Питане за работното време...

  • 2 404
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 172
Аз пък мисля, че относно работното време и въобще смяната на работата, много важно е какво мисли съпругът ти. Ако имаш неговата подкрепа, по-лесно ще се справиш и ще можеш реално да прецениш дали това е твоята работа. Ако обаче, той е против тази промяна, можеш още отсега да зачеркнеш възможността за смяна на работата. Прецени трезво какво ви е положението сега, каква част от задълженията поема той, доколко ви устройват сегашните ви доходи и т.н, дали разликата в заплащането може да оправдае тази промяна? Теб може и да те кефи новата работа, но тя със сигурност ще означава пренареждане на задачите в дома, което от своя страна може и да не се приеме толкова позитивно от мъжа ти.
Аз работя до 18, в някои дни до 19. Не е драматично. Но би било катастрофално, ако трябваше успоредно с работата да тичам сама да водя и вземам детето от градина, да готвя и чистя само аз и т.н.

# 16
Извод: мили сте, помагате си искрено, съпреживявате страданията на съфорумките, но моля бъдете трезви в съветите.
Това няма общо с мартинито в аватара ми, надявам се.. Laughing Не е въпрос на трезвост, а на различия в характери, манталитети, възможности и идеи за личната реализация, като цяло. Съжалявам, за това, което си преживял, по-точно, че толкова време ти е трябвало да се опомниш, но това е частен случай.

Не разбрах каква е връзката с мартинито в аватара ти. За втората част си прав/а, но донякъде. Защо, ами защото бедния или получаващия по-малко е готов да прави всичко само и само да взима повече отколкото в момента взима /особено като има дете/. Да? Определено. За каква реализация говорим, като след 2-3, максимум 5 години, си полу-мъртъв? Тук няма мъж, няма жена, освен ако не си мазохист от онези крайно-десните /надявам се няма такъв във форума/. За какво опомняне става дума? И за какъв частен случай говорим при условие, че тогава /а и сега/ същия проблем касаеше малцината ми колеги на моята длъжност по другите фирми? Бре, умнички сте ми.  Peace

# 17
  • Мнения: 192
От работа обикновено не се става богат, а гърбат. Особено от ненормирана гадна работа в която се налага висене до късно и идване в събота или неделя. При мен това се получаваше, защото проклетия шеф (чужденец с ориентлски произход и манталитет) му бе скучно съботите и неделите, пък искаше да "боцка" и колежките. Та винаги трябваше събота или неделя да се правят едни досадни "мийтинги", всяка вечер да има "дискас" за какви ли не глупости, за да се изтъкне пред съответната колежка какъв е умник. В началото, както каза и колегата Алекс не бе толкава досадно, но после... не е истина.. та ако е нещо подобно - не се лъжи, всички чужденци идват тук в БГ щото са най големите некадърници в собствените им страни и освен за оргии не мислят за друго....

# 18
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
За мен има смисъл смисъл да си скъсваш д-то от работа по толкова много часове ежедневно, само и единствено ако работиш за себе си. Иначе - как ли пък не. Не се заблуждавай, че ще ти дадат много повече пари. И двойно да са, ти ще се си отработила и последната стотинка и ще си се скапала, а те ще те изстискат максимално, вЕрвай ми.
Ако това ти се прави - добре, действай, но за себе си. Само тогава има смисъл  Peace

# 19
  • Мнения: 1 371
Лично аз не бих се съгласила. Няма по-хубаво нещо от детето ми и всяка семейна вечер (нищо, че в момента съм в майчинство, вечер чакам мъжа ми). Уютно ми е. Ще разполагаш с време след работа - освен за дете, за себе си, за теб и мъжа ти, за излизания и т.н.. После ще се чудиш къде да си вредиш всички прищявки и кое по напред да е. Няма да имаш време да си изхарчиш парите  Wink  Laughing

# 20
  • Мнения: 4 978
.... ужасна дилема струва ли си или не, кога ще си виждам децата, как ще се чувствам и изобщо мног, много, много такива въпроси, ...

лулу!, толкова добре те разбирам...

Тази дилема и угризенията за "безотговорния родител" са ми до болка познати.
Истината е, че трудно се намира равновесна точка м/у 'повече пари-по-малко време за семейството' и 'по-малко пари-повече време в къщи'. Все нещо куца и не е наред. Въпрос на преценка на приоритети.

Говорила ли си с потенциалния нов работодател за раб. време? След като е по-дълго от обичайното, предвижда ли се и увеличен платен годишен отпуск?

