Бедността, порок ли е?

  • 6 182
  • 159
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 993
Не мога да приема, че бедността е порок. Но доста често подтиква към пороци.

# 31
  • Мнения: 212
Борисе, явно не виждаш разлика между това да си принуден да живееш в мизерия, и това, да се откажеш доброволно от материалните блага в името на нещо друго. Дай да не избухваме в излишна патетика рано сутрин.
Ами нали това нещо друго е това към което всички трябва да се стремим да постигнем. Материалното е преходно. Днес го има утре го няма. Духовния човек е истински богатия човек.
И това не е излишна патетика а вековна истина. Това е...

# 32
  • Мнения: 804
Всички до тук говорящи говорите ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ. Осъзнайте се бе хора - какъв порок е бедността. Недейте говори глупости.
Ако бедността беше порок то ИСУС ХРИСТОС ЩЕШЕ ДА Е НАЙ-ПОРОЧНИЯ ЧОВЕК НА СВЕТА.  #Cussing out Нямаше да има друг толкова порочен човек като него защото той е нямал НИЩО. Бил е беден и то толкова беден че не можете да се представите колко. По-беден човек от него едва ли е имало. И по логиката на изказалите се преди това то той е бил абсолютно порочен човек. Ами не само той.... Я погледнете - Буда също е нямал нищо, абсолютно беден човек. Свети Иван Рилски - толкова е бил беден че е ядял само корени и плодове от гората... Това порочни хора ли са според вас. Бедния дядо Иван от втория етаж на нашия блок дето има само една мизерна пенсия колкото да си купи мляко и хляб и лекарствата - този същия всеки ден прекопава градинката пред блока и чисти сам без никой да го кара  - той порочен човек ли е
Айде да не говорим рано сутринтта глупости за бедния и порочен човек...
Бедния дядо Иван сигурно не е порочен човек, но какъв ли е синът му, който допуска това?
Ами нали това нещо друго е това към което всички трябва да се стремим да постигнем. Материалното е преходно. Днес го има утре го няма. Духовния човек е истински богатия човек.
И това не е излишна патетика а вековна истина. Това е...

Да в идеалистичното общество може и да е така, но за какво духовно богатство може да се говори при човек, който едва изхранва децата си и оскотява от недоимък и несигурност. В магазина не дават срещу дух и възвишени идеи. За всичко трябват пари - за хляб, за образование, за книги...
И с риск да прозвучи грубо това за духовния човек понякога е оправдание на мързеливи и инертни хора.

# 33
  • Мнения: 49
пс. Чичко паричко мен не можеш да заблудиш, че едно малко туарегче=ПОРШЕ. За какви жени говориш?  smile3502


Туарегът е по-голям от порше. Как да заблудиш заблудения?! Joy

не става въпрос за размера, но само в този случай. става въпрос за марката и туарегчето пак си остава едно малко фолксвагенче

# 34
  • Мнения: 249
Извинявам се , но богатите материално не значи,че  са богати духовно. Дори да  имат много деградират  и опорочават всичко което докоснат. И аз не съм имала пари за хляб  и мляко за децата  , но не съм  деградирала и опростяла .  Стигали сме дъното  и пак сме изплували.  Гладувала съм  за да яде детенце Peace.
А алкохолизма, пороците и  деградацията  нямат класа. И какво като си богат значи  ли,че  си щастлив  и че имаш щастието, което имам аз (например Peace).
Може да съм  бедна,  но когато видя  усмихнатите личица  на моите деца  сърцето ми се стопля и прелива от щастие. 
Деградират  хората  ,  които са слабохарактерни и не могат  да се преборят с пороците си Peace.

