И Нова Година наближава...

  • 17 174
  • 142
  •   1
Отговори
# 15
  • Велико Търново
  • Мнения: 17
Да и руската салата се пече в гювеча.Така става сочен. А за питката е препоръчително, аз лично не харесвам сухата мая. Горещо ти препоръчвам да опиташ гювеча.

# 16
  • Мнения: 2 774
Печен свински бут или врат,не сме решили още(нали и половинката трябва да си каже с какво иска да изпрати старата и да посрещне новата година ).Печени гъби,баница с късмети,салати някакви ,плато със сухи мезета,торта,меденки,агнеси(мъжлето ги обожава).Засега това,има време още за дооформяне(усещам че изтървам нещо важно ,но не мога да се сетя какво  Thinking)

# 17
  • София
  • Мнения: 508
nadia*, това първото много апетитно ми звучи! с всякакво месо ли става или по-добре котлет или пилешка пържола примерно?   bouquet за гъбения сос хич не се бях сетила с гъбена супа, добре че питам  Laughing


С всякакво месо става вкусно  Grinning

# 18
  • Мнения: 3 034
pepika , няма за какво  Hug само дето сега се замаях и се чудя коя да си избера, всички са страхотни!   Crazy

много ми се доправи (и дояде, де  Wink ) киевски котлет, има го в една от старите теми, а от едно време все си го поръчвах по ресторантите, май ще взема да направя една репетиция  Joy също се замислих за разните рула от месо, те и красиви стават  newsm78 може би нещо със съставки като тези за вашите гювечи - гъби, кисели краставички, майонеза или топено сирене, и после на руло и да се запече  newsm78

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Ще правя задължително руска салата и салата снежанка, баница с късмети. Питка сигурно ще купя, че хич ме няма в месенето. Предястие ще ми бъде

Зеленчукова торта със свински хапки

700гр. свинско месо
2 средно големи патладжана
1тиквичка
3 картофа
4-5 твърди домата
1 връзка магданоз
2к.ч.ориз
1ч.ч.олио, сол
Всички зеленчуци се нарязват на колелца 0.5 см и се изпържват, като се внимава да не се разкашкат. Месото се нарязва на малки хапки колкото орех и се начуква. Подреждането на продуктите става в дълбок съд(йена може) в следната последователност:
Най отдолу посолените месни хапки, следва пласт картофи, поръсва се с магданоз и сол, пласт патладжани пак се поръсва с магданоз и сол, тиквички поръсва се отново с магданоз и пласт домати на филийки. В същият ред се повтаря подреждането на останалите зеленчуци, като най отгоре за "капак" се нанася предварително сварения в леко подсолена вода ориз. Тортата се долива с половин чаена чаша топла вода, захлупва се и се оставя да ври на средно силен огън. Не се бърка!
Готова е останала на мазнината си.
Съвсем изстинала тя се обръща внимателно в подходяща плитка чиния или тавичка.
Сервира се нарязана на триъгълни порции.

За основно ястие мисля да е скара. Десерта ще е торта, но не съм решила точно каква.

# 20
  • Мнения: 4 546
аз пържолите ги правя отделно от гъбения сос. пържолите - в тавичка с малко вино и под фолио. гъбения сос - брашно, вода, маргарин, вода. и гъби  Grinning

# 21
  • Мнения: 3 034
сетих се, че в руската салата са големички парчетата картофи и за часовник доста неравно ще стане и изнамерих от старите теми тези две идеи за часовник:

sneji_

Ето една рецепта за новогодишна солена торта часовник: Редя ги така
1. блат от картофено пюре
2. ситно накъсано сварено пилешко месо,разбъркано с майонеза
3.картофено пюре
4. нарендани кисели краставички
5.картофено пюре
6. нарендани сварени яйца
7.картофено пюре
Най-отгоре пиша цифрите на часовника с майонеза и слагам стрелки от ивички морков, кото сочат 12 часа.

 
Honda

НОВОГОДИШЕН ЧАСОВНИК

Необходими продукти

1 кг картофи
3 бр. яйца
3-4 бр. кисели краставички
1 бр. червена чушка
50 г грах
250 г майонеза
маслини
сол

Картофите се сваряват, обелват и намачкват. Прибавят се твърдо сварените и нарязани или настъргани яйца, ситно накълцаните кисели краставички, майонезата и сол на вкус. Сместа се разбърква добре, изсипва се в голяма чиния и се украсява като часовник - от нарязаните на лентички маслини се правят цифрите (римски), от чушката се взимат 2 тънки резенчета с различна дължина - за стрелките, като се разполагат, така че часовникът да сочи 11:50, а за рамка се нареждат зрънца от сварения грах.
 
 

# 22
  • Варна
  • Мнения: 3 889
Тази година и аз се изкушавам да използвам гювеча, да го напълня още по обед и да го забравя във фурната. Имам обаче един проблем: вечерта ще сме у нашите на по-широко и не знам как ще замъкна гювеча там  Thinking

Иначе правя една бисквитена торта от предните дни.

Иска ми се и да пробвам нови салати тази година. Нещо различно от руска и снежанка. Дайте идеи!

