Учителска стачка 4 (Aftermath)

  • 6 533
  • 165
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 420
Milla, ne protestiram. Kato ima propusk, ohrana e izlishna.

# 136
  • Мнения: 472
резултата от стачката при нас е:
Сина ми е първи клас. Днес е поредния ден в който наваксвахме изпуснатия материал с домашни от 14:30часа до 18:40часа и не успяхме да направим всички - съжалих детето. Вече мрази училището.
Не знам какво правят в училище но май основното е в къщи. На другия ден госпожата събира домашните проверява ги и пак наново. Днес вече побеснях като видях задачите за домашна,без да им ги предаде,без да им ги обясни първите задачи със събиране и изваждане - за домашна.Най-вероятно подхода ми е грешен,ако знаех как да преподавам щях да стана учителка.
Масово родителите наеха частни учителки.
Да са живи и здрави учителите и най-малко 1000лева да им направят заплатите,заслужават ги  Joy

# 137
  • Мнения: 545
има 2-3 противоречия в статията, предимно в 'морала'. хем не е успяла хем супер успяла.. да ядоса родителите (един от прочитите е точно такъв)

показателно е, че авторката е от 1999 в бранша. със сигурност знае защо се е скапало. проблема е дали знае как да се оправи.

еди.


Мария ДОНКОВА: Делегираните бюджети са нелогичен край на стачката
Член на УС на фондация "Пайдея" пред "Дневник"

www.dnevnik.bg/show/?storyid=395062

# 138
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 985
... не съм настроен да търпя подигравки.

Аз също.

# 139
  • Шотландия
  • Мнения: 2 860
за 2 години нещата тук се разкиснаха много. за да ни пуснат в ЕУ-то меко казано ни обръснаха. А народа очакваше, че като ни приемат и ще грейне едно слънце... а забравиха какво се случи дори на много по мощни икономики при влизането.

не се шегувам. и маса народ е в окаяно състояние, само че някои от тях не са на държавно и не могат да правят стачки и митинги. и, не деюре но дефакто им разкатаха фамилията с дългата стачка на малчуганите - които не можеш да завлечеш в офиса просто ей-така, още повече, че някои (много) хора не работят в светли канцеларии.

това първом. второ, тука нашествието на мами от чужбинския ми прилича на рейс по време на избори Simple Smile една по една, че така просто... прилича на нарочно.

еди.
ПС а какво мислите чужбинските мами за датите на стачката?Simple Smile
Вярно е това, че надеждите на хората във връзка с ЕС бяха доста, но и страхът също. Поне при интелигентните, които вече се бяха поинтересували какво става в други страни в подобни ситуации. Да не забравяме и 18-те години чакане "да се оправим". За 18 години доста се изчерпва търпението.

За датата на стачката не зная какво да мисля. От една страна, е удобна сега, преди да е одобрен бюджета - стратегически е подходящо. Ако е по-рано, бюджетът е далече, ако е след приемането му - е безсмислено. Обаче изборите някакси се случиха точно по това време, което също ме навежда на някои съмнения  newsm78 Но съмненията ми са само относно лидерите на синдикатите и техни евентуални уговорки с властта.Познавам доста учители, говорих с тях след началото на стачката - всички до един казаха, че просто не са издържали повече да се подиграват с тях с това смешно заплащане. По тяхно мнение (различни са, не се познават помежду си), синдикатите дори не са могли да управляват учителското недоволство... Та ако е имало политически заговор, не смятам, че учителите са намесени по някакъв начин. Твърде много партии се извървяха, без учителите да видят някаква промяна, за да пожелаят сега да свалят някого и да "вдигат" друг...

Еди, не си прав за "колективното донасяне" на мами от чужбина. Сега просто може би се забелязваме повече, защото тези от България им писна да пишат... а и вероятно са доста обезкуражени от края на стачката.... Разбирам ги. Аз бих се чувствала доста зле...

# 140
  • Мнения: 545
супер. 24 часа за повтаряне на "параноя". опитах да го обърна на майтап, но.. ела пак, когато се научиш да си мериш приказките. това ли искаш? защо само търсиш нещо да се заядеш? иди и се заяждай някъде другаде... тук си имаме достатъчно напрежение и без да си импортираме такова от Исландия.

еди.
ПС това че съм админ не ти дава никакво право да се чувстваш безнаказана. повече - няма да те предупреждавам. мери си обидите. и, ако сега ще ме апострофираш с 'аз и без това не ми пука за тази тема' - ами разкарай се от темата, като не ти пука, само за да си избиваш някакви комплекси ли си тук?

# 141
  • Шотландия
  • Мнения: 2 860
и, ако се обаждаше от държава, която е по-зле от България като финанси и жизнено равнище, нямаше да съм прав. само че това не е така. тук се бачка в частни фирми за никакви правила, и много хора бутат за да избутат поредният преход, този път към ЕУ.

еди
ПС ако се налага да ти обяснявам какво значи 'гледам от висока камбанария или хълм' значи... няма да ме разбереш. В който и да е случай, не съм настроен да търпя подигравки. ясно ли се изразих?
Еди, ако си направиш труда да провериш, ще видиш, че същите потребители от чужбина сме писали и в предишните теми за стачката - така че няма заговор,просто се интересуваме от проблемите на България, защото са ни близки. Що се отнася до държавата, от която съм аз, наистина като стандарт е доста по-добре, но не бих нарекла моята собствена камбанария по-висока от този факт. Не работя като учителка тука (за съжаление, защото бих получавала повече пари, отколкото получавам сега) но виждам уважението в очите на хората, когато кажа, че съм бивша учителка.

Образованателната система на Великобритания е доста дискутирана и почти няма българин, който да я смята за по-добра от българската. С едно изключение - че понеже е по-лесно за децата, започват на 5 годинки и няколко години се учат да четат и смятат, им е по-лесно и забавно и ходят на училище с желание.

Както стана ясно, в България вече и в първи клас е трудно... За жалост, защото децата нямат вина.

Та по въпроса с камбанариите... не смятам, че фактът, че някой живее в чужбина, прави камбанарията му по-висока. Променя се само едно - видял е повече, има възможност да сравни и затова не е лошо да се изслуша мнението му. След което всеки има право да си състави собствено, нали?

# 142
  • Мнения: 545
милла. аз смятам, че бъркате, и наистина съм убеден, че е заради променените ви в чужбината възприятия. поне що се касае до формализирането, тук, в България, формалните правила все още служат само в определени моменти. това е първото. второто, което за мен е 100% доказателство, че не може да осъзнаете проблемите на родителите в момента в България, е неразбирането ви на тежкият проблем с малките деца и принудителните отпуски или даже напускания.

тук няма контрол над работодателите в частният сектор. ако не можете това да го разберете, просто ... думата 'висока камбанария' е много точна. и, за разлика от вас, учителите би трябвало да се съобразят с този фатален за някои родители проблем. повечето от тях са си 'издумкали' отпуската за лятото. а имат малко, твърде малко дни. да не говорим, че за да оцелеят, много работодатели уплътняват графиците, и да излезеш в отпуска означава някой друг да ти поеме бачкането.

това обяснява и разликата между заплатите в някои сектори и учителските. просто на някои места просто се скъсват от работа, за не много по-високи от сегашните, след стачката, учителски пари.

просто ш*бани факти, и неспособността ви да го оцените е повече от показателна. сега, моля да успокоите топката и да ми се доверите, все пак аз в момента имам малко детенце и съм тук.

ако ги добавите към прочетените неща, и за минутка забравите къде сте в момента, може би ще осъзнаете защо рязко си личи, че не сте в по-бедна или сходна на България държава.

еди.

Последна редакция: пт, 09 ное 2007, 02:15 от T3-M4

# 143
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 985
И ти не си от хората, които си мерят приказките. Теб те е подразни "параноята". Мен ме подразни иронизирането на "чужбинските мами". Все на някой не му издържат нервите. Но ти си администратор.

Размахването на полицейската палка не ме плаши. Можеш да я използваш.

Съжалявам, че се стигна до тук.





# 144
  • Шотландия
  • Мнения: 2 860
милла. аз смятам, че бъркате, и наистина съм убеден, че е заради променените ви в чужбината възприятия. поне що се касае до формализирането, тук, в България, формалните правила все още служат само в определени моменти. това е първото. второто, което за мен е 100% доказателство, че не може да осъзнаете проблемите на родителите в момента в България, е неразбирането ви на тежкият проблем с малките деца и принудителните отпуски или даже напускания.

тук няма контрол над работодателите в частният сектор. ако не можете това да го разберете, просто ... думата 'висока камбанария' е много точна. и, за разлика от вас, учителите би трябвало да се съобразят с този фатален за някои родители проблем. повечето от тях са си 'издумкали' отпуската за лятото. а имат малко, твърде малко дни. да не говорим, че за да оцелеят, много работодатели уплътняват графиците, и да излезеш в отпуска означава някой друг да ти поеме бачкането.

това обяснява и разликата между заплатите в някои сектори и учителските. просто на някои места просто се скъсват от работа, за не много по-високи от сегашните, след стачката, учителски пари.

просто ш*бани факти, и неспособността ви да го оцените е повече от показателна. сега, моля да успокоите топката и да ми се доверите, все пак аз в момента имам малко детенце и съм тук.

ако ги добавите към прочетените неща, и за минутка забравите къде сте в момента, може би ще осъзнаете защо рязко си личи, че не сте в по-бедна или сходна на България държава.

еди.
И аз смятам, че не си прав да даваш оценки на всички чужбински мами и техните неспособности, Еди.
Първо, ние сме от различни страни с различни традиции. В това отношение няма какво да ни обединява просто...
Второ, в страната, в която живея, също няма контрол над работодателите. Точно обратното. Дори няма и Кодекс на труда, който някой да е длъжен да спазва. Всеки работодател си създава свои правила. Може да те изгонят от работа от днес за днес. Може да не ти платят. Може и никога да не си имал договор, защото уж важи устната уговорка. Освобождават, защото си болен. Тоест, много повече зависи от конкретния работодател, отколкото дори съм си представяла. По тази причина, доста повече съчувствам на родителите, които са изпитали трудности в резултат на учителската стачка, отколкото ти си мислиш. Никак не омаловажавам техните проблеми, а напротив, им съчувстам с цялото си сърце. Знам колко е трудно.

Но ме боли за учителите, които до вчера ми бяха колеги, и които са наричани некадърни, тъпи и какво ли не в продължение на толкова много страници в този форум. Нещо, което абсолютно не заслужават. Защото, въпреки всичко, въпреки ш*баната държава, въпреки постоянната си мизерия от години, някои от десетилетия, повечето са си вършили работата добре. Почти за без пари. Стояли са по цели нощи без да мигнат, за да проверят контролните на учениците си. Мислили са как по-добре да поднесат труден материал.  Боляло ги е за проблемите на техните ученици.

Така че моята лична камбанария в този случай е точно колкото камбанарията на всеки учител в България.

На тебе какво да ти кажа... Радвай се на детенцето си.  Стачката ще мине и ще отмине, а детенцето ти  дай Боже да ти е живо и здраво и да те радва още дълги години... И един ден да уважава учителите си...

# 145
  • Мнения: 545
милла, сега ще го кажа кратко, а ти не се обиждай.

но тази тема беше да се споделят последствията от стачката. това че някой ти е казал нещо, не е причина да променяш и да се намесваш с чуждестранният си опит. все едно аз да дойда да ти давам акъл за нещата в Шотландия, които стават в последните 24 часа.

ако не си разбрала, с вашата намеса темата стана наистина.... всичко но не и полезна. което може да е било целта на занятието.

еди.
ПС много отдавна не бях чувствал пропастта, която се образува между хората излезли от страната и тези, които не са го сторили. тъжно, макар и да няма нищо общо с учителската стачка.
ПС/2 (ако, случайно, си засегната пряко от стачката - като родител или учител, извинявай.)

# 146
  • Шотландия
  • Мнения: 2 860
милла, сега ще го кажа кратко, а ти не се обиждай.

но тази тема беше да се споделят последствията от стачката. това че някой ти е казал нещо, не е причина да променяш и да се намесваш с чуждестранният си опит. все едно аз да дойда да ти давам акъл за нещата в Шотландия, които стават в последните 24 часа.

ако не си разбрала, с вашата намеса темата стана наистина.... всичко но не и полезна. което може да е било целта на занятието.

еди.
ПС много отдавна не бях чувствал пропастта, която се образува между хората излезли от страната и тези, които не са го сторили. тъжно, макар и да няма нищо общо с учителската стачка.
ПС/2 (ако, случайно, си засегната пряко от стачката - като родител или учител, извинявай.)
Еди, и аз ще ти го кажа кратко, а ти не се засягай.

Темата се казва Учителска стачка 4. Като потребител на този форум се чувствам в правото си да изказвам мнение по всички въпроси, които ме интересуват. Всички опити на когото и да било да твърди, че нямам това право, оценявам като опит да се потуши свободното слово във форума.

Добре си дошъл да даваш всякакъв акъл за Шотландия. За двете години, в които живея в нея, тя не е станала по-моя, отколкото България, в която съм преживяла целия си съзнателен живот.

Съжалявам, ако ти оценяваш намесата ми в темата като неполезна, но не пиша, за да съм полезна. Смятам, че и ти не го правиш. Всички пишем тук за удоволствие, понякога за развлечение. Понякога отговарям на въпроси за българската образователна система, за които знам повече от тези, които никога не са работили в системата. За твоя изненада, за две години тя не се е променила почти никак... Аз обичам да общувам с българи.  Особено - с някои българи. Помага ми да не забравя откъде съм тръгнала. Имам предвид, тогава, когато започнах да излизам в чужбина, за да видя как е по света и да сравня с това, как е у нас. Винаги съм смятала, че разширяването на кръгозора е полезно. Не е винаги приятен процес, обаче, понякога води до разочарования и горчиви равносметки. Изпитала съм достатъчно от тях. И все пак ползата е безспорна.

Извиненията ти са приети.  Simple Smile

# 147
  • Мнения: 822
... второто, което за мен е 100% доказателство, че не може да осъзнаете проблемите на родителите в момента в България, е неразбирането ви на тежкият проблем с малките деца и принудителните отпуски или даже напускания...
Личи си,че ти също не си наясно с проблемите,с които се сблъскват родителите в чужбина.Отправих призив в предната тема:Почетете малко и в Чужбинския форум!
Лично аз напусках два пъти работа,защото ми се наложи да чакам 2 години за място в детска градина.И това е нещо обичайно за хората тук(не живея в голям град),с тази разлика,че местните могат все пак да разчитат понякога на баби,но не винаги.Просто тукашните проблеми идват с малко закъснение при вас...
Детето ми посещава градина и в България,та мога да направя сравнение и в качеството на работа и в състоянието на базата. Колкото и да ви е жал,повечето ми плюсове са в полза на България, поне по отношение на детските градини (дори и като база).
*Не съм учител!

Последна редакция: пт, 09 ное 2007, 07:28 от niara

# 148
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236

За малките класове(синът ми е в трети) мисля, че всичко е наред. Познавам програмата и не губят нищо.

