Бюджет 2008 - ПРОТЕСТНО ШЕСТВИЕ

  • 1 988
  • 43
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 943
Изобщо не е за "даскалята"- става дума за образованието и науката, ако схващаш тази "малка" разлика.

Става дума за децата ни и бъдещето на цялото общество.

# 31
  • Въпрос на гледна точка...
  • Мнения: 877
Аз мислех, че инициативата е срещу "голямото" увеличение на майчинството - вдигат го с цели 10 лв. - от 180 на 190. Не е дори минималната работна заплата. А то пак за даскалята.....

Ей за тва по скоро трябва да се протестира май #2gunfire #Cussing out Sick

# 32
  • София
  • Мнения: 2 864
Разбирам, че всички са настръхнали заради учителстката стачка, но ще попитам всички, които сте се разписали в тази тема - знаете ли колко взима един ст. н. с. в БАН? И  колко пари се отделят изобщо за БАН? Говорим за същите 4.2 процента - мммм!

# 33
  • Мнения: 25 738
Аз мислех, че инициативата е срещу "голямото" увеличение на майчинството - вдигат го с цели 10 лв. - от 180 на 190. Не е дори минималната работна заплата. А то пак за даскалята.....

Чочолинке, рожбе, утре котенцето ти от лентичката ще порасне, ти вече няма да получаваш майчински, а ще тръгнеш на работа и ще ревнеш, че за него няма място в градините. Ако успееш да го вкараш някъде, ще ревнеш, че са по 100 деца в групата, че нямат играчки, че дворът е буренясал и т.н. А когато тръгне и на училище, тогава ако знаеш какъв рев те чака!  ooooh!
Вдигнете си малко погледите от насраните памперси, госпожи! Децата ви няма да са бебета цял живот! От 2-3 годишна възраст докато завърши вишУтУ (предполагам, че ще искаш да завърши висше?), детето ти все на бюджета за образование ще виси. Не желаеш ли да получи нещо по-добро?  newsm78

# 34
  • Мнения: 33
Здравейте и от мен на всички! Ще си позволя да пиша малко повече, като запозната с исканията на младите учени от 2х3х (за повече инфо http://argobg.info/), които са част от организаторите на протеста довечера - мъжът ми е докторант в БАН с 250 лв стипендия, аз съм завършила бълг. филология, но не работя като учител, а като редактор, защото с тия заплати не бихме могли да се издържаме. Живот и здраве юни се присъединявам към младите майки  Praynig Стискайте ми палци всичко да е наред!
Та с оглед на тези факти (живеем и под наем, защото не сме от София), се включихме в протестите на младите учени, които далеч не са само за пари, а за приоритетно развитие на науката и образованието, разбира се и на здравеопазването!
С цялата си наглост правителството излезе с изявление, че Образованието и здравеопазването са приоритети и секторите, които ще получат най-голямо увеличение на средствата в Бюджет 2008.  Истината е, че през 2008 и образованието, и науката, и здравеопазването получават абсолютно същия % от БВП, както и през 2007, съответно по 4,2 за образование и здравеопазване и 0,4 за наука!  В Румъния %-ът е 6% - само за образование!!!!! За наука - около 1%, с тенденция до 3%. Нашите министри не можаха да увеличат нито един от тези проценти дори с 0,1%... За какво говорим!!! Румънците откъде са взели тези пари?
И защо продължаваме да заделяме толкова много пари за социалното министерство, като не виждаме резултат от тях??? Изводът е, че оттам лесно се източват!!! Ами какво да кажем за 17-18% от БВП за министерствата? Пари има, въпросът е, че на някои хора не им харесва да се спре източването към техните си джобове!!!
Добавям и другото правителствено решене, което е не по-малка подигравка и е в същия ред на мисли... Някой знае ли защо месечното обезщетение за млади майки се отвързва от мин. раб. заплата?! Доколкото ми е известно догодина е планирана мининмална раб. заплата от 220 лева, защо тогава месечното обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст ще бъде 190 лв. при 180 лв. в момента и ни залъгва, че го вдига, че младите хора са прриоритет за България?
Мен естествено ме осигуряват на мин. раб. заплата и представяйте си какво ни чака, като се появи бебо... С докторанстската на мъжа ми, която не са я актуализирали от 2001 г... представяте ли си? Още няколко месеца такива перспективи и "адиос родна БГ"... Мъжът ми се занимава с мозъци и в Германия го чакат с отворени обятия и голяма заплата. Протестираме не защото нямаме друга алтернатива или защото искаме лесни пари, а защото тук става все по-НЕВЪЗМОЖНО  да работиш в сферата на знанието...
Елате довечера и подкрепете за истинска реформа в България - за превръщането на страната ни отново в Държава на духа!

# 35
  • Мнения: 1 072

И защо продължаваме да заделяме толкова много пари за социалното министерство, като не виждаме резултат от тях???

И аз това се чудя.  ooooh! Предложи да намалят майчинството........



Аз вече не знам на кого да вярвам. Тук пише, че с повишения БВП тези 4.2 % всъщност ще бъдат 22.2% в повече от мин година, пресметнато в лева. Запазвам си правото да не съм права.

Аз отново да кажа, че подкрепям исканията за увеличение на частта от Бюджета за образование. Но такива изказвания ми идват в повече и ме карат да се замисля, дали да изразя подкрепата си.

