Поп-фолк текстовете - глупави.. или не дотам?!

  • 17 117
  • 145
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 377

Не ми се вярва /не ,че съм запозната /.


Текстът е на Надежда Захариева.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%B6%D0%B … D0%B5%D0%B2%D0%B0

# 16
  • Мнения: 7 723
Текстовете на попфолк песните извират направо от самия живот. Най-често лирическият герой е човек от народа и му се случват неща които се случват на всички нас. Затова те не са глупави. Ако текстовете са глупави то и самия ни живот трябва да е глупав..
Точно така!~ Ето и пример.... Whistling

http://www.vbox7.com/play:6e49a9ac



...
/Линкът е достатъчен/

Последна редакция: чт, 01 ное 2007, 09:32 от Tatti

# 17
  • Мнения: 25 615
Какво разбирате под смислен и " неповърхностен" текст ?Дайте пример моля какво впечатлява интелектуалците!

вярвах аз не в бог, а в парите
имах много с пълни 6епи пилях
проиграх и късмета с жените,
оби4 вземах но не давах на тях
сипвай  бармане догоре
да забравя за теглото мое
как без приятели живея
и през сълзи се смея

Сравни го с:

Цитат
Тежко, тежко! Вино дайте!
Пиян дано аз забравя
туй, що, глупци, вий не знайте
позор ли е или слава!

.....

О, налейте! Ще да пия!
На душа ми да олекне,
чувства трезви да убия,
ръка мъжка да омекне!

Ще да пия напук врагу,
напук и вам, патриоти,
аз вече нямам мило, драго,
а вий... вий сте идиоти!


И още малко за пиянството:

Цитат
Те пият и пеят... Отломка нищожна

от винаги храбър народ мъченик,

дечица на майка робиня тревожна

и жертви на подвиг чутовно велик -

далеч от родина, и боси, и голи,

в край чужди събрани, в порутен бордей,

те пият - пиянство забравя неволи,

и пеят, тъй както през сълзи се пей.



Ако не схаващаш разликата...  newsm78
То, поетът си го е казал... Mr. Green

Последна редакция: ср, 31 окт 2007, 23:24 от Бaбa Ягa

# 18
  • Мнения: 2 212
Хохо, нито се имам за интелектуалка, нито ми се влиза в спорове. Просто такова ми е мнението, което не значи, че ги отричам. Допадат ми някои текстове, но по принцип по-скоро, когато се шегуваме за нещо или акцентирам умишлено в/у някакъв фрагмент ги ползвам. Доста изрази от тези песни се ползват по много други поводи... но лично аз гледам да не се вживявам в тази музика като цяло.

А какво ме впечатлява, напоследък съм се зарибила много по някои песни на Васил Найденов, Силивия Кацарова, дуетни техни песни...там текстовете са някак си по-дълбоки и по-наситени на нюанси...Това си е моето разбиране за нещата, не ангажирам никого с него и още веднъж да кажа не ми се спори...

# 19
  • Мнения: 6 618
ИЗМА от къде я изкопа тая гадория newsm78
Бaбa Ягa примера ти е неудачен тъй уче няма какво да коментирам.
Леда песента една от многото хубави БГ / поп и поп фолк/ парчета .

# 20
  • Мнения: 1 992
Например това ме впечатлява, от новите български песни.  Heart Eyes


Подписвам се под това. Ето и още нещо от същата авторка - Ина Григорова, изпълнено от Ирина Флорин.

Мога

Мога да летя.
Мога и да спра на ръба.
Мога да не спя.
И да се науча да плача.
Мога хиляди неща,
и без тебе мога,
само че искам с теб.

Мога да върна всякакъв жест.
Мога да спя на шумни места.
Мога да върша чудеса със празни ръце.
Да имам каменно лице,
да пазя страшни тайни.

Мога да казвам "не"...

Мога да чувствам лека вина,
да чуя до край всяка страна.
Мога да пазя до теб тишина,
да те променя,
да се шегувам с някой друг
и да убивам с поглед.

Мога да спра дотук...

# 21
  • Мнения: 25 615

Бaбa Ягa примера ти е неудачен тъй уче няма какво да коментирам.


Щооо???  Shocked
Всички тези стихове, които съм дала, са текстове на песни.

# 22
  • Мнения: 413
Какво разбирате под смислен и " неповърхностен" текст ?Дайте пример моля какво впечатлява интелектуалците!

