Re: Adobe Illustrator - програма за векторна графика

  • 60 509
  • 531
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 884
Имам още един въпрос ... ъъъъ къде по дяволите ми е зуум оута.  Joy

вляво лупичката, държиш АЛТ бутона и то става на минусче.
цък.
Благодарско!

# 16
  • Мнения: 1 884
Аз съм  старателна ученичка и си написах и второто домашно. Ето я 1:1 и малко увеличена:

Имам няколко криви линии, ще ме извиниш, в стаята е тъмно и малчугана спи, затова карам на осветлението на монитора.  Rolling Eyes



# 17
  • Мнения: 6 039
записвам се и аз с голям интерес
преди години използвах за векторни нужди Корел. Сега поради липса на легален софт нямам нито Корел нито Илюстратор. Ще почета и ще реша коя да купя.  #Cussing out Все пак мисля, ще избера Илюстратор, поне заради интерфейса

# 18
  • Варна, а по празниците в Ямбол
  • Мнения: 5 022
Ахх как щеше да ми е полезна тази тема преди половин година!!!!!!!!!!!! ooooh!
Нищо де.. и сега няма да е излшно!!
Но тогава под дърво и камък търсех уроци!!!!

# 19
  • в баира
  • Мнения: 861
Хайде и аз да се шмугна.  Simple Smile

# 20
  • Мнения: 6 039
чудя се само как да се упражнявам, след като преди това трябва да я купя? много тъпо...
идея за траял версия? някой да ми препоръча сайт ли?

# 21
  • Варна, а по празниците в Ямбол
  • Мнения: 5 022
Аз я имам вкъщи, ще ти я пратя, но довечера! Peace

# 22
  • Мнения: 6 039
ухааааа   Flutter

# 23
  • Мнения: 1 884
Пиколина, наисина не ми се получава това с кривите...  Tired
Щтракам на бялата стрелка - но не излизат водачите за да си ги дърпам в нужната форма. Добре че задачките ти не са много завъртени и трудни.  Grinning



Имам и още един въпрос, как да си групирам всички елементи от графиката за да станам едно. Както Merge visible във Фотошопа?

# 24
  • Мнения: 6 039
може би по-скоро с group/ungroup

преди няколко месеца си купих едно списание /40евро/ с уроци от професионалисти по ФШ и АЛ. Мисля , че ще е много интересно, особено за тези от вас, които са на ТИ с програмата.
Ако искате, мога да го сканирам малко по малко и да го пусна?а?


преди 7-8години открих Jordi Labanda и много се запалих по векторните илюстрации. Той вече е доста ивзестен, прав продукти за много фирми - основно канцеларски, тефтери, химикали и по-луксозни серии. В Ориндж съм виждала от тях - ученически чанти ивсякакви прозиводни аксесоари. Преди години имаше и някакви парфюми на ЗАРА, пак опаковката беше с негови илюстрации. Имам поне 10 тефтера и химикала с негови картинки. Много го харесвам.

това е сайта му:
http://www.jordilabanda.com/

Последна редакция: чт, 22 ное 2007, 09:30 от Malenna

# 25
  • Мнения: 2 270
чудя се само как да се упражнявам, след като преди това трябва да я купя? много тъпо...
идея за траял версия? някой да ми препоръча сайт ли?
http://torrents.ru/forum/
може да я изтеглиш оттук.
ако не можеш да се регистрираш,кажи-ще ти дам моята регистрация.Тегли се за 5 мин

# 26
# 27
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
набутвам се и аз в новата тема Hug

след малко се заемам и да правя нещо.

имам въпрос: скоро се мъчих да рисувам нещо и исках в последствие да запълня фигурката с цвят.
ама фигурката ми беше от линии и Илюстратора мрънкаше нещо newsm78
как се запълва фигурка, ако е от множество линии?

# 28
  • Мнения: 1 884
Malenna благодаря за сайта, страхотен е!
Аз край време си падам по ретро графиките и много ми допада този стил.
Ако ти се занимава, може да постнеш някой - друг урок.  Wink

А относно програмата - след като нямаш сериен номер, мисля че автоматично се инсталира трайл версията. Т.е шска ти регистрация, ако не я направиш /без да я кракнеш/ - няма проблеми.
asyalein ако е както във Корела, предполагам че трябва да е затверен кръг от точки, за да можеш за и зададеш даден цвят. Може би се постига по някакъв начин с оутлайна.  newsm78

# 29
  • Мнения: 2 379
Ихааааа Simple Smile Браво, браво на всички!
Сега да отговоря на някои въпроси...

SheDevil - А това вместо да го рисуваш с линии е много по-лесно да го направиш от правоъгълници слети по между си и изобщо комбинирани...иначе може да си го увеличиш колкото искаш, няма проблем....най-много да ти поизтънеят контурите....
По принцип няма верен начин как да се направи едно нещо. Колкото хора и мозъци, толкова похвати.
Обаче тук ще кажа, че Бубу_то е права. Wink
Считам, че по_добрият и по_лесният начин да се изрисува тази графика, е да се начертаят и комбинират правоъгълници.
А това за контурите за щастие не е вярно. Simple Smile
Но първо да си поговорим за лЮбимата ми палитра и после ще се върнем на контурите...

