грижи ли се достатъчно държавата за бг.майките

  • 8 340
  • 261
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 898
Почти всички,които смятат,че по-голямо майчинство не е нужно и все мисли в този дух,са от големите градове-София,Пловдив.Какво да кажем ние от малките населени места?На нас на практика ни се отнема правото да сме до децата си в най-важните им първи две години,ако искаме да живеем що-годе нормално.

Живея и работя в  сравнително малък град, живяла съм и в София.Не съм спирала и за ден да работя, докато бях в майчинство,за да осигуря допълнителни доходи,които да ни подпомогнат финансово,същевременно и сама си гледах детето допреди около месец, когато тръгна на ясла.(Понеже ще попитате как става тая врътка-ами работих на хонорар( с граждански договор) от вкъщи, по 3-4 часа на ден, занимавам се с проектиране).Не ми е лесно, но и не разчитам само на заплатата на съпруга ми.
Аз също няма да съм до детето си през първите 2 години от живота му,но не обвинявам за това ниските обещетения или помощи(все едно),които държавата ми отпуска като майчинство
Според мен 90% от заплатата през първите 9 месеца са доста добра социална политика,която насърчава раждаемостта.През останалото време до навършване на 2 годишна възраст на детето парите,които държавата отпуска не вярвам да надвишат някога минималната работна заплата(била тя 180 или 220),защото целта на държавата е да ви стимулира да се върнете на работа.Освен това когато искате по-високо майчинство за отглеждане на собственото си дете е добре да го съизмерите със заплащането в този сектор.(Една медицинска сестра в ясла например получава 220лв. и се грижи за поне 10 'чужди' деца).Е как тогава държавата да ви плати  по-високо обещетение от нейната заплата за това,че стоите в къщи и се грижите за детето си?
Да,въпрос на избор е дали да останеш в къщи и да гледаш детето си или да се върнеш на работа-това е целта на тези 180 лв-да подпомагат отглеждането на детето,но не за поемат цялата му издръжка,за да те накарат да се замислиш дали не е по-добре да се върнеш на работа.
В държавите за които говорим и към които се стремим условия като нашите,които вие не харесвате за отглеждане на дете няма.Вярно,стандарта е по-висок,заплатите по-големи.
Затова ви питам, не е ли по-добре да изискваме по-високо заплащане на труда си и да работим повече, отколкото да драпаме със зъби и нокти за повишаването на тези 180 лв, които на този етап повече от 220 няма как да станат и пак нама да стигат за нищо?
Не казвам че е лесно, особено в по-малките градове, но начини има.Днес животът е  толкова динамичен и предлага много възможности, пък и никой не е вързан за работата си или за града в който в момента живее,ако това го обрича на мизерия.
Животът по принцип не е лесен,а да отглеждаш и възпитаваш дете още по-малко.

# 76
  • Мнения: 1 367
Какво да ти кажа,Вени,наистина се оправдава поговорката,че сития на гладния не вярва.Тя работела на още 2-3 места,освен основната си работа и си стояла вкъщи.ОК,поздравявам я за предприемчивостта.Само че това може да се случи в София,и то при определени обстоятелства.Аз гледам детето си сама,то поглъща цялото ми внимание.Когато спи,върша домакинската си работа,защото все пак и съпругът ми има нужда да му е уютно,когато се прибере у дома след дългия работен ден.Позволявам си да открадна някоя и друга минута за себе си,както сега,много рядко,и то е за сметка на работата вкъщи.Е,аз какво да работя почасово и надомно с детето на ръце?Нямам нищо против да го правя,но ще бъде в ущърб или на детето ми,или на съпруга ми.

# 77
  • Мнения: 1 367
Почти всички,които смятат,че по-голямо майчинство не е нужно и все мисли в този дух,са от големите градове-София,Пловдив.Какво да кажем ние от малките населени места?На нас на практика ни се отнема правото да сме до децата си в най-важните им първи две години,ако искаме да живеем що-годе нормално.

Една медицинска сестра в ясла например получава 220лв. и се грижи за поне 10 'чужди' деца).Е как тогава държавата да ви плати  по-високо обещетение от нейната заплата за това,че стоите в къщи и се грижите за детето си?
Така е,но въпросната медицинска сестра се грижи за 10-те чужди деца от 8 до 17 часа например,и от понеделник до петък.И не е нейна грижа да им осигури храната,памперсите,дрехите и лекарствата.Питам се защо според много хора отглеждането и възпитанието на едно дете е недостатъчно сериозна работа,която често се подценява.

