня и за тук. от моя гледна точкасистемата в България е по-добра, както и системите в Англия и Франция. тук се чака за специалист с месеци, личния ми лекар се опитва горкия да знае всичко и резултата е в ущърб на пациентите, но какво да прави, опитва се да замести недостъпните специалисти  Twisted Evil имах си вземане-даване с хирурзи и без да съм расистка, еми не знам какво е образованието в Пакистан (оттам беше единия) и Индия (втория), но им носех разпечатки от Интернет за възможно лечение, а те ми насрочиха операция  Sick накрая след разправии се добрах до един супр хирург, но това след 6 месеца  #Crazy за бременност - миналата седмица не чуха тоновете на бебето, но не пожелаха да ми насрочат допълнителен ултразвук, трябва да си чакам до полагащия се втори такъв... случки много и все нелицеприятни, легенди има много, но положението тук хич не е розово  Rolling Eyes за Щатите имаме личен семеен опит и противно на казаното дотук, а съм съгласна с Муур, има страшно много хора, които не могат да получат адекватна помощ. за информацията от личните лекари - факт, въпрос на преценка е дали след получаването й застрахователя или работодателя ще подпише договора. и тук е така  Peace

# 23
  • Мнения: 2 563
като чета Lennie доста неща ще повторя, ако трябва да обясня и за тук. от моя гледна за информацията от личните лекари - факт, въпрос на преценка е дали след получаването й застрахователя или работодателя ще подпише договора. и тук е така  Peace

По HIPAA лекарят ти може да разкрива информация само на застраховател, с който вече имаш договор. Освен ако сам на се подпишеш да им дадеш да разгледат файла ти преди да сте сключили договор.

# 24
  • Мнения: 3 034
може теоритично да си права, но на практика информация изтича, видях го, изпитахме го, който иска и има нерви може да се разправя и да търси по веригата някой желаещ да си признае. но темата не е за това и не ми се ще да я оспамваме

# 25
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 695
Ще следя темата.

# 26
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 099
За Англия Алиса го е казала много добре. Доста ме плюха в темата на Биляна, но не мога да  се въздържа да не се разпиша и тук.
В началото бях възхитена от здравеопазването им. Но това трае два дни. Никога не съм си представяла, че английската здравна система е толкова зле. GP-тата се мъчат да лекуват какво ли не с парацетамол, нищо друго. За специалист се чака 13 седмици, ако оцелеш дотогава. Отиваш, поглежда те и ти насрочва среща след 3 месеца. Може да ти пусне и някакви изследвания или снимка. За резултатите се чака минимум седмица. Ти не можеш да ги видиш, те навсякъде си пишат и пращат писма и е-майли. И дали от незнание или от нехайство за тях винаги всичко е ОК.
Другото е професионализма на лекарите. Пълна скръб, некомпетентност, незнание, претупване набързо. За тях е нищо ако имаш 39 градуса температура, например. Пиеш си парацетамола и чакаш да стане 40 и да хукнеш към спешното. А там се чака, няма значение колко си зле. Ако си късметлия за 2 часа може да минеш, но често минимум 4. Да ама и там лекарите са същите.
Разбира се има и професионалисти, но те пред името си имат проф. ........
Да не говорим, че педиатър за дъщеря ми така и не съм видяла,  GP-то е за всичко, къде налучква,къде не, в най-добрия случай ти изписва Калпол и си ходи по живо по здраво.
Грижата за децата е следене на бремеността и година след раждането на бебето, и то от сестра.
И всичко това ти го сервират с една мила усмивка и darling накрая на изречението. Евала за това.
Продължавам да се чудя как хората тук успяват да оцеляват, ама наистина оцеляват.
Това е за така нареченото държавно здравеопазване, частното си е отделна глава.
Мога да дам много фрапиращи примери, но не това е темата.

# 27
  • Мнения: 5 370
Аз мога да изказа скромно мнение за Франция, в смисъл, че там е едно от местата, където здравната система работи, имат възможност да се осигуряват и допълнително. Но! нямаш ли осигуровка-плащаш такива суми, от които свят ти се завива. Rolling Eyes А иначе от сумите за лекарства плащаха има-няма 20%.....другото се покриваше.
И на мене ми е интересна темата, моя позната се върна от Калгари тук, за да си роди детето в България. Тя твърдеше, че там частните практики са сведени до минимум, а в "комунистическия" Квебек частно НЯМА. Най-вече беше възмутена от дългите седмици/месеци за чакане, ако трябва да отидеш при специалист.
П.С. Малко извън темата-в момента българските лекари са обект на "атака" от европейски фирми за набиране на мед.персонал, цитираните заплати са..... Shocked Money  Дали в Европа наистина липсват специалисти като гинеколози, педиатри, анестезиолози? newsm78

# 28
  • usa
  • Мнения: 2 113
Аз имам вродено заболяване, сменила съм 5-6 застраховки в САЩ и никога не са ме питали от какво съм болна, когато съм се записвала. Питали са ме само за лични данни, но не и за медицинската ми история.

а тези 5-6 застраховки групови ли са били или частни? защото ако работиш за себе си или в компания, която не предлага здравна застраховка и решиш да се застраховаш сам, ще те питат и за настинките, които си карала. и не че не ги знаят - цялатата ти здравна история могат да си я изровят без да ти зададат и един-единствен въпрос, а за да имат повод ако се наложи един ден да ти плащат някакво скъпо лечение да имат къде да ровят и да търсят спестено споменаване на гъбички. да, съгласна съм, че сико е повърхностен филм с големи фактологични неточности и тенденциозно подбрани факти направен най-вече с целта да шокира, но според мен точно такъв трябва да е филм, който да накара масата да се впечатли и замисли за нещо и да потърси някаква промяна.

и на мен са ми провеждали и продължават да ми провеждат скъпи лечения и процедури, от сметките за които плащам нищожна част, но съм напълно наясно, че с медицинската си история ако нямам зад гърба си работодател, който да ме застрахова, нямам шанс индивидуално да се сдобия с медицинска застраховка. и знам, че не малка част от населението не може да си позволи далеч по-елементарни и необходими процедури от тези, които аз си правя ей така, за всеки случай... така че моето лично мнение е, че елементарни и повърхности филми като сико са нужни и належащи. системата определено има нужда от ГОЛЕМИ промени.

# 29
  • Мнения: 9 093
Благодаря на всички, които се включиха, изясниха ми се нещата горе-долу.
Някои факти се покриват с представеното във филма, други е явно, че се премълчават (а са важни), като например това, че никъде не се спомена колко много се чака за специалист - дават щастливи хора в чакалнята, които казваха, че чакат от 20 минути, че са много доволни и възхваляваха лекарите, че успявали да се справят перфектно с толкова народ в чакалнята.

Странно по какви критерии се определя колко е добра дадена здравна система newsm78
Ако се налага да чакаш с месеци за преглед и поставяне на диагноза, а накрая състоянието ти се влоши (всички знаем, че има болести, които не търпят бавене и моткане) и нищо не може да помогне - какъв е смисълът от системата Rolling Eyes

Lennie
, тъй като ти си гледала филма, искам да те питам какъв е коментарът ти за онази част в Куба?
не мога да повярвам, че разликата между лекарство в САЩ и Куба може да е такава - 120 долара/5 цента Confused


Последна редакция: ср, 31 окт 2007, 11:31 от .:.Stef.:.

Общи условия

Активация на акаунт