Кога проговориха децата ви?

  • 3 812
  • 56
  •   1
Отговори
# 15
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
На 2г. и 2м. е - още не говори.  Sad Или всъщност  Simple Smile
Не знам дали да се радвам или да се страхувам......

# 16
  • Мнения: 247
На 2г. и 2м. е - още не говори.  Sad Или всъщност  Simple Smile
Не знам дали да се радвам или да се страхувам......

Същата работа. От време на време - "мама", "тати", "айде", "да" - общо взето това е. Имаше период, през който постоянно повтаряше "гадин", в последствие разбрахме значението - "гладен" и го казваше постоянно, без значение дали му се хапва или не. Чакам с нетърпение някоя думичка, иначе аз не млъквам.  Grinning

# 17
  • Мнения: 532
Моята дъщеря от много малка започна с "мама","тати","баба","ам" и т.н. - беше на 1г и 2-3 месеца,когато свободно си ги казваше вече.След това много бързо напредна и на 1г и 8 м каза:"Отивам да оставя водата на масата" От тогава я считам за проговорила ,въпреки,че от доста по-рано се разбирахме и тя си казваше къси изречения.

Казват,че ако постоянно му говориш ,по-рано проговаряло.Аз наистина не съм млъканла откакто се е родила,но не мисля,че само това е от значение.Според мен детето започва да говори,когато се почувства готово.
Мисля,че нямаш повод за притеснение,защото момченцата на повечето ми приятелки едва се отпуснаха да казват "мама" на 2 годинки.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 478
Не се притеснявай.Имоята дъщеря до 2г. казваше само малко думи ,но изведнъж като се отприщи да говори сега не мога да и затворя устата/на 3г.и 6 мес./

# 19
  • Мнения: 277
Голямата ми дъщеря проговори на годинка, на год. и половина вече  правеше изречения, а на 2 говореше като голяма - никога не е говорила с "бебешки" думички.
Малката - проговори на годинка, но до сега (на 1г.8м.) казва само отделни думички (около 30-40), не иска да повтаря, казва само това което иска тя, при това само когато е на кеф! Wink Комбинации от 2 думички са ни "Да ам" (дай ам) и "Ко и туа?" (какво е това), но много рядко ги използва!
 Не се притеснявай! Всяко дете е индивидуално и проговарянето не е свързано с нисък интелект (казвам ти го като специалист).

# 20
  • Мнения: 146
Eли е на 1г7м казва много думи, днес каза "сняг" от радост, че вали. Проговорва на 3 езика едновременно. Много ни радва с няколко нови думи всеки ден.
Няма правило, всяко дете проговорва, когато си поиска.
Айнщайн е проговорил много късно. Simple Smile

# 21
  • Мнения: 5 391
Още не е проговорил, на 1г7м е.

# 22
  • София
  • Мнения: 2 840
Не помня точно, но при всички положения след третата година.
Майка място не можеше да си намери, щото аз съм била проговорила на 1 годинка, а на 4 вече съм четяла свободно.
Беше решила, че детето никога няма да проговори и се вбесяваше от моя непукизъм Joy Joy Joy
Странното е, че като проговори моето момче/в смисъл, че почна да прави смислени изречения, иначе дърдореше безспир, но само аз го разбирах/, много бързо, в рамките на два-три месеца се изравни по говорни умения с деца, дето говореха от първата си година.

Не бой се - всички проговарят.Аз бях много спокойна в това отношение.Тъй като нямаше никакви проблеми, които да дават идикация за говорни смущения, просто си го оставих да си се развива.
НА фона на късното си проговаряне, обаче, беше развил много други неща, които няма да изброявам, но се очаква да се усвояват след шестата година.

Не се шашкай.