 Shocked До преди 2 седмици обяснявахте колко ви е натоварена работата и как работите едва ли не по 8 - 9 часа, а сега се оказва, че всъщност можете 6 седмици и пръста да не си мръднете и децата нищо няма да изгубят. Пак ще си предадете материала.  newsm78
Кое точно е истината, защото аз вече сериозно се обърках.
Аз ако 6 седмици не работя, после не мога посмъртно да наваксам, дори и да работя по всички празници и всяка събота и неделя на пълен работен ден. А учителките в 3-ти клас, могат 6 седмици да не работят изобщо и програмата е такава, че нищо не се губи. Е, къде е натовареността тогава?
Никъде не съм твърдяла, че няма да си мръдна пръста. Когато казах, че познавам програмата, имах предвид, че в нея има доста излишно, едва се сдържам да не го нарека боклук.
За сина си специално отговорих, че с по два урока на предмет се справя идеално и наваксването няма да му се отрази зле. А той не е вундеркинд, напротив доста е бавен и много се разсейва и въпреки това не забелязвам да му тежи.
А що се отнася до моята работа - обединявам и съкращавам теми, които зная, че са скучни на децата и които няма да са им необходими за развитието им по предмета им като цяло и за напред. Ако искаш мога да дам и конкретни примери как съм си преструктурирала програмата по математика и ИТ за шести и пети клас.
И натовареността ми си остава - вчера от 8ч. до 19ч. часа съм изкарала 8 учебни часа, а в промеждутъците успях да участвам в педагогически съвет, да проверя входни нива, да ги обобщя, да дам не една две справки и справчици и да подготвя тестове за другата седмица. За днес съм си оставила да довърша преструктурирането на материала.

# 149
  • Мнения: 656
За 8те страници, написани до тук разбрах че орледелено тази тема  евредна. Продължава се драпането...
Установих, че учителите знаят че искат някаква промяна, но не са наясно каква (освен за заплатите им). Във всеки мой призив да се дадат конкретнипредложения се търсят кусури на предлаганото вместо да се предлагат корекции или други предложения.
Защо учителите ги е страх от оценяване?
Наистина мерило за качеството на обучение е напредъка на учениците.
Но съм против като критерий да се слага организирането на извънкласните занимания, защото те са допълнителни. Още не са организирани класните занимания като хората да се набляга на извън класните (има една госпожа, която организира всеки месец екскурзии, които винаги включват тръгване в петък и връщане в понеделник). Аз не съм учител. Затова помолих за вашето мнение и най-вече - предложения. Но се получава освен "не става" едно определено заяждане.
Рина, малкия шрифт (както обясних на една съфорумка) го ползвам да не привличам ненужното внимание. Все още чакам от учител едно простичко "аз сгреших". Не "ама защото ...".
Дали това, че винаги започвате с оплакване и оправдания не предизвиква съответната реакция у родителите?
Ползването на телефони - когато на сина ми по време на час (учителката както винаги извън кабинета) му спукаха главата и се наложи да се води до болницата за шев се обадиха от неговия мобилен телефон. Никой учител не се е набутвал, дори за такъв инцидент. За мен няма особено значение от чий телефон се обади госпожата. Имаше значене, че се свърза с мен - "който иска - намира". Вашият проблем е, че не искате да намерите начин.

Това дето секретарката се обаждала ако някой отсъства - за чужбина говоря - може да се осъществи и тук при добро желание. Примерно някой от учителите, който няма първи и втори час се оставя дежурен да свърши тази работа. Тук проблемът е, че самите учител често закъсняват.
Не знам как е в чжбина. Тук синът ми от 1ви клас ми се обаждаше "мамо ела да ме вземеш, защото госпожата по език пак я няма и имаме свободни"...

Ето, и аз мога да се оплаквам. Мога още много да се оплаквам. АМа има ли смисъл от това? На някой пука ли му?
Плаченето не е начин да си подобриш живота.

Последна редакция: пт, 09 ное 2007, 07:18 от на Кронки жена му

Общи условия

Активация на акаунт