Отблъскващ с неземна миризма колега

  • 12 606
  • 59
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 5 285
Няма спасение...  Sick И ние имахме такава колежка в една от предишните ми работи. То не бяха намеци, то не беше проветряване... А зимата... През ЦЯЛОТО ВРЕМЕ имаше пусната печка под бюрото... Мили Божке, как смърдяха тез' ботуши! И всичко останало... А лятото ходеше цялата седмица с една и съща блузка...  Sick Аз имах нещастието да стоя точно срещу нея. Да вметна, че пушеше по 2 кутии цигари на ден. Като излезе да пуши и аз вадя дезодорант и пръскам... Срам, срам... Малей, кат' се сетя като ме викнеше нещо да й обясня  Sick Ужас  Sick Сдържам дъх, сдържам, ама и аз съм човек. Па понякога трябва да се наведа и да посоча нещо на монитора...  Sick А за бюрото й просто думи нямам. Добре, че й смениха целия компютър по едно време, защото клавиатурата беше клеясала от мръсотия и заяждаха вече някои клавиши Sick

П.С. Ето две статии по въпроса:

http://www.karieri.bg/show/?storyid=271984
Един от мениджърите ни сменя ризите си всеки ден, но въпреки това мирише лошо. Всички в офиса му се присмиват зад гърба, но никой не смее да му каже нищо. Аз искам да му обърна внимание върху този факт, защото е и в негов интерес. Как да постъпя така, че да не го обидя?

Х.К., Хасково

Проблеми с личната хигиена, миризмата на пот и лошия дъх са често срещани в работна среда. Те стават още по-големи, когато са свързани с хора от ръководството, защото да обърнеш внимание на началника си, че мирише неприятно, е сериозно предизвикателство за всеки подчинен. В масовия случай самият човек вероятно изобщо не подозира, че тялото му мирише лошо или че дъхът от устата му е отблъскващ. Същото важи и за хората, които използват парфюми в по-големи количества. Човек свиква със собствената си миризма и не може да съобрази как тя се възприема от околните.

Впрочем невинаги става въпрос за лоша лична хигиена. При някои хора това е медицински проблем и за решаването му е необходим съвет от лекар.

Възможно най-неправилно би било да подарите парфюм или дезодорант на вашия менид­жър или да му изпратите по имейла "незначителен" намек. Необходимо е да се разговаря с него на четири очи. Разбира се, това е деликатен въпрос и не всеки би се ангажирал да говори на тази тема, особено с началника си. Ако сте близки с него, тогава наистина намерете сили и поговорете. Изберете подходящ момент и му кажете, че желаете да обсъдите личен въпрос. Започнете с това, че ви е доста трудно и неудобно, но сте убедени, че той не знае за своя проблем. После му кажете за какво става дума. Ако се окаже, че наистина е в неведение, ще предизвикате диалог и съм сигурна, че той ще направи всичко възможно да се справи с проблема си.

Ако нямате особено близки отношения с този мениджър, бих ви посъветвала да избегнете личния разговор. Значително по-добре би било да говорите по въпроса с представител на отдела по човешки ресурси. Наблегнете на факта, че това се отразява зле на авторитета на въпросния член на ръководството, защото колеги (без да ги назовавате) му се присмиват, а вероятно партньори и клиенти също забелязват лошата му миризма. Хората от отдел "Персонал" ще намерят начин да кажат на началника ви и той ще реши проблема си, без вие да се намесвате пряко.

http://www.karieri.bg/show/?storyid=378888

Една от колежките в моята стая почти всеки ден силно мирише на алкохол. Не мога да кажа, че е идвала на работа пияна, но неприятната й миризма е направо непоносима. В същото време тя изпълнява служебните си задължения без проблеми. Аз не съм неин началник и се чувствам неудобно да й обърна внимание. Ако изобщо е редно да й кажа нещо, как трябва да го направя?
М.Н., Шумен
 
Колеги с натрапчиви и често неприятни миризми не са рядкост в офисите. Няма значение дали става въпрос за силен парфюм, лош дъх, миризма на пот, алкохол или нещо друго. Основно правило на бизнес етикета е, че на работното си място човек задължително трябва да се съобразява с колегите си, така че да не ги  притеснява по никакъв начин. Това важи както за поведението, външния вид и личната хигиена, така и за пороците - алкохол и тютюнопушене.

