Пълна БЕЗОТГОВОРНОСТ

  • 3 857
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 826
Аптекарката е като сервитьорката или магазинерката.

Глупаво сравнение,не ти отива на годините.

Но не по-малка е и твоята вина , че не си погледнала какво даваш на детето си и че не си прочела листовката.Трудно ми е да повярвам как един фармацевт ще сбърка в разчитането на тези 2 лекарства.Друг е въпроса ако  е нямало едното и тя е предложила другото (за едно и също се използват) , а мъжа ти не е знаел и се е съгласил.Тя откъде да знае какви алергии има детето ти.Едно е да сбъркаш Jumex с Jamax , примерно , които са сходни по правопис , съвсем друго е Зинат с Клацид.Или си попаднала на адски некъдърна жена или вината е някъде другаде.Не те виня , просто разсъждавам. Peace

# 16
  • София
  • Мнения: 13 206
Чакай малко! А защо вина да има само аптекарката? Я гледай само как се навързват... аптекарката, мъжът ти, който не е видял, че накрая и ти, дето си разтворила антибиотика и ЧАК тогава си видяла  Wink Значи трима души са гледали и тримата не са видяли...  Rolling Eyes

martisun, аптекарите са ДЛЪЖНИ да следят дори правилното дозиране. Ако някой лекар допусне грешка аптекарят трябва да каже на купувача, че в рецептата има грешка. Ама освен аптекарят и ние трябва да гледаме. Аз обикновено знам какво изписват на детето и знам какво трябва да купя.

# 17
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
....Друг е въпроса ако  е нямало едното и тя е предложила другото (за едно и също се използват) , а мъжа ти не е знаел и се е съгласил.Тя откъде да знае какви алергии има детето ти....

Ей такива изказвания много, ама много ми харесват. И как по-точно ще замениш макролиден препарат /Клацид/ с такъвот групата на цефалоспорините /Зинат/. Замяната става само, ако са от една и съща анатомо-терапевтична група. Айде, моля да не заблуждаваме хората и да не говорим неистини.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 826
Гери , аз не съм фармацевт , само предполагам. Peace

# 19
  • Мнения: 2 005
Това е нещо ужасно и недопустимо #Cussing out Как може да има толкова безотговорни хора , които да работят там  Mr. Green

# 20
  • Варна
  • Мнения: 2 268
От къде- накъде пък ще са виновни родителите!?!? Те просто констатират грешката направена в аптеката. На фармацефта това му е работата, а той не си я свършил. На наши приятели така са объркали антибиотика, а детето е със синдром на Даун и сърдечен проблем и точно след операция. Ужасно много и се влоши състоянието, но нищо не можеш да докажеш.
Не само е безотговорно да греши, а дори е престъпно. #Cussing out
На времето исках да уча фармация, но точно тази огромна отговорност ме спря, явно обаче други не е.

# 21
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Право на достъп до лекарствени средства имат всички хора. Ами ако хората са неграмотни, не разбират латински букви или просто не могат да разчетат почерка на лекаря. Тогава какво правят - умират ли?
Покупката на лекарства не е като покупката на хляб и фармацевтите не са на нивото на продавачките.
Основната вина носи фармацевтката. Това, че хората по някакъв начин са видели грешката изобщо не означава, че други ще могат да я видят, но това не означава да им забраним достъпа до лекарства.  Ако продажбата на лекарства беше толкова елементарна, то нямаше да има специални места наречени аптеки, а щеше да се продават в супермаркетите и щяхме на воля да си ги взимаме или лелка със съмнително образование да ни ги подава.

