Имам идея

  • 2 783
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 25 610
И съм сигурна, че ако всички дават реални оценки, базирани не на приятелски отношения с пусналия рецептата, а на действителността ще има много обидени

И не само. Сигурна съм, че много от похвалите са по-скоро с желание да насърчат начинаещата готвачка, отколкото подмазване. Изключвам бройкаджиите.
Бо Славова дава като че по-ясна категоризация, но пак се е много относително. За някого и пърженето на яйца може да е изкуство, а за сладкарките-виртуози и най-засуканата торта да е детска играчка.  Laughing
Абе, я да си готвим както си знаем и толкова. Важното е природонаселението вкъщи да е доволно, ако не домочадието, поне котките, кучетата и свинете да ни уважат труда. Амчи тъй, де!  Crossing Arms

# 16
  • Мнения: 2 018
И съм сигурна, че ако всички дават реални оценки, базирани не на приятелски отношения с пусналия рецептата, а на действителността ще има много обидени

И не само. Сигурна съм, че много от похвалите са по-скоро с желание да насърчат начинаещата готвачка, отколкото подмазване. Изключвам бройкаджиите.
Бо Славова дава като че по-ясна категоризация, но пак се е много относително. За някого и пърженето на яйца може да е изкуство, а за сладкарките-виртуози и най-засуканата торта да е детска играчка.  Laughing
Абе, я да си готвим както си знаем и толкова. Важното е природонаселението вкъщи да е доволно, ако не домочадието, поне котките, кучетата и свинете да ни уважат труда. Амчи тъй, де!  Crossing Arms

Вместо само да критикувате някоя идея, без да се опитате да дадете нещо от себе си, може просто да я подминете  Hug

Пържените яйца може и да са изкуство за някои, но и на тях ще им е ясно дали се приготвят  бързо и лесно, ефтино, ефектно... Относно "засуканата" торта - и най-добрите готвачи могат да  са обективни!
Относно това дали са "вкусни" - това вече е твърде субективно твърдение, но все пак всеки може да даде своят глас, пък аз си мисля, че щом повече хора са одобрили някое ястие, то може би наистина е добро или обратното!

Допълвам предложението:

- Моят вкус е по-изискан и не ми е вкусно!
- Вкусът ми не е особено претенциозен, вкусно, не е вкусно, лесно, не е лесно...

Нямам време сега да мисля как да бъде формулирано, но като цяло идеята ми допада!

Последна редакция: ср, 31 окт 2007, 15:18 от Бо_Славова

# 17
  • Мнения: 22 867

Вместо само да критикувате някоя идея, без да се опитате да дадете нещо от себе си, може просто да я подминете  Hug



Чак критика няма, просто мнения, а да забраняваш на хората да си напишат мнението е меко казано....................Ако пък се приеме идеята, тогава вече наистина ще участват в оценяването  тези, на които им допада, а другите ще подминават.

# 18
  • Мнения: 6 243
На мен лично дискусията в заключената тема ми беше интересна.
Жалко, че се спря дотам.
Не виждам да има нещо за обиждане.

Друг е въпросът дали оценяването по 6-балната система е практически приложимо, и дали вместо това коментарите не вършат същата работа.

Действително, при оценяването трябва да се имат предвид и вкусовите предпочитания на всяка домакиня или семейство, уменията на майсторката, използването на подходящи продукти. В този смисъл ще дам един пример - покривът на Наталина е отличен десерт. Но при първият ми опит не разполагах с достатъчно количество крема сирене и обезсолих една буца "Дунавия". Не стана. Жив боклук си беше, ама не ми е крива рецептата... С "Филаделфия" после - ела да видиш. Така че понякога и стриктното спазване на рецептата е от значение какво ще излезе.

Разсъждавам си просто, стана ми интересно.

# 19
  • Мнения: 7 474
Отключвам я, щом има толкова интерес.

Може ли някой да ми покаже нагледно какво точно искате да се направи?
сайт , в който е по този начин  Thinking

# 20
  • Мнения: 2 018
Ако е оформено като анкета, не виждам защо ще се създават конфликти.
Помисли...наистина е така. Тази идея се породи и в мен още когато влязох в този сайт, но не бях я предложила. Сега вече като се повдигна въпроса изказах мнение.
Тези, които търсят конфликт пак могат да си го създадат и без да има такава оценка. Те го създават и сега!
Но такива като мен, които не биха искали да обидят някого - именно поради факта, да не се създават конфликти, не смея да кажа, че еди коя си рецепта не е толкова удачна, бърза, вкусна, та такива като мен просто си мълчат. Сигурно има и други. А, ако има анкета, без да пишем защо и как сме недоволни - просто гласуваме, пък всеки си вади изводите.
 Въпреки, че съм на толкова години съм се подвеждала  по ахкания и охкания по някоя рецептта, а тя нищо особено. Е, някои рецепти още като погледна съставките и знам какво ще стане, но с младите момичета не е така. Това предложение е по-скоро за тях от колкото за мен.
Може да се помисли точно как да бъде оформено.

Ти си модератора, ти си прецени!

Копирам си пратеното от мен съобщение до Лео тук. Което е до всички, които са против идеята.

