ПЛЕВЕН - студ без сняг

  • 11 181
  • 278
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 390
Мерси, Валенце! Heart Eyes
Питките са ти страшно апетитни, а Бубка е толкова миличка. Hug

Малко информация от мен за машините за хляб. Може да е от полза на някого.

Когато ще правя нещо в машината -
затоплям винаги водата или млякото (каквото ще съдържа съответния продукт) - да е топличко, не горещо!
Слагам винаги суха мая, точно колкото ми е по рецептата.
Слагам първо течните съставки, след това яйца, брашно, захар, сол, мая (правя кладенче в брашното и внимавам маята да не се намокри!)
Ако ще правя хляб в машината (месене и печене), включвам машината на избраната от мен програма.
Винаги ползвам опцията за 3.5 часа правене на хляб - бухва повече.
Ако ще ползвам по-кратка програма увеличавам маята.
Ако правя тесто или козунак, включвам машината на програма ТЕСТО.
За козунак я пускам 2 пъти да меси и втасва. За пита - един.
След това вадя тестото, измесвам го отново. Ако е за козунак го бия в плота стотина пъти Crazy, ако е за питка просто я оформям и отново оставям на топло да втасва, докато увеличи обема си още веднъж.

Питка-кифлички, която се топи в устата. Grinning

1 1/4 чаша (моята е с вместимост 250 мл) прясно мляко леко затоплено или поне стайна температура.
1 яйце и 1 белтък (жълтъкът остава за намазване на питката)
1 суп.лъж (или една мерителна лъжица tbl) олио
1 суп.лъж (или една мерителни лъжица tbl) захар
1 чаена лъжичка (или една мерителна лъжичка означена с tsp) сол
4 чаши (отново с вместимост 250 мл) брашно
1 суп.лъж (или една мерителна лъжица означена tbl) суха мая.

Може да се сложат продуктите точно по реда, както съм ги написала.
Включва се машината на програма тесто.
Ако тестото не може да поеме брашното прибавя се малко прясно мляко. Зависи много от брашното.
Моята програма е 1.5 часа.
Когато е готово, трябва целият съд на машината (в който се меси) да е пълен и препълнен от втасалото тесто).
Изваждам го. Размесвам го на набрашнена повърхност, но не много брашно, за да не стане твърдо тестото.
Разделям тестото на 2 или 3 топки и разточвам последователно топките на средно големи кръгове. Всяка мажа с масло, само последната не. Слагам ги една върху друга, последната ненамазана. Омесвам отново и разточвам на един голям кръг, а, ако ми е малка повърхността, върху която работя, разделям пак на 2-3 питки, които разточвам.
Разточвам на средно голям кръг и режа като за торта. Първо правя вертикален и хоризонтален разрез (да стане като кръст) и след това другите лъчи.
Получават се триъгълници. Навивам всеки триъгълник на кифличка - започвам от широката страна към тясната. Понякога поръсвам със сирене или кашкавал преди да навия кифличките и ги подреждам в тавичка една до друга.
После разточвам втората топка, правя същата процедура, след това третата топка /ако е на няколко топки разделено тестото/.
Тавата е пълна с кифлички. Завивам хубаво и оставям на топличко да втаса. Когато питката е увеличила обема си още веднъж, намазвам кифличките с разбит жълтък (по желание можеш да поръсиш със сусам или маково семе) и слагам да се пече на 200 градуса 20 минути.  Ако не може да пече едновременно отгоре и отдолу първо се пече отдолу, за да може да се подхване питата и когато се надуе се превключва отгоре да пече.
Наблюдава се да не прегори /всяка фурна пече различно/.
Когато е готова я изваждам, напръсквам и намазвам със студена вода. Завивам я да се задуши и обиколи нивката.  Wink 

Ето и една рецепта за хляб

За малък хляб
1 чаша (вместимост 250 мл) плюс 2  (суп.лъж.) топличка вода
1 и половина суп.лъж. краве масло
1 и половина чаена лъж сол
3 чаши (вместимост 250 мл) брашно
1 и половина суп.лъж. мляко на прах
2 чаени лъжичка захар
1 и половина чаени лъжички мая
Ако млякото е течно, а не сухо - прибавя се с течните съставки.
Пак слагам първо течните съставки, след това брашно, сол, захар и накрая мая.
Избирам програмата и пускам.


Козунак

малък козунак:

10 гр суха мая
3 яйца плюс един белтък (жълтъкът ще е за намазване)
кората плюс сока на един лимон
125 гр прясно мляко (топличко)
щипка сол
125 гр захар
500 гр брашно
100 гр мазнина (половината олио, половината краве масло)

За голям козунак - всички продукти се удвояват.

Слагам първо прясното мляко, след това яйцата, олиото и маслото, след това сол, захар, брашно и мая.
Включвам да се меси (програма тесто, 1.5 часа)
Когато е готово включвам отново програмата, да повтори.
Когато свърши изваждам тестото, раздърпвам го (тесто за козунак не се меси по традиционния начин а се издърпва) и го удрям 100 пъти докато пусне мехури.
След това го оформям /оплитам/ на козунак и го оставям да втасва отново, нищо че е втасвал в машината преди това.
Когато уголеми размера си  един път, път и половина, го намазвам с разбития жълтък, поръсвам със захар и слагам стафиди, и бадеми.
Слагам го да се пече.
Не мога да кажа колко минути, но като преценя че е готов проверявам с клечка за зъби и ако не ми лепне тесто по нея го изваждам.