Тъй като колежката, която описвате, не ви е подчинена, ситуацията се  усложнява - нямате право да я порицаете или смъмрите. Ако й бяхте началник, спокойно можехте да разговаряте с нея за проблема й съвсем открито. Дори е допустимо да й предложите съдействие, ако тя се нуждае от такова.

Това, което можете да направите в дадената ситуация, е следващия път предложите на колежката си ментов бонбон и да й кажете приятелски, че мирише на алкохол. Ако се чувствате неудобно и искате да сте още по-деликатни, просто й предложете бонбон или дъвка. Обикновено хора в нейното положение разбират за какво става дума. Така че тя ще приеме, без да попита за причината. Ако все пак попита, преценете според ситуацията дали да й кажете истината. Ако все пак намерите начин да го направите, със сигурност ще й помогнете, защото по всяка вероятност нейният проблем вече е предмет на недобронамерени обсъждания в офиса.


* Кристина Крънчева е завършила швейцарското училище за етикет и международен протокол Institut Villa Pierrefeu. Има лиценз за консултант по корпоративен етикет и международен протокол от The Protocol School of Washington®, САЩ. Фирмата и "СМ консултинг" ЕООД организира обучения. Можете да и пишете на e-mail: etiket@capital.bg.

# 16
  • Мнения: 1 809
Имах си и аз преди години  една колежка миришеща ужасно,точно както го определяте-манджа с лук или нещо подобно.В последствие разбрах,че имала някакви хормонални проблеми и от там е и тази миризма.Горката,така миришеше,а се казваше Свежа Confused

# 17
  • Мнения: 17 407
Имах си и аз преди години  една колежка миришеща ужасно,точно както го определяте-манджа с лук или нещо подобно.В последствие разбрах,че имала някакви хормонални проблеми и от там е и тази миризма.Горката,така миришеше,а се казваше Свежа Confused

Ако тази Свежа чете сега, как ли би се почувствала... Можеше поне името да не споменаваш Peace Имаше преди време такава тема- голям смях падна, ей! Писах там, повтарям и сега- не всички миришат, защото не са се къпали. Утре това може да  се случи на всеки от нас,
Малвина, нищо лично Peace

# 18
  • Мнения: 581
Имам невероятна непоносимост към лоши миризми (случвало ми се е да повръщам). Изобщо не се притеснявам да изразя директно мнението и възмущението си към колеги с нулева лична хигиена. Интересното е, че има ефект и не ми се сърдят.

# 19
  • Мнения: 135
при различни хора обонятелните рецептори може да са развити в различна степен.
Като решение по въпроса, (освен деликатен разговор със самия човек)
примерно да се сложи на бюрото предмет или играчка в която да се сложи предпочитано етерично масло или парфюм, поне да се намали ефекта от обекта:)
ароматизаторите за коли съдържат изкуствени миризми и мисля че не влияят много подходящо.
На мен пък ми е ставало тежко примерно от колежки използващи силен парфюм  Blush

# 20
  • София
  • Мнения: 2 079
И при нас има такава колежка ....  ooooh!
Но при нея проблемът е на хормонална основа и дори и току-що изкъпана, парфюмирана и дезодорирана пак мирише ....  ooooh! ... но по-малко!  Rolling Eyes
Но след 15 минути положението е неспасяемо! dontknow

# 21
  • Мнения: 794
Аз съм склонна да мисля, че не е хормонален проблема, защото има разлика на аромата в понеделник и в петък  Wink Пък той като си сложи някой по-дебел пуловер повечко се поти явно, защото аз контролирам климатика  bowuu и като съм по риза и/или сако ми е хладничко ....

Лошото е, че прекия ни ръководител има съвсем бегли контакти с  него за 2-3 мин и е мъж, а според мен те не забелязват толко много тези неща...  Sad

Лятото имах ароматизатор, но не помогна, дори беше по-зле защото се смесваха миризмите... Сега колежките пръскат с един Амби пур и се проветрява, но ефекта е като в тоалетна  Tired

Ще пробвам с ароматизатор за гардероб  -има едни които се лепят   или някоя свещ по-миризлива   Crazy

Изобщо драмата е голяма..


