Родителски права...

  • 3 919
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 294
Тук има кризисни центрове точно за такива случай, може да се ориентираш къде е най-близкия от тях до вас ако не дай боже се наложи. Особено при положение, че вероятно нямаш приятели и роднини на които можеш да разчиташ.
Не можеш току така да си тръгнеш за БГ с детето, това е ясно, има контрол над това за да не може единия родител да отдалечава детето от другия както му скимне, и да се разведете не знам дали ще можеш да си заминеш с детето ако бащата не е съгласен, все пак и той има право да го вижда.
А ето бз се е включила с информация по същество.

# 16
  • Мнения: 1 800
За съжаление, не мога да помогна, а и не знам законите на Финландия. Пожелавам ти успех, дано всичко се оправи и най-вече да запазиш детенцето си. Hug

# 17
  • Мнения: 38
Момичета благодаря за съветите и указната ви подкрепа.

  Тази сутрин се свързах със социалната ни работничка и утре имам среща с нея,но я помолих да не казва на съпруга ми нито дума,защото ме е страх.

bz  Благодаря за инфото звъннах и там да поговоря с хората жената беше доста любезна и  добре,че говореше руски,че ми е по-лесно да разговарям и сега мисля как да отида до Хелзинки,та да се срещна и с нея та да видя и те какво ще ме посъветват.


  Единственото което успях да разбера е,че дори и след развода ако кажа,че аз не виждам смисъл да остана във Финландия това е достатъчно да ми вземат детето или съм разбрала грешно-незнам.
 В този случай има ли някакво значение дали детето ми е с двойно гражданство или не?
 Ако фин. власти или който и да е там реши да м отнеме правата,аз от Бг. дали мога да направя нещо,за да си ги получа обратно,защото мисля,че не само Финландия трябва да си изкаже мнението за това къде ще живее детето,а и Бг. нали е поданик и на 2-те държави?


Пак много объркано стана...

# 18
  • Мнения: 2 032

  Единственото което успях да разбера е,че дори и след развода ако кажа,че аз не виждам смисъл да остана във Финландия това е достатъчно да ми вземат детето или съм разбрала грешно-незнам.
 В този случай има ли някакво значение дали детето ми е с двойно гражданство или не?
 Ако фин. власти или който и да е там реши да м отнеме правата,аз от Бг. дали мога да направя нещо,за да си ги получа обратно,защото мисля,че не само Финландия трябва да си изкаже мнението за това къде ще живее детето,а и Бг. нали е поданик и на 2-те държави?


Мама13. Не знам какви са Финландските закони, говоря то общи принципи.

Първо, ако не разбираш езика, не се опитвай да се досещаш: поискай преводач. Детайлите са важни. Обади се и в българското посолство за съвет.

Второ, успокой се, никой няма да ти вземе детето. То не се "присъжда" по избор на местожителство.

Трето, никой не може да ти отнеме правата на майка, извън тесните случаи (наркомания, алкохолизъм и т.н.), за които не говорим тук (нали?). Мнението не е на "Финландия", а евентуално на съда, ако се стигне до съд. Съдилищата (в цивилизованите страни) винаги тръгват от презумцията, че майката е най-подходящият родител за детето. Специалните обстоятелства, с който може да се обори тази презумция, са много малко. Материалното положение на майкта не е едно от тях. Бащата ще трябва да ти плаща издръжка за отглеждането на детето ви. Ти ще трябва да му осигуриш достъп до детето. И т.н.. На повечето места е така.

Ако ми пуснеш телефона си на лични, мога да ти звънна. Нямам познания за Финландската система, но малко здрав разум може да помогне да не се луташ и стресираш ненужно.

Между другото, може да питаш за съвет в под-форума за самотни родители тука, сигурно има хора, минали през сходни ситуации.

# 19
  • Мнения: 1 294
mama_13 ти съвсем си се шашнала явно, но браво че си взела мерки веднага.
Никой няма да ти вземе детето на базата на каквото и да били друго освен собственото ти поведение, така че спокойно. Родителските права са над всякакви гражданства и т.н. Но както каза Алиса, ще трябва да осигуриш достъп до детето, така че надали ще можеш да си го заведеш в БГ за постоянно докато е непълнолетно освен ако бащата не кандиса да дойде да живее в БГ или да разреши детето да напусне Финландия.
Но от сличайте от подобен тип, които съм наблюдавала, след като се поуспокоят страстите и мине развода и таткото си намери нова жена, изненадващо вързо му минава яда и желанието да прави проблеми.

# 20
  • Мнения: 38
Само информативно не пуша,не пия и наркотици не употребявам.
 A  дали е позволено да дам линк към тази тема та да не пиша наново.

# 21
  • Мнения: 2 032
A  дали е позволено да дам линк към тази тема та да не пиша наново.

Да, позволено е, пусни линк и дай колкото можеш по-прецизно заглавие на темата, за да си личи отдалеч точно какво искаш да питаш.

