Мами и татковци в Австрия - тема 10

  • 13 129
  • 282
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 292
Рени мерси за новата тема  bouquet

Вяра,Дъмпера,Кристиян мерси за дискусията около майчинството Германия/Австрия, да знаете само колко ми помогнахте  bouquet

След като цяла неделя се занимавах с темата vaterkarenz днес се изтърсих в районната каса, където пак нещо ме излъгаха,после в "централата на каренца"-андреас гасе в 7 ми бецирк, където ми обещаха,че ще дадат на мъжа ми каренц и пари за каренц-ако представи от работата бележка за това че го пускат в каренц.
Питах обемистата жена, момчето,колегата и нещо и той не се оправяше добре с информацията. Този цуфердинст се гледа само в месеците, в които получаваш пари за каренц, тоест ако получаваш до април каренц и  не работиш, след това и 5000 нето да взимаш, не могат да ти прявят проблеми. Това е така завъртяно в инфото, че въобще не се разбира #2gunfire
На 26ти ще подавам молбата, стискайте ни палци! Praynig

След днешния слънчев ден и очертаващата се хубава седмица бих ви казала "честита пролет" но се опасявам, че ще разваля времето Mr. Green

# 16
  • Мнения: 49
  Здравейте !
 Искам да ви попитам как вървят цените на зъболекарските услуги в Австрия?
  ще съм ви много благодарна за отговорите #Crazy

# 17
  • Мнения: 4 150
Цитат
Искам да ви попитам как вървят цените на зъболекарските услуги в Австрия?
Поемат се от касата.Само коzметичните не се поемат.
Но пьк е и трудно да намериШ добьр zьболекар.Аz лично сьм сменил над 20 и пак нямам.

# 18
  • Мнения: 323
olele i as de se vklu4a nai- nakrya,pri tolova anagjimenti naposledak ne mi ostana vreme sa nihto.
Jeny razbrah kolko obi4ah "4almite" kolkoto moiat saprug deto kato gi vidi mu stava loho,daje kato biahme v 4ehia ne vidiahme nito edna 4alma,nikak si v tova otnohenie sa malko po evropeizirani.
as ne moga da davam mnenie sa deca zahtoto vse ohte niamam takiva,no mislia ot tova koeto sam 4uvala 4e vie mamite opredeleno ima ot kakvo kakto da se  oplakvate ,taka i da nedovlstavte.No e taka kogato jiveeh v 4ujda strana si prinuden da se saobraziavah s mnogo nehta koito v pove4eto slu4ai ne sa priatni.
Nastroivate li se ve4e sa kolednote praznici ,nie mislehme da si hodim v Bg no v posledstvie se okaza 4e mojem da saminem sa Italy koeto ne e sigurno i as kakto vijdam nehtat hte si ostanem v Austria.No as ve4e stanah podvlastana na kolednite namalenia i se 4udia kakvo da si poru4am ot diado Koleda.....lek den na vsi4ki

# 19
  • Мнения: 292
Привет Криси!  bouquet

Ето няколко неща, които можеш да поръчаш на дядо Мраз:
 stork-boy
 grinning039
smile3509
smile3529
Flowers Four Leaf Clover
travel

И не се притеснявай от това, че не си мама, ако ни четеш редовно тук обсъждаме всякави неща Hug

# 20
  • Мнения: 81
LaDolce ,мерси за рецептата   smile3525 Вижда ми се бърза и лесна а и много вкусна.Аз съм фен на бадемите.После ще кажа дали са ме одобрили в сладкарството.

# 21
  • Мнения: 323
of,imam strah ot shofirane ,poradi pretarpiana katastrofa kato studentka,sa dugite mersi sa ideata.kaji mi koga hte ima obhta srehta,mnogo mi se iska da se sapoznaya i s drugite mami

# 22
  • Мнения: 112
Рени,DAnke,danke.  bouquet

И у нас ве4е се заформя предпразни4ното настроение.Миналата година малката беше на 1 годинка и само  кокор4еше о4и4ки по елхата и украсата,но тази година  много пове4е хьс ми идва за вси4ко,щото си имам ве4е и помощни4ка и сабеседник в нейно лице. Живот и здраве големи вьлнения и емоции ни о4акват .Предвкусвам ги.Но не мислите ли 4е в о4акването на празника има много пове4е радост отколкото на самия празник.Като  се замисля при мен поне май е така.

Ла Дол4е,благодаря.Ванилиенкипферл са ми любимите .Досега сьм ги купувала ,но тази година ще се пробвам с твоята рецепта.Ако има някой с други лесни рецепти моля да ги оповести при нас...

