Витилиго 2

  • 293 984
  • 1 182
  •   1
Отговори
# 885
  • Мнения: 4 651
hotmama3, мен лично ако питаш - няма хубава татуировка, не мога да си преставя да имам нещо такова по тялото си. Просто ме изкефи мацката, че е намерила решение за себе си, с което е щастлива.
И още нещо за татуировките - страх ме е от пренасяни по кръвен път инфекции. Хипотетично трябва мъжът ми да е татуиста, за да ми мине и мисъл да се съглася на такова нещо.

Предполагам, че в София и Варна са най- добрите тату студия, но нямам познат, който да питам къде е най- добре и работят с най- качествени материали.

Мисля обаче, че каквото ти си представяш - просто да ти запълнят петната с някакъв близък до цвета на кожата ти пигмент - не може да стане с татуировка.

Не съм много сигурна, но някъде в блога на английското момиче прочетох, че са й искали 14000 паунда за присаждане на кожа на засегнатите й места. Ти къде живееш? Проверявали ли си нещата в тази посока колко би струвало?

Моето витилиго уж по дефиниция не отговаря съвсем на segmental, но има някой общи неща. Имам петна и от двете страни на тялото,  но примерно на едното око имам, на другото не, на корема имам от едната страна, от другата не и т.н., само на стъпалата имам и на двете. Също много бавно прогресира, след първите петна преди 15-16 - тина години имам по едно две нови на около 5 години. Имам обаче някои позапълнили се петна без лечение - станаха от самосебе си на лунички, както ти описваш твоите. Ако така да си останат нещата, както са сега, повече не ми трябва.....

Последна редакция: ср, 15 юли 2009, 10:22 от f(x)

# 886
Въпроса с татуировките при витилиго отдавна ме вълнува, защото се лекувам от 15 год и ефекта е нулев! Разговаряла съм с кожни лекари и те са на мнение, че това е решение на въпроса при видимите части от тялото. Оцветяването се прави с близък до кожата цвят/ не е задължително да е цветна/.Обещавам да Ви пиша къде се прави, работя с кожна лекарка която няколко пъти ми препоръча този начин за заличаване/ поне по лакти и крака/.

# 887
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Здрвейте!
Не, че се записвам при вас (всъщност дори да се запиша, то не боли, нали?), но ме вълнува следното;
Имам много красив и харизматичен племенник. На 14г. и половина е. Има някакво все още не съвсем диагностицирано като витилиго бяло петно на брадичката. Д-р е казал, да се маже с нещо си (някакъв кортикостероид) и ако до месеци или година започне да има петна в интимната област, можело да се каже, че страда от витилиго.
Аз знам, че заболяването не е лечимо.
Но знам също, че е страшно податливо на емоционален стрес. И се питам следното:
1-во, никой в преката му рода на детето не е обременен (макар моята леля да й се появи преди години витилигото). Как така той е със съмнение...?
2-ро, понеже той е силно харизматичен, самовлюбен и въобще неговия образ и тяло са на пиедестал в очите му, може ли по този начин (ако все пак се окаже с витилиго) да си навреди и да се обезпигменти за кратко и в големи области?
Малко ми е притеснено...
Моля за разяснение  Praynig

П.П: майката е с бяло-порцеланова кожа. Никакво петънце, никаква пъпка... бе чист порцелан ви казвам. Брат ми е доста матов (тъмнокож), което знам, че е някакво предимство, предвид това, че тъмно пигментираната кожа не е проблемна.

# 888
  • Мнения: 4 651
Здрвейте!
Не, че се записвам при вас (всъщност дори да се запиша, то не боли, нали?), но ме вълнува следното;
Имам много красив и харизматичен племенник. На 14г. и половина е. Има някакво все още не съвсем диагностицирано като витилиго бяло петно на брадичката. Д-р е казал, да се маже с нещо си (някакъв кортикостероид) и ако до месеци или година започне да има петна в интимната област, можело да се каже, че страда от витилиго.

Местата с нежна кожа са почти винаги поразени, вкл и гениталиите, така че ако и на лицето да има съмнения понякога, че се касае за някакъв лишей, то ако се появи под мишници и гениталии, на ръцете, вече почти няма място за съмнение.

Аз знам, че заболяването не е лечимо.
Но знам също, че е страшно податливо на емоционален стрес. И се питам следното:
1-во, никой в преката му рода на детето не е обременен (макар моята леля да й се появи преди години витилигото). Как така той е със съмнение...?