# 16
  • София
  • Мнения: 9 861
Дивиана,много изчерпателно обяснение!И аз процедирам по същия начин с направата на хляба и козунака,с тая разлика ,че не бия стотина пъти в стената,щото ме мързи Mr. Green.Но пак става хубав козунак,де Laughing.

# 17
  • Мнения: 4 390
Цитат
с тая разлика ,че не бия стотина пъти в стената
Mr. Green
Почти си го представих - Валенцето запретнала ръкави и мята, ли мята по стената... тесто. Crazy Laughing

# 18
  • София
  • Мнения: 9 861
Цитат
с тая разлика ,че не бия стотина пъти в стената
Mr. Green
Почти си го представих - Валенцето запретнала ръкави и мята, ли мята по стената... тесто. Crazy Laughing
Мятам аз ...тесто,мъж,деца,комшии...каквото дойде hahaha.

# 19
  • Мнения: 480
засписче и от мен вновата тема! Peace
нещо ме заинтригувахте с тези хлебопекарни, лесно ли се приготвят нещицата вътре? newsm78

# 20
  • Мнения: 161
Здравейте и от мен!
Атракция, темата е страхотна и толкова снежна....
Брей, с тея мятания....много интересно и аз се заинтересувах от тази машинка, обаче онзи робот, за който някой спомена доста ми прилегна на сърцето...щом и готви, сега трябва и някой да мие прозорците и аз излизам в отпуска  Laughing
Ние си имаме свеки вкъщи от тази вечер, че в долния апартамент се разбиват разни мивки, чудесии...
Как се е запалил този телевизор още ми е магия....станала свеки за работа, пуска телевизора, отива в банята и като се връща- огън!

# 21
  • Мнения: 872
Добра нощ!Докато се включа и - нова тема  Grinning . По въпроса за шейните - и аз търся.Такъв мисля да е коледният подарък за Мира.Дано има сняг.

# 22
  • Мнения: 4 390
... обаче онзи робот, за който някой спомена доста ми прилегна на сърцето...щом и готви, сега трябва и някой да мие прозорците и аз излизам в отпуска  Laughing
Ей, Сиси, някой ми сподели за едно момче, което за 15-20 лв ги излъсква до блясък. Grinning За мързеливите като мен е идеално решение. Blush
Виж за робота... страшен е. И цената му, обаче, не е малка. Около 1500 лв. е.

Мятам аз ...тесто,мъж,деца,комшии...каквото дойде hahaha.
Ахаааааа! Ще си признаеш, тиии, всичко ще си признаеш. Twisted Evil

# 23
  • Мнения: 5 026
Здрасти за днес! Мацки,знае ли някоя от вас, къде се намира Паркстрой?

# 24
  • Мнения: 5 278
Я да се запиша и аз да следя темата,че и без това нямам много време да пиша.Сега съм приспала зверчетата и малко отмарям,защото след малко се започва купона Simple Smile

# 25
  • Плевен
  • Мнения: 239
...

Ей, Сиси, някой ми сподели за едно момче, което за 15-20 лв ги излъсква до блясък. Grinning За мързеливите като мен е идеално решение. Blush
Кое е това момче,че и аз май съм от мързеливите Mr. Green

# 26
  • Плевен
  • Мнения: 238
Привет ние още сме 2в1 и си чакаме термина.
Искам да благодаря на Джина за инфото за осигуровките  bouquet

# 27
  • Мнения: 2 070
Пускам ви линкче към материала за кукления театър. вътре има за това къде какаво може да се види и за какава възраст е подходящо.
Утре по това време на този линк ще бъде качена друга статия, много им е тъпа организацията.

http://www.posredniknews.com/Scripts/show_stories.php?link=kultura4.txt

# 28
  • Мнения: 5 026
Привет ние още сме 2в1 и си чакаме термина.
А аз, сутринта, си мислих,че си останала да раждаш  Grinning Като идеш и родиш,да вземеш да ни се обадиш някак, да знаем  Hug

 Изпекох първия си хляб, отгоре остана недопечен, но ще задобрея   chef Снимки-после  Peace Машинката е точно  такава
 Валя, вътре,в кашона, има гаранция 2 години към Техномаркет.Нека твоите познати си ползват гаранцията.

# 29
  • Плевен
  • Мнения: 238
Прати едно телефонче на лични и обещавам да се обадя. Laughing
Има ли мами които са преносили бебоците си и как са процедирали после докторите им.Защото май ще си подминем термина признаци никакви за раждане и се чудя в София мамите подминали термина ходят всеки ден на запис на тоновете на бебето,а тук май няма как да стане,та се притеснявам и за бебока дали е добре.
А хлебопекарната е супер,направо се замислям и аз да си взема.

Общи условия

Активация на акаунт