# 21
  • Мнения: 460
може разбира се!ако има и снимки още по-добре! Hug

# 22
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
аз предлагам любимите рецепти да бъдат оценявани.

все пак салата от извара и кисело млкяо няма какво да й оценявам Wink

да има скала от 1 до 6 и всеки да може да я оцени. после до заглавието на рецептата да се вижда оценката.
не виждам смисъл при това текучество на рецепти тук в Готварския как ще се оценява...
докато Любими рецепти си стоят, надлежно си се попълват и има възможност да се оценяват.

не бих диференцирала оценката на лесна за приготвяне, сложна, ама вкусна и т.н.
цъкаш на оценка и тва.

# 23
  • Мнения: 2 018
аз предлагам любимите рецепти да бъдат оценявани.

все пак салата от извара и кисело млкяо няма какво да й оценявам Wink

да има скала от 1 до 6 и всеки да може да я оцени. после до заглавието на рецептата да се вижда оценката.
не виждам смисъл при това текучество на рецепти тук в Готварския как ще се оценява...
докато Любими рецепти си стоят, надлежно си се попълват и има възможност да се оценяват.

не бих диференцирала оценката на лесна за приготвяне, сложна, ама вкусна и т.н.
цъкаш на оценка и тва.

Тази оценка от 0 до 6, както предлагаш, за какво ще е? Както казах вкусът е най-субективното. Мисля, че трябва да сме по-конкретни в оценките.
За съжаление не мога да дам примери с други сайтове  newsm78

# 24
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076


Тази оценка от 0 до 6, както предлагаш, за какво ще е? Както казах вкусът е най-субективното. Мисля, че трябва да сме по-конкретни в оценките.
За съжаление не мога да дам примери с други сайтове  newsm78

от 1 до 6, не от 0 до 6

1 - отиде в коша, изхабих продуктите, детето повръщаше, мъжът ми отказа да го яде
.
.
.

6 - супер, изядахме го за минути, свеки поиска рецептата.

работата е там, че няма как да сме конкретни в оценката, защото всеки има различни критерии.
затова според твоите критерии оценяваш рецептата и това е.

аз мога да дам пример със сайт, моят любим. но там рецептите са в база данни и отделно има форум. само рецептите в базата данни се оценяват.тези от форума не.

всяка рецепта си има снимки, оценка, мнения след рецептата.

няма как да уеднаквим критериите за оценка, защото всички сме различни.
аз не избирам рецепта по това дали е бърза или не. трябва да е вкусно и да не изглежда като втора употреба.
аз не готвя само да се заситя!!! в приготвянето на храната има и естетика и въобрежение.

а тези неща не могат да бъдат оценени по обективни критерии. затова всеки си слага оценка. Peace

# 25
  • София
  • Мнения: 974
Простете, но не разбрах Embarassed
Каква ви е идеята, за подобен род оценяване....по-младите момичета и такива с по-малко опит, да не се лъжат да правят някои рецепти ...или Thinking
Или предлагате конкурс :рецепта на месеца newsm78
Защото аз не бих участвала в подобно гласуване  Rolling Eyes влизам с конкретна цел, и това което търся ...намирам Grinning, ниска оценка не би ме спряла да опитам дадена рецепта, и обратното високата не е критерий, че ще ми допадне.
А и не мислите ли, че оценяването ще доведе до отлив на потребители решили да публикуват рецепта, или да дадат мнение за друга  newsm78

# 26
  • Мнения: 11 747
За мен е излишно това оценяване.

# 27
  • Русе
  • Мнения: 1 193
Простете, но не разбрах Embarassed
Каква ви е идеята, за подобен род оценяване....по-младите момичета и такива с по-малко опит, да не се лъжат да правят някои рецепти ...или Thinking
Или предлагате конкурс :рецепта на месеца newsm78
Защото аз не бих участвала в подобно гласуване  Rolling Eyes влизам с конкретна цел, и това което търся ...намирам Grinning, ниска оценка не би ме спряла да опитам дадена рецепта, и обратното високата не е критерий, че ще ми допадне.
А и не мислите ли, че оценяването ще доведе до отлив на потребители решили да публикуват рецепта, или да дадат мнение за друга  newsm78
   Да,така мисля и аз...,рецептите,които не ми допадат като продукти най-вече,а след това и начин на приготвяне просто ги подминавам,но ако се наложи да дам оценка 2 например,съм сигурна че ще обидя автора,все пак е въпрос на вкус-има хора които се задоволяват с по-елементарни неща,но има и такива ,които са с изтънчен вкус.
    Ако оценяването е на конкурсни начала,тогава не би имало място за сърдитни и някакъв род конфликти между потребителите на форума.
      Доколкото разбирам,тук е място предимно за обмяна на рецепти,опит и взаимопомощ.

# 28
  • Мнения: 2 755
Може и на вече публикувана рецепта да се изрази мнение. В темата за самата рецепта да се напише оценката. Просто да има такава практика...

# 29
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
Аз лично не бих обърнала внинамие на оценка, ако тя фигурира нядъде при рецептата. Все ми е тая дали ще я има, а аз не бих оценявала по няколко бална оценка, защото рискувам да подведа останалите със собствения си вкус и умения.

Общи условия

Активация на акаунт