Transform, Align, Pathfinder



Това са 3 палитри, които се отварят заедно в едно панелче. Ако не е така при вас, съветвам ви да ги отворите и трите и с drag & drop да ги обедините в едно, както е на картинката.

Ако не знаете, палитрите могат да се преподрежат, за да постигнете максимално удобство на работното поле.
1) Панелите (прозорчетата), в които са разположени паритрите не са фиксирани и можете да ги размествате и променяте по размер.
2) Можете да промените комбинацията от палитри в един панел, като "хванете" палитрата за лентата, където е изписано заглавието й, и я завлечете другаде.

Transform, Align, Pathfinder при мен стоят винаги отворени и ги използвам най_много.


Първото нещо, което забелязвате, е решетката от 9 квадратчета. Това е умалена схема на обвивката, която има всеки един обект, начертан на полето. Когато вие селектирате някой обект, независимо каква форма има, той се обгражда от един син правоъгълник, който има 9 стратегически точки (виждате ги като малки квадратчета) _ 1 в центъра, 4 в ъглите на обвивката, 4 в средата на страните. Когато искате да извършите някаква операция над обекта, използвайки опциите на някоя палитра, много често ще виждате схемата на тази решетка. На практика ИлЮстратор ви пита коя точка на обекта да счита за главна/водеща. Поцъкайте малко върху схемата и ще видите как черната (активната) точка се мести. Заедно с това с променят стойностите на X и Y. X и Y са координатите на обекта върху полето според активната в момента точка (по подразбиране 0,0 на координатната система е долния ляв ъгъл на полето). Спрете с цъкането Wink, изберете си коя точка да ви е водеща и въведете стойности НУЛА и в двете полета X и Y. Селектираният обект ще се премести в нулата. Забравих да кажа, че трябва да имате поне един селектиран обект, за да е изобщо активна тази палитра.
W и H означават ширина и височина на обекта. Можете да ги променяте с въвеждане на стойности от тази палитра. Щракайки на веригата отстрани на W и H, активирате или деактивирате връзката между тези 2 стойности. Ако веригата е заклЮчета, променяйки едната стойност, другата автоматично се променя пропорционално. Ако е отклЮчена, всяка стойност се променя сама за себе си.
Отдолу има 2 прозорчета _ едно за завъртане, едно за "накланяне" (хаха, не знам превод). Изпробвайте ги върху някой правоъгълник и ще си проличи ясно какво правят.


В палитрата Align се намират всички възможни бутони за подравняване на обекти. Селектираните обекти, на които ще прилагате подравняване трябва да са поне 2 за горната редичка от команди и поне 3 за долната редичка.
Горната редичка е отговорна за подравняването на обектите един спрямо друг, а долната редичка се занимава с дистанциите между обектите. Иконките са достатъчно интуитивни, разгледайте ги и пробвайте. Освен това, ако задържите мишката над някой бутон, излиза етикет с обяснително име на бутона.


Този хубав панел моментално ще стане ясен на всички, които са внимавали в час по математика на урока за събиране и изваждане на множества Laughing Както и да е... С бутончетата от този панел можете да събирате или изваждате две или няколко фигури, които се застъпват. Опитайте различните опции и разгледайте внимателно иконките, които са много подсказващи.
Ако разположите 2 фигури да се застъпват и натиснете първия бутон от първия ред, двете фигури ще се обединят в една фигура с общ контур и с един и същи цвят. Ако са имали 2 различни цвята, ИлЮстратор ще всеме цвета на горната фигура. Те вече съществуват като един единствен обект. (Но да не се бърка с групиране!)

Някой друг път ще ви обясня за бутона Expand. Peace

Сега публикувам този научен труд Crazy и се връщам да видя какви други въпроси имаше.

Всъщност цялата идея беше, че е най_подходящо да нарисувате къщичките, използвайки правоъгълници, а с помощта на новите палитри можете да ги разполагате, подравнявате и обединявате. В случая на черните къщички, прозорчетата може да са бели правоъгълници отгоре, а може и да се изрежат, да станат "дупки", използвайки опциите от Pathfinder.

Общи условия

Активация на акаунт