# 21
  • Мнения: 2 439
Аз съм майка, преживяла периода на доказване и вземане на много пари с цената на компромиси. Децата бяха на градина и ясла, през ден се купуваше Лего, дрешките им само от магазини по центъра. Мислех си, че всичко е чудесно. Един ден сестра ми направи тест на сина ми за курсовата й работа по детска психология и ми каза, че според резултата е пренебрегвано дете. Сякаш някой ме поля със студен душ и се събудих. Осъзнах, че на въпросите му "Мамо, покажи ми това .... направи ми онова ..." съм го пращала при хубавите му играчки, които не могат да му заменят общуването с майката. От този ден си промених живота тотално. Не стана веднага, но си намерих по-малко платена работа, която обаче ми предлагаше в пъти по-малко работно време, възможност за работа от къщи и възможност сама да съм си малък шеф. Вече години се радвам на това решение. Децата ми са ученици, аз съм край тях в най-важните моменти, учат се отлично. Имат спокойна майка, която винаги е в състояние да им обърне внимание. Ето за днес например ангажимента ми е да взема щерката от училище и да я водя на кино - Шрек Трети, утре е Деня на будителите, ще ходим да си избере специално книжка за подарък.
Една позната в момента върви по моите стъпки, печели в пъти повече от мене, но детето е хвърлено в частната занималня /буквално/ и уикендите е при баби, защото мама пак работи. Няма да коментирам.
Надявам се този пример да ти даде възможност да направиш верния избор. Нали знаеш приказката - "питай патило".
  bouquet

# 22
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
Зависи какви са приоритетите и мотивацията ти. Дали са парите, дали самото естество на работа, дали че ще носиш отговорност.
Аз много държа на личното си пространство и време, а от опит знам че работно време "до 19 ч." далеч не означава, че ще си тръгнеш в толкова особено ако си шеф с големи отговорности , все нещо има да се досвършва. Ами колко време ще ти трябва за да се прибереш в къщи? Преди да родя работих с такова раб. време. прибирала съм се и в 21,30 ч., колкото да хапна и да "поспя", на следващия ден -пак. Много се радвам, че слязох от тази въртележка. Сега когато имам дете, твърдо държа на работно време от 8 до 17 ч., пък дори и за по-малко пари. Въпреки, че съм оправна и упорита това балансиране между семейство и натоварена работа би ми дошло в повече.

# 23
  • Мнения: 6 472
Мненията ви наистина са ми много полезни! Благодаря на всички които се включиха в дискусията! Hug

Да разкажа на кратко. До преди 3 години работех подобна много натоварена работа.  Беше голям гърч, парите изобщо не бяха много, обаче аз някак си се чувствах на място. После се прехвърлих в друг отдел. Работата вече не ми е толкова натоваране, но аз някак си не се чувствам на място Rolling Eyes Причината да тръгна да си търся нова работа не беше възнаграждението, а имено факта че аз  не си тежа на мястото.
Положението наистина е много сложно. В момента работя за голяма чужда компания. Закона се спазва до последната буква. Не оставам извън работно време, осигуряват ме на пълна заплата, няма проблем с отпуски и болнични, цари социализъм. Ндостатъците са супер сложна и тромава система. За да ми купят телбод, прябваше да пускам докладна Tired  Никой не те забелязва. Като започнеш на една позиция може да си изгниеш на нея, както се случва с мен в момента. Абе с две думи след 7 години работа за тях почти не остана нещо за научаване и почна яко да ми доскучава. Канят се да ни променят условията, да ни въвеждат униформи, да ни удължават работното време и бла, бла, бла, бла.
От друга страна там където евнтуално ще отида цари капитализъм. Работата е много, но не е нещо дето не съм го вършила. Колективът е супер. Регламентираното работно време е до 6, аз ви казвам времето в което си тръгват всички т.е към 7.  Освен по време на кампании нямат навика да остават след този час, но аз и в момента по време на кампании вися до никое време. Офисът им се пада на малко неудобно място, в смисъл че ще трябва ди мина през големи задръствания, за да стигна. Самата работа е много интересна и динамична. Трудно може да ми доскучае. Дават ми възможност да реша дали ще ме осигуряват на пълна заплата или не.

Снощи направо не можах да спя Sad Обмислях го от къде ли не. Хем ми е ясно че  ще имам много повече отговорности и по малко свободно време, хем си мисля че сега иам свободно време, но рядко ходим някъде и си почиваме пълноценно, защото не ни стигат парите Sad Сега ако искам мога да излеза и 5 седмици отпуска, но реално за повече от 5 дни неможем да отидем никъдеSad На новата работа повече от десет дни на веднъж ще е трудно да отсъствам, но пък тези 10 дни можем да си ги уползотворим добре.

