може ли дете да кръсти дете?

  • 6 165
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 426
Въпросът ми е ясен и искренно се надявам отговора да е не.
Имам си моите доводи и има причина да питам.
Позволява ли православната църква на дете 9-10 год.да стане кръстник на друго дете?И не се ли губи смисъла на думата кръстник и духовен баща с тази разлика в годините?
Има ли някой сигурна информация по този въпрос и въобще само аз ли не мога да го приема това?Благодаря ви предварително

да моето дете е кръстено точно от дете на 10-12 годишна възраст

# 16
  • София
  • Мнения: 7 040
Може племенницата ми е на 10 год. и стана кръстница на синът ми. Според мен изобщо не се губи смисълът на кръстника - по чисто и свято от дете няма. Аз твърдо не исках възрастен човек да кръщава детето ми.

# 17
  • Мнения: 6 167
Moже, но е безумна идея. Губи се смисъла на духовното наставничество.

# 18
  • Мнения: 4 841
Бях на точно 6 години, когато станах кръстница на наше приятелско дете. Нищо не разбирах, нямам и почти никакъв спомен - само по снимки... По-късно семействата ни прекратиха контактите си, и сега идея си нямам какво се случва с това момченце (всъщност вече е голям мъж).

Нямам представа какво повелява канонът, надявам се да се включи потребителката, чиито мъж е свещеник, и да внесе яснота в проблема, защото ме заинтригува.

Честно казано, моето мнение се доближава до това:
Губи се смисъла на духовното наставничество.

# 19
  • Мнения: 2 197
Църковния канон не го забранява, но според мен това е абсурдно. Не може дете да разбере каква всъщност е ролята на кръстника. Това че ще го карат да повтаря думи, които на него самото не са му ясни определено не е най-добрия вариант. Когато избирах кръстница на дъщеря си исках тя да е близка на семейството, да бъде кръстена и да разбира думите, които ще каже. Защото в това е смисъла на светото кръщене.

# 20
  • Мнения: 118
Голяма ми дъщеря стана кръстница на сестра си когато беше на 11г., като предварително бяхме говорили с попа, който каза че няма никакъв проблем да стане и че църквата го позволява

# 21
  • Мнения: 1 536
Moже, но е безумна идея. Губи се смисъла на духовното наставничество.

точно това си мислех и аз,не ми се вижда правилно

# 22
  • Мнения: X
Въпросът ми е ясен и искренно се надявам отговора да е не.
Имам си моите доводи и има причина да питам.
Позволява ли православната църква на дете 9-10 год.да стане кръстник на друго дете?И не се ли губи смисъла на думата кръстник и духовен баща с тази разлика в годините?
Има ли някой сигурна информация по този въпрос и въобще само аз ли не мога да го приема това?Благодаря ви предварително


не

# 23
  • Мнения: 210
И на мен ми се иска да е така, но живота ни така се промени, че хората мислят само за себе си и не очаквам някой да помисли за моето дете ако мен ме няма ... Аз също бих избрала леля, чичо, брат или сестра за кръстник, защото има по-голяма вероятност да останат близки и да си помагат винаги.
 При днешните ценности  - духовен баща?  Sad

Не съм съгласна за смисъла...
По тази логика, хората които нямат сключен църковен брак не бива да кръщават децата си... що за лицемерие е ако живееш "в грях" и си родил детето си "в грях" да го завлечеш невръстно в църквата по мода някаква да го кръщаваш. Да правиш секс без брак според църквата е смъртен грях... и детето ти е грешно поради това и цял живот ще изкупва греховете ти... както знаете преди "незаконните " дечица са ги погребвали извън гробището като кучета...

# 24
  • Мнения: 6 167
Логиката ти куца.
Животът и отношенията между хората зависят само от тях.
Избирайки кръстник на детето естествено няма да е  дете, за да има шанс да си останат приятелчета.  Rolling Eyes
Такава възможност дава и детската градина ( аз имам доста приятели от там и без да са ми кръстници).
Кръсникът е друг тип роля и отговорност. Аз съм готова да поема кръщелницата ми , ако нещо се случи с родителите й.
Опитвам се да имам и роля в живота й.
Не е никакво лицемерие да избереш кръстник най-малкото като морален и етичен пример. Ако и да не си женен в църква.

# 25
  • Мнения: 210
Не разбирам защо хора не-зачитащи църковния канон по принцип имат желание да кръщават децата си...  newsm78

Твърде много кофти кумове и кръстници познавам, до късмет е ... И говорех за роднина, а не за "дете" като разкошен вариант - не си ме разбрала...
И аз съм готова да поема моята кръщелница и почти всяка седмица си гостуваме по вилите за уикенда... Но моята кръстница емигрира и не съм я чувала от години, а кръстника на брат ми в резултат на прехода е пиянка... а на сестра ми кръстницата която е само с 10 год. по-голяма поддържа постоянен контакт с малката и се хвали на всички,че има кръщелница...

Като си кръстиш детето днес, как си толкова сигурна ,че след 15 год. този човек ще е същият цветущ етичен пример?
Няма как ! Както не може да си сигурна, че едно дете след 10 години няма да даде добър съвет, подкрепа или помощ на детето ти! Нали?

# 26
  • Мнения: 6 167
Не разбирам защо хора не-зачитащи църковния канон по принцип имат желание да кръщават децата си...  newsm78


А аз не разбирам защо все ще се намери някой моралист да се почеше по главата.

Намират се такива и кръстници и кумове, margarete - хора, които са като стълбове в живота. Рядко, но се намират. Това  е идеята.  И аз имам такива кръстници, и аз съм такава кръстница за двамата души, които съм кръщавала.
Няма да се променя за 15 години, тъй като не съм била в невръстна възраст, когато съм поемала такъв ангажимент.
а peer eduication e друга полезна бир, но не е менторство.  Wink

# 27
  • Мнения: 210
Ами дано никога не разбереш как живота променя хората...От сърце ти пожелавам да не се променяш... Рядко се случва, но дано пък...

Аз не съм моралист, но децата не трябва да се закърмят с лицемерие...
Идва ми да се почеша пак, щот не ги виждам какви са тези аморални стълбове в живота, ама хайде със здраве!

# 28
  • В града на хумора...
  • Мнения: 605
ДА ! Сина ми е кръстник на братовчедка си и тогава той беше на 6...7 години !

# 29
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Нищо не е казал попа -  знаеше, че са сестри, аз предварително попитах дали може, той каза, че няма нищо по - хубаво от това.
в наши дни, поповете за пари ще направят каквото поискаш.но едва ли е постъпил по канона.

а парите в миналото? А каноните в миналото?
Защото леля ми е кръстница на майка ми. Разликата им е 7г., а от кръщавката са изминали повече от 60г.
Тъй, че може.
Аз също съм кръстница на най-добрата си приятелка от детинство. Май бяхме в 7-8клас, когато я кръстих.

Общи условия

Активация на акаунт