М-у другото и аз съм имала колежка с едни ботушки  ooooh!.. Идваше до офиса и се преобуваше с чехли, да не и се запарвали краката, а "уханията" оставяше под бюрото си...  ooooh! ooooh!


Последна редакция: ср, 14 ное 2007, 13:05 от Samantha Jones

# 22
  • Мнения: 2 161
Саманта Джоунс,защо не му кажете в прав текст на човека,че мирише?Дърпа го на една страна някой по-близък и му казва.Така той ще вземе мерки и вие няма да се измъчвте.

# 23
  • Мнения: 1 612
Няма "лечение" за такива.
И аз имах един такъв. Имах чувството, че изобщо не се къпе.  Tired

# 24
  • Мнения: 1 809

Ако тази Свежа чете сега, как ли би се почувствала... Можеше поне името да не споменаваш Peace Имаше преди време такава тема- голям смях падна, ей! Писах там, повтарям и сега- не всички миришат, защото не са се къпали. Утре това може да  се случи на всеки от нас,
Малвина, нищо лично Peace
За да спомена името,сигурно съм преценила че няма опасност да го прочете!Нищо лично Peace

# 25
  • Мнения: X
Лошото е,че той може да осъзнава,че е така,но да няма как да го промени с миене на зъби,къпане,дезодориране итн,защото проблема може да е някакво заболяване...,но и в другия случай, един човек ако сам не е убеден,че трябва да поддържа някаква хигиена няма как да му натриеш носа. Ще почне да ти излиза с изказвания от рода,че козметиката е вредна, все ще си има някакво извинение,щом се чувства комфортно с изпаренията около себе си.

# 26
  • Мнения: 794
Той  е на около 35, женен с 4-5 годишно детенце... Съпругата му май пише тук (поне така твърди)  ooooh! Според мен ако досега не се е научил и тя не го е коригирала,  няма как да стане за в бъдеще...


Аз правя намеци, които за други хора биха били забележки, но този индивид  е дебелокож !!  #Crazy

# 27
  • Мнения: X
Той ако не беше дебелокож,досега да се е стреснал и да е направил някаква крачка към промяна.
А да не би на жена му да й харесва мъжът да мирише по...първично,че ги има и такива чешити newsm78

# 28
  • Мнения: 385
И в нашата фирма има такъв екземпляр,ма той си мирише и в понеделник даже,аз лично не мога да кажа на какво точно, много странна смрад.Наложи ми се да пътувам с него извън града - отврад,отварях прозорците на колата, не помага.Най-интересното е, че има жена доста по-млада от него и симпатична,как го трае не знам.

# 29
  • София
  • Мнения: 15 466
Имах колега, лека му пръст, миришеше ужасно.А след като говореше по телефона никой не можеше да говори по него, така смърдеше.Човека почина точно за 4 дни, оказа се, че имал рак на стомаха и не е знаел. Аз съм забелязала,че когато някой прави диети и отслабва, потта му започва да мирише на манджа с лук.Всичко се дължи на нарушени функции на организма.На няколко пъти ми се е случвало да се усещам ,че мириша сладникаво и все питам и карам мъжа или дъщерята да ме душат.Най-интересното,че те не усещат тази сладникава миризма, казват,че мириша на парфюм, само аз си я усещам, явно нещо ми става с обонянието.
Също така много пъти съм се чудила на жени ,как може да се пръскат с гадни парфюми, но в същото време може и моите да са гадни за някой. На мен например Кобако-то ми мирише на урина, но много жени го харесват.Органзата също ми мирише гадно.
Другата крайност също не е приятна- хипохондрик, имах и такъв колега.По стотици пъти на ден си миеше ръцете, държеше си ги вдигнати като хирург преди операция и все се пазеше да не пипне нещо или да не се допре до нещо.Вратите отваряше и затваряше с крак или лакът.Когато ходеше в тоалетната си слагаше латексови ръкавици.Вярно,че миришеше хубаво и беше винаги чист, изпран и изгладен, но създаваше повече неудобства от миришещия.

Общи условия

Активация на акаунт