# 78
  • Мнения: X
Искам на ви кажа че с мизерните им 180 лв.не мога само памперсите да си купя и за тва се е наложило от 0,25 ст.пасмперси да купувам и много други такива неща.Тва как ви се струва а.И специално питам тея който им стигат парите и да ги питам как им стигат.Мъжете ви да не взимат по 1000 лв.

# 79
  • Мнения: 1 898
steli, успя да ме провокираш и ще ти отговоря! Peace

Какво да ти кажа,Вени,наистина се оправдава поговорката,че сития на гладния не вярва.Тя работела на още 2-3 места,освен основната си работа и си стояла вкъщи.ОК,поздравявам я за предприемчивостта.Само че това може да се случи в София,и то при определени обстоятелства.
Както вече писах, аз също работя от вкъщи  на хонорар и гледам детето си и това не се случва нито в София, нито в някой от големите градове.
Аз гледам детето си сама,то поглъща цялото ми внимание.Когато спи,върша домакинската си работа,(когато детето ми спи си върша служебната работа)
защото все пак и съпругът ми има нужда да му е уютно,когато се прибере у дома след дългия работен ден.Когато съпругът ми се прибере от работа и след като приспим детето заедно вършим домакинската работа,а той вярвай ми както и аз сме доста уморени.
Позволявам си да открадна някоя и друга минута за себе си,както сега,много рядко,и то е за сметка на работата вкъщи.За себе си време почти нямам.Е,аз какво да работя почасово и надомно с детето на ръце?Защо не?Аз го правя.
Нямам нищо против да го правя,но ще бъде в ущърб или на детето ми,или на съпруга ми...Или на домакинската работа,или на времето за себе си, или на времето в което да сте заедно, или на времето за разходки,или на излизанията вечер...винаги едно е за сметка на друго.Идеално щастие няма.

Исках само да ти покажа,че възможности има.Всичко е въпрос на избор,който е изцяло в твои ръце.



Така е,но въпросната медицинска сестра се грижи за 10-те чужди деца от 8 до 17 часа например,и от понеделник до петък.И не е нейна грижа да им осигури храната,памперсите,дрехите и лекарствата.Питам се защо според много хора отглеждането и възпитанието на едно дете е недостатъчно сериозна работа,която често се подценява.

Никой не подценява отглеждането и възпитанието на едно дете.Всички осъзнаваме колко е важно това.Но това,което получаваш като майчинство има за цел само да те обещити финансово до известна степен,че в този период ще си затруднена да почнеш работа,а не да покрие всички разходи на детето ти.
По-високо заплащане за труда ни,там според мен е ключето за бараката.
П.П.Не съм имала за цел да се заяждам, просто ползвах постовете ти, защото бяха доста провокативни за мен.
С най-добри чувства.    Hug

# 80
  • Мнения: 1 367
Не го приемам като заяждане,Юлия,наистина.Всяка от нас си знае на какъв хал е и дали има възможност да работи надомно и почасово,докао си гледа детето. Съгласна съм,както писах и преди това,че трябва да настояваме за по-високи заплати,а не по-високи помощи.Но ми е болно като гледам как лесно се намират пари за увеличение на депутатските заплати например и за обновяване на автопарка им,а за пенсионерите,за децата и за болните никога няма. Гледах тази вечер в "Часът на Милен Цветков" за децата,болни от муковисцидоза.Едната майка в студиото беше изчислила,че за да поддържа живота на детето си й трябват по 35 лв на ден.Приплака ми се. Благодаря на всички земни и неземни сили,че детето ми е здраво,но наистина понякога се чудя дали има смисъл да продължаваме да живеем тук,в тази страна на абсурдите,колкото и банално да звучи.Пак се поотклоних от темата,но държах да ти кажа,че не приемам думите ти като заяждане.   bouquet

# 81
  • Мнения: 4 965
Извинете, госпожи, но аз също чета и пиша в темата и това 3 л. ед. ч. е доста грозно!

# 82
  • Мнения: 1 898
Но ми е болно като гледам как лесно се намират пари за увеличение на депутатските заплати например и за обновяване на автопарка им,а за пенсионерите,за децата и за болните никога няма.

Ето това  вече и мен много ме ясосва.
Извинете,че разводнявам темата.

# 83
  • Мнения: 2 131
(Понеже ще попитате как става тая врътка-ами работих на хонорар( с граждански договор) от вкъщи, по 3-4 часа на ден, занимавам се с проектиране).Не ми е лесно, но и не разчитам само на заплатата на съпруга ми.
Ти се занимаваш с проектиране и можеш да работиш от вкъщи. Аз обаче работя като журналист и ми е трудно от вкъщи да ходя на пресконференции, например. Твоята професия го позволява, но не при всички е така.

