Обезщетения за майчинство -2008

  • 11 660
  • 204
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 12 230
а тази програма кой е луд да я ползва? ще ти пратят жена от бюрото по труда...кой я знае каква ще и ще ти стои в къщата и ще ти гледа детето ooooh!
   Аз бих била луда  стига да направят двойно заплащането за детегледачка на  близнаци!!! След като не си достатъчно запозната с програмата не виждам защо трябва да коментиреш по този начин. Ти самия избираш кой да бъде нает. Може да посочиш който и да е познат или роднина стига да е регистриран в бюрото по труда. Мисля че това е доста добър вариант, при сегашните условия на липса на места в ДГ и ясли и необходимост да се върнеш на работа.

# 31
  • Мнения: 14 489
запозната съм с програмата. знам, че може да си избереш роднина или познат, регистриран в бюрото. ами ако нямам такъв?

# 32
  • Мнения: 468
Ами тези които се осигуряват на мрз ? Те и в тия девет месеца взимат малко.Не всички имат възможност да си плащат осигуровки на 1000лв. , за д0а взимат голямо майчинство.А и дали някоя жена би се съгласила да гледа 10 ч.примерно едно бебе за 220лв. защото толкова дава държавата.Ако трябва да доплащаш ?Кой е съгласен на 220 лв. заплата.Всички искаме повече ,защо една детегледачка да се задоволи с такава сума?Въобще всичко е много сложно.

# 33
  • София
  • Мнения: 2 227
........... Е, значи ако аз гледам сама детето си, ще получавам 190 лв (през 2008 г.), а ако се върна на работа и наема детегледачка, тя ще получава 220 лв. Не е ли малко странно?
Не само е странно, но и безумно. Излиза, че държавата си одържа пари, затова, че съм предпочела да се грижа за детето си до 2 годишна възраст?!?! smile3537

# 34
  • Мнения: 2 388
момичета, изчисления все още се правят освен на 190 лв. и на 200 и 210. още нищо не е решено.

# 35
  • Мнения: 1 925
Е, как може въобще някой да е доволен от 190 лв. майчински ? Това си е подигравка... Обедила съм се, че нашата държава се грижи, да не се раждат деца. Като цяло не ми харесва и порочната практика да се осигуряват хората на минимална заплата, а не на тази, която получват. На дъщеря ми само храната за месец и памперсите са 150, ако не и отгоре. #2gunfire

# 36
  • Мнения: 1 204
Според мен ако не вдигне най накрая тоя народ срещу тези в парламента както беше 89 година да им запали чергичката нищо няма да се промени  Crossing Arms то се видя,че и сьс стачка нищо не стана( пресен пример учителите),но виж когато шофьорите решиха да стачкуват и т.к. парализираха града и от тях зависехме всички за 2 дни и дигнаха заплатите нали  #Cussing out е не е честно  #2gunfire мамка им  Embarassed а никой не мисли за най важното нещо в живота на всеки човек а именно ДЕЦАТА!!!

# 37
  • София
  • Мнения: 1 228
Оф, той спорът е очевидно безсмислен, понеже вие всъщност се съгласявате с мен и Пандора, но гледате нещата от друг ъгъл  Wink
Нямам много време, че трябва да оправям децата, но накратко:
 - И аз викам да се увеличат заплатите де, ама то не става като всеки гледа как да изцока от тая държава;
 - Не ми казвайте, че раждате деца за да увеличавате прираста на България  Rolling Eyes
 - Била съм на много места по света, имам възможност да живея и работя в чужбина, но съм предпочела да остана тук.
 - Ясно е, че България не е най - социалната държава, ама то и няма как, първо трябва да започне да има производство. И не става като само измисляте хитрости как да поскриете някой лев от държавата. И работодателите са виновни, естествено, ама и вие си слагате в джоба с удоволствие тия парички дето не ги внасяте ежемесечно, всяка година;
 - Колкото до огромната разлика с МРЗ - тя е 220, ама от догодина има данък 10% - остават 198. И вие за 8 лева разлика ще идете да протестирате? Shocked
И 30 лв. да е ... пак не бих отишла. На мнение съм, че сумата на майчинството трябва да бъде обвързана с осигуровките преди това, както е сега за 315 дни.
 - Една година платено, и то 90%, майчинство е напълно достатъчно за всяка работеща жена - не става дума само за заплащането. Ако искате ме наричайте безотговорна майка, дето си оставя детето друг да й го гледа - това е друга тема, която няма връзка със сумата на майчинството.
 - Не си мислете, че съм адвокат на държавата - напротив, искам да се променят много неща, защото искам децата ми да живеят в България. Но нека промените да не стават с внасяне на осигуровки, колкото да се подсигурим за няколко месеца майчинство; или с получаване на обезщетения и облекчения за самотни майки, само защото нямате брак; искам примерно и аз детски надбавки (никога не сме се калсирали, само защото доходите ни са официални) - моите деца са на тази държава точно толкова, колкото и вашите; искам след като си внасям всички здравни осигуровки, да получавам нормално здравеопазване насреща, а не да се налага да си плащам за читави лекари по един или друг начин; да карам колата си по нормални пътища. Разбира се, че искам майка ми да взима нормална по размер пенсия; родителите на болни децатда не се налага да събират огромни суми за лечение в чужбина. И какво ли не още ... И накрая, всяка майка да може спокойно да направи избор дали таткото да издържа семейството или и тя да работи - но не като аз плащам за това, а като има нормално заплати за всички.
 - Можете да ми пращате всякакви стрелящи емотикони - явно повечето хора не приемат алтернативните мнения в темите си;

