Коледа и децата

  • 34 542
  • 198
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 2 530
Още една идея. Миналата година посещавахме Нина  от " Пумпелина" и тя изпрати писмо от Дядо Коледа до сина ми. Вътре пишеше за всички постижения на детето през годината и заръки за новата година. Много мило писмо и много добре аранжирано. На самият плик са нарисувани венец и добрия Старец / естествено пазя писмото/. Не мога да ви опиша радостта в очите на детето, като отворихме кутията и вътре намерихме писмото. Препрочитахме го хиляди пъти.
Нина, винаги ще ти бъда благодарна за този жест   bouquet
И искам да ви уверя, че детето помни заръките и се старае да ги изпълнява. Така че, зарадвайте и вие децата с писма от Дядо Коледа, в които им казва, че ги гледа и го радват когато са послушни.

# 76
  • Мнения: 1 494
Да се намърдам и аз в тази хубава тема. Grinning
Обожавам Коледа- любимият ми празник е!
Ние си имаме костюм и театъра се играе не помня вече колко години. За по-сигурно се угасят лампите и стоим само на лампичките на елхата- хем романтично, хем тайнствено. От голямо значение за конспирацията са ръкавици, панталон, ботуши- обикновено тези неща се пропускат и децата познават по панталона, обувките или по пръстена татко си. Затова тази година съм решила да набавя червени ръкавици. Миналата пък купувах бяла булана и правих многослойна брада и мустаци. Е, мъжа ми си 'хапна' малко от нея, но какво да се прави- рискове на професията... Laughing

Искам да попитам: някой правил ли е коледната къщичка? Интересува ме всеки детайл- слепване, украса и т.н., защото имам един неуспешен опит и още ми държи влага. Rolling Eyes

# 77
  • София
  • Мнения: 4 868
Отговарям на въпросите за рецептите и инструкциите за коледните вкуснотии:
Съвсем скоро някой ще изрови в готварския линкове към предколедните теми от миналите години. Там всичко е обяснено подробно, с много коментари и снимки. Имайте малко търпение да си изпием ноемврийския канелен чай  Wink и надничайте в готварския.

За другите неща - украси, венци и т.н., мога да покажа малко мои стари неща:
http://family.webshots.com/photo/1538414955083993172Fxussv

Сега като гледам снимките, бледнеят в сравнение с миналогодишната украса, но пък снимките ми от Коледа 2006 не са качени никъде.

# 78
Внимавайте какво подарявате на децата си
за пластмасовите играчки който вредят


А докато всички се забавляваме, каква ли коледа ще имат тези деца:

Следизборно: Дома за деца в Могилино ще бъде закрит

# 79
  • Мнения: 101
 Хайде след като свърши Коледа и Нова година, да разкажем как сме прекарали празниците, и да покажем снимки на нашите елхи, календари, украса и ястията, които сме направили с помощта на близките и децата. Съгласни ли сте?   Rolling Eyes

# 80
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 860
Ние задължително пишем писмо до Дядо Коледа и ходим до Пощата, за да го пуснем. Естествено винаги получаваме и отговор /доколкото знам, от Пощата задължително отговарят, ако напишете на плика обратен адрес/. Малкият бе много щастлив като разбра, че има писмо адресирано лично до него от Дядо Коледа.
А? Я обясни? Grinning

# 81
  • Мнения: 101
Цитат
Вече е започнало преразпределение на някои деца от Могилино към други домове и центрове, каза още Масларова. Правителството заделя средства за изграждане в Могилино на защитени жилища, в които специализираният вече персонал от дома ще поеме грижи за друга част от младежите. Едновременно са сформирани екипи от специалисти, които ще имат задължение за редовно наблюдение на децата. Добрата сграда в селото вероятно ще се преобразува в дневен детски център. Сегашните специалисти от дома ще се обучават за работа в защитени жилища.
От цялата работа с документалния филм, ето това се случи, но вместо пари за изборни кампании, някои трябваше да помислят за тях..Четох някъде, че вече са променили закона, да осиновяват деца, след една година престой в дом, а желаещи има много, но все чужденци. Българите нямат пари да гледат деца с недъзи и поради това, щели да олекотят процедурата по осиновяване от страна на чужденците. Дано да стане така, както пишат, е не отново празни обещания!