Последна редакция: сб, 24 ное 2007, 15:03 от Гери

# 22
  • Мнения: 7 186
Доколкото разбрах аз, авторката на темата не е дала грешния АБ, а само го е разтворила и тогава е констатирала грешката.
Вярно е, че трябва да се гледа, всеки средно интелигентен човек би го направил и прочел листовката първо, особено ако се касае за дете. Но има хора, които са, да кажем, нискоинтелигентни и невежи и каквото им се даде го правят, без да се замислят. Щом аптекарката или докторката го дава- това е. Та аз съм попадала на хора, които са си изпивали лекарствата с пластмасовата опаковка, защото не знаят, че хапчето трябва да се извади ooooh!... какво остава да тръгнат да четат някакви ми ти "сложни" заглавия.
Не съм съгласна, че аптекарите са като магазинери и продавачи. Те са учили години наред фармация и работата им не е просто да дават продукти, да ги търсят по име и да издават касови бележки.
Грешки всеки допуска, не сме роботи, но в сферата на медицината тряба много да се внимава и да се проверява по 3 пъти, ако е нужно.

# 23
martisun, аптекарите са ДЛЪЖНИ да следят дори правилното дозиране. Ако някой лекар допусне грешка аптекарят трябва да каже на купувача, че в рецептата има грешка.


Аптекарите са длъжни да изпълняват точно това, което е написано и да го препишат върху кутията или опаковката. Фармацевтите нямат достатъчно образование да коригират дозировки на препарати. Отговорност носи единствено лекарят, който е написал рецептата. Не съм фармацевт, но от юридическа гледна точка (в България има закон за лекаствените средства) аптекарката носи наказателна отговорност. Подмяна на дозировка или препарат, дори грешно изписани, също се наказва. Това, че повечето гледаме какво взимаме е просто проява на съобрзителност!!! т.е. ВИНА ИМА АПТЕКАРКАТА!

# 24
  • Костинброд
  • Мнения: 105
Не смятам че за да дадеш на детето си лекарство трябва да си суперинтелигентен!Не смятам себе си за безотговорна-че не съм видяла-напротив аз отворих листовката да прочета и видях. А и за сведение алергията я получи преди 2г когато специалист-отоларинголог му предписа Зинат във високи дози по схема за лечение на отит и на втория прием му се подуха клепачите.Аз отидох при лекаря и му казах ,но той ми каза че не е от антибиотика и да продължавам да го давам.Дадох му още 1път и той стана целия на огромни и сърбящи пъпки-веднага започнах да давам Фенистил и Метилпреднозолон и спрях АБ.След това му направих тест за алергия за да видя към какво е алергичен и знам какво може да приема и какво не,но за първи път ми сменят лекарство и бях възмутена че едва ли не аз съм неграмотна и безотговорна според някои......!!!!!! 

# 25
  • София
  • Мнения: 323
Не смятам че за да дадеш на детето си лекарство трябва да си суперинтелигентен!Не смятам себе си за безотговорна-че не съм видяла-напротив аз отворих листовката да прочета и видях. А и за сведение алергията я получи преди 2г когато специалист-отоларинголог му предписа Зинат във високи дози по схема за лечение на отит и на втория прием му се подуха клепачите.Аз отидох при лекаря и му казах ,но той ми каза че не е от антибиотика и да продължавам да го давам.Дадох му още 1път и той стана целия на огромни и сърбящи пъпки-веднага започнах да давам Фенистил и Метилпреднозолон и спрях АБ.След това му направих тест за алергия за да видя към какво е алергичен и знам какво може да приема и какво не,но за първи път ми сменят лекарство и бях възмутена че едва ли не аз съм неграмотна и безотговорна според някои......!!!!!! 
По принцип ти не си виновна за случая. Аптекарката носи отговорност за това, какво лекарство дава. За тези, които не знаят, и магазинера.продавач в магазин носи подобна отговорност. Търговията с храни също е регламентирана и аз, ако продам нещо, подобно ва вафла например за вафла, и от това пострада човек, също нося отговорност.
Същото е с дрехите. Ако ти си алергичен към полиетилен например, а аз твърдя, че в материята не се съдържа тази съставка, то аз нося същата наказателна отговорност, пък било то и от незнание.
За фармацевтите е още по-важно да знаят и внимават какво продават. Защото вероятността да навредят е най голяма. Затова е и образованието им.

