? за новото строителство.

  • 16 707
  • 88
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 303
Демби, ако искаш да излагаш съждения по повод предимставата на къщата - ок.
Къща на цената на тристаен апартамент няма, или по точно само името й е къща. Архитект ли си? Строителен надзор? Строителен инжинер? 3 в 1?
Хайде да пишем сериозни неща- нито новото строителство е само кутийки, нито къщата е перфектния дом за всеки, нито отплението на къща е по евтино от отоплението на апартамент, пък било то и като клиент на Топлофикация. Като живеем в кооперация не ядем доматите с колците Mr. Green

Освен това не съм случила, направих рационален избор.

Още веднъж изразявам радостта си че си направила рационалния избор! И аз своя:

Къщата ми е с РЗП от 200 м2, на 3 нива с дневен тракт, кухня, 3 спални (2 от тях детски), 3 бани и тоалетни. Строежа завърших 2006 без да съм архитект, строителен инженер или надзор а само обикновен инженер от МЕИ, като ми бяха необходими около година преди това за проектиране и вадене на всички разрешителни.
Себестойността на всичко (заедно с всичката мебелировка от ИКЕА в Солун) ми излезе 80000 евра. А, забравих - имам и чудесен двор с озеленяване от ландшафтен архитект и барбекю. В момента вали сняг, а в къщи е 23 градуса, благодарение на модерната система на отопление с биомаса (www.termokomfort.com)...

Миличка, на това само име ли му викаш? Всъщност, благодарение на такива хора като теб строителните предприемачи направиха милиони.... А аз продадох панелка в Младост за 60000 и получих с още малко заем каквото ти описах...

За човек който няма парцела това е само мечта. Сега 80 000 евра ще трябват само за парцела, дори може да не стигнат. А и стойността на строителството доста се покачва. Сега ако някой иска да направи това което описваш, ще му трябват 200 000 евра с парцела.

# 16
  • Мнения: 1 897
Ох,какво да кажа незнам-ново/старо-спорове все ще има.Всеки си има своите аргументи за и против.То старото може да е панелно, ЕПК,  от плътни тухли, със скелетно-гредова конструкция, пакетоповдигащи плочи.../всяка от тези  стр.системи си има предимства и недостатъци/,от ново до ново също има разлика/зависи в кои години е строено и доколко строи качествено фирмата изпълнител и от още много други неща/....
Съветът ми е:оглеждате добре апартамента и ако разпределението, големината му,квартала в който се намира,разположението му и цената ви устройват се консултирате със строителен инженер,който след огледа на място ще ви каже в какво състояние е сградата.Тогава решавате купувате ли или не.

# 17
  • Мнения: 303
Защо пишете глупости, някой ще вземе да се върже и да ви повярва...
Как ще ви дадат разрешение от общината без архитектурен проект? Кой ще вложи материали и ще дигне къща без хидрогеоложко ( или както там точно се наричаше) проучване на терена?
Ако инжинер от МЕИ можеше да построи къща отдавна да са затворили УАСГ.
И аз съм строила къща, знам много добре колко пари, нерви и търсене на специалисти коства. Не може да се сравни с апартамент.

Кой и къде е казал че няма архитектурен проект? А геоложкия доклад е важен но обикновено просто се преписва доклада за района, освен ако няма някакви особености. И търсенето на специалисти за проектиране е най-малкия проблем. Истинските ядове започват след това. Но който си има брада, да си носи гребенче.

# 18
  • Мнения: 4 300
Боби, това че сме били на различни мнения в една тема не значи че трябва да си ми вечна опозиция. Дамата каза че сама си е проектирала къщата. Затова попитах дали не е архитект и т.н.
Напълно съм съгласна за ядовете и разходите. И няма сила, която да ме убеди че да се направи къща е по евтно от апартамент, дори и без земята.

# 19
  • Мнения: 303
Боби, това че сме били на различни мнения в една тема не значи че трябва да си ми вечна опозиция. Дамата каза че сама си е проектирала къщата. Затова попитах дали не е архитект и т.н.
Напълно съм съгласна за ядовете и разходите. И няма сила, която да ме убеди че да се направи къща е по евтно от апартамент, дори и без земята.

Не си спомням да съм ти бил опозиция някъде. В случая просто уточнявам че човека никъде не казва че той сам е проектирал, а само че я е построил сам. Всъщност може да бъде по-евтино от апартамент, ако не броим земята. Няма да ти излезе 1000 евро на квадрат, колкото и скъпо да строиш. Не убеждавам никого, просто подкрепям Демби в случая. Да строиш не е за всеки, но който е минал през това не е съжалявал.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 603
Та на въпроса - и старото и новото си имат + и - , всичко зависи от конкретното предложение.

# 21
  • Мнения: 192
Защо пишете глупости, някой ще вземе да се върже и да ви повярва...
Как ще ви дадат разрешение от общината без архитектурен проект? Кой ще вложи материали и ще дигне къща без хидрогеоложко ( или както там точно се наричаше) проучване на терена?
Ако инжинер от МЕИ можеше да построи къща отдавна да са затворили УАСГ.
И аз съм строила къща, знам много добре колко пари, нерви и търсене на специалисти коства. Не може да се сравни с апартамент.

Първо, не съм дама, но това няма значение. Второ, къщата е построена напълно законно със одобрени проекти и всичко останало, което и споменах по - горе. Има и хидрогеоложко проучване. Не коментирам УАСГ. Всичко с бригада. Крайна цена - около 400 и малко евра на квадрат. С обзавеждането - 450.
Като не верваш, 'ела ме ритни' както пеят любимите ми Ъпсурт...

Сори на авторката, оспамихме темата... Ако е апартамент - да е старо!