вярвах аз не в бог, а в парите
имах много с пълни 6епи пилях
проиграх и късмета с жените,
оби4 вземах но не давах на тях
сипвай  бармане догоре
да забравя за теглото мое
как без приятели живея
и през сълзи се смея

Сравни го с:

Цитат
Тежко, тежко! Вино дайте!
Пиян дано аз забравя
туй, що, глупци, вий не знайте
позор ли е или слава!

.....

О, налейте! Ще да пия!
На душа ми да олекне,
чувства трезви да убия,
ръка мъжка да омекне!

Ще да пия напук врагу,
напук и вам, патриоти,
аз вече нямам мило, драго,
а вий... вий сте идиоти!


Ако не схаващаш разликата...  newsm78
То, поетът си го е казал... Mr. Green
Айде поне в тази тема да  не се правим колко сме умни, велики.........аз я схванах разликата а ти????  да, песента която написах ми харесва, дойде ми съвсем спонтано, без да се замислям, просто ей така отвътре , немога да разбера как все 6те се появи някой да развали спокойствието с тъпи реплики, 4е6ене по главата и пр.

# 23
  • Мнения: 6 618
Музика слушам предимно в колата ,но сега като се замисля песните, които са истински в сърцето ми са на Тоника СВ .Просто не обичам крайните изявления с удоволствие слушам и фолк парчета без да съм почерпена в някоя кръчма/и затова няма време за съжаление/.

Бaбa Ягa примера ти е неудачен тъй уче няма какво да коментирам.


Щооо???  Shocked
Всички тези стихове, които съм дала, са текстове на песни.
Писани в различно време обаче.Първата не ми е позната.

# 24
чалга?  Sick (това е моето мнение, но уважавам предпочитанията на другите )

# 25
  • Мнения: 7 723
чалга?  Sick (това е моето мнение, но уважавам предпочитанията на другите )
Чалга и поп- фолк са две различни понятия. Wink
Поп- фолка бих сложила под един знаменател с едно- времешната естрада Whistling

# 26
  • Мнения: 799
Малко в страни от темата - текстовете на по-новите чалги до голяма степен се припокриват (като съдържание) с текстовете на доста от чуждите песни (особено в любовната тематика). Основните мотиви са нещастна любов, раздели, изневери, ревности, сърдечни болки и т.н. Стилът на чуждите песни е без значение.
Чалга ненавиждам. Не бях обръщала внимание на текстовете (с изключение на турбо хитове и върхови интелектуални постижения като "Тез червени домати", "Джамовете", "Доко, доко" и "Я елате пиленца при батко"  Mr. Green), докато не изпаднах в емоционална дупка, която запълвах предимно с чужда музика. Но шофьорите в градския транспорт се погрижиха да направя анализ на текстовете в чалгата  Mr. Green
Певачките пеят за това, което се котира най-добре от почти всяка аудитория - първични чувства и емоции, лесно смилаеми сапунки и неангажиращи мисълта истории, в които всеки открива частица и сходство с (етап от) своя живот. Съчетано с чалга ритъма това се оказва идеално средство за разтоварване. Някои дори се отъждествяват с лириическия герой/героиня (обикновено зарязана заради друга дама). Текстовете за мерцедеси, ланци и телефони вече не са актуални, тъй като тази тема беше интересна в сравнително кратък етап от историята ни и отразяваше хорските въжделения за задоволяване на елементарни потребности. В момента телефони и коли се раздават с чипсове, пуканки, дъвки и картофи.
И Ина Григорова, и Надежда Захариева са страхотни творци. Но не се хранят с хартия и култура, а с хляб и салам. И за да има какво да кльопат, пишат това, което им е поръчано. А като си напълнят хладилника, в свободното си време пишат и каквото и на тях им харесва.

# 27
  • Мнения: 3 835
Понеже не слушам чалга, влязох да се информирам, докъде са стигнали в развитието си. Честно, очаквах повече. Сигурна съм, че има хубави текстове, няма как да седят на долнопробното ниво от преди години. Но Dansi, точно тези текстове, които си пуснала, не мисля, че блестят с кой знае каква художествена стойност. Абе плоски са си..

# 28
  • Мнения: 1 216
Има някои текстове, които са наистина добри. Примерно Нелина има хубави песни, Софка Маринова има от Евтим Евтимов, както и от други, не много популярни автори. Говоря за стари неща, отпреди може би 7-8 години.
Масовото какво е, всеки знае- песните на Ивана, например, но пък тя е номер едно за народа и за Бойко Борисов, разбира се. Е, след Азис, предполагам

# 29
  • Мнения: 3 423
Обожавам чалга! На никои други
текстове не мога да се хиля така
като пача и да се подигравам от
сърце. Искам да спя с чалгописец!

Общи условия

Активация на акаунт