# 23
  • Мнения: 3 034
аз ще правя една от тези двете горе, защото не са руска и млечно-сиренена, вместо снежанка  за снежния човек  newsm78

сега се чудя за киевския котлет как да го докарам, че малко сложничко ми се вижда  Rolling Eyes

# 24
  • Мнения: 3 034
аз май реших да правя две пълнени неща - за по-красиво  Hug

ето такива болярски кюфтета, но ще ги пека в тава, не пържени:

Болярски кюфтета (от форум Гответе с мен)

1,2 - 1,5кг кайма
150 гр галета (разбъркана в
150гр кисело мляко
1 ч л сода за хляб (угасена в млякото)
50мл вино
1 глава ситно нарязан лук
1 яйце
подправки (общо 1 с л ) - кимион, черен и бял пипер, чубрица, майорана, лют червен
сол на вкус

1 връзка магданоз
200гр кашкавал
300гр гъби

брашно за овалване на кюфтетата

Приготвяне:

* Каймата се омесва с всички продукти, покрива с фолио/торбичка и прибира в хладилник за около час
* Гъбите се измиват, нарязват на ситно и задушават в малко вода (в микровълновата) за около 5-6 мин.
* магданоза нарязва на ситно; кашкавала на дебели ивици
* От каймата се правят топки, големи колкото 2-3 нормални кюфтета.
* Овалват се в брашното, сплескват се на едната длан и поставят на едната половина 1 лъж. от гъбите, 1 лъжица магданоз и парче кашкавал
* Другата половина се обръща върху тази, дооформя хубаво с ръце, така че да не се вижда пълнежа и пържи в загрята мазнина на не много силен огън (да може плънката да се задуши добре)

и картофено руло по някоя от тези рецепти:

Първи вариант
Продукти:1,200картофи,3бр.яйца,50гр.брашно,50гр.галета,50гр.кашкавал
5гр.сол
за плънката:50гр.прясно масло,100гр.лук,300гр.пресни гъби,печени червени чушки,3яйца,1 връзка магданоз,чер.пипер и сол на вкус
за намазване на рулото:50гр.кашкавал,25гр.галета,1бр.яйце,50гр.прясно масло.

Приготвяне:Картофите се сваряват,обелват и пасират.Омесват се с яйцата,брашното,галетата,настъргания кашкавал и солта.Сместа се разстила върху намокрена кърпа на пласт с дебелина 1,5см.Върху картофения пласт се поставя плънка от дребно нарязания лук,гъбите на филиики,задушени в част от маслото и смесени с нарязаните чушки и твърдо сварените яйца,магданоз,сол и черен пипер.С помоща на кърпата пласта се навива на руло.Поставя се в тавичка,така ,че ръба да остане отдолу./По желание още в началото сместа може да се разпредели на няколко броя рула/.Намазва се с разбитото яйце,поръсва се с кашкавал и галета,полива се с разтопено масло и се пече във фурна.Готовото руло се нарязва на парчета около 3см.

Втори вариант
Продукти за рулото:
1 кг картофи
2 яйца
около 80 г масло
3 суп. лъжици галета

Продукти за плънката:
200 г бекон

1 по-едра глава лук
250 г гъби
150 г настърган кашкавал
150 мл сметана за готвене
чер пипер
сол
2 или 3 яйца
4 кисели краставички

Приготвяне:

Картофите се сваряват и се намачкват с вилица. Добавят се маслото, яйцата, галетата и се замесват, както се меси кайма. Разстила се върху намаслено фолио като кора с дебелина 1.5 до 2 см. За да се оформи по-лесно, ръцете се потапят в купа с вода.
Лукът, нарязан на ситно, беконът – на кубчета, гъбите – на филийки, се запържват в сгорещена мазнина до готовност. Добавят се сметаната, солта, черният пипер и пърженето продължава докато се изпари излишната мазнина и сосът се сгъсти.
Готовата плънка се изсипва върху приготвената картофена кора и отгоре се подреждат сварените и обелени яйца и нарязаните на ленти кисели краставички. С помощта на фолиото, рулото се завива, посипва се с галета и се пече 30-40 минути в предварително загрята умерена фурна. Когато галетата придобият златист цвят, върху рулото се поръсва настърганият кашкавал и се връща във фурната, колкото да се разтопи кашкавалът. реклама
Изчаква се да се охлади, преди да се нареже.

нещо такова ми се върти в главата  newsm78 ако имате други изпитани рецепти за кюфтетата или рулото, моля пишете!   bouquet

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Новогодишният часовник ми се струва , че е лесен за приготвяне, вкусен и ефектен. Ще го направя за празника.

# 26
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 804
Здравейте. И аз мислех да пусна подобна тема Laughing
Ще се събираме с приятели на Нова година и трябва да уточняваме менюто, защото нас няма да ни има до 29-ти. Ще бъдем около 8 човека. Мгого бих искала да си направим капама, но мъжете ни доста си хапват и един 5 литров гювеч не знам дали ще им стигне. Чудя се дали да не направим част от месото в гювеча Thinking

# 27
  • Мнения: 3 034
Новогодишният часовник ми се струва , че е лесен за приготвяне, вкусен и ефектен. Ще го направя за празника.

и на мен така ми се струва, обаче искам да го направя изправен и мисля повече сирене да сложа в сместа, да го държи прав  newsm78 ако някой го е правил, моля да сподели как   bouquet

Miriel , 5 литра не е ли доста големичък гювеч?  newsm78 пък и то има и доста други неща за ядене, не е само това все пак   Thinking

# 28
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Мгого бих искала да си направим капама, но мъжете ни доста си хапват и един 5 литров гювеч не знам дали ще им стигне. Чудя се дали да не направим част от месото в гювеча Thinking
Наистина може да не ви стигне гювеча - по принцип правилото е колкото хора сте толкова да са и литрите - демек за 8 човека ви трябва поне 8 литров гювеч ... ама това е принципа а вие ще ядете и много други неща така че може и да не е проблем.

# 29
  • вече в прегръдките на любимия, и само там
  • Мнения: 978
да се запиша, въпреки че за Нова година ще сме на ресторант, но все пак и на другия ден се празнува

Общи условия

Активация на акаунт