лихвите на ипотечните заеми

  • 4 510
  • 70
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 447
на мен ми поискаха ипотека и на другото жилище няколко дни преди да ми изтече срока за подписване на нотариален акт . буквално ми извиха ръцете - иначе губех капарото . как пък преди това едната ипотека беше напълно достатъчна , та изчакаха последния момент ,  да нямам време да пробвам в друта банка  #Cussing out!!!
В коя банка стана това?

# 16
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
на мен ми поискаха ипотека и на другото жилище няколко дни преди да ми изтече срока за подписване на нотариален акт . буквално ми извиха ръцете - иначе губех капарото . как пък преди това едната ипотека беше напълно достатъчна , та изчакаха последния момент ,  да нямам време да пробвам в друта банка  #Cussing out!!!

Сигурно не си обяснила всичко,но как така те накараха да ипотекираш друго жилище. Ти договор беше ли подписала с банката?
А като нямаш нотариялен акт как го беше ипотекирала това жилище?

# 17
  • Мнения: 296
за съжаление го има момента с извиването на ръце.
Ние бяхме прочели всичко точка по точка, имаше доста неща за които бяхме по компетентни от човека който ни движеше нещата в банката, НО...
Заема не зависи от този човек. Първо, идва да го консултира един, който е тесен специалист - той си измисля някакви правила, после този същия специалист, отива и докладва на шефката си, която от своя страна, допълва с нови странности(шефката е митична личност и с нея не се срещаш) и след това , цялата документация се изпраща във Варна, за да я прегледат "специалисти" за "оценка на риска" съответно и от тях изскача някое ново правило...
и с цялата тази комуникация, която за тях е служебна изяждат времето...
При нас плюсът беше, че забавяне от още месец щеше да е доста неприятно, но в никакъв случай не и фатално, така че не се оставихме селските номерца да минат и явно сме изглеждали доста решителни, за да ни уважат претенциите.
Така че исках да кажа, че каквото и да четеш колкото и да питаш все нещо ще стане-все "някой шеф ще е казал" или пък "Вие не сте ни разбрали"...
За това или да се движат успоредно нещата в 2 банки, или да си имаш запас от време за извънредни ситуации, за да не се налага да преглъщаш по голямо хапче от това което си предвидил...

# 18
  • Мнения: 46 520
Сигурно не си обяснила всичко,но как така те накараха да ипотекираш друго жилище. Ти договор беше ли подписала с банката?
А като нямаш нотариялен акт как го беше ипотекирала това жилище?

Ипотекира се след прехвърлянето на собствеността, но преди това е получила писмо, че Банката й одобрява кредита. при нас се получи нещо подобно, по доходи ни одобриха за определена сума, но след оценката (която беше явно занижена, предполагам оценителката искаше да й дадем пари, за да пише по-висока  Rolling Eyes) ни отпуснаха по-малка сума, за щастие ние успяхме да намерим разликата, че иначе не знам какво щяхме да правим като нямаме друг имот.

# 19
  • Плевен
  • Мнения: 1 738

Ипотекира се след прехвърлянето на собствеността, но преди това е получила писмо, че Банката й одобрява кредита. при нас