# 35
  • Мнения: 249
Борисе, явно не виждаш разлика между това да си принуден да живееш в мизерия, и това, да се откажеш доброволно от материалните блага в името на нещо друго. Дай да не избухваме в излишна патетика рано сутрин.
Ами нали това нещо друго е това към което всички трябва да се стремим да постигнем. Материалното е преходно. Днес го има утре го няма. Духовния човек е истински богатия човек.
И това не е излишна патетика а вековна истина. Това е...

 newsm10

# 36
Даааа, изобщо не е чудно че дебилите от Атака стигнаха до парламента (всъщност при останалите дебили) ... с тея мнения че бедността е порок, скоро някои хора ще стигнат до извода, че и с цвета на кожата и религията е така. Бедността не е порок - социален статус е, а още по-лошо - тя е гаден факт!
Не е задължително като си беден да си престъпник! Повечето ни бандюги никога не са били бедни, но винаги са били алчни Wink

# 37
  • Мнения: X
Не знам дали е порок, но съм забелязала,че хора,които са израснали в бедност,ако имат малко повече акъл успяват някак си да изплуват и да постигнат доста неща,за които не толкова бедните буквално биха им завидели. Бедността доста често учи на упоритост,труд.Не случайно казват "Сиромах човек-жив дявол" Това което богатия постига с пари,бедния постига с хитрост.

# 38
  • Мнения: 1 520
Не е порок.

Нещо не мога да си центрирам мисълта,, та затова така кратко.

Но не, не е порок.
Не винаги когато си креативен, можеш да печелиш от това.

# 39
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
 Сравнението с Иван Рилски и Исус ме разби  Joy. Не знам дали Борис знае, но семейството на Иван Рилски е било много заможно, но той се отказва доброволно от това и става отшелник. В неговия случай е доброволен отказ. А тук става въпрос за това, че като се прибереш и детето ти те погледне с гладен поглед в ръцете, а ти нямаш какво да му дадеш то няма да му рецитираш стихове, а ще псуваш на ум или ще излезеш отново, за да откраднеш и да го нахраниш. Ето за такава бедност става въпрос. Някои се наричат бедни, защото не могат да си позволят да си сменяват всяка година колата или да ходят на почивка на някое екзотично място и да бедни са, ама защото се сравняват с познатите си, които могат да си го позволят.

# 40
  • Мнения: 3 447
Духовния човек е истински богатия човек.
Абсолютно съгласна. Не съм съгласна обаче, че "беден човек=духовен човек". Не повече, отколкото "богат човек=духовен човек".

А алкохолизма, пороците и  деградацията  нямат класа.
Продължвам да твърдя, че алкохолиците, мъжете, които млатят жените си и майките, които трепят децата си, са предимно сред хората, които живеят в мизерия.

# 41
  • София
  • Мнения: 3 913
Духовния човек е истински богатия човек.
Абсолютно съгласна. Не съм съгласна обаче, че "беден човек=духовен човек". Не повече, отколкото "богат човек=духовен човек".

А алкохолизма, пороците и  деградацията  нямат класа.
Продължвам да твърдя, че алкохолиците, мъжете, които млатят жените си и майките, които трепят децата си, са предимно сред хората, които живеят в мизерия.

Съгласна. И беден материално не значи априори богат духовно.

# 42
  • Варна
  • Мнения: 567
Как ще е порок, това са глупости!
Бедността е премирение, мързел, отказ да се бориш с действителността!
Хората винаги търсят вината за случващото им се в другите, в обстоятелствата и винаги се оправдават!
Живота е една борба и всеки един ден е малка победа в голямата война, и ако сам не се бориш и се откажеш се превръщаш в един паразит! С бедността е същото!

# 43
  • Мнения: 49
Продължвам да твърдя, че алкохолиците, мъжете, които млатят жените си и майките, които трепят децата си, са предимно сред хората, които живеят в мизерия.

разбира се, че е така. богатите просто са прекалено велики, за да се занимават с битовизми!

# 44
....хм изобщо можеш да наречеш нещо порок, ако имаш право на избор, а с бедността не е така!

Общи условия

Активация на акаунт