http://www.mediapool.bg/show/?storyid=133473

# 82
  • Мнения: 3 161
Още една идея. Миналата година посещавахме Нина  от " Пумпелина" и тя изпрати писмо от Дядо Коледа до сина ми. Вътре пишеше за всички постижения на детето през годината и заръки за новата година. Много мило писмо и много добре аранжирано. На самият плик са нарисувани венец и добрия Старец / естествено пазя писмото/. Не мога да ви опиша радостта в очите на детето, като отворихме кутията и вътре намерихме писмото. Препрочитахме го хиляди пъти.
Нина, винаги ще ти бъда благодарна за този жест   bouquet
И искам да ви уверя, че детето помни заръките и се старае да ги изпълнява. Така че, зарадвайте и вие децата с писма от Дядо Коледа, в които им казва, че ги гледа и го радват когато са послушни.

Много ми хареса тази идея, благодаря! Може би ще опитам да напиша такова писмо и изобщо, да създам такава традиция.

# 83
# 84
  • Мнения: 101
ето една оригинална идея за направа на новогодишна картичка.

Цитат
Коледни поздравителни картички

Въртяща се картичка
Ето една много оригинална идея за коледна поздравителна картичка. За изработването й са необходими: цветен картон с формат, зависещ от големината на картичката, гланцово блокче, 3D брокатени боички, черен перманентен тънкописец, лепило, клещи за пробиване на отвори (за замби), халкичка за оформяне на отвора. Комплектът от халкички със съответното устройство за „занитването им“ струва само 7,20 лв. и може да се купи от фирмения магазин на PFAFF на ул. „Граф Игнатиев“ 70. Тъй като оригиналните немски клещи за замби са доста скъпи, отворът може да се пробие и с друг остър предмет, като единственото изискване е диаметърът му да отговаря на диаметъра на халкичката.
Препоръчително е картонът, от който ще се изработят звездите, да бъде по-дебел, за да се предотврати лесното им разкъсване на мястото на отвора (там, където се въртят). От публикуваните тук шаблони върху цветния картон се очертават двете звезди. След като се изрежат, в горната се изрязва и една по-малка (виж схемата), през която ще се вижда по една буква от надписа „Честита Коледа“. Той се надписва на долната звезда и може да се прочете буква по буква при въртенето на горната част. Двете звезди се напасват много точно една върху друга така, че центровете им да съвпаднат. С клещите се изработва отвор и халкичката се „занитва“.
Отново по шаблоните от схемата от гланцова хартия се изрязват всички елементи от фигурата на Дядо Коледа. За по-голяма здравина е препоръчително да се кашират върху картон. След като се сглоби, фигурата се залепва в центъра на звездите.
Украсяването на картичката, общо взето, е въпрос на фантазия. Ние сме използвали 3D боички със сребърен брокат. Те могат да се купят от по-големите книжарници. След нанасянето им остават релефни и изсъхват за около 15–30 min (зависи от дебелината на слоя). Двете звездички се завъртат така, че да са една върху друга, и с 3D боичките се очертават ръбовете им. След като изсъхнат, се завъртат така, че снежинките да може да се нанесат върху двете звезди. Умишлено сме оставили украсяването с 3D боичките накрая, защото при изработването на отворите и занитването на халкичката е възможно декорацията да се изрони.
Еленче със звънчета
Тази картичка е много подходяща за изработване от малки деца. За изработването й са необходими: цветен картон, гланцово блокче, две звънчета, 3D боички, тънка тел или „златен“ конец за завързване на ботушките и звънчетата, остатък от „пухкав“ плат или памук, черен перманентен тънкописец.
По зададената схема от гланцова хартия се изрязват всички части за еленчето. За да е по-естетично, ботушките се кашират двустранно върху картон така, че при неволното им завъртане и отпред, и отзад да са червени. Най-удачният вариант ще бъде, ако разполагате с червен картон.
Свързването на отделните елементи на апликацията се прави съобразно схемата, като с прекъсната линия са отбелязани местата, където съответната част се намира под тази с непрекъснатата линия. На оказаните места на рогата се пробиват отвори, на които накрая ще се завържат звънчетата.
Еленчето се апликира върху сгънатия надве картон. В долната страна се пробиват отвори за закачване на ботушките. Те може да се закачат с тънка тел или със „златен” конец или друга подходяща връвчица. Окачат се и звънчетата. Накрая картичката се украсява по желание, а пламъкът на свещичките се прави с 3D боички със златен брокат.
