Майчинството счетоводно - 6

  • 63 659
  • 1 194
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 835
Неплатения отпуск за отглеждане на дете до 8 години в размер на 6 месеца може ли да се ползва на части? Например през 2008 два месеца, следващата година или като стане в първи клас  това останалите?

Можеш да го ползваш както си искаш. Когато се ползва на части, продължителността му не може да бъде по-малка от 5 работни дни. Трябва 10 дни преди да го ползваш, да уведомиш работодателя, т.е. да си подадеш молба.

# 31
  • Мнения: 3 835
И аз имам още един въпрос.
Остава ми в най-добрия случай един месец за осигуряване от 6-месечния период преди 45-те дни преди раждане.
Ако се осигурявам на 1400, колко е вноската за работодателя към НОИ?
И един въпрос, който може да е малко нелеп - досега съм осигурявана на заплата нето 230, бруто 280 - пиша ги, защото не знам кое се използва - та за да се "компенсира" тази ниска сума, възможно ли е да се  осигурявам последния месец на повече от 1400.
Аз лично предполагам, че не, но тук ми излизат с теории, че може, докато средната осигурителна вноска за 6-те месеца стане 1400 - Демек тя ми е била ниска, сега влагаме по-голяма сума и като средно аритметично за 6-те месеца става 1400. Има ли такова нещо?

Не знам къде си ги чела тези неща, но вероятно те се отнасят за самоосигуряващите, а доколкото знам ти не си.
Максималният месечен осигурителен доход е 1400лв.
На 550лв. заплата вноските са около 170лв. - осигуровки и данък.

# 32
  • Мнения: 3 835
Осигурявана съм на 950 лева, толкова си и взимам. Досега съм си взимала 860 лв. болнични. За м.Септември фирмата ми изплати 710 лева, което ме учуди и все още чакам HR-a  да и отоовори защо е това намаление. Болничният ми изтече на 04 Октомври 2007г. и аз от 05 Октомври до 31 Октомври  включително съм в платен отпуск. От 01 Ноември съм на работа. Вчера си получих и заплата за Октомври и тя е 860 лева. Та въпросите са ми следните:
1. Защо според Вас съм взела със 150 лева по малко болнични, ако не е грешка да ми го обясните?
2. Защо след като почти целия Октомври се водя отпуск редовен взимам колкото все едно съм била в болничен, не би ли трябвало да си ми изплатят редовната заплата от 950 лева?
Благодаря Ви предварително за отговора.
1. Месец септември е с 19 работни дни, докато август бяха 23. Така че е нормално да получиш по-малко. Ако знаеш колко дневно получаваш, го умножаваш по броя на раб. дни в месеца и това ти е обезщетението.
2. Виж си  фиша - имаш 4 дни обезщетение, плюс платения отпуск (за останалите 19 раб.дни). Според мен са ти платили вярно - на база на заплатата ти.

# 33
Здравейте,
Моля отговорите ми на следния въпрос. До 7.11.2007 бях в отпуск за бременност и раждане, от 8.11. съм в отпуск за отглеждане на дете до две годишна възраст. Наскоро ми беше предложен втори трудов договор, като датата на сключване на договора е 1.11.2007, а датата на която ми беше връчен за подпис - 9.11.2007. Имам ли право да подпиша този втори трудов договор, запазвайки отпуската си за отглеждане на дете до две години, който ми е разрешен от основния ми работодател?
Благодаря ви предварително.

# 34
  • Мнения: 151
Осигурявана съм на 950 лева, толкова си и взимам. Досега съм си взимала 860 лв. болнични. За м.Септември фирмата ми изплати 710 лева, което ме учуди и все още чакам HR-a  да и отоовори защо е това намаление. Болничният ми изтече на 04 Октомври 2007г. и аз от 05 Октомври до 31 Октомври  включително съм в платен отпуск. От 01 Ноември съм на работа. Вчера си получих и заплата за Октомври и тя е 860 лева. Та въпросите са ми следните:
1. Защо според Вас съм взела със 150 лева по малко болнични, ако не е грешка да ми го обясните?
2. Защо след като почти целия Октомври се водя отпуск редовен взимам колкото все едно съм била в болничен, не би ли трябвало да си ми изплатят редовната заплата от 950 лева?
Благодаря Ви предварително за отговора.
1. Месец септември е с 19 работни дни, докато август бяха 23. Така че е нормално да получиш по-малко. Ако знаеш колко дневно получаваш, го умножаваш по броя на раб. дни в месеца и това ти е обезщетението.
2. Виж си  фиша - имаш 4 дни обезщетение, плюс платения отпуск (за останалите 19 раб.дни). Според мен са ти платили вярно - на база на заплатата ти.

Благодаря ти Стики за бързият отговор. Иска само нещо да попитам. Нали болничните са календарни дни, а не работни. Тогава защо се взима база работни дни за обезщетението? Предварително благодаря.

# 35
  • Мнения: 3 835
Иска само нещо да попитам. Нали болничните са календарни дни, а не работни. Тогава защо се взима база работни дни за обезщетението? Предварително благодаря.