Как така да няма фамилна обремененост, след като леля ви е имала? Има си Sad, освен ако не съм разбрала и тази леля е роднина по друга линия.

2-ро, понеже той е силно харизматичен, самовлюбен и въобще неговия образ и тяло са на пиедестал в очите му, може ли по този начин (ако все пак се окаже с витилиго) да си навреди и да се обезпигменти за кратко и в големи области?

Да, може, доста е кофти тая възрст да ти се случи такова нещо. Да се опитат родители те му да омаловажават случилото се, да не го стресират прекалено много с лекарства и терапии. Обикновенно нови петна се появяват просто ей така, вечерта няма, сутринта има. И да провокират се от стрес, дори и от силно моментно притеснение.

Малко ми е притеснено...
Моля за разяснение  Praynig

П.П: майката е с бяло-порцеланова кожа. Никакво петънце, никаква пъпка... бе чист порцелан ви казвам. Брат ми е доста матов (тъмнокож), което знам, че е някакво предимство, предвид това, че тъмно пигментираната кожа не е проблемна.

Няма никакво значение за витилигото за съжаление какъв тип е кожата, расата или пола. Разните му там статистики сочат, че всички групи са еднакво засегнати.


Ами опитайте се да не му предавате притеснението си всички, това мога да кажа. Лекуването на витилигото е като игра на лотария. Малко хора печелят дори 5-ци, камо ли 6- ци. Също не е задължително да има големи поражения. Може да си останат няколко петна или да прогресира бавно.
Пожелавам ви да не е витилиго, а ако е, да е възможно най- лек случай.

# 889
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
 f(x)    bouquet

Моята леля (сестра е на майка ми) е с витилиго от някъде 3-4г. насам. А тя е почти 70-сет годишна. И при нея следствие на стрес се получи (си мисля аз).
Да, имат някакъв си % общи гени с моя племенник, но в каква степен ще да са?  Thinking
Тя е сестрата на баба му, все едно.
... както и да е...
Ще го наблюдаваме явно и ще се молим да не е това  Praynig
А ако се окаже, че е... няма да изпадаме в излишни драми  Hug Ех, този стрес  Tired
Още веднъж - мерси  f(x)

# 890
  • Мнения: 4 651
Ето още малко инфо:

Най- често засягани области от тялото.


    * Подмишници и слабини
    * Около устата
    * Очи
    * Ноздри
    * Пъп
    * Гениталии
    * Анална област

Хората с витилиго често имат посивяла коса. Тези с тъмна кожа, могат да забележат и загуба на пигмент вътре в устата.

Дали петната ще се разпространят?

Няма начин да се каже дали витилигото ще се разпространи. При много хора белите петна не се разпространяват. Но често белите петна се разпроняват и по други части от тялото. При някои хора, витилиго се разпространява бавно през годините. При други се разпростира бързо.Някои хора съобщават за повече бели петна след физически или емоционален стрес.

Как се диагностицира витилиго?

Лекарят може да ви попита за:

    * Имате ли членове на семейството с витилиго?
    * Имате ли членове на семействотос други автоимунни заболявания?
    * Имали ли сте обрив, слъчево изгаряне или други проблеми с кожата наскоро?
    * Преживявали ли сте някакъв емоционален стрес или физическо заболяване наскоро?
    * Косата ви посивя ли преди 35 годишна възраст?
    * Чувствиителен ли сте на слънце?

Мед. тестове за диагностициране:

    * биопсия от засегната кожа
    * кръвни тестове /нямам идея какви, за първи път чувам/
    * Очен преглед /може би преглед дали е засегнато окото/ретината/

http://www.niams.nih.gov/Health_Info/Vitiligo/vitiligo_ff.asp

Последна редакция: чт, 16 юли 2009, 14:53 от f(x)

# 891
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
f(x)   bouquet

А ти самата (ако си засегната от витилигото) на какви тестове си се подлагала?

# 892
  • Мнения: 4 651
f(x)   bouquet

А ти самата (ако си засегната от витилигото) на какви тестове си се подлагала?

