Поради что се срамим ...или "естествено пуйка"

  • 2 031
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 211
Абе не знам.. тука в една друга тема чета думата "рекомендативно" (предполагам в превод: препоръчително) ..... знам, че думата си има съответния контекст наоколо, но все пак... щом се използва в случая, значи се използва и по принцип...
Преди време по новините чух и думата "компетиция" (превод: състезание, надпревара и т.н.......). Не мога да разбера - имаме си тоолкова много думи български за абсолютно всяко нещо, на какви се правим???
Не знам, дайде да въвеждаме и английския като национален и картинката ще е пълна ooooh!

А за пуйката нямам думи вече!

# 16
  • Мнения: 2 401
Нищо неестествено няма.  И най-ранните ми детски спомени са свързани с новогодишната пуйка. Пуйката си е традиционно българско ястие по празниците. Може би последните години не е било особено популярно или пък може би пуйката не се  приготвя масово.. не знам.  
Така е, не е масово явление пуйка за Коледа. Има го в различните краища на страната. Мисля по това време се колеха гадинките и се слагаха за зимнина, та сигурно това са имали в наличност, това са готвели. Иначе коленето на прасе навръх Коледа си е класическата традиция.
Но въпроса май беше по- общ..... В общо план, смятам, че всичкото това позьорство и сляпо копиране, не е от вчера и е характерно за периоди, в които ни е ниско националното самочувствие. Или пък си е просто тъпа приумица и набедено за модно поведение, знае ли човек?
Важното е ние как възпитаваме децата си, нали все от някъде трябва да се тръгне.

Споменах новогодишна пуйка, не коледна. Егати и позьора е бил баща ми след като всяка година в ранни зори на 30.12. тичаше на пазара Г. Кирков, за да  се дореди до заветната пуйка (щото не си отглеждахме собствени).

# 17
  • Мнения: 1 897
А тези,които остават,Ulia,за тях какво?
...
Не ме притеснява,че има чуждици в езика ни,имало ги е отдавна,а колко нашенски думи ще заместим ,преди да се усетим и за децата ни това ще е нещо нормално (както мерси-то и др.) .Чудя се това ли ще е посоката на развитие  Rolling Eyes  И ми става едно такова-пуешко-прасешки тъжно  Sad

Ох,за тези,които остават вече цяла седмица водим спорове в едни други теми...Ще ти дам линкове,ако искаш.Накратко:за тези които остават според мен също  има възможности,стига да имат желание да се възползват от тях и да са упорити и амбициозни.

За съжаление на антиглобалистите(пък и за мое лично) май такава ще е посоката на развитие.Освен думите, скоро и лева ще бъде заменен с евро - и това за децата ни също  ще е нещо нормално...Но това се случва не само в България,случва се почти навсякъде по света.
Разбирам те, разбирам и защо ти е тъжно,но според мен това е естествения ход на развитие на нещата от тук насетне. Дали е правилен или не-само бъдещето може да покаже.

# 18
  • Мнения: 656
А какво се случи с езика есперанто? Нали беше опит за "универсален език"?

# 19
  • Мнения: 5 598
Минзухарче,не се обиждай,никой не обижда баща ти,дето в студа се е редил на опашки да зарадва фамилията.Да не се хващаме за гушите от 1 страница  Simple Smile Въпроса е за сляпото копиране по принцип  Wink
Ulia,това за лева -уцели ме право в сърцето,не заради "безценното" левче, а поради "лъвското" име .

# 20
  • Мнения: 8 999
В нашето семейство се ядеше пуйка - откак се помня, на Коледа и на Нова година. Ако случайно нямаше пуйка, печеше се свинско.
За чуждиците - хм, не ме дразнят, карат ме само да се усмихвам и да си правя някои изводи за хората, които ги употребяват. Напомнят ми за "Криворазбраната цивилизация" и за това, че проблемът с чуждопоклонничеството не е свързан нито с комунизма, нито с демокрацията. Въпрос на възпитание, манталитет и самочувствие.

# 21
  • Мнения: 148
Извинявай,но коледната пуйка в БГ няма нищо общо с постните гозби,които се сервират на 24.12 Naughty

# 22
  • Мнения: 512

Нечетния брой постни ястия са традиционни за Бъдни вечер,не за Коледа.По Коледа традициите повеляват да се хапва свинско.

Сори, както се казва  Mr. Green, ама всяка кодина се боря с пустото убеждение, което вирее из родното пространство - за нечетния брой ястия.
Чак и по новините всяка година ги чувам тези дивотии. Ама явно хората говорят наизуст, а не се опитат да проверяват нещата преди да се излагат.

Като човек, изучавал фолклор, ще ви кажа, че

няма такова нещо!

Замислете се - какво толкова символизират четният (или нечетен) брой на каквото и да било? Всяка традиция се корени в нещо, което е било и е важно за хората, които я спазват. Затова:

Ястията на трапезата на Бъдни вечер трябва да са:

7 - колкото са дните в седмицата;

9 - колкото са месеците на бременността на жената;

или 12 - колкото са месеците в годината.

Някой да се сеща какво би могло да бъде значението на 11-те ястия? Няма такова просто.

