Как можем да променим това?

  • 5 422
  • 65
  •   1
Отговори
# 15
  • У дома, при моето семейство
  • Мнения: 648
Менюто е различно в яслата и градина. В нашата никога не са давали кроасани или вафли. Закуската е сандвич с прясно мляко, или корнхлекс с мляко, кисело мляко с  филийка с пастет или с масло и нещо сруго. На обяд  винаги има супа, ако е зеленчукова, яденето е с месо и обратно, има и десерт плод/грозде, ябълка, грейфрут, портокал, банан/, както и чаша сок. За следобят кекс, или млечна баница, ашуре/не че го хапват ама/. Аз като цяло съм доволна от храната и дъщеря ми я харесва. Наистина готвят по рецептурник по препоръка от ХЕИ, и менюто го определя мед.сестра в ДГ и директорката.Според порциона на детето на ден и изискванията на ХЕИ.
Така е поне при нас, но във всяка градина е различно.

# 16
  • Мнения: 7 821
В градината на моите деца е еднакво менюто и за яслата и за градината, поне докато малкия беше в яслата.

# 17
  • Мнения: 55
По тази сериозна тема не може да се говори  непрофесионално.
В тази страна има Министерство на здравеопазването ,което е определило държавните стандарти за хранененто и всички, които осъществяват тази дейност ги изпълняват.
Да престанем със свободните съчинения!!!!!!

Нека предлагаме нещо полезно за децата, а не да си пишем само редове........

Предлагам да се премахне закуската сутрин и след обяд, за да може да се задоволяват индивидуалните желания на родителите и децата.

# 18
  • Мнения: 3 423
Разговори с директорите и възпитателите.
Подписки от родителите с предложения.
В градината на сина ми се набляга на плодове,
зеленчуци в междинните хранения, десертът
на обяд е или плод, или йогурт, никакви тестеняци.
Всяка седмица се изнася на табло менюто за седмицата
и така може и родителите да следят какво ядат децата.
Ако има недоволства, се реагира незабавно.
Закуската не е включена в цената, всяко дете си носи.

# 19
  • София
  • Мнения: 6 999
...десертът на обяд е или плод, или йогурт, никакви тестеняци...

В нашата градина, а мисля също и във всички останали в БГ, на обяд вече няма десерт. Тъй като по последни изследвания плодовете не следва да се ядат след хранене на обяд имат супа и основно само.

Плодове ядат м/у закуската и обяда.

Всяка седмица получавам менюто и определено ми допада. Всеки ден имат супа на обяд, като едни от дните е постен, но супата е с месо, един с риба, един с нещо италиянско /спагети или лазаня/.

# 20
  • София
  • Мнения: 13 206
Пример - следобедна закуска - кисело мляко с мюсли - нито едно дете не пожелало да хапне , сестрите се принудили да изземат от кухнята останалия от обяда хляб и да намажат филиите със маргарин и сладко , само и само децата да не останат не закусили.
Втори пример - следобедна закуска - филия с риба тон - резултат същия , децата отказали да ги ядат получили кроасан .
Не е необходимо да споменавам , че тези закуски са доста по-скъпи от филията , но е редно първо да се сондират мнения на родителите и с какво се хранят децата  , а не само да се прокарват "идеи" които за съжаление не винаги са в полза на децата , макар и от добри чувства. [/color]

И не само скъпи, ами понякога не особено полезни. За маргазина не искам да коментирам. Ама той поне е евтин и се връзва с парите дето отпускат на градините и е ясно, че масло е лукс за тях. Моята щерка овесени ядки не хапва. Как ли не я карах, лъгах, че са вълшебни и не и не! За рибата тон пък... това е рибата, съдържаща най-много живак поради замърсеността на световните океани. Аз отдавна не я купувам вече, а много я обичам Confused

За кашата... моята не е яла каша откак навърши 1 г. Обаче сега се зачудих дали пък не би яла... newsm78

# 21
  • София
  • Мнения: 13 206
Предлагам да се премахне закуската сутрин и след обяд, за да може да се задоволяват индивидуалните желания на родителите и децата.

Хич не разбрах смисъла на това изречение. Може ли по-подробно... newsm78

# 22
  • Мнения: 17 407
Аз мисля, че е написано с ирония. Ако не е, не виждам как ще стане всяко да яде различно нещо, осбено пък в първа група.

# 23
  • София
  • Мнения: 13 206
Аз мисля, че е написано с ирония. Ако не е, не виждам как ще стане всяко да яде различно нещо, осбено пък в първа група.

И аз се двуомях дали е с ирония или е наистина.. та реших да запитам  Wink

# 24
  • Мнения: 8 999
Ами повечето деца обичат да ядат филийки, шоколадови пастички и кроасани. Поне моите. Ако не ядат в градината, ще поискат после аз да им купя. За мен е безразлично къде изяждат това. Нито пък мисля, че е вредно. Не може деца да ръфат само сурови моркови и каша от овесени ядки и ленено семе.
Ние, макар и възрастни, също имаме нужда от това да си похапваме сладичко, шоколад, сладолед.... Не разбирам защо трябва да лишаваме децата си от това.
И не ми казвайте, че вие се храните само с кълнове и месо от животни, отглеждани във високопланински екологично чисти райони.

# 25
  • Мнения: 46 524
Едно дете, на което са му предложени овесени ядки или рибена супа на 4-5-6 години, може и да не ги приеме, решаващо е захранването и хранененето му като бебе.

Ами повечето деца обичат да ядат филийки, шоколадови пастички и кроасани ...

София сухата храна не я признава за храна. Такива вкусове съм й възпитала и смятам, че е правилно.
За месец и половина ходене на градина свали почти 2 кг., защото закуските им се изчерпват само със суха храна.

Не става дума за лишаване от нещо, но нещата, които си изброила са за разкош, както се казва  Laughing отделно от основните яденета и не всеки ден.

# 26
  • Мнения: 17 407
Никол, не съм съвсем съгласна с първото ти изречение. Аз, захранвайки дъщеря си, се постарах да предлагам въпросните храни и не само тях. Да, обаче вкусовете й се променят и неща, които тогава е ядяла сега е абсурд. Чета тук, че много деца са отслабнали в градината. НЕ знам на какво точно се дължи, но не мисля, че причината е само в менюто Peace

# 27
  • Мнения: 8 999
Е добре де, вие какви закуски предлагате на децата си вкъщи - супа и гювеч ли? Не разбирам каква е драмата, ако сутрешната и следобедната закуска са филийки, кифли или дори вафли. Нали на обяд им дават винаги първо, второ и десерт, които не са сухоежбина.

# 28
  • Мнения: 46 524
Е добре де, вие какви закуски предлагате на децата си вкъщи - супа и гювеч ли?...

Стар цитат, че не ми се пише пак, това е менюто й преди да тръгне на градина:

Цитат на: Никол
... Редувах
1. Грис + 1 мерителна лъжица мляко за след годинка + масло + сиренце.
2. Грис с намачкан плод.
3. "Тутманик" от грис.
4. Овесени ядки + 1 мерителна лъжица мляко за след годинка + масло + сиренце.
5. Овесени ядки с намчкан плод.
6. Пшенични ядки  + 1 мерителна лъжица мляко за след годинка + масло + сиренце.
7. Пшенични ядки с намачкан плод.
8. Микс овесени, пшенични ядки и просо  + 1 мерителна лъжица мляко за след годинка + масло + сиренце.
9. Микс овесени, пшенични ядки и просо + с намачкан плод.
10.Елда (нея я купувах готова, под формата на каша).
11.Тиква.
12.Плодова салата.
13.Плод.
След като навърши годинка, можеш да включиш и:
15.Кисело мляко с бисквити.
16.Кисело мляко с пасиран плод.
17.Натурално кисело мляко.


Много рядко
Домашна баничка без яйце.
Препечена филия с кашкавал.
Макарони.


Дренка, има голям избор от храни, различни от сухата, няма как детето да свикне със суха храна, ако не му е предлагана, а свикне ли веднъж, после много трудно се минава на друго.

За отслабването, при нея специално е от това, защото от 4 хранения - закуска, обяд, следобедна закуска и вечеря, мина на 2 броя - сега в делничните дни реално останаха само закуска (вкъщи) и обяд (в градината). Заради ранното слагане там и съответно неспането, вечер изпада в състояние, в което дори не може да яде.

# 29
  • Мнения: 1 640
В нашата градина има филии,има курабии/днес следобед ще има курабия/,но няма кроасани и вафли.Тревожи ме маргарина и пастета-те са боклучавата храна.Аз не давам вкъщи.
  Менюто за днес е :
  Закуска:попара със сирене и маргарин.
  Обяд:пилешка супа;картофена яхния,плод.
  Следобедна закуска:курабия,сок.
Не зная какъв е сокът-дали е най-евтиният с много оцветители,консерванти,изкуствени аромати?! newsm78
 Количеството ,обаче,е оскъдно-виждала съм порциите,виждала съм и нахвърлящи се на храна/ след градината/ деца-като настървени и все едно цял ден нищо не са яли.Майките им носят храна,като идват да ги вземат.Моето не е гладно след градина ,но то и без друго и вкъщи яде много малко-злоядо е.
   Относно ОДЗ-тата-нашата е ОДЗ-храната се готви  на място и е еднаква за ясленски и градински групи-от едногодишни до шестгодишни!

Общи условия

Активация на акаунт