# 26
  • София
  • Мнения: 13 206
Брееей, учудвам се какви изказвания има когато става дума за дете! Хората грешат. Нима не е така? И лекарите и фармацевтите. Никой не отрича, че аптекарката има вина. Разбира се, че има, обаче родителите също са си отговорни. Айде стига сме прехвърляли отговроността. Коскоджамити големи хора, с интернет работят, пък да не могат да си сверят буква по буква лекарството от рецептата. Ми моята лекарка ми КАЗВА какво изписва. Аз го знам преди да е написано на рецептата. Айде молА ви се! Дъщеря ми е на близо 5 г и до ден днешен опитвам всяко ново лекарство или препарат който й давам и чета рецепти и листовки. Чета дозировки и т.н.
adenis, никой не казва, че си безотговорна, но съгласи се, че и ти си видяла грешката СЛЕД като си разтворила антибиотика. Мисля, че просто трябва да си вземеш поука от случката, защото хората не са безгрешни. Още повече, когато детето ти е алергично! Аз имам алергия към пеницилин и нашата лекарка никога не изписва такива препарати на дъщеря ми, защото не иска да рискува. Всеки път й го подчертавам, макар че ни познава от 5 г. Когато ида на друг лекар стриктно следя да не се изписва пеницилин. Винаги когато й изпишат нов препарат аз сверявам дозировката с тази в листовките и ако е по-висока питам защо е така. Така че в крайна сметка родителят си носи най-голямата отговорност!

# 27
  • Костинброд
  • Мнения: 105
Да аз съм виновна че се доверих на аптекарката,но трябва ли да съм толкова мнителна след като тя затова е учила и затова е там.А що се отнася до следенето съм водила доста разговори с лекари за това какво предписват дори см ходила в аптеката да видя какви са съставките и тогава да изпишат лекарство защото сме алергични и към някои съставки в поливитаминните препарати не само към АБ.Не се смятам за по-компетентна от лекарката,но уверявам ви че и аз и мъжа ми знаем да четем-просто не предполагахме че може да сменят АБ.Спирам да коментирам защото просто споделих какво ми се случи и съм възмутена че едва ли не бях обвинена в безотговорност и нисък интелект(интелигентните не ходите ли на лекар и не грешите ли)Детето ми е добре(не че някой попита)и това е НАЙ-ВАЖНО за мен,а не дали съм грамотна и интелигентна както твърдите...... 

# 28
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321

adenis, не се обиждай. В темата имаше най-различни мнения кои против теб, кои в упрек на фармацевката. Винаги е така. За съжаление ти си най-лесна да бъдеш обвинена и затова някой хора стрелят срещу теб. Ако беше написала "смених антибиотика на детето, защото е алегично, но пък лекарите и фармацевтите ми се скараха" - пак щеше да си виновна. Угодия няма. Проблемът е, че се гледа не кой е реалният виновник, а кой е най-лесно да обвиня, за да .... /няма да продължавам, защото никой не искам да засегна/

# 29
  • Костинброд
  • Мнения: 105
Аз не се обиждам нито пък търся виновен-просто споделих.Не смятам че трябва да имаш висше образование за да даваш на детето си лекарство-нали тези които го изписват и тези които го дават са учили за това.А ако търсех виновен вярвайте ми че знам как и къде защото преди 5г на  майка ми и беше изписан Мовалис за силни болки при ревматизъм въпреки страничните действия и резултата беше че тя е с чернодробна цироза вследствие на приема.Доказахме го и какво от това-майка ми гасне без да знае(само аз знам диагнозата и последствията) и не бих допуснала да се случи нещо и на детето ми.............. съжалявам но не мога да продължа....................

Общи условия

Активация на акаунт