# 23
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Не помня точно, но при всички положения след третата година.
Майка място не можеше да си намери, щото аз съм била проговорила на 1 годинка, а на 4 вече съм четяла свободно.
Беше решила, че детето никога няма да проговори и се вбесяваше от моя непукизъм Joy Joy Joy
Странното е, че като проговори моето момче/в смисъл, че почна да прави смислени изречения, иначе дърдореше безспир, но само аз го разбирах/, много бързо, в рамките на два-три месеца се изравни по говорни умения с деца, дето говореха от първата си година.

Не бой се - всички проговарят.Аз бях много спокойна в това отношение.Тъй като нямаше никакви проблеми, които да дават идикация за говорни смущения, просто си го оставих да си се развива.
НА фона на късното си проговаряне, обаче, беше развил много други неща, които няма да изброявам, но се очаква да се усвояват след шестата година.

Не се шашкай.
Е много ме кефят подобни постове! Успокояват ме!  Hug

# 24
  • Мнения: 240
Не помня точно, но при всички положения след третата година.
Майка място не можеше да си намери, щото аз съм била проговорила на 1 годинка, а на 4 вече съм четяла свободно.
Беше решила, че детето никога няма да проговори и се вбесяваше от моя непукизъм Joy Joy Joy
Странното е, че като проговори моето момче/в смисъл, че почна да прави смислени изречения, иначе дърдореше безспир, но само аз го разбирах/, много бързо, в рамките на два-три месеца се изравни по говорни умения с деца, дето говореха от първата си година.

Не бой се - всички проговарят.Аз бях много спокойна в това отношение.Тъй като нямаше никакви проблеми, които да дават идикация за говорни смущения, просто си го оставих да си се развива.
НА фона на късното си проговаряне, обаче, беше развил много други неща, които няма да изброявам, но се очаква да се усвояват след шестата година.

Не се шашкай.
Е много ме кефят подобни постове! Успокояват ме!  Hug



 И мен ме успокояват.Дано наистина всичко е наред с всички дечица.   bouquet

# 25
  • София
  • Мнения: 1 109
Моят син е на почти 3 год, след 5 дена ги навършва и все още не говори.Казва само - мама,тати,тити - на дядо си, баба,оки - ок и яко .Последните и е усвоил тия дни от каката тинейджър.Не се притеснявам,но той се опитва да общува с много негови "думи" и движения и ние често не го разбира ме и тогава започва да крещи ядосан- #Crazy

# 26
  • Мнения: 27 524
Моят виждаш на колко е и още на бау-бау, бу и мама, така че споко, има време, няма непроговорило  Simple Smile

# 27
  • Мнения: 4 668
Моят син говореше отделни думи и несвързани бебешки изречения на около 1г. и 7-8 мес ! В деня в който стана на две години се отприщи като водопад  Crazy Просто не спира ! Откакто тръгна на ясла пък съвсем ... вече малко съжалявам защото не си затваря устата  ooooh! - или пита нещо по 100 пъти или говори ... ужас  Laughing ето и в момента не е млъквал от сутринта ...

# 28
  • Мнения: 6 039
не знам кога точно, трудно е да се определи
но сега е на 2г и 10месеца
казва свободно думи като осмоъгълник, обкантване и т.н. Изреченията й са по-сложни от моите Mr. Green
от месец използва и думи на английски. Не съм ги броила, но за 1 месец е научила около 30 думи.

Сигурно всички деца проговарят, но е много важно да им се говори, да им се обяснява.
Аз използвам думи, каквито използвам в работата си.
Като вземе шаблона и ме пита - това какво е? - казвам призма, куб, ръб, ъгъл, елипса и т.н. Не й отговарям просто  - фигура. /говоря за шаблони от детски книжки, които явно са предвидени за деца/
На кучето се казва куче, а не бау. Довиждане, а не чао. Разбира се, като беше на 6 месеца казвах мяу, бау и прочие.
След годинката мисля, че предметите, трябва да се назовават  с истинските им имена.

# 29
  • Мнения: 17 407
НА година и десет- съвсем правилно, само някои думички не можеше да изговаря както трябва. Абсолютно съм съгласна с Малена, и ние така практикуваме.

Общи условия

Активация на акаунт