Правят ли ви съсобственици?

  • 3 513
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 14 490
Всеки нотариус си прави собствени правила и си носи отговорностите. Не съм чела Закона, но според мен е редно да има такава декларация, защото при продажба на обща собственост, ако не декларираш, че си семеен и продадеш общата собственост сам, това си е престъпление. Ама в тази анархия в държавата, дето ти продават апартамента докато си спиш в него и колата на Президента.... за какво да спорим! Просто всичко е възможно!

не е престъпление. дори не е забранено от закона, другият съпруг има срок в който може да си потърси правата. но за да не се стига дотам нотариусите изискват тези удостоверения, декларации и т.н. макар, че вярно е по закон не се изискват за да се осъществи сделката.

# 16
  • Мнения: 46 520
Явно не съм се изразила правилно, Нотариусите го изискват задължително. Работила съм с почти всички в София и не съм попадала на такъв, който да не го изиска, когато продавачът каже, че не е женен.

# 17
  • Мнения: 455
Не искам да влизам в спорове, но в опита ми с около десетина нотариуси в София точно, в т.ч. Нотариус Чайка Бележкова /изтъквам я, тъй като е нещо като светило сред гилдията - поне за мен/ и никой от тях не ми е искал такова удостоверение. Спокойно сме продавали имоти само с декларация в която се сочи, че семейното положение на продавача е "неженен".

# 18
  • Мнения: 547
Когато подписвахме предварителния договор за жилището(купихме на зелено) при нотариус, той(нотариусът) настоя да впише и мен като страна в договора. Каза нещо от рода, че бракът е нещо, което днес го има, утре може и да го няма, затова е по-добре да ми има името черно на бяло. В нотариалния акт също съм вписана.

Последна редакция: пт, 16 ное 2007, 13:33 от Перличка

# 19
  • Мнения: 192
И при нас сме двамата.
Но - нотариуси всякакви... за да си спокойна иди и впиши една тежест на имота че да не може да се продаде Mr. Green

# 20
  • Мнения: 6 155
Иска се удостоверение за сем. положение, как да не се иска?!

# 21
  • Мнения: 6 703
За недвижимите имоти сме и двамата. Не сме го обсъждали, така ги бяха изготвили адвокатите. Сигурно бих се възмутила ако ме нямаше, но не съм сигурна.
Колите ги купува само на негово име, защото аз не карам и не ми се ходи по нотариуси. Когато ги продава обаче ми се налага да ходя и да се подписвам. 

# 22
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Всичко е и на двамата. Не сме го обсъждали, просто и двамата така си го приемаме за редно.

# 23
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
Имот придобит по време на брака е съпружеска собственост. Незажисимо дали единият от съпрузите е вписан в нотариалния акт или и двамата. При деклариране на имота в данъчна служба /или сега НАП/, се попълва декларация където се посочва и съпруга/или съпругата/. Съответно данъците пристигат на името на двамата.
След брака имаме жилище закупено в София, аз изповядах сделката и имота по документ е на мое име, но това беше за да избегнем една декларация, т.к. съпруга ми не живее в България. Иначе бележки от НАП за дължими данъци бяха пристигнали само на негово име /моите липсваха/.При плащане се разбра, че и аз дължа същата сума.
Тук например имота е придобит преди брака ни, но като доидох тук ме вписаха навсякъде/това ми коства доста ходене по институции/, не знам такъв ли е закона или беше инициатива на мъжа ми

# 24
  • Мнения: 46 520
Иска се удостоверение за сем. положение, как да не се иска?!

Biby, Biby, как може да си адвокат и да не знаеш, че Нотариусите не го искат  Mr. Green

# 25
  • Мнения: 192
Когато се прави сделка е практика купувача да избере нотариуса който пак обикновено е и негово доверено лице.
Моят нотариус (и двете) с които си правя сделките винаги са изисквали удостоверенията за семейно положение, за наследници и всичко останало за което човек може да се присети.
При покупка (продажба) с кредит де намесва и банка и тогава нейният юристконсулт също изисква една камара от документи където също фигурира и удостоверението за семейно положение.
Ами не е 100% сигурно но половинката трябва да е професионален измамник за да се справи с тая ситуация да прецака жена и деца...

# 26
  • Мнения: 260
Извинявайте, че малко разводнявам темата, но имам въпрос.
В момента с мъжа ми живеем в негово жилище, придобито преди брака (не наследствено), обзаведено и ремонтирано с общи пари.
В случай на развод имам ли някакви права върху семейното жилище при положение, че имаме едно дете?
Благодаря ви предварително.

# 27
  • Мнения: 6 167
Не, никъде ме няма, освен в застраховката живот на мъжа ми  Twisted Evil
Аз нямам никакви претенции за нищо - работи, печели ,спестява. Достатъчно ми е, че ме пита. Не мисля, че е справедливо да ме вписва, както съсобственик на каквото и да е - от миксера, през  колите до къщата...Един ден ако стигнем до раздяла ако имам законово право на нещо сигурно ще го взема. Ако не - дреме ми. А и някак си си вярвам в човека...

# 28
  • Мнения: 14 490
Извинявайте, че малко разводнявам темата, но имам въпрос.
В момента с мъжа ми живеем в негово жилище, придобито преди брака (не наследствено), обзаведено и ремонтирано с общи пари.
В случай на развод имам ли някакви права върху семейното жилище при положение, че имаме едно дете?
Благодаря ви предварително.

имаш право ако поискаш от съда да ти даде определен срок, в който да живееш в това жилище, обикновено го правят до навършване на пълнолетие на детето.

# 29
  • Мнения: 260
Благодаря ти много, Уриел.

Общи условия

Активация на акаунт