За обръщението "маминка"

  • 16 554
  • 250
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 761
Не познавам свекърва ти,надявам се да не го намрази.Но има жени, които с възрастта тотално изперкват и стават ужасни- успели емоционални манипулатори.Вашите недоразу,емия ме бива да рефлектират върху детето, то не е виновно,че сте различни с бабето.Аз гледам практично-да отнеса позитивите и да си спестя неприятностите.И се опитвам да си науча детето на същото, но на него му е трудно да има средно положение.
Успех! HugРадвай се на детенцето си,нищо друго не е по-важно от това ти да си близка с него!

# 46
  • Варна
  • Мнения: 1 134
Не разбирам защо правите асоциация между майка и маминка, това са си различни обръщения. Не съм чула някой да казва на майка си маминко/маминке. Винаги съм съм се обръщала към майката на майка ми така и съм го намирала за нещо напълно естетвено. Пък и по този начин по-лесно се разбира за коя баба говориш Simple SmileСега дъщеря ми й вика баба маминка.

 Пък и не мисля, че това обръщение ще накара някоя баба да се чувства по-млада.

Виж, много ми е смешно мъжете да викат на тъщите си бабо/имам такива познати/.

# 47
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Е, никой не каза защо трябва да е "маминка", а не "баба"? Кое го налага? Чух само, че в североизточна Б-я било традиция....
Винаги съм съм се обръщала към майката на майка ми така и съм го намирала за нещо напълно естетвено.
Имах си пък аз да си го правила винаги, а да си мислела, че не е естествено и редно! Laughing Разбира се, че така ще го приемаш, след като само така си я наричала.

# 48
  • Мнения: 636
Цитат
Винаги съм съм се обръщала към майката на майка ми така и съм го намирала за нещо напълно естетвено. Пък и по този начин по-лесно се разбира за коя баба говориш
Ти май не разбра, че става въпрос за свекърва ми, а не за моята майка.

# 49
  • София
  • Мнения: 3 064
Виж, и аз не харесвам това обръщение, но пък, ако свекърва ми държеше, щях да го преглътна. Имаш ли конфликти със свекърва си? "Мерите" ли си ги на други теми? Ако не - просто приеми това като малък каприз от нейна страна и малък компромис от твоя - в края на краищата какво толкова значение има?!

# 50
  • Мнения: 1 280
Това обръщение се заслужава,а не се изисква.
       
       Напълно подкрепям това мнение! Момичетата, които употребявате маминка, не се заяждайте и не се засягайте, вас и вашите майки, никой не ви е карал да използвате "маминка". Правили сте го и го правите, защото ви идва отвътре, било заради традиция в сем. или нещо друго. ОК! Така да е. Но никой не може да ме убеди, че е правилно, някой да ти нареди да го правиш. 
      Red Fox наистина не знам как бих постъпила на твое място, но не мисля че е редно да ИЗИСКВА детето да й вика така и аз не бих го позволила

# 51
  • Мнения: 9 990
Всъщност, маминките не се делят на тъщи и свекърви.Те са и от двете страниПросто това е свекървата на авторката. GrinningТам аз намирам проблема.

# 52
  • София
  • Мнения: 903
Според мен това обръщение е много смешно и нелогично.  Моето дете се обръща и към двете си баби с думата "бабо" и дори и да искаха да е друго - нямаше да ги "огрее". Между другото в нашия край е прието на бабите да се вика"Стара мамо" - бихте ли приели такова обръщение?  newsm78 Не  бих допуснала някой ( дори и собствената ми майка) да ми налага своето мнение и изисквания за такива неща.
 Смятам, че това са превземки на хора, които си нямат друга работа, освен да изискват разни неща от другите и непрекъснато да предявяват претенции спрямо тях. Въпреки,че не смятам, че това са традиции, но дори и да е така - все пак традициите могат и да се променят, нали?

# 53
  • Варна
  • Мнения: 25 249
Това е чисто и просто диалектна дума за баба. Нищо общо няма с присвояване на обръщението за майка, с желанието на бабата да младее и други подобни простотии. Точно по същия начин стои въпросът с думите мамул-царевица, диня-любеница и т.н.

# 54
  • Мнения: 515
Според мен е както го чувстваш, и на мен втория баща искаше да му викам Татко, но аз в първите си години просто не го чувствах и му виках по име, минаха се няколго години и той просто се превърна в мой баща, и почнах да му викам Татко, няма да забравя изражението му когато му го казах за първи път Simple Smile

# 55
  • Мнения: 636
Цитат
Всъщност, маминките не се делят на тъщи и свекърви.
Явно се делят, защото никой тук не написа да е казвал така на майката на баща си.

# 56
  • Мнения: 9 990
Маминката на братчедките е и свекърва, не е само тъща.И е маминка за всички без изключение. Mr. Green

# 57
  • Варна
  • Мнения: 677
      Преди време имаше доста голяма тема по въпроса, много обиди се изляха по адрес на "маминките", грозни квалификации имаше - какви били тези префърцунени бабушкери, изкуфяли бабки и какви ли не още, дето претендирали да им викат маминки и искали да откраднат "титлата" от майката Shocked! Просто да настръхне човек как може да се отправят такива думи към толкова близки хора. Сега пак се подхваща темата и пак се очертава същото. Защо просто не приемете, че в някои райони у нас това е напълно нормално обръщение и се използва с много любов /включително и от мен/ и да не използвате подобни обидни думи към хората, които са го възприели?

# 58
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Всеки сам определя кой как да нарича. Не ме интересува особено нито дали е традиция, нито дали жената е "изкуфяла бабка", нито дали ще се разсърди, ако не я наричам както иска. Аз имам свое виждане по въпроса, свои си думи, които използвам за хората от семейството. И не приемам да ми налагат нечии чужди желания.

# 59
  • Мнения: 3 641
      Преди време имаше доста голяма тема по въпроса, много обиди се изляха по адрес на "маминките", грозни квалификации имаше - какви били тези префърцунени бабушкери, изкуфяли бабки и какви ли не още, дето претендирали да им викат маминки и искали да откраднат "титлата" от майката Shocked! Просто да настръхне човек как може да се отправят такива думи към толкова близки хора. Сега пак се подхваща темата и пак се очертава същото. Защо просто не приемете, че в някои райони у нас това е напълно нормално обръщение и се използва с много любов /включително и от мен/ и да не използвате подобни обидни думи към хората, които са го възприели?
и аз това казвам, обръщам се така към моята баба с любов и почитание. Не е префърцунена, а напротив много работлива бабичка от село

Общи условия

Активация на акаунт