на какъв език говорите на детето си

  • 2 766
  • 46
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 128
Само и изклиу4ително на български.Татетто не говори моят език и нищо не разбира, но това не ме спира Mr. Green( виж с него си говориме на испански).Навьн съцо само на български карам с детето, не ме притеснява това 4е другите не ме разбират, важен ми е малкия все пак и това да нау4и и двата си родни езика Mr. Green

# 16
  • Мнения: 3 423
Не го взимай вътрешно, axel_chiara,
разбира се, че никой не нарича никого
робиня, изразих съмнение, че може би
има нещо гнило, след като от това, че
мъжът ти е англичанин, следва вкъщи
да се говори английски. Дали и той казва
насам-натам, че понеже жена му е българка,
автоматично следва да се говори на български
вкъщи. Може би пък казва, що да не казва.
Предположенията ми са породени от стилистиката
на написаното от теб, но не ми се връзвай, аз съм
една заядливка. Говори си на езика, на който смяташ,
че детето ти ще те разбере. И не се влияй от нас.

# 17
  • Мнения: 476
И аз не го разбрах това с робинята newsm78
Ние също говорим на английски вкъщи.

Мъжът ми говори на английски с детето, аз съответно на български. Синът ми /на 2,5г./ говори приблизително еднакво добре и двата езика. Прави разлика на кого на какъв език да се обърне. Понякога замества дума, която не знае на единият език с дума от другия.
Не е объркан в никакъв случай, а и аз никога не съм се тревожила по този въпрос.

Току що видях, че Лиска е обяснила вече какво е имала предвид.

# 18
Здравеи axel_chiara,
говори на детето само на български ако искаш да го научи. В двуезичните семеиства родителите трябва да говорят на детето на собственият си език. И моят съпруг говори аглийски а те по принцип си мислчт, че всички останали трябва да им говорят езика, но ти си говори булгарски на детето. Аз така правя. Той още не говори, на 14 месеца сме, но разбира английски и бълраски, кръсниците му говорят на италиански а телевизията е на холандски. Знам че ще се забави с проговарянето, но пък за това след това ще разбира и говори повече езици Simple Smile Разбира се след като ти говориш аглийски със съпруга си детето схте свикне с този език повече, но това няама значение. Важното е да говори български. Успех Simple Smile

# 19
  • Мнения: 1 567
здравейте на всички ,
при мен се очертава голям проблем с езика - съпруга ми е англичанин, което автоматично води извода че в къщи се говори само на английски ,

Чак пък проблем. Много пресилваш нещата. Женена съм и живея в чужбина от близо 16год. Смесен брак. Синът ми, който сега е на 15, от бебе от мен слуша български език. Проговори едновременно и двата езика. От баща си слушаше (когато беше малък) другия език.
Резултатът - говори перфектно и двата езика. Единствено на български му е малко беден речникът. Но няма акцент. Ходи на езокова школа, където учи немски и английски. Взе Lower Кембридж. Почти без учене. От самото начало, това, че е двуезичен, му помогна.

Сега на малката госпожица аз й говворя на български. Баща й и брат й - на гръцки.  Говоря й на гръцки, когато сме на вън или в компанията на гърци.Превключва вече и започва да прави разлика м/у двата езика. Вечер четеме приказки и на български и на гръцки.

С две думи. От теб самата зависи, дали искаш, детето ти да знае и говори на български.

# 20
  • Мнения: 117
Ние понеже у дома всички сме бьлгари си говорим на бьлгарски. Малката разбира и говори бьлгарски, но тя пьк сякаш предпочита немския. Забелязвам,че повече говори на немски у дома, с нас или когато си играе сама. Аз пьк се вьзползвам и си упражнявам немския,които сега уча Sunglasses. Удивително е как лесно децата учат чужди езици, нали... Grinning Grinning Grinning

# 21
  • Мнения: 11 315
Всеки сам решава за себе си, как ще говори на детето си.
Аз им намилам непрестанно на български. Говорят го - къде с грешки, къде с акцент, но гладни няма да останат, ако са в България. Щерката дори вече се научи и да чете. Как ще е за в бъдеще, само Господ знае Laughing

# 22
Само на български. На теория. На практика, с възрастта (9) детето започва да говори на сложни теми и не му достига речника на български, за да се изкаже добре. Все пак майка съм, не учител по бългаски - важните неща да си ги споделя на какъвто си иска език. Скоро ще стигне пубертета и ще се молим за някоя думичка, пък ако ще на китайски.
В България - още от границата - само на български. Четене на книги - само на български. Таткото отговаря за другите езици. Филми, когато можем да ги купим от България - че са и по евтини! - много научава от тях.
Периодично се налага да обяснявам защо говоря на бългасрки. Припомням лятото - помниш ли, когато играхте с този Митко и с онзи Гошко и пр.; когато се разбирахте с баба и дядо и братовчедчетата. Да не говорим каква гордост е, когато превеждаме на роднини, които идват у нас на гости!
Трудно е, но така се поддържа и учи език. ПОнякога таткото се сърди, щото не разбира - ами да учи и той, толкоз.
Освен това и аз имам право да се отпусна с детето си, след като цял ден съм си кривила устата на работата.  Laughing

# 23
  • Мнения: 847
Само на български.
Съпругът ми е португалец,роден във Фр-я,аз българка.
Живеем във Фр-я , таткото говори на дребния на френски и на португласки , аз на български.
Малкият проговори и двата езика без проблем , даже нау4и бг бабата на португалски думи4ки...
Не мисля ,4е е проблем.
Ако искаш и държиш детето ти да говори бг език ,трябва да му говориш на български.
Успех.

# 24
  • Мнения: 1 238
Говоря и на български. Съпругът ми и говори на датски, живеем в Дания. Български слуша и учи единственно от мен, в България си ходим всяко лято, но само за по една седмица, така че не е научила много от там, но имам много български филмчета, които гледа, когато иска(по някога ми вика:"искам да гледам българско филмче"). Много ама много и помогна предаването Бон Бон. Толкоа много неща научи от бонбоните! Числа, букви, цветове... Знае много песнички на български, аз съм пяла в детски хор и зная доста песнички, които и пея почти всеки ден.
За съжаление обаче ми отговаря на българо-датски. Разбира абсолютно всичко, което и казвам, но не може бързо да ми отговори на български. Когато обаче ми отговори на българо-датски, аз тръпеливо я поправям и повтарям изречението на български. На нея това явно и харесва, защото се смее и повтаря изречението след мен. Иначе граматиката хич я няма, но аз си мисля, че с времето ще се научи. За сега казва примерно: Искам да видам филмче. Или  пък"влаката, цирката, рейсата" и разни подобни  Grinning Grinning
Хубавото е също, че и мъжо понаучи български покрай нас двете. Разбира поне половината от това, което и казвам.
Когато сме тримата аз пак и говоря на български. Много рядко казвам нещо на датски, само ако е нещо, което искам и мъжът ми да разбере.
Успех!

# 25
  • Мнения: 1 238
Само на български. На теория. На практика, с възрастта (9) детето започва да говори на сложни теми и не му достига речника на български, за да се изкаже добре. Все пак майка съм, не учител по бългаски - важните неща да си ги споделя на какъвто си иска език. Скоро ще стигне пубертета и ще се молим за някоя думичка, пък ако ще на китайски.
В България - още от границата - само на български. Четене на книги - само на български. Таткото отговаря за другите езици. Филми, когато можем да ги купим от България - че са и по евтини! - много научава от тях.
Периодично се налага да обяснявам защо говоря на бългасрки. Припомням лятото - помниш ли, когато играхте с този Митко и с онзи Гошко и пр.; когато се разбирахте с баба и дядо и братовчедчетата. Да не говорим каква гордост е, когато превеждаме на роднини, които идват у нас на гости!
Трудно е, но така се поддържа и учи език. ПОнякога таткото се сърди, щото не разбира - ами да учи и той, толкоз.
Освен това и аз имам право да се отпусна с детето си, след като цял ден съм си кривила устата на работата.  Laughing

Браво, много ми хареса мнението ти!

# 26
  • Мнения: 756
момичета страхотни сте - много полезни съвети и много патриотично звучат , което е чудесно , така поне децата ни ще занят корените си - мисля , че наистина е важно да се говори на езика на майката - какво по- толямо богатство да знаеш "майчиния " си език. Имаше предавен за африканско племе , в което са останли две стари жени , говорейки диалекта на племето и те обучавах дечицата , за да им запазят самосъзнанието откъде произхождат...бях доста впечатлена.

# 27
  • Мнения: 1 238
Искам да те попитам- какво точно разбираш под български подход? В смисъл? Например какво? Съвсем сериозно питам. Живея тук от 19 годишна, сега съм почти на 30 и нямам опит с българското отглеждане на деца. Но пък не мисля, че отглеждам детето си по "западен" начин. По-скоро правя това, което сърцето ми каже.

# 28
  • Мнения: 756
мен ме впечатли най -много факта , че на децата се дава доста вода и храни , които са опасни за тяхното здраве - наситени на мазнини . Децата се обличата прекалено много , начина на къпане не е азавление за децата , а по скоро някаква акробатика , от която и аз бих се изплашила -но въпреки всичко , от както следя форума мисля , че се възприема по новия подход за отглеждане на детето .Направих тази анкета , тъй като се бях изплашила , че аз го отглеждам по грешен начин / сещаш се хранене и т.н/и от това , което видях от майка ми .Подкрепям те изцяло ,че трябва да се правиш това у, което ти подсква майчинскя инстинкт -може би е малко неуместна формулировката ми , извинявай за което.

# 29
  • Мнения: 1 238
мен ме впечатли най -много факта , че на децата се дава доста вода и храни , които са опасни за тяхното здраве - наситени на мазнини . Децата се обличата прекалено много , начина на къпане не е азавление за децата , а по скоро някаква акробатика , от която и аз бих се изплашила -но въпреки всичко , от както следя форума мисля , че се възприема по новия подход за отглеждане на детето .Направих тази анкета , тъй като се бях изплашила , че аз го отглеждам по грешен начин / сещаш се хранене и т.н/и от това , което видях от майка ми .Подкрепям те изцяло ,че трябва да се правиш това у, което ти подсква майчинскя инстинкт -може би е малко неуместна формулировката ми , извинявай за което.

Абе за яденето незнам в България как е в момента, но това, което аз съм яла като дете изобщо не може да се сравни с това, което децата тук ядат. Виждала съм съвсем малки деца да пият Кола и други газирани- едно време аз пиех само лимонада и то на рожден ден, през останалото време сока от сливи на баба ми или водата от компота. Тук ядат често фаст фууд- особенно пица. Повечето родители готвят продуктите на фирмата Кнор, примерно лазаня на прах, само каймата трябва да купиш, или пък други, които са полу-готови- фабрикат. Помисли само колко много Е-та има в тях, направо не искам да си помисля. Аз аз израстнах с боб и леща.
За дрехите- да сега действително се сетих, че в България доста ги навличат. Аз я обличам горе долу по същия начи  както и себе си- като за всеки случай я питам дали и е студено или топло. Но шапката през зимата е задължителна. Както и пантофите в градината.

Общи условия

Активация на акаунт