# 22
  • Мнения: 418
http://www.bulgaria.bg/Europe/Helsinki/bg/contactus.htm

Контакти
FINLAND, HELSINKI 00140
Embassy of the Republic of Bulgaria

2B Kuusisaarentie Street
Tel: (+358 9) 458 41 30
Fax: (+358 9) 458 45 50
E-mail: bulembfi@icon.fi

# 23
  • Мнения: 1 860
Доста адекватни по темата отговори има, за това няма да повтарям. Направи ми впечатление обаче :
Цитат
Тази сутрин се свързах със социалната ни работничка
. Има ли причина да си имате социална работничка или е някаква грешка в писането, или е просто здравен работник?

# 24
  • Мнения: 38
Не няма никаква грешка да аз имам назначен соц. работник който се занимава с мен,тъй като веднъж вече съм ги потърсила за помощ и те ме настаниха в дом за защита на детето,в който прекарахме 1 седмица с малката,след което ни се назначи сем. консултация от която имаше видим ефект точно 2 дни и после когато дъщеря му (от 1-ви брак)дойде при нас пак всичко почна п старо му.

 Обиди,заплахи,подмятанки,че и даже се опита да ме нарани.Просто вече ми писна да съм тъпата и отстъпчивата и той и Тя да ни мачкат и унижават винаги,та затова и той стана толкова агресивен,защото аз вече почнах да си настоявам за мойте права във това семейство ако мога да го нарека семейство въобще.Защото просто осъзнах факта,че той по-далеч от първородната си дъщеря не вижда.

# 25
  • Мнения: 2 032
Щом социалните служби са сметнали, че има реален риск за теб и детето ти, за да ви настанят временно в дом за защита, аз не виждам как някой нормален съд може даже и да помисли, че детето може да живее при мъжа.

Струва ми се, че става въпрос за тормоз към теб, и заплахите за взимане на детето са част от "мачкането и унижаването", за което пишеш. Намери начин да се защитиш. Не е лесно: ти си сама, в чужда страна, без доходи, и без близките си. Но. Никой няма право да се държи така с теб.

# 26
  • Мнения: 934
Обиди,заплахи,подмятанки,че и даже се опита да ме нарани.Просто вече ми писна да съм тъпата и отстъпчивата и той и Тя да ни мачкат и унижават винаги,та затова и той стана толкова агресивен,защото аз вече почнах да си настоявам за мойте права във това семейство ако мога да го нарека семейство въобще.Защото просто осъзнах факта,че той по-далеч от първородната си дъщеря не вижда.
Mоже би имате нужда от още малко семейна консултация.
Извинявай, но ми се струва, че воюваш с едно седемгодишно дете! Ти си възрастна, тя е дете. Ако ти не проявиш търпение и разбиране, няма кой друг.

# 27
  • далечно
  • Мнения: 1 029
mama_13, съжалявам за ситуацията, дали всичко във вашия брак е загубено? защо не говориш с него да си отидеш в БГ за малко (или повече), за да прецените ситуацията неутрално - ти и бебка как се чувствате без него, той как се чувства без вас и само с първото си детенце?

мога да си представя, че в чужда държава, където нямаш подкрепа на мъжа си, с малко бебе и предполагам без много близки, ти е трудно...Отдавна ли си във Финландия? Според подписа ти 2 г....?Дали не е проблем с адаптацията, който поради липса на разбиране от страна на мъжа ти, приема и други измерения...? Сори за отклонението, иска ми се да бъда полезна с конструктивен съвет  Hug

# 28
  • Мнения: 38
Ами вчера соц. ме посъветва да си кажа всичките тези неща на тази сем. консултация,защото ако се страхувам няма кой да ми помогне,което е наистина така.Страх ме е да не би да ми вдигне скандал и ли да ме навре в на кучето г..а за това,че съм злепоставила н его или дъщеря му.

шемет това не е война,защото самата жена соц. ми каза също,че така както тя действа баща си не е много поучителен,защото се отразява върху сестра й но трябва да си кажа всичко "Право куме в очи" на консултацията следващия път.Понеже не може да се живее така едната да получава всичко било то доброволно или с манипулации всякакви,а другата само когато майка й си отвори устат и след скандал бащата да се сети,че всъщност има 2 деца,а не само едно.

# 29
  • България
  • Мнения: 1 090
Мама13,аз ти писах за някои особености на закона на ли4ни,не е безнадеждно положението. PeaceНадявам се вси4ко да се ре6и в твоя полза и в полза на детето.
Ина4е има семеини консултации,които са безплатни, във връзка с поделянето на род.права,когато двама родители са неотстъпни във възгледите си и не могат да комуникират,трети 4овек с опит ,като се намеси ,обикновено има резултат.
Тук в Норвегия много хора ги посе6тават преди да се разделят окон4ателно.Но не знам какъв тип е мъжът ти,да не би да ти прави проблеми след това в къ6ти?

Общи условия

Активация на акаунт