# 36
  • Мнения: 33
Летящата крава извинявам се, ако съм те смутила с моето изказване! Но явно не си ме разбрала или не си го прочела цялото... В противен случай щеше да видиш, че не съм съгласна и със 190-те лева за майчинство, които приравнени към мин. раб. заплата от 2008 г. би трябвало да бъдат 220 лв.,  а не да ми предлагаш да предлагам намаляване на майчинството!!! Това определено звучи обидно!
Ако има някой по-компетентен за начина на изчисляване, да каже!
А проблемът при парите за социалното министерство е свързан с безумното източване на пари от там, за което знам от хора работили във въпросното министерство. А ти се хвана за изречението: И защо продължаваме да заделяме толкова много пари за социалното министерство, като не виждаме резултат от тях??? Ами да, не виждаме! За социално подпомагане, като майчинство, дават трохи, а другите пари отиват в нечий джоб!
За образование казват, че ще има повече пари, защото чисто и просто очакват по-голям БВП, а не по-голям %.
Просто исках да ви запозная по-подробно с някои неща, които медиите не отразяват, извинявам се, ако съм засегнала някого!

# 37
  • Мнения: 1 072
Никого не си засегнала или смутила. Няма и нужда да се извиняваш.  Grinning Тук коментираме нещата. Който, колкото може хладнокръвно.


Не се залъгвай, че от вашата сфера няма източване.  Grinning

Вие повече пари ли искате или държите на процента?

Добавка - Не се заяждам. Аз с най-топли чувства се опитвам да си изясня някой въпроси.

# 38
  • Мнения: 33
аз затова и публикувах сайта на протестиращите млади учени http://argobg.info/ който иска може да се запознае с основните им искания, които далеч не опират само до въпроса с парите.

# 39
  • Мнения: 1 072
Исканията им са чудесни. Пожелавам им успех.  Grinning Но нека всички останем разумни. Трудно е да бъдеш такъв на гладно, но с вълната от протести и стачки, се дестабилизира Държавата. Да преценят уместно ли е да искат всичко, за всички, веднага. Учителите изтощиха обществената толерантност. Да не оберете негативите.  Пожелавам ви и по-успешен ПР на инициативата. Колкото и да е демагогско, човек трябва да знае как да си поиска.

# 40
  • Бургас
  • Мнения: 5 734
С удоволствие бих дошла, ама няма как. С двете ръце подкрепям това искане. Време е да се освободят средства за детски градини, ремонт и нови, помагала, учебници. Стига толкова безобразия.
Станишев беше казал, че ще има 5% за образование, като част от предизборната си кампания. Сега е време да вземе да си изпълни обещанието. Писна му да се чудя как да пусна 32 номер в групата на градина без да се притеснявам от броя на децата. Порутените и пропаднали стълби и мазилките дето всеки момента ще паднат.

# 41
  • София
  • Мнения: 5 606
Исканията им са чудесни. Пожелавам им успех.  Grinning Но нека всички останем разумни. Трудно е да бъдеш такъв на гладно, но с вълната от протести и стачки, се дестабилизира Държавата. Да преценят уместно ли е да искат всичко, за всички, веднага. Учителите изтощиха обществената толерантност. Да не оберете негативите.  Пожелавам ви и по-успешен ПР на инициативата. Колкото и да е демагогско, човек трябва да знае как да си поиска.
smile3501 smile3501 smile3501

# 42
  • Мнения: 325
Аз мислех, че инициативата е срещу "голямото" увеличение на майчинството - вдигат го с цели 10 лв. - от 180 на 190. Не е дори минималната работна заплата. А то пак за даскалята.....

Чочолинке, рожбе, утре котенцето ти от лентичката ще порасне, ти вече няма да получаваш майчински, а ще тръгнеш на работа и ще ревнеш, че за него няма място в градините. Ако успееш да го вкараш някъде, ще ревнеш, че са по 100 деца в групата, че нямат играчки, че дворът е буренясал и т.н. А когато тръгне и на училище, тогава ако знаеш какъв рев те чака!  ooooh!
Вдигнете си малко погледите от насраните памперси, госпожи! Децата ви няма да са бебета цял живот! От 2-3 годишна възраст докато завърши вишУтУ (предполагам, че ще искаш да завърши висше?), детето ти все на бюджета за образование ще виси. Не желаеш ли да получи нещо по-добро?  newsm78


Ееее, не така де, ама аз съм си виновна, че така се изразих. Имах предвид, че в бюджета има много неща, от които всички да сме недоволни, не само от парите за образованието и науката. Сигурна съм, че и парите, отпуснати за здравеопазване пак ще се окажат недостатъчни и качеството му няма да се подобри. Парите за майчинството са една от несправедливостите, за тях прочетох в една друга тема и за това тях цитирах. Но не може цялата държава, да тръгне да стачкува, не е разумно и няма да доведе до нищо добро, поне в краткосрочен план. Мое мнение  Peace

# 43
  • Мнения: 33
Протестите не са само на учители, аз говоря от името на младите учени, които искат да останат тук и да работят за държавата си, а не да я дестабилизират! Дестабилизират я управниците, които предизборно обещават едно, а после не си изпълняват обещанията Като тези 5% от БВП за образование, които вече 3-та година си стоят 4,2% Simple Smile И сега министър Вълчев по време на преговорите след първия протест на младите учени, ако знаете колко обещания направи!!! Но нито едно не е отразено в проектобюджета и нито едно няма да се изпълни - интересуват се само как да заграбят апетитните имоти на БАН!
Но то нашето правителство май дори и ста4ки не му действат, като гледам как се отнасят с учителите! Аз също мисля, че не ни трябват оставки, но трябва да ги накараме да си вършат работата, защото са се самозабравили!

Общи условия

Активация на акаунт