# 23
  • Мнения: 323
SOS pomognete mi s bg recepti sa koleda i badni ve4er zahtoto as ne sam dobra gotva4ka a mi i se iska da ya napravia v 4isto balgarski duh

# 24
# 25
  • Мнения: 236
Мили момичета, благодаря ви за коледното настроение.   bouquet
Ако не сте вие сигурно ще започна да мисля за празника чак на 23-ти
Ние тази година посрещаме празниците в нов дом и много се вълнуваме. Покрай това имаме и доста стрес - майстори, поръчки на мебели (слава Богу, вече сме на етап пердета, но все пак си има тичане) и т.н.
Сара, тази година и нашето дете вече е в съзнателна възраст (2,2 г.) и ми е много интересна реакцията й - дали ще се радва на елхата, как ще реагира на подаръците.
Споделете идеи за коледно меню (имам предвид за 25, защото ние на 24 по традиция правим 7 или 9 постни ястия  Wink

Виждам, че пак се е повдигнал въпроса с майчинството в Австрия. Какво да се прави, комунизъм е тук. Доста социална държава, както и преди съм казвала. Това е добре за студенти, новодошли и хора с по-ниски доходи и зле за образовани жени, които имат добра работа. Но тъй като ства въпрос за система не е честно да се взима само един показата
ел - в случая размера на майчинството, а са важни и др. неща - наличие на ясли и детски градини, здравни грижи за деца, стаж по време на майчинство и т.н.

А за т.нар. чалми мога да кажа, че и те са хора под слънцето.  Аз мразя наглостта и простащината, но не мога да я асоциирам с хора от определена народност или религия. Пък и като чужденка в Австрия мога само да кажа, че и източноевропейците не се радваме на много радушно приемане. За мен не е важно къде си роден, а какъв си, най просто казано.

В тоя смисъл оня ден ни се случи много неприятна случка в Донауцентрум. Качваме се в неделя вечер до Бъргъркинг, за да поиграе Никол малко в детския кът. Тъкмо успяхме да си поръчаме по едни картофки и идват две мургави дечица при нас и ни казват, че след 5 мин там започва детски рожден ден и трябва да освободим. Погледнах часа, беше около 17.40.  Попитах за кога им е резервацията, те казаха 6 часа  Shocked Естествено прецених, че детето може да поиграе още 10тина минути. Да, ама не - през 2 мин идваха да повтарят, че гостите им всеки момент ще дойдат. Така и не разбрах какво им пречим - мястото беше достатъчно, ние си седяхме, а малката се пързаляше. В 6 без 5 станахме и при опита ни да седнем на съседна маса ни вдигнаха и оттам. Гостите бяха около 10 души мургави сърби с общо 4 деца. Възмутих се, че искат заради 4 деца да затворят целия кът, но нямаше как - дръпнах си детето и то след като си порева се успокои. Една жена на съседната маса с 2 по-големи момиченца ми каза успокоително, че тя и без това не искала децата и да играят ТАМ.
Ами,  ей това е дискриминация. Цигани или не, последното за което бих си помислила е да огранича контакта на Никол с тях.

Сега, за да се върнем към хубавата коледна тема ви черпя с едно греяно вино (или пунш ако препочитате) Wink

# 26
  • Мнения: 339
Хора като сте отворили дума за КБГ някой може ли да ми каже кога трябва да се подават документите за 2008 г и същите неща ли искат като в началото newsm78

# 27
  • Мнения: 214
nqmawreme, някои услуги се поемат от 3астраховката, други не. Корона (май така се ка3ва на бг) върви 700-900 ?, регулация с шина съЩо се плаЩа, пове4ето ми по3нати правят 3аплаЩаЩите се услуги или в БГ или в Унгария.
krisy, 3дравей, хареса ли ти кафето? А3 не ра3бирам мн, дано не съм ти купила лошо.
nadine , съ4увствам ти. И а3 съм се местила мн пъти, последния път съЩо преди коледа, и 3нам колко е тежко. Дано Никол понесе преместването леко и бър3о свикне с новата обстановка.
Roroana, предполагам те интересува смяна в новия модел. виж тук
http://www.gpa-djp.at/servlet/ContentServer?pagename=GPA/Page/In … id=1192029251071#
http://217.196.72.41/oaab/images/34_Kinderbetreuungsgeld%20Neu.pdf
http://www.bmgfj.gv.at/cms/site/attachments/1/8/7/CH0497/CMS1194 … orten_zum_kbg.pdf

Ето и някои ястия 3а 25.декември от книгата на Мария Проданова
Кървавица
Свинско пе4ено
Ра3ложка капама
Пе4ено прасенце
баница с 3еле
кола4ета
пе4ена пуйка
коледни курабийки, меденки

ястия 3а 24.декември от съЩата книга
питка с пара
варено жито
3рял боб
кисело 3еле с 3рял фасул
сарми с кисело 3еле и ори3
пълнени 4ушки
3имна салата
пялнени сухи 4ушки, пе4ени с картофи
ошав
тиквеник


 

# 28
  • Мнения: 236
Свити, страхотни идеи за Коледно меню, благодаря!  Hug

# 29
  • Мнения: 49
   Да мерси хора,но ние нямаме Застраховка.И тъй като случая е спешен ,ще ходиме приват.Та за това питах за някаква ориентировъчна информация.

Общи условия

Активация на акаунт