А иначе - с пуйка или със свиня - важното е празници да има! Hug







# 23
  • Варна
  • Мнения: 2 268


Споменах новогодишна пуйка, не коледна. Егати и позьора е бил баща ми след като всяка година в ранни зори на 30.12. тичаше на пазара Г. Кирков, за да  се дореди до заветната пуйка (щото не си отглеждахме собствени).
Ти ли не ме разбра, аз ли неясно се изразих? newsm78 Коледна, новогодишна, все тая! Казах, че пуйката не е нещо ново на българската трапеза. "Позьорството" беше за другите споменати от авторката неща.
И да, аз също първосигнално се сетих за "Криворазбраната цивилизация". Тъжно, но си е истина.

# 24
  • Мнения: 5 598

Нечетния брой постни ястия са традиционни за Бъдни вечер,не за Коледа.По Коледа традициите повеляват да се хапва свинско.

Сори, както се казва  Mr. Green, ама всяка кодина се боря с пустото убеждение, което вирее из родното пространство - за нечетния брой ястия.
Чак и по новините всяка година ги чувам тези дивотии. Ама явно хората говорят наизуст, а не се опитат да проверяват нещата преди да се излагат.

Като човек, изучавал фолклор, ще ви кажа, че

няма такова нещо!


Сори,де.Като на човек изучавал фолклор-тази традиция я знам от баба ми,а тя от нейната баба.Пък те едно време са нямали твоите учебници да прочетат,и да не се "излагат"  Wink

Последна редакция: ср, 28 ное 2007, 12:55 от Туранага_Санka

# 25
  • Мнения: 512
Съжалявам, явно съм прозвучала нравоучително, не исках, просто споделих, че това ширнало се мнение лееекинко ме дразни.
 Hug
Колкото до бабите - да, и моите са ми казвали за нечетния брой ястия, но ако се замислиш наистина няма много логика.

Бъдни вечер е може би най-наситеният със символика традиционен/религиозен празник в годината.
Всяко нещо си има своето място и значение - и питата, и виното, и коледното дърво (бъдник). Правят ме много "наричания" - за здраве, за плодородие..., палят се свещи. Трапезата не се раздига до сутринта и т.н. - всичко това си го знаем.
Ястията са постни, но разнообразни, за да ознаменуват края на коледния пост.
В този ред на мисли - числата също са много важни на този празник - а какво например означава 5 - също е нечетно число, значи може манджите да са толкова. Прави ли някой по 5 ястия? Не съм чувала.
Същото според мен важи и за прословутото 11 - то просто нищо не означава, единствената му "заслуга" е, че е нечетно. Ами 13? Някой да слага 13 ястия на Бъдни вечер?

Разбира се, с течение на годините дори и най-строго спазваните ритуали и традиции претърпяват промени. Сигурно на много места хората са забравили, че 12-те месеца от годината си струва да бъдат почетени на трапезата на Бъдни вечер.
И незнаейки с какво символно значение са натоварени 7 и 9, съответно са решили, че щом 7 и 9 са нечетни, то логично би било следващото да е 11.

Хайде, със здраве!
 Peace

# 26
  • Мнения: 1 897
Сори, както се казва  Mr. Green, ама всяка кодина се боря с пустото убеждение, което вирее из родното пространство - за нечетния брой ястия.
Чак и по новините всяка година ги чувам тези дивотии. Ама явно хората говорят наизуст, а не се опитат да проверяват нещата преди да се излагат.

ansam,
похвали се,всички видяхме колко си компетентна.Благодаря ти за поясненията.Браво!
А сега:мисля,че  всъщност темата на авторката не е нито конкретно за коледната пуйка,нито за броя на ястията на Бъдни вечер.Извинете ме,ако не съм права и съм се изложила пак.
На мен лично темата ми допада и ми е много интересна,така че нека не я оспамваме и не влизаме в лични конфликти,само за да си почешем егото.
П.П.Не видях,че си писала преди мен.Бърза си-признавам.

Последна редакция: ср, 28 ное 2007, 13:15 от Ulia

# 27
  • Мнения: 512
Не съм имала намерение да се хваля, съжалявам, ако е прозвучало така  Peace.
А за "излагането" имах предвид само новинарите по радио и телевизии, които не си проверяват източниците, съвсем не говорех за събеседниците си тук, от много време вече съм се убедила, че форумът е пълен с интелигентни, знаещи и можещи хора, от чиито мнения често съм се възползвала  Hug   bouquet.

По-близо до темата - не се срамя, напротив, гордея се с произхода си и на всяко възможно място (работя често с чужденци) се старая да изтъквам какъв богат на история, култура и традиции народ сме.
 bg
А за пуйката - за някои семейства тя е традиционна на коледния обяд, в това няма нищо лошо. Други правят прасе с кисело зеле (мммм). Всеки празнува както е свикнал от дете, предполагам. Имам приятели, чиято баба е чехкиня - те традиционно на Бъдни вечер ядат шницели (с месо, не постни) - за тях това е празничната вечеря, така са свикнали и така си го правят.  Peace

# 28
  • София
  • Мнения: 10 331
Няма значение какво ядем на Коледа, и какво пием - сок или фреш, с този наш български манталитет. А сега де, в една друга тема писах, че не обиждам на нации  Grinning  newsm78. Да го броим просто за констатация.  Peace
Все пак мисля, че наистина манталитетът ни самоопределя, не традициите, не и чуждиците.
От друга страна пък се дразня, когато в чата някой ми пише на латиница...Май и за мен самата е доста неясно.

# 29
  • Мнения: 3 405
Какво да кажа, ям нечетен брой постни ястия, ям пуйка, ям и свинка. Реклами не ми въздействат, защото съм с двата крака в тях.
Василиса, смили се  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт