Как се прави бебешка клизма

  • 48 232
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 908
Aз сапун не бих пробвала-сапуна дразни лигавицата на дебелото черво и може да направи поразия Naughty

Сапунчето влиза само на 1см и всичко отнема не-повече от 5мин. Плюс това, това си е бебешко сапунче, а не агресивния сапун,  с който се мият мама и тати  Wink

Виж интересно на какъв принцип действа дуфалака, като минава и през стомаха и през червата?
Ти Дуфалака знаеш ли от какво е съставен и на какъв принцип е?А бебешкият сапун знаеш ли от какво е съставен?Аз знам(химик съм),ама толкова пъти съм спорила с такива като теб,че няма смисъл вече-ръчкай си сапун колкото си искаш,пък бил той и бебешки Whistling

Последна редакция: пт, 23 ное 2007, 23:15 от афродита

# 16
  • София
  • Мнения: 17 592
А ти по какво съдиш, че има запек? Колко време не е ходило бебето и на каква храна е? Впрочем, при всички положения, по-добре е да му дадеш плодов сок, от Дуфалак.

Абе, хора, в кой век живеете, какви са тези идеи със сапуна!?
Вие сапун навирали ли сте си в з*****а, че на бебетата с лека ръка искате да го правите!?
И кой е този умник, дето ви каза, че бебешкия сапун служи за подобни манипулации? И че щото е бебешки и няма, видите ли, да дразни лигавицата!? Това, че е бебешки, означава единствено, че има по-малко допълнителни вещества - като парфюми и омекотяващи средства - с други думи, вероятно е по-дразнещ, не по-малко! И ако изпитвате съмнения, що не вземете да си турите малко пяна от бебешки сапун в очите - може би ще ви извади желанието за медицински откривателства! Лигавицата на ануса, естествено, е по-груба от тази на очите, но пък тази на бебето ви е доста по-нежна от вашата, така че... Пробвайте! Пробвайте върху себе си, преди да приложите някакви непригодни средства върху бебетата си!

Последна редакция: сб, 24 ное 2007, 00:29 от katiABV

# 17
  • Русе
  • Мнения: 2 354
А ти по какво съдиш, че има запек? Колко време не е ходило бебето и на каква храна е? Впрочем, при всички положения, по-добре е да му дадеш плодов сок, от Дуфалак.
Shocked  какъв плодов сок на 40 дни  Shocked

# 18
  • София
  • Мнения: 17 592
Дуфалакът също се отнася за 40 дневно бебе, и, струва ми се, храносмилателната му система е по-пригодена за сок.

# 19
  • Мнения: 37
Съветвам те да не се доверяваш напълно на твърденията, че деца хранени само с кърма до такава степен усвояват кърмата, че могат да не се изхождат по седмица, че и повече. Моята бебка е само на кърма и преди около 2 месеца така се запече, че се озовахме една вечер в Пирогов защото детето плачеше неутешимо и се гърчеше няколко часа. В Пирогов като ни сваляха анамнезата ме направиха на 2 стотинки, че съм оставила детето толкова дни да се мъчи (не се беше изхождала 5 дни), скараха ми се какви са тези американски школи и глупости, какво щяло да ми бъде на мен ако аз съм прескочила 5 дни и прочие гневни упреци. Преглеждащия ни хирург се изказа, че Дуфалака трябвало да го забранят. На снимката ясно се виждаше как черавцата на бебка са пълни с газове и от там и гърченето.  Приеха ни с предположение за една доста страшна болест, която слава Богу  не се потвърди и се оказа, че лежахме 2 дни за единия му запек. Няма да ти казвам какво преживях за тези два дни - не го пожелавам на никой.  Изписаха ни с изрични указания повече от 2 дни да не оставям детето без да се изходило. Към момента давам Дуфалак и няколко пъти съм слагала сапунче, въпреки, че и нашата докторка предупреди, че дразни лигавицата. Тя спомена и за един препарат на който в момент ми бяга името, но представлявал миниатюрен иригатор  с разтвор за домашна клизмичка специално за бебета - не съм го взимала, защото постепенно стомахчето на бебка се регулира, но ти може да попиташ твоя лекар за това. Успех!

# 20
  • Мнения: 268
 аз потапях термометъра във преварен зехтин,като го пъхах до края на живачния"резервоар" ,след това пак потапях в зехтин и така поне 5-10мин.

# 21
  • Мнения: 911
Савана, явно изключваш факта, че твоето дете не е мерило за всички останали; после, каква беше консистенцията на изпражненията на бебето ти... това са много дребни, но съществени подробности...

И към Кати АБ - не ми се вижда добре на бебе на 40 дена да се дава Дуфалак... за плодови сокове - пък било то и само 1 ч.л - още по-малко... ако храносмилателната система беше пригодена за сок - за какво ги кърмим/храмим с АМ примерно... ами ако вземе наистина да се изака, ама с екстри - слуз и кръв?

Колкото майки - толкова и мнения, но нека не забравяме, че ако някакво "средство" в нашия случай е проработило без неприятни странични последствия, това не означава, че и при други случаи ще е така.


Момичета, нека не се хващаме за косите и да не превръщаме темата в говорилня.

# 22
  • Мнения: 545
Щом бебето ти е само на кърма,няма причина да се тревожиш!Просто кърмата се усвоява напълно и затова ака по-рядко.Не разбрах като ака детето,каква е консистенцията?Това със сапуна въобще не ти препоръчвам да го правиш!Лора също имаше един период през който акаше на шест-седем-осем дена! Ако искаш пусни и търсачката,има и други такива теми.
Пиши какво е станало! Hug

# 23
  • Мнения: 581
И към Кати АБ - не ми се вижда добре на бебе на 40 дена да се дава Дуфалак... за плодови сокове - пък било то и само 1 ч.л - още по-малко... ако храносмилателната система беше пригодена за сок - за какво ги кърмим/храмим с АМ примерно... ами ако вземе наистина да се изака, ама с екстри - слуз и кръв?
Момичета, нека не се хващаме за косите и да не превръщаме темата в говорилня.

 Peace

Наистина има нужда от повече конкретна инфо за всеки случай - само на кырма ли е, каква е консистенцията не предишните изпражнения, колко яде, майката какво е яла ит.н. Наистина 7 дни без акане си е множко, но знам за доста бебенца само на кырма които не акат по 4 дни (вкл и моето) и им няма абсолютно нищо - така че си зависи от всеки организым.Ако хапва АМ, акане всеки ден си е нормата.
Michell - пиши дали сте се оправили и как?

# 24
  • Мнения: 113
Мерси много мамита.... Hug Наистина всеки има свое мнение, но е хубаво човек да чуе повече мнения, много майчета са минали вече през това, което за мен е за първи път  Simple Smile
Хубаво е да се знае кой как се е справил с проблема...пък накрая човек сам си прави избора  Peace
Проверих в кърмаческия, наистина повечето бебетата само на кърма ходят по-рядко...но не е валидно за всяко бебе..
Аз ще изчакам и утре и в понеделник ще го заведа някъде на друг педиатър...да чуя още едно мнение, че този при който сме се записали нещо не ми вдъхва доверие- звънях му вече 2 пъти, нямало нужда да го преглежда...щял да се напъва, напъва и все накрая ще го изкара  Shocked Че той за последните 2седм. е акал само 2пъти (нормална консистенция,но е лаком и цока през три часа дори и нощем)
Пък накрая ако не става да му давам дуфалак, ама как и колко-да съм си прочетяла листовката  Mr. Green че нали точно доктора трябва да каже
Мерси на всички за инфото   bouquet Ще пиша в понеделник, какво е станало

# 25
  • Мнения: 701
Това с дуфалака ми изглежда доста странно newsm78 Thinking
Гимнастика,сокчета от круши и сини сливи при мен помагат.Относно бебетата на кърма и акането-ами докато Владо беше само на кърма нямаше празно на памперса.

# 26
  • Мнения: 236
изкъпи бебчето в по-топла вода и след това му направи едно ху-у-у-убаво масажче на стомахчето - в посока обратна на часовниковата стрелка. Масажчето се прави няколко пъти - няма да стане на първия пат. При нас винаги е действало. Аз упорито отказвам да давам разхлабителни и да ползвам термометри, дръжки на мушкато! и т.н. Моята логика е, че искам да дам на храносмилателната система възможност сама да се оправи, не чрез разхлабителни. И нашата педиатърка ми е казвала, че кърмените бебета акат по-рядко, понеже кърмата се усвоява по-добре.
Най-искрено стискам палци да се изходи бебчето!

# 27
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 418
michelle367, първо трябва да си разясним бебо на кърма ли е, или на АМ, защото, ако е на кърма, изхождания дори веднъж на 7 дни са напълно в реда на нещата (справка в кърмаческия подфорум) и се оправят след захранването (което обаче не рябва да става по-рано от пети месец, според препоръките на СЗО). Ако е на АМ, обаче, има специални лечебни млека, които трябва да потърсиш в аптечната мрежа. Те действат меко и възстановяващо полезната чревна флора.

Относно бебешките клизми:

1. В аптеките се продават специални иригаторчета, с които се прави клизма подобна на тази при възрастни;

2. С термометър става лесно, но в никакъв случай не веднага (а до 2 минути непрекъснато завъртане) и е хубаво да сложиш мъничко бебешки сапун. Общо взето, процедурата е следната: гребваш сапунче с мундщука на термометъра, пъхаш в анусчето, въртиш и чакаш да тръгне, след като тръгне, свиваш крачетата на бебчо към коремчето, масажираш стомахчето (около пъпа, напр.), докато излезе каквото има да излиза. При нужда пъхаш термометъра повторно. Страшно няма, не се и привиква. Това са градски легенди.

3. Дуфалакът уж не нарушавал чревната флора и нямало опасност от лениви черва, но аз не вярвам на това, плюс туй Каля на няколко пъти го повръща, така че не го прилагам, нито препоръчвам...

Звучи мъчително, но е освобождаващо за мъничето, а и за тревожните родители. И един ненатрапчив съвет (последен): не приемай всичко, което ти изглежда като напън 1:1. Мимиките и жестовете на бебетата, дори и по-големи (Калина е почти на 10 месеца) завинаги ще си останат загадка, дори за собствените им майки.  #Crazy

# 28
  • Мнения: 37
Савана, явно изключваш факта, че твоето дете не е мерило за всички останали; после, каква беше консистенцията на изпражненията на бебето ти... това са много дребни, но съществени подробности...

Точно за това иде реч, че независимо от индивидуалността на всяко дете симптомите на запека са едни и същи - продължително не ходене по голяма нужда придружено с газове и болка.  При някой деца 2-3 дена не ходене е проблем, а при други седмица и нещо е нормално. За това независимо от личните ни истории и опити, ако майката се тревожи най-добре е да се обърне към лекар, а коментирането във  форума може само да разясни, да утеши и да сподели преживявания. 

Момичета, хайде да не се  хващаме за чуждите мнения и да не превръщаме темата в говорилня.

# 29
  • Мнения: 911
Савана, доколкото си спомням проблемът на твоето бебе беше вследствие на опит за даване на сок, който явно не се е отразил на бебето ти никак добре, нали?
А в тази тема симптомът е привидно подобен, но причината очевидно съвсем  друга.

Общи условия

Активация на акаунт