Така е с болничните.  Crossing Arms

# 36
  • Мнения: 3 835
Здравейте,
Моля отговорите ми на следния въпрос. До 7.11.2007 бях в отпуск за бременност и раждане, от 8.11. съм в отпуск за отглеждане на дете до две годишна възраст. Наскоро ми беше предложен втори трудов договор, като датата на сключване на договора е 1.11.2007, а датата на която ми беше връчен за подпис - 9.11.2007. Имам ли право да подпиша този втори трудов договор, запазвайки отпуската си за отглеждане на дете до две години, който ми е разрешен от основния ми работодател?
Благодаря ви предварително.

"през време на ползване на този отпуск майките могат да сключват трудови договори е други работодатели, на пълно или непълно работно време. В тези случаи се счита, че това е един особен вид работа по външно съвместителство по чл. 111 КТ."

Тогава запазваш отпуска за гледане на дете и съответно обезщетението (180лв.).

За датите на новия договор - по-важно е кога трябва да се явиш на работа - не по-рано от 8 ноември в твоя случай.

# 37
  • Мнения: 151
Иска само нещо да попитам. Нали болничните са календарни дни, а не работни. Тогава защо се взима база работни дни за обезщетението? Предварително благодаря.

Така е с болничните.  Crossing Arms

Още един път ти благодаря за отговора Стики. Вече има светлина в тунела   bouquet

# 38
Благодаря ти Стики!
Още един въпрос - защо не може да се сключва втори трудов договор, когато майката ползва отпуск за бременност и раждане от 135-я до 315-я ден /все пак това е отпуск, а не болнични/. Болничните са до 135 дни, нали така? В моя случай коя е датата, която се води за начало на трудово правното отношение? Договорът е срочен с начална дата 1.11.2007 и крайна 1.11.2008. Беше ми връчен за подпис на 9.11 обаче и това е първия ми ден на въпросното работно място / но единственото, което го документира е "договорът беше връчен на работника на 9.11"

# 39
  • Мнения: 9 050
Само се записвам. В края на месеца, като ми мине защитата, ще се включвам и аз  Laughing

# 40
  • София
  • Мнения: 1 845
Имам си беба вкъщи, родена на 01.03.2007г, т.е. сега стана на 8 месеца. Въпросът ми е свързан с тези 315 дни и вземането на 90% от обезщетението...Кога изтичат? СЛед това пак НОИ ли продължават да ми ги изплащат?Трябва ли да се подава нещо специално някъде-молба ,справка и къде или всичко си продължава автоматично?Каква сума ще получавам като това се случи?

# 41
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Имам си беба вкъщи, родена на 01.03.2007г, т.е. сега стана на 8 месеца. Въпросът ми е свързан с тези 315 дни и вземането на 90% от обезщетението...Кога изтичат? СЛед това пак НОИ ли продължават да ми ги изплащат?Трябва ли да се подава нещо специално някъде-молба ,справка и къде или всичко си продължава автоматично?Каква сума ще получавам като това се случи?

Трябва да си изброите 315 дни започвайки от първия ден на болничния 45 дни преди определения термин.
Пак продължавате да ги получавате както досега сте ги получавали. Трябва да се подаде Приложение 3 и копие от акта за раждане на детето към работодателя ви.
Ще получавате дневното обезщетение което са ви изчислили към момента по броя на работните дни всеки месец

# 42
  • София
  • Мнения: 1 845
Не знам дали съм се изразила достатъчно ясно Embarassed-след изтичането на 315 дни, какво се получава тогава-не е ли фиксирана сума, несвързана със заплата, болничен и изчисленото дневно обезщетение?За какво е това приложение 3?

# 43
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Не знам дали съм се изразила достатъчно ясно Embarassed-след изтичането на 315 дни, какво се получава тогава-не е ли фиксирана сума, несвързана със заплата, болничен и изчисленото дневно обезщетение?За какво е това приложение 3?

Аз още не съм се събудила  Embarassed.
След изтичането на 315 дни се получава фиксирана сума - до края на 2007 г. тя е 180 лв.
Приложение 3 е Молба-декларация за ползване на отпуск за гледане на дете до 2 години

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 185
Привет  bouquet на всички мами които ни помагат тук.
Имам нов въпрос към вас.
Имам прекъснати здравни права и тъй като ми предстои раждане февруари искам да си ги възстановя. Звънях в НАП от там ми обясниха че трябва за 15 месеца назад да са внесени здравните осигуровки. За част от тези 15 месеца са внесени от работодателя ми. За предходния период моето ЕТ не е развивало дейност т.е. не съм работила никъде. Като безработна ли трябва да си внеса здравните осигуровки и върху колко парички - върху 220лв. или върху 110лв. А трябва ли да подавам декларация за това че съм внесла парите или е достатъчно само вносната бележка от банката и ако да къде в НОИ или в НАП се подава?.
Мого ще съм благодарна ако някой ми помогне.
Ками

Общи условия

Активация на акаунт