# 22
  • Мнения: 1 632
Тази година си купихме жилището.Ами като тръгнахме да търсим влизаме в ново строителство и 78 кв бяха гарсониера.Купихме апартамент тухла на 10 години-ами разликата е огромна.Даже панелката си заслужава мноого повече от новото строителство.Това е мое мнение!

# 23
  • Мнения: 721
Има ново и по-ново за живеене.

Ако е преди 2001 г не си заслужава - в момента съм в такъв апартамент (98 г) и е страшно некачествено, няма топло - хидроизолация, нискокачествена дограма. Изобщо в началото на строителния бум се строеше през пръсти, "учели са се" хората.

След месец се местим в новия апартамент (от 2007), които си има топло-хидро изолация (уж) - ще видим. Недостатъкът е че е маломерно, уж е двустаен, а дефакто е с големина на "преустроена гарсониера" от панелките.

Ако е за инвестиция - аз не бих инвестирала в панелно, но старо от преди 1960 г. си струва.

# 24
  • Мнения: 4 300
А какво ще кажете за липсата на асансьор в повечето стари сгради? Защото мен лично  това ме спря...

Демби, казак каквото имах, който иска ме разбра.

# 25
  • Мнения: 1 897
Даже панелката си заслужава мноого повече от новото строителство.

Ето с това мнение обаче никога не бих могла да е съглася.

# 26
  • Мнения: 734
Смятам, че споровете са излишни. Хубаво е всеки просто да сподели мнение и преценката и решението е в ръцете на читателя. Не може да се каже твърдо "За" или твърдо "Против" новото/старото строителство. През май месец се сдобихме с ново жилище, преди това сме живяли общо в 2 квартири и в общежитие. Едната квартира беше стара тухла - това е най-лошия апартамент в София, който сме обитавали. Личните впечатления, които имам са следните - първо - цената вече е почти една и съща на старото и новото строителство, т.е. това не е водещия фактор. Предимствата на старото е, че е изпитано (не се е срутило Simple Smile ), но новите жилища са доста по-артистични и приветливи от старите (всичко е относително, както вече споменах). А разходите за ремонт...ако искате да си го направите изцяло по ваш вкус, разходите ще са горе-долу еднакви. Само дето може да се наложи смяна на тръби или на ел.инсталация, но това е възможно и при некачествено ново строителство... Това, което смятам за предимство в новия си апартамент - имам чудесни тераси на всички стаи (общо 3), прозорците в спалнята са на цялата външна стена, апартаментът е много светъл, благодарение на това  и създава страхотно усещане. Съседите са млади хора като нас, с тенденцията за деца или вече имащи дечица...Красиви общи части, подземен паркинг, за да се ограничи редицата от коли на тротоара, съседните блокове са доста отдалечени и съвсем не мога да видя модела на бикините на съседката отсреща.
Ако говорим за парното - при новото строителство тръбите минават през пода, а не през целия апартамент във височина, излизат от стените и влизат директно в радиатора. Това способства с нотариално заверен отказ да не ползваш нито радиаторите, нито топла вода и да не плащаш и стотинка за така наречените "общи части", защото тръбите не минават през апартамента ти. И ако препдочиташ бойлер и климатик - няма проблем...
Е, сега идват и недостатъците - имаме теч в едната стая, защото има някъде дупчица в покрива и от там се просмуква вода, НО "тероризирам"  всеки ден техноческия ръководител, хората идват, правят нещо, ако няма резултат - пак идват и така, докато не го оправят. Ще попитате дали имам гаранция, че ще отстранят проблема - имам, от държавата гаранция. Съществува наредба номер 2 от 31 юли 2003г., в която са упоменати задължителните минимални гаранционни срокове за новоизпълнени строителни и довършителни дейности. Там например, гаранцията на покрива е 10г, а тази на покритията на стените и пода (разбирай мазилки и замазки) - 5г. А, че кривини има навсякъде - има. И при нас трудно се намира прав ъгъл в банята (не е толкова видимо все пак) и в жилището на родителите ми, което е строено 1950г и е тухла...
Моят съвет е - избирайте внимателно, независимо ново или старо. Мислете за всичко предварително!

# 27
  • София
  • Мнения: 6 011
А какво ще кажете за липсата на асансьор в повечето стари сгради?

И в много от новите сгради няма асансьори-по закон за сгради до 5 етажа може и без него.  Peace
Друг е въпроса с асансьора, там, където го има, но не е сключен договор за поддръжка и съответно хората се нанасят в новопостроената сграда и мъкнат ремонтни материали и багаж по етажите пеша.
Иначе по темата-предпочитам новото, но качествено строителство, с надзор от твоя страна и по възможност на ангажиран от теб специалист. Например аз мразя гипскартон, предпочитам шпакловка. Според мен е много по-приятно да живееш в красива нова сграда с луксозни общи части, а не в разбита и нестопанисвана с десетилетия панелка.

# 28
  • Мнения: 8 999
Да, новото строителство има редица преимущества /естествено, когато говорим за качествени и съответно доста по-скъпи сгради, отколкото масовката/. Но единственото нещо, което не приемам и поради което не искам да живея в ново строителство, е височината на таваните. Честно казано, 2.50 - 2.60 м. ми се вижда депресиращо ниско.

# 29
  • Мнения: 1 612
Живяла съм в стара тухла и бях доволна.
После се преместихме в ново жилище строено в началото на демокрацията. Не можахме да се отървем от мухъл. Мъжът ми си завъди астма от там.
Сега живеем в ново строителство от 4 години. Блока е строен по всички правила. Има ПВЦ, външна изолация и над нея е опасан с ПВЦ профили за да не се мокри.
Родих се!

Общи условия

Активация на акаунт