# 84
  • Мнения: 1 367
Извинете, госпожи, но аз също чета и пиша в темата и това 3 л. ед. ч. е доста грозно!
Не разбрах за какво става въпрос,извинете ме.

# 85
  • Въпрос на гледна точка...
  • Мнения: 879
Но ми е болно като гледам как лесно се намират пари за увеличение на депутатските заплати например и за обновяване на автопарка им,а за пенсионерите,за децата и за болните никога няма.

Ето това  вече и мен много ме ясосва.
Извинете,че разводнявам темата.



И мен това най - много ме вбесява #Cussing out #2gunfire Как може бе  тия тапири да се блажат по всякакъв начин. Да оставим майчинството на страна, но това за болните дечица си е направо ужас Sick Повръща ми се от депутати и мазни муцуни Sick
Не си натъпкаха бахурите....

# 86
  • Мнения: 1 898
Ти се занимаваш с проектиране и можеш да работиш от вкъщи. Аз обаче работя като журналист и ми е трудно от вкъщи да ходя на пресконференции, например. Твоята професия го позволява, но не при всички е така.

Разбира се.Изобщо не смятам,че майките трябва да работят по време на майчинството си,за да закърпят семейния бюджет.И на никого не го пожелавам.Исках просто да кажа,че трябва основно да разчитаме  доходите ни да идват от труда ни,а не от социално подпомагане,каквото е майчинството.
Ако  заплатата на съпруга ми беше достатъчно голяма че да покрива разходите ни по кредита,наема, ежемесечните сметки, текущите разходи,нуждите на детето и нашите собствени и през акъла ми нямаше да мине да работя, докато съм в майчинство или да дам детето си на ясла преди да е навършило 2 години.Щях да му се посветя изцяло.
За съжаление обаче парите при повечето семейства все не  стигат, дори и 2 пъти да е по-високо майчинството пак нямаше да стигат.Но ако вземахме по-адекватно и достойно възнаграждение за труда си...кой знае ... newsm78

# 87
  • Мнения: 2 131
Ти се занимаваш с проектиране и можеш да работиш от вкъщи. Аз обаче работя като журналист и ми е трудно от вкъщи да ходя на пресконференции, например. Твоята професия го позволява, но не при всички е така.

Разбира се.Изобщо не смятам,че майките трябва да работят по време на майчинството си,за да закърпят семейния бюджет.И на никого не го пожелавам.Исках просто да кажа,че трябва основно да разчитаме  доходите ни да идват от труда ни,а не от социално подпомагане,каквото е майчинството.
Ако  заплатата на съпруга ми беше достатъчно голяма че да покрива разходите ни по кредита,наема, ежемесечните сметки, текущите разходи,нуждите на детето и нашите собствени и през акъла ми нямаше да мине да работя, докато съм в майчинство или да дам детето си на ясла преди да е навършило 2 години.Щях да му се посветя изцяло.
За съжаление обаче парите при повечето семейства все не  стигат, дори и 2 пъти да е по-високо майчинството пак нямаше да стигат.Но ако вземахме по-адекватно и достойно възнаграждение за труда си...кой знае ... newsm78
Grinning

# 88
  • Мнения: 1 367
Но ми е болно като гледам как лесно се намират пари за увеличение на депутатските заплати например и за обновяване на автопарка им,а за пенсионерите,за децата и за болните никога няма.

Ето това  вече и мен много ме ясосва.
Извинете,че разводнявам темата.



И мен това най - много ме вбесява #Cussing out #2gunfire Как може бе  тия тапири да се блажат по всякакъв начин. Да оставим майчинството на страна, но това за болните дечица си е направо ужас Sick Повръща ми се от депутати и мазни муцуни Sick
Не си натъпкаха бахурите....
Ми да бяхме станали депутатки,а?Или някакви там от шоубизнеса.Сега нямаше да бистрим тук политиката,ами щяхме да си въртим синджира,да сменяме тоалети,да ходим на фитнес,да си наемем бавачки да ни гледат децата и хич да не ни пука за шибаните 190 лв от държавата.Ама нямааааа....

# 89
  • Мнения: 1 367
Добър вечер,Вили!Бях си казалаче няма да пиша в темата,защото се ядосвам много,но някои мнения сериозно ме провокираха.

Общи условия

Активация на акаунт