А бе, не ви ли се струва, че взехме много да обедняваме?

  • 8 959
  • 189
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 4 300
Фил, по принцип има нещо вярно в това, което казваш. Но....храната поскъпва, бензина също, но леките коли в магазина не. Просто зависи за какво си харчиш парите. Имотите поскъпват- от това обедняват тези, които ги нямат. А тези, които ги притежават стават по богати Mr. Green
Така че обедняването засяга различно бедните и богатите.

# 136
  • София
  • Мнения: 1 244
Зависи дали имотът се оскъпява със същите темпове, като стоките, за които разходваш  Mr. Green (тва е дилетантски майтап, с теб не смея да споря  Mr. Green )
Ясно е, че варират нещата, но като цяло животът става по-скъп... тва е. Малко са тези, които успяват да забогатяват със същата скорост.
И в нашия семеен бюджет парите стават все повече, но пак стигат за едно и също. Тъпа работа.
В същото време кола си купуваш сравнително рядко, а храна, дрехи и подобни - всеки ден.
Абе имах предвид, че говоря на дребно...едно такова, всекидневно.

# 137
  • Мнения: 2 013
Не ми е ясно, защо такива теми винаги се израждат в спорове богати (субективно) vs. бедни (субективно).
Когато разходите ти се качват - обедняваш, независимо какви пари получаваш/имаш.
Щом цените се качват главоломно и ще продължат така (разходите), а доходите - не или поне с много по-бавен темп, значи обедняваме.
"Спасяването" групово и поединично е предмет на друга тема.


Освен, ако не си търговец и не качваш цените ти самият, в по-голямата част от случаите спекулативно... А не ти се качват разходите със същия темп.

Много бих искала да знам себестойността на квадратен метър ново жилище в кв. Лозенец или Стрелбище например. Продава се вече за 1000-1500 евро. Приемам, че земята е поскъпнала, въпреки че обезщетенията на собствениците надали са нараснали драстично като процент. Приемам, че бетонът, тухлите, трудът и разни други работи са поскъпнали. Но в края на 2002 г. квадратен метър в тези квартали беше 320-400 долара /доларът беше малко по-скъп от еврото тогава/. Т.е. имаме 3-4-кратно поскъпване. Ето една група хора - строителните предприемачи, която печели. Печелят и собствениците на жилища.

# 138
  • Мнения: 291
не, не ми се струва, факт е.....
истината, че комунистите докато не ни уморят, няма да мирясат  #Cussing out

# 139
  • Мнения: 6 039

Много бих искала да знам себестойността на квадратен метър ново жилище в кв. Лозенец или Стрелбище например. Продава се вече за 1000-1500 евро. Приемам, че земята е поскъпнала, въпреки че обезщетенията на собствениците надали са нараснали драстично като процент. Приемам, че бетонът, тухлите, трудът и разни други работи са поскъпнали. Но в края на 2002 г. квадратен метър в тези квартали беше 320-400 долара /доларът беше малко по-скъп от еврото тогава/. Т.е. имаме 3-4-кратно поскъпване. Ето една група хора - строителните предприемачи, която печели. Печелят и собствениците на жилища.

труден въпрос
като себестойност на обекта, мога да ти кажа / без да взимам предви екстрите/ но ценообразуването не вкл само материали и работа ръка. Има обезщетение, застраховки, проекти, такси, данъци и т.н. Но приеми, че цената е поне наполовина.

Ако строиш къща, плащаш м/у 200 и 400 евро на квадрат, в зависимост от материалите. Така, че прави си сметка.
Все пак в цял свят най-добре се печели в тази сфера. Wink

# 140
  • Мнения: 5 370

Ако строиш къща, плащаш м/у 200 и 400 евро на квадрат, в зависимост от материалите. Така, че прави си сметка.
Все пак в цял свят най-добре се печели в тази сфера. Wink
Мноооого ти благодаря за този постинг, злато, специално болднах и зачервих това , за къщата,щото много често споря с хора, които ми твърдят, че не било по евтино да построиш, отколкото ако купиш. Ще си го принтирам и ще напиша отдолу-"мнение на професионалист".
И Дивана е абсолютно права, и аз съм го питала това!!!! Справка-цената на жилище в квартала ни е била около 25 000-30000 ДОЛАРА. Е, сега сигурно под 80-100000 евро НЯМА.
Как стават тия магии, се питам аз? Всъщност, знам, за какво ли задавам риторични въпроси. newsm78

# 141
  • Мнения: 6 167
Цените на имотите не се определят от доходите на хората.
Четох, че  БГ все още цените на имотите са най-ниски в целия ЕС.
За сравнение в наше село цените на кв.м са 2500-3000 евро. Обикновен човечец взима 1200-1500 евро заплатка. Смятай.

# 142
  • Мнения: 4 300
Жозефина, Малена е писала за къща доколкото виждам.
Колкото по висока сградата- толкова по скъпо.
Освен това трябва да се отчете земята, асансьора, разрешения, денъци и т.н.
Не че зашитавам строителните предприемачи Whistling

# 143
  • Мнения: 23 296
Обедняваме,да.Не живеем зле,но всеки ден плащам двойно и тройно повече за определени стоки и услуги.

# 144
  • Мнения: 5 370
Жозефина, Малена е писала за къща доколкото виждам.
Колкото по висока сградата- толкова по скъпо.
Освен това трябва да се отчете земята, асансьора, разрешения, денъци и т.н.
Не че зашитавам строителните предприемачи Whistling
Ама да бе, Рокси, аз за къща говоря. Понеже имаме някои идеи за в бъдеще, а се опитват да ни разубедят, че щяло по-скъпо да излезе. Shocked

За сравнение в наше село цените на кв.м са 2500-3000 евро. Обикновен човечец взима 1200-1500 евро заплатка. Смятай.
Ами айде и ти да сметнеш колко взема обикновения човечец в Бг, става ли? Средната цена на кв. м. тук е  около 1000 евро. А колко са тези, даже дето и 500 вземат????
П.С. Като започнат да ми се правят такива сравнения-ме досмешава яко.

# 145
  • Мнения: 6 167
А мен ме досмешава яко от клишета.

# 146
  • Мнения: 5 370
Ами изводът е, че тогава всеки ще си се смее на воля, просто. И стига с тия клишета. Къде виждаш клише в случая???

# 147
  • Мнения: 157
Някой хора биха си продали  и г..а за пари,но това си е техен проблем.Не бих си оставила детето и да се върна на работа веднага,защото няма по-прекрасно чувство от това да си до него във всеки един момент.Радвам се,че Майчинството в България е 2 години.Аз даже си останах 2г.и 6м.
А за обедняването-ДА така е и сигурно ще стане и по трудно и скъпо,но когато човек е жив и здрав и е с любимите си хора до себе си всичко е по-лесно.

Имам приятели в Италия,които карат нови коли,носят намалени маркови дрехи и храната им е по-евтина,НО нямат с кой да "изпият една ръкия".

Всеки прави своя избор!

# 148
  • Мнения: 6 167
но когато човек е жив и здрав и е с любимите си хора до себе си всичко е по-лесно.


Е виж под това се подписвам с две ръце!

# 149
  • Мнения: 4 300
Жози, съжалявам. В стремежа си да съм на всяка манджа мерудия не съм доразбрала явно че за къща иде реч, помислих че говориш за апартаменти около вас...

Общи условия

Активация на акаунт