Аз нямам амбиции нито да се доказвам нито да правя кариера. Просто ми се ще да намеря някакъв баланс Rolling Eyes Оказва се страшно трудно. Нашите доходи принципно не са ниски, но разходите с два ипотечни кредита са ни големички. Намирането на добре платена работа, която да ги покрива и да ни позволи нормален стандарт, обикновено е свързана с много бачкане. Никой не дава четирицифрени заплати за клатене на крака Wink

# 24
  • Мнения: 296
Не разбрах каква е връзката с мартинито в аватара ти.................................. И за какъв частен случай говорим при условие, че тогава /а и сега/ същия проблем касаеше малцината ми колеги на моята длъжност по другите фирми? Бре, умнички сте ми.  Peace
За връзката -  шегувах се. А е частен случай, защото - сам го казваш -  проблема касае "малцината" на подобни длъжности. Стоя зад мнението си, че след като изобщо е заинтригувана,  няма лошо да опита, а още по-малко неща ще й попречат да напусне, ако това ще застраши семейството й. Чисто хипотетично - не е ли възможно по-отговорната работа да й е в пъти по-интересна, да я накара да  се чувства още по-пълноценна ? Също не бих рискувала комфорта на семейството си, не бих лишила детето си от нужното му внимание, но и не бих отказала нови възможности. Твърдо съм на мнение, че няма лош опит /стига, разбира се, да не се хвърляш в предварително обречени каузи/ !

# 25
  • Мнения: 296
...Да разкажа на кратко. До преди 3 години работех подобна много натоварена работа.  Беше голям гърч, парите изобщо не бяха много, обаче аз някак си се чувствах на място. После се прехвърлих в друг отдел. Работата вече не ми е толкова натоваране, но аз някак си не се чувствам на място Rolling Eyes Причината да тръгна да си търся нова работа не беше възнаграждението, а имено факта че аз  не си тежа на мястото..........
Всъщност  ето точно това имах предвид

# 26
  • Мнения: 6 472
  няма лошо да опита, а още по-малко неща ще й попречат да напусне, ако това ще застраши семейството й.

Това си мислех и аз. Аз не съм от тези които реагират много бързо точно в това отношени. Самият факт че 7 години работя на едно място без да се чувствам кой знае колко доволна е показателен. Но пък в крайна сметка ако се наложи ще си реорганизирам начина на мислене. Като не ме устройва ще напусна. В това отношение нямам кой знае какви затруднения. В рамките на 10 дни кандидатсвах на 5 места и на 4 от тях ме одобриха. Мисля че съм конкуретноспособна на пазара на труда и бих могла да си намеря и друга работа, ако реша че тази не ме устройва. Сега като се замисля, чак ме е яд че това упражнение не го направих по рано Rolling Eyes  Ма нищо де, поне родих и отгледах две деца без да се притеснявам за нищо.

# 27
  • Мнения: 3 818
Аз работя отскоро, защото бях по майчинство, и въпреки че работното ми време е до 18ч. пак ми се струва времето крайно недостатъчно за каквото и да било. Прибирам се в 19ч., имам два-три часа преди детето да си легне, да приготвя нещо за вечеря, да я изкъпя, нахраня, да подредя по къщата, каквото има за подреждане, да си почина (да бе  Tired ), де си видя с мъжа ми и т.н. А мъжа ми не е като да не помага в цялата картинка. Но въпреки това силите не ми стигат и се задъхвам вече и умирам за сън и за нищо нямам време, да не говорим, че малката като ме види и иска само да лежим на леглото и да се гушкаме, което допълнително ми намалява времето за всичко останало.
Не си представям ако трябваше да работя дори и  с един час повече Tired
Работя на страхотна работа със страхотни колеги с добро заплащане и т.н. Но въпреки това всеки ден си мисля колко много по-важни неща от работата има в живота ми Simple Smile

# 28
  • Мнения: 1 100
Според мен всичко е въпрос на приоритети. Реши какво съотношение удовлетворение/негативи си склонна да приемеш без да нарушиш вътрешната си хармония - предизвикателна, добре платена работа и по-малко време за семейството и приятелите или скучна работа за по-малко пари, но пък с повече време за любимите ти хора и занимания.
И двамата със съпруга ми залагаме на втория вариант. Многократно са му предлагали какви ли не апетитни оферти, наскоро дори отказа поредното повишение във фирмата, в която работи, само защото новият пост е свързан с управление на много повече хора и съответно повече стрес. Работното време щеше да си остане нормално. Но дори и така, не ми се искаше да се прибира вкъщи съсипан и да продължава да мисли и как да реши разни работни проблеми. Няма заплата, която да замени времето, прекарано със семейството. Нито такава, която може да ти върне погубеното здраве.

# 29
  • Мнения: 6 472
Разбира се че в живота има много по- важни и съществени неща от работата! За мен семейството е безпорен приоритет и никаква кариера няма да ме накара да го пренебрегна.
Въпросът е че аз така и така работя. За 12 години работа имама две прекъсваня - 6 месеца когато родих първата щерка и сумарно 7 месеца преди и след второто раждане. Вторият път се върнах когато малката беше на 4 месеца по абсолютно тривиални финансови причини Sad С две думи - свикнала съм. Другият момент е че на мен има кой да ми помага (да са ми живи и здрави мама и тате Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes) Имам огромното желание да разтоваря майка ми от ангажиментите покрай децата, но за държавна градина не се класирахме. Варианта с частна е немислим, ако не почна някъде на по- добри пари Rolling Eyes 
Ще се поослушвам още малко пък ще видим. Имам една седмица да обмисля нещата от всички страни.

Общи условия

Активация на акаунт