Картички от салфетки
Много интересни картички би могло да се изработят от трипластови салфетки. Сега, особено около коледните празници, по магазините има огромно разнообразие от салфетки с всякакви цветове и мотиви. Някои находчиви търговци, които са преценили, че пакет от 20 бр. качествени немски салфетки с размер 33х33 cm за 3,50 лв. не са по джоба на българина, ги продават поединично. Така че изборът е огромен, остава да намерите и „правилния“ магазин.
Четирите модела, публикувани на следващата страница, са изработени от цветен картон, велурена хартия, трипластови салфетки с коледни мотиви и са украсени с 3D брокатени бочки.
Поредността на изработването е, горе-долу, една и съща. Първо, от салфетката се избира мотивът, който ще се използва за картичката. Изрязва се грубо и се отделя само най-горният пласт на салфетката (отпечатаната част). Със сухо лепило се залепва върху бял картон, като се намазва картонът, а не салфетката, за да не се скъса. Тъй като, разделена, тя става много тънка, картонът не трябва да е цветен, защото ще прозира и фигурите ще загубят своята пъстрота.
След като вече са каширани върху белия картон, фигурите се изрязват прецизно. След залепването им върху картичката могат да се „разкрасят“ и с 3D боички. Общо взето, всичко зависи от замисъла, желанията и сръчността ви. Както се вижда от примерите тук, в горната страна на картичката може да се изреже „прозорче“, а основният елемент да се залепи на вътрешната част на картичката. Разбира се, трябва да се остави място за надписването й, а в краен случай това може да се направи и откъм гърба й.
Сега да отделим и няколко думи за последната, релефна, картичка. При изработването й сме използвали червен картон, трипластова салфетка с мотив еленчета и Дядо Коледа, а за елхичката – зелена велурена хартия. Звездичката на върха на елхата е от две готови лепенки с формата на звездичка, като едната е залепена от вътрешната, а другата – от външната страна. Украсата на елхата и около нея сме направили с 3D боички.
При изрязването на кашираните върху бял картон фигури на Дядо Коледа и еленчетата от горната и от долната страна се оставят ивици, които ще служат за залепването им към картичката така, че при отварянето й да са изпъкнали напред. Дължината на ивиците от горната страна, общо взето, зависи от това колко напред бихте искали да се намират фигурите. Откъм краката не е необходимо да са дълги, защото те няма да се залепват за задната страна, а само към основата на картичката.
Първо се залепва елхата, след това фигурите и накрая се украсява. По желание със сребърен ролер или с молив може да се начертаят няколко реда, върху които се написва пожеланието.
Картичка с „прозорчета“
Изненада! Какво ли се крие под „прозорчетата“ на тази картичка? Изберете сами! Разнообразието от салфетки с коледни мотиви, ваденки, лепенки или обикновени картинки е огромно. Формата на „прозорчетата“ също е въпрос на виждане. Всичко, което ви трябва са подходящи картинки, цветен картон и някакъв елемент (в публикувания пример е звездичка), който да задържа „капаците на прозорчетата“ затворени.
Картинките на коледната картичка, показана тук, са от трипластови немски салфетки. Отрязани са под формата на правоъгълник, каширани са върху бял картон (за да не прозира върху цветния картон) и са залепени за вътрешната част на картичката. „Прозорчетата“ се очертават с молив на гърба на предната страница по дадената схема. Изрязват се внимателно, като неизрязана остава малка част от горните, съответно долните ъгли на фигурите. Очертанията се изтриват с гумичка.
Картичката може да бъде в два варианта – отваряща се или не отваряща се. В случай че изберете отварящия се вариант, фигурите, залепени на вътрешната част, е добре да се окунтурят, например с 3D боички. Така ще придобият по-естетичен и завършен вид. А ако желаете картичката да не се отваря, ще трябва да залепите предната и задната й част една за друга. Така или иначе, ако форматът й е подобен на публикувания тук, надписването ще става откъм гърба на картичката.
Украсяването на лицевата страна също е въпрос на вкус. Тук ние сме очертали с 3D боички със златен брокат само двете противоположни ъгълчета на всяко „прозорче“. „Капаците“ са подпъхнати под лъчите на звездичката и по този начин се задържат затворени. Остава само да ви пожелаем приятно „творене“ и успех!   