thedragonbg, не разбрах точно какво ме питаш. Естествено, че ако взимаш заплата, близка до минималната и работата не ти харесва, е по - добре да си гледаш детето сама, а не да даваш тази сума на гледачка. Или ме питаш защо в Дупница няма достатъчно добре платена работа за мъжа ти?  newsm78 Тук не мога да отговоря. Или че искаш до година да кърмиш детето си и да не го захранваш?  newsm78 Това си е твой избор, уважавам го, ама пак няма връзка с темата. Или защо в "провинцията" са по - малки заплатите? Не смятам, че е редно София да е различна България, но това е факт. И аз имам огромна къща на село с дворче и всичко както си му е реда, ама не живея там, понеже там нямам възможност да работя това, което искам. Та съм се свряла и аз в София в едно апартаментче. Ама това е извън темата.

Последна редакция: пт, 09 ное 2007, 23:36 от rally

# 38
  • Мнения: 8 242
Да им пуснем дребните да пълзят и търчат из парламента да видят лесно ли се гледат 200тина хлапета примерно  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 39
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
направо ми става гадно и обидно като чета

първо - колко сме разногласни и НЕобединени оттука още
и второ - кучето си лае, кервана си върви ...

...България!...  Confused

# 40
  • Мнения: 4 451
Не съм съгласна, разбира се.  Confused

# 41
  • Мнения: 4 181
Момичета, успокойте малко страстите  Peace
Първо от СНБМ сме предприели необходимите действия.  Peace
Бяхме на заседание на Комисията по труда и социалната политика, на което се гледа Бюджета на 1-во четене. Въпросът не е окончателно решен, ще се реши преди 2-ро четене.
Искам да изясня няколко неща:
1) никога обезщетението за отглеждане на малко дете не е било равно по закон на МРЗ, през миналата година също се предлагаше да бъде 170лв при 180 МРЗ. Тогава пак ние повдигнахме въпроса и преди 2-ро четене няколко депутати, с които работим внесоха предложение да бъде 180 и то се прие.
2) за съжаление има много силен аргумент обезщетението да не е равно на МРЗ и той е точно заради въвеждане на плоския данък. Де факто хората, които са на МРЗ не получават 220, а доста по-малко. Детегледачките по програмата също. Тъй като преди второ четене освен, че ще продължим да присъстваме на заседания, ще внесем и официално становище по този и по други въпроси, ще се радвам, ако измислите нещо с което да оборим този аргумент  Peace
3) някой беше казал, че това е помощ. Не е вярно, това е обезщетение, което получават саммо тези, които са осигурени, независимо че не е процент от заплатата.
4)Уриел, ако нямаш познат който да наемеш ще проведеш интервюта организирани от БЮрото по труда с хора, за които си заложила определени изисквания в заявлението си. Не разбирам каква е разликата дали ще си наемеш детегледачка по обява да речем и по програмата? Ако не харесваш това , което ти предлагат, никой не те кара да я наемаш. Освен това има изпитателен срок, ако не си доволна можеш да прекратиш договора и да наемеш друга.
Ние сме партньор на МТСП по програмата и сме се стремили да бъде максимално гъвкава. Ако имате някакви предложения за промени ще се радваме да ги чуем  Peace

# 42
  • Мнения: 617
То май трябва да се казва ОЩЕТЕНИЯ за майчинство.

# 43
  • София
  • Мнения: 2 227
..............
Първо от СНБМ сме предприели необходимите действия.  Peace
..............
За, което ви благодарим  bouquet.

# 44
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Не съм съгласна. Thinking Naughty
Да протестираме  #Cussing out

Общи условия

Активация на акаунт