На никакви. Реално витилиго може да се докаже само с биопсия. При биопсия се открива или, че няма изобщо меланоцити или, че са много малко и неработещи/ не произвеждан меланин. Обикновенно наличието на обезцветена кожа и мястото на петното е достатъчно, за да се постави диагноза. При единични петна, лекарите винаги отлагат диагнозата, за да видят дали ще има развитие, което категорично да потвърди. Витилиго не може да се сбърка с много неща - едното е петното да е белег, но щом не е имало травма на това място -- отпада, другото е вид лишей, забравих му името, който се лекува. Като оставим настрана наследствения фактор, има докладвани случаи на витилиго след силен стрес - физически травми и/или емоционални такива. Чувала си изказването предполагам "побеля му косата за една вечер" след кастрофа, трагедия някаква лична и пр., механизма предполагат е същия.

А относно лелята - за съжаление генетиката не е просто деление. Пак по статистика, около 20% от хората с витилиго имат роднини с това заболяване.

Повечето от наличната информация е преведена  на БГ ето тук:

http://vitiligo.hit.bg/

# 893
  • Мнения: 28
дано дане е витилиго,но при сина ми бе6е то4но така:едно петно на брадата и..... вярвате ли или не от април до сега по4ти няма празно място-по4ти цялото му тяло е покрито толкова барзо се разпространи,направо не мога да повярвам-а е само на 10.искренно се надявам при вас да не е витилиго

# 894
Въпроса с татуировките при витилиго отдавна ме вълнува, защото се лекувам от 15 год и ефекта е нулев! Разговаряла съм с кожни лекари и те са на мнение, че това е решение на въпроса при видимите части от тялото. Оцветяването се прави с близък до кожата цвят/ не е задължително да е цветна/.Обещавам да Ви пиша къде се прави, работя с кожна лекарка която няколко пъти ми препоръча този начин за заличаване/ поне по лакти и крака/.

Росина точно това търся и аз.Моят лекар също каза че става.Ще чaкам да пишeш какво си намерила.Аз вечe писах на няколко студиа в БГ и чакам отговор.Ако има нещo щe пиша.

# 895
  • Мнения: 4 651
Споделете, ще бъде интересно.

# 896
  • Мнения: 331
Момичета....мъжа ми е много добър татуист, работил е в редица  страни, но умишлено не ви го препоръчвам, защото наистина се притеснявам, че ще останете разочаровани.1во няма как да се нацели точния цвят на кожата ви/почти невъзможно е/, 2ро върху белите петна боята стои съвсем различно /имам личен опит/, 3то с годините и излагането на слънце цветовете много се променят, 4то познавам почти всички татуисти в страната и не се сещам за някой, който да е достатъчно кадърен за да му се доверя за такова нещо.Ами ако петното след години се разрасне-как ще направите същия цвят за да го дооцветите.Като включим и болката, която ако не сте ценителки не съм сигурна как ще ви понесе.....незнам помислете си добре....само не забравяйте, че е за цял живот.По- късно или утре ще се снимам и аз за да видите моите татуси върху петната.

п.п. Казвам всичко това с най-добри чувства и желание да съм ви от полза! Hug

# 897
  • Мнения: 4 651
emily_ska, мда ти потвърди моите подозрения, че не е възможно да ти нацелят цвета. В противен случай нямаше тежките случаи да ходят да си избелват и незасегнатата кожа или да им трансплантират кожа, просто щяха да ги пращат на татуировка ....

# 898
http://www.doctorbg.com/page.php?id=13794.Ето това търся момичета.Някои чувал ли е каде в БГ.може да се направи?Има разрешение на проблема както спомена Росина,иначе лекарите ниамаше да го препоръчват.А тенът на кожата се открива много лесно с ядреномагнитен резонанс.Момичета 21 век сме всичко е възможно.Споменах за таттоо студиа защото тук в Швеция някои по известни студиа предлагат тази процедура.,чак след това се порових в нета и разбрах колко назад сме в тая работа.Едва преди 5-6 години са се появили първите легални студиа в БГ.Между другото тази процедура се прави в някои определени случаи(в наличие на няколко петна които не се разрастват в продалжение на 10-ки години).Не става въпрос за тежки случаи.

# 899
  • Мнения: 4 651
hotmama3, до колкото разбирам тази микропигментация е подобрена версия на перманентния грим.

Обикновено такива неща се се правят тук на места, където правят и пластични операции. Ефектът на перманентния грим не е вечен, мисля около 2-3 години, след което цветът избледнява и трябва да се повтаря.

Остава и проблема, че цветът на здравата ти кожа се променя през сезоните, дори и да не ходиш на плаж и да се цапаш постоянно със слънце-защитни продукти.

Можеш ли да напишеш повече или да дадеш линк за това определяне на цветът на кожата с ЯМР?

Общи условия

Активация на акаунт