как се приготвя кисел

  • 14 782
  • 34
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
здравейте!за първи път ви пиша!и имам един въпрос,ние сме на 5месеца и половина и трябва да ядем кисел!само,че готовите кисели не ги харесваме !приготвих един с царевично нишесте и мляко на прах и готово плодово пюре!правилно ли е?вие как го приготвяте!   

# 1
  • София
  • Мнения: 15 242
Нишестето (натурално, царевично) се вари във вода. След като се охлади, към него се добавя АМ. Към тоиз крем може да добавиш плодово пюре или пресен пасиран плод.
Така го приготвях аз. Готови "кисели" никога не съм купувала.
Но ми се струва, че на възрастта на товето бебе е по-добре първо да му предложиш други храни. Аз дадох кисел месец след като бях въвела кашите, а преди това бях дала зеленчуково и плодово пюре. Кисела редувах с каша.

# 2
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Аз също на 5м давах киселче, но с АМ.
Правила съм и с готово пюре, но по принцип предпочитам пресните плодове.
В малко водичка запарвам плода до омекване.Слагам мъничко захар (някой плодове са по-кисели, така че захарта е по преценка).След това слагам нишестето, оставям да изстине и прибавям АМ.

# 3
  • Мнения: 6 443
Варп на пара плодовете,след това пасирам.Готовото пюре слагам отново на огъня и добавям царевично нишесте.Оставям няколко мин да поври.Като го махна прибавя АМ или кърма.

# 4
  • Мнения: 508
Къде пише,че трябва да ядете кисел?И ние сме на вашата възраст и ядем следобед каша+пл.пюре,някой ми каза,че и това се води кисел,но във всеки случай е мн. по-добро от киселите в пакетче,който са си чисто нешисте според мен.не те упреквам-предлагам ти алтернатива Peace

# 5
Здравейте на всички мами! Simple Smile
Това е първата ми публикация и то по тема, която ме вълнува. Синът ми е на 6 месеца и 1/2. Захранен е с оризова каша, зеленчуково и месно пюре. Прочетох за това как се приготвя кисела, тъй като смятам да го редувам през ден с кашата. Не ми стана ясно количеството АМ, което слагате. Моля за по-подробна информация.
 Rolling Eyes

# 6
  • София
  • Мнения: 15 242
някой ми каза,че и това се води кисел,но във всеки случай е мн. по-добро от киселите в пакетче,който са си чисто нешисте според мен.[color=green
Каша+плод не е кисел.
Нито пък готовите "кисели" в пакетчета, които нямат нищо общо с истинския кисел.
 

# 7
  • Мнения: 45
Количеството кърма или мляко е 30 мл.

# 8
  • София
  • Мнения: 15 242
Зависи колко кисел искаш да приготвиш. На 1 мерителна лъжичка от АМ нишесте аз слагах толкова сухо АМ, колкото са достатъчни за приготвяне на 100мл АМ за пиене. Вече съм забравила колко беше точно.

# 9
  • София
  • Мнения: 435
аз го правя така:100мл.вода завира, в 40мл разтварям около10гр.(приблизително 2 мер лъжички АМ)царевично нишесте и го прибавям към заврялата вода до сгъстяване. Към така получената смес прибавям половин бурканче(125гр)плодово пюре и готово.Това е по рецепта на наш'та педиатърка и бих казала че дребо го харесва. Давам му го 4-5 дни в седмицата за следобедно хранене а през др. дни му давам каша.

# 10
Мерси за отговорите! Hug
За себе си реших - ще го правя по рецептата на ronita55.
Да се надяваме, че синчето ще го хареса... Rolling Eyes

# 11
  • София
  • Мнения: 435
успех  PeaceИво в началото не го хареса но мисля че е защото го правих по рядко, попрепълних малко лъжичките и работата стана Heart EyesПробвай докато мууцелиш вкуса а съшо и плодовете се важни колкото са по сладки толкова повече харесва кисела напр.кайсия, праскова и в момента не се сещам за други

# 12
Без малко да забравя - с какво нишесте го правиш? Марка, вид? Има ли значение?
 newsm78

# 13
  • София
  • Мнения: 435
ami obiknoweno - vanilia, to e naturalno bez aromatizatori i ocvetiteli Heart Eyes

# 14
  • София
  • Мнения: 15 242
Щом е "ванилия", значи има аромати.  Simple Smile
Натуралното нишесте си е натурално. Така си пише и на опаковката.