 
 

а коя е тази Нина, от някаква забавачница ли е или нещо друго, която е изпратила писмото?

Последна редакция: чт, 08 ное 2007, 14:33 от beni_vasi

# 85
  • Мнения: 3 927
Вече седмица мисля по темата и обикялам и зяпам по магазините за играчки, дори днес си купих малко украса. Детето ми е достатъчно голямо, така че ще пишем писмо, почнах да й правя календара от тоалетни ролки вече (моят ще е като елха), накупих първите 3 подаръчета.........ах, каня му се на тоз календар вече 3-та година  Laughing

Но ми се ще да ви върна назад в годините, където сме писали същите работи  Wink

Коледна украса от 2005 г.

Разбира се , ще месим двете и печем меденки, ще направя няколко медени елхички с украса за ядене и подаряване, и надявам се да има разни коледни театрални представления и други културни мероприятия, така че да се повеселим с много други деца  Simple Smile

# 86
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 860
Вече седмица мисля по темата и обикялам и зяпам по магазините за играчки, дори днес си купих малко украса. Детето ми е достатъчно голямо, така че ще пишем писмо, почнах да й правя календара от тоалетни ролки вече (моят ще е като елха), накупих първите 3 подаръчета.........ах, каня му се на тоз календар вече 3-та година  Laughing
О, Тане Simple Smile
И аз му се каня вече три години, но докато се наканя, времето свършило, аз съм забравила да събирам тоалетни ролки (а за три-четири седмици няма как да употребя 24 рола Mr. Green)

# 87
  • Мнения: 4 406
И аз му се каня вече три години, но докато се наканя, времето свършило, аз съм забравила да събирам тоалетни ролки (а за три-четири седмици няма как да употребя 24 рола Mr. Green)
не е необходимо да ги изразходваш, а само да притежаваш толкова рола. сравнително лесно се избутва ролката от центъра. недостатък е само меката ролка хартия, която ще обесиш в тоалетната  Laughing
обикновен картон върши работа за календара, хем може да си го вземеш в желания цвят

# 88
  • Мнения: 3 927
Бу, имам голям запас от ролки - събирам ги от лятото в един кашон на терасата....малко съм хамава, ще решат някои Wink........ако искаш ще ти пратя - ще имам гости от П-в за уикенда  Wink

# 89
  • Мнения: X
Е много се смях на тези рола, но календарът е супер. Как точно се прави? Струва ми се, че поне това ще омга да отделя време и да сътворя  Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт