Идва Бъдни вечер....Да обменим опит с менюто...

  • 16 581
  • 160
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 481
И при нас менюто е горе долу същото, но откакто баба ми почина, никой не приготвя ошав. А нейния беше толкова вкусен, че за мен това винаги ще си остане вкуса на Бъдни вечер. Баба ми сама си сушеше ябълки, круши, сини сливи и от тях правеше нещо фантастично. Споделете мили дами, как в днешни условия и с какви продукти мога да си приготвя ошав. Какви плодове слагате вие и добавяте ли захар или други подправки, колко време се вари?

# 16
  • Мнения: 3 034
по традиция постим задължително на Бъдни Вечер:

1. питка содена - брашно, олио, сода и водичка
2. боб чорба по манастирски
3. зелеви сърми с ориз, гъби и стафиди
4. разядка от чесън, орехи и олио (пастет)
5. мед
6. сушени плодове (в купичка)
7. орехи
8. плодове
9. салата от праз и доматен сок с малко олио

 Hug

# 17
  • Мнения: 2 956
1.Боб-чорба или яхния (не съм го измислила)
2.Зелеви сърми (може би ще има и чушки в тенджерата)
3.Питка с пара и дрян
4.Ошав
5.Плодове и орехи
6.Орехи с оцет и чесън
7.Тиквеник
8.Туршия
9.Нарязано кисело зеле (за салата)
10. Ракия(греяна)
11. Най-вероятно салата-домати + краставици , но още го мисля. По- скоро ще е салата от моркови, ряпа и цвекло.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 3 889
Освен традиционните неща аз винаги наблягам на салатите (къмто греяната ракия  Wink ) и правя салата от леща и салата от ряпа и моркови. Тази година мисля да сменя десерта с печена тиква с орехи, дано се получи. Иначе мойте хора хич не тачат содената питка  Tired Правя я за традицията и винаги се посреща с мърморене, че това не било хляб  Crossing Arms

# 19
  • Мнения: 1 253
Иначе мойте хора хич не тачат содената питка  Tired Правя я за традицията и винаги се посреща с мърморене, че това не било хляб  Crossing Arms

Същата картинка сме и ние в къщи и затова правим питка с мая. И без това уж постим само на Бъдни вечер за традицията, така че не е края на света Simple Smile Питката винаги я прави майка ми, защото идва в къщи да бъдем заедно на празника.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 456
Запис и от мен!
Не ми остава време за готвене и домакинстване, но много обичам! Mr. Green

# 21
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 346
Запис

# 22
  • Countryside
  • Мнения: 11 629
Аз за бъдни вечер си ходя при мама  Blush
Знам, че ясията трябва да са 7 или 9. Менюто не се променя много, да не кажа хич  Mr. Green
1. боб със зеле
2. бобена салата с лук, морковче и джоджен
3. постни зелеви сърмички (запечени)
4. орехи
5. сушени плодове
6. пресни плодове
7.люти сухи чушки
8. чесън
9. печена тиква или тиквеник
Греяна ракия и винце за цялата вечер  Mr. Green

# 23
  • Мнения: 782
И при нас менюто е горе долу същото, но откакто баба ми почина, никой не приготвя ошав. А нейния беше толкова вкусен, че за мен това винаги ще си остане вкуса на Бъдни вечер. Баба ми сама си сушеше ябълки, круши, сини сливи и от тях правеше нещо фантастично. Споделете мили дами, как в днешни условия и с какви продукти мога да си приготвя ошав. Какви плодове слагате вие и добавяте ли захар или други подправки, колко време се вари?

Аз го правя със сушени сливи, круши и ябълки /може и дюли ако обичате/, прибавя се захар и вода според вкуса newsm78 Вари се докато плодовете  омекнат Simple Smile Но не очаквай да стане като на баба ти и моята го прави уж така, но нейния винаги ми харесва повече от моя - какво да се прави, ОПИТ

# 24
  • Мнения: 7 091
Ето рецептата за моя ошав, сервирам след 12 ч, защото е с алкохол, но който не иска може просто да не слага.  Peace
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,1017.msg11131.html#msg11131

# 25
  • Мнения: 502
Аз все още се чудя, а то не остана време.
Питката ще е от готово тесто от магазина.
Салата боб и салата печени чушки .
За останалото още мисля.

# 26
  • Мнения: 11 747
Като салата е подходящо да се прибави и който иска да се разнообрази с нещо ново - предлагам си салатата с нахут!
Салата с на … 93;ут

Голям любител станах на нахута, последно време.
Също виждам, че никой не е споменал булгур, а той може като основно ястие, също и като салата да се направи.

# 27
  • На морето!
  • Мнения: 5 756
Записвам се,че и аз за първи път ще съм домакиня на Бъдни вечер и искам да се представя блестящо.
За сега съм измислила само-
Ошав
Постни сърмички
Бобена салата
Плодове
питка
мисля и жито,но не знам как се прави ако е мн сложно ще пропусна
тиквеник
и не знам още какво newsm78

# 28
  • Мнения: 5 001
Записвам се,че и аз за първи път ще съм домакиня на Бъдни вечер и искам да се представя блестящо.
За сега съм измислила само-
Ошав
Постни сърмички
Бобена салата
Плодове
питка
мисля и жито,но не знам как се прави ако е мн сложно ще пропусна
тиквеник
и не знам още какво newsm78
Ние житото го хапваме под формата на ашуре....

# 29
  • Мнения: 782
Винаги съм се чудила как се приготвя това ашуре???

TheNMaster, ще споделиш ли с нас рецептата?  Wink

Общи условия

Активация на акаунт