# 15
  • София
  • Мнения: 435
може е така да е, но не съм виждала никъде натурално и затова питах педиатърката ни и тя каза че няма проблем ванилията е подходяща и да чукна на дърво нямаме проблеми

# 16
  • Мнения: 508
аз го правя така:100мл.вода завира, в 40мл разтварям около10гр.(приблизително 2 мер лъжички АМ)царевично нишесте и го прибавям към заврялата вода до сгъстяване. Към така получената смес прибавям половин бурканче(125гр)плодово пюре и готово.Това е по рецепта на наш'та педиатърка и бих казала че дребо го харесва. Давам му го 4-5 дни в седмицата за следобедно хранене а през др. дни му давам каша.
Нали АМ не трябва да завира? newsm78А за ванилията наистина не е проблем,даже в милумил 2-ка има ванилия.

# 17
  • София
  • Мнения: 435
аз не слагам АМ правя го само с водичка  Embarassed

# 18
  • Мнения: 508
аз го правя така:100мл.вода завира, в 40мл разтварям около10гр.(приблизително 2 мер лъжички АМ)царевично нишесте и го прибавям към заврялата вода до сгъстяване. Към така получената смес прибавям половин бурканче(125гр)плодово пюре и готово.Това е по рецепта на наш'та педиатърка и бих казала че дребо го харесва. Давам му го 4-5 дни в седмицата за следобедно хранене а през др. дни му давам каша.
Извинявай,предвид казаното в скоби съм те разбрала погрешно.

# 19
  • София
  • Мнения: 435
 wavey newsm68  love001 newsm10

# 20
  • София
  • Мнения: 574
Здравей,моят бебо е още малак за кисел,но моята приятелка го прави така
                  Млечен кисел
60г.пресни плодове или готово пюре
2 ч.л.картофено или царевично нишесте
1 ч.л.захар
30 АМ
 
Плодовете се варят в леко подсладена вода.Пасира се със водата в която са варени.Размитото нишесте се излива във врящата плодова смес.Вари се 5-6 мин.до получаването на гъста каша.Когато поизстине се добавя АМ.

                    Плодов кисел
1 ябълка или круша
1 ч.л.захар
10г.оризово нишесте
150г.вода
  Залива се ябълката със гореща вода,вари 10мин.Нишестето се размива в малко студена  вода и се добавя ябълковата смес,сипваме захарта и вари до сгастяване.   

Дано да сам ти била полезна .           
               

# 21
  • Мнения: 463
Млечен кисел:
60-70 гр. пресни плодове или
40 гр. сухи плодове
60-70- мл. нектар
1/2 бурканче готово плодово пюре
2 пълни чаени лъжици царевично нишесте
3 ч.л. захар
1/2 чаена чаша АМ

Кисел от меки сочни плодове:
Измити плодовете се намачкват. Сварява се гъста каша от млякото, нишестето и захарта. Прибавя се към намачканите плодове. Сместа се кипва. След 6 месеца може и сурови плодове.

Кисел от готово плодово пюре:
Нишестето, млякото и захарта се сваряват на гъста каша. След като тя изстине се добавя 1/2 бурканче готово пюре.

Кисел от твърди плодове:
Почистени плодовете се сваряват до омекване с една непълна ч.ч. вода, леко подсладена. Разбиват се с миксер във водата, в която са варени.
Нишестето се размива в малко студена вода, след което се излива във врящата плодова смес. Вари се 5-6 мин при непрекъснато бъркане до получаване на  гъста каша.Когато поизстине, постепенно се прибавя предварително приготвено и охладено мляко. Всичко се разбива добре.

# 22
  • Мнения: 508
НУЖНО ЛИ Е ДА СЕ ТОРМОЗИТЕ ТОЛКОВА С ТОВА ПРИГОТВЯНЕ,аз давам каша+плодово пюре-и лесно,и вкусно,и питателно  chef

# 23
  • Мнения: 463
Аз не давам нито едно от изброените. Ние едва се захранихме. И аз мисля , че е доста затормозяващо. Просто имах рецептите.

# 24
  • София
  • Мнения: 15 242
А какво му е лошото на разнообразието? Да, кашата е най-лесния начин да се засити детето-забърква се за нула време. И е полезна-спор няма.
Но има майки, на които не им пречи да отделят 5 минути, за да приготвят кисел. Домашен, не от пакетче.

По тази логика-защо да готвим за децата си? Нали се продават готови пюрета?

И аз давах кашата с пюре или пасиран плод. Разнообразявах с различни плодове, но в един момент на Иво все пак му втръснаха.

# 25
  • Мнения: 508
А какво му е лошото на разнообразието? Да, кашата е най-лесния начин да се засити детето-забърква се за нула време. И е полезна-спор няма.
Но има майки, на които не им пречи да отделят 5 минути, за да приготвят кисел. Домашен, не от пакетче.

По тази логика-защо да готвим за децата си? Нали се продават готови пюрета?

И аз давах кашата с пюре или пасиран плод. Разнообразявах с различни плодове, но в един момент на Иво все пак му втръснаха.
Не съм казала,че има нещо лошо в разнообразието даже напротив.Но има толкова много видове каши и вариант за разнообразие с плодови пюрета,че ми се струва смешно,извинете ме за израза,да правя кисели. Simple Smile

# 26
  • София
  • Мнения: 15 242
Готови каши, готови пюрета.......... Ако това е твоят избор-ОК.
Домашно приготвената храна не е отровна, уверявам те.  Grinning
Пък и много майки не го намират за обременително да готвят за децата си. Така че, не виждам кое е смешното.

# 27
  • София
  • Мнения: 435
Готови каши, готови пюрета.......... Ако това е твоят избор-ОК.
Домашно приготвената храна не е отровна, уверявам те.  Grinning
Пък и много майки не го намират за обременително да готвят за децата си. Така че, не виждам кое е смешното.
newsm10и аз съм на същото мнение само че има едни такива деца, като мойто, които изобщо не искат да ядат на мама манджите smile3518Надявам се това да не продължава и за напред.Дребо яде само кисела който му правя аз, но и то е с купено плодово пюре иначе зеленчуковите домашно приготвени изобщо и не иска да ги помирише.Надявам се когато започна да му слагам масло или нещо което да ги овкуси малко ще ги прояде newsm17

# 28
  • София
  • Мнения: 15 242
Е, това е друг въпрос.
Моето понеже само с домашни пюрета е отгледано, нямах такъв проблем.  Confused

# 29
  • София
  • Мнения: 435
а най-интересното е че Иво яде всички видове пюрета дори и най безвкусните  като спанак карфиол и др. да попитам кога мога да му слагам масло примерно?А пък може и аз да  греша някаде в приготвянято  newsm12

# 30
  • Мнения: 508
Готови каши, готови пюрета.......... Ако това е твоят избор-ОК.
Домашно приготвената храна не е отровна, уверявам те.  Grinning
Пък и много майки не го намират за обременително да готвят за децата си. Така че, не виждам кое е смешното.
Изобщо не съм казала че е обременително,аз приготвям изцяло плодовите и зеленчукови пюрета и смятам да правя и месните като му дойде времето.Единствено кашата ми е готова,просто не виждам особена полза от киселите.Всеки си има мнение аз не съм казала,че моето е меродавно за всички.нО ТОВА ЧЕ НЕ ПРИГОТВЯМ КИСЕЛ СЪВСЕМ НЕ ОЗНАЧАВА,ЧЕ Е ОТ МЪРЗЕЛ  chef Stop

# 31
  • София
  • Мнения: 15 242
Никой не казва, че те мързи, затова не правиш кисели.  Grinning
Киселът има своите предимства-не говоря за този от пакетчетата, готовият.  Naughty Писала съм преди кои са те, според мен.
Не вреди.
Така че-който иска го прави, който не иска-не го прави. Има бебета, които го харесват, други-не. Както и има бебета, които харесват каши, а други не ги харесват, между другото. Или пък зеленчукови пюрета....
Не е задължително да се дава.
Просто ми е странно когато някой категорично го отрича като вариант за хранене просто така.
 Peace

# 32
  • Мнения: 463
Като стана въпрос за каши и кисел, понеже още не съм много в час, а това ни предстои, да попитам едното замества ли другото и какво им е значението за захранването на бебето. Аз съм чувала само за съставките на кисела, но в кашите май няма плодове? newsm78 Питам, защото педи ми каза, че в началото на шестия месец ще го захраним с каши.

# 33
  • София
  • Мнения: 15 242
Аз дадох кисел около месец след като бях давала вече каша.
Общо взето, давах по схемата 2 дни каша, 1 ден-кисел.
В много каши има плодове, но аз добавях и плодово пюре или пасиран плод, защото Иво не ги харесваше чисти.

# 34
  • Мнения: 508
Никой не казва, че те мързи, затова не правиш кисели.  Grinning
Киселът има своите предимства-не говоря за този от пакетчетата, готовият.  Naughty Писала съм преди кои са те, според мен.
Не вреди.
Така че-който иска го прави, който не иска-не го прави. Има бебета, които го харесват, други-не. Както и има бебета, които харесват каши, а други не ги харесват, между другото. Или пък зеленчукови пюрета....
Не е задължително да се дава.
Просто ми е странно когато някой категорично го отрича като вариант за хранене просто така.
 Peace
явно аз не съм наясно какво е предимството на киселите,но една приятелка нещо не можеше да го приготви както трябва и аз реших че също няма да се справя,затова не съм пробвала. EmbarassedНо първото ми изказване изобщо не беше с цел да налагам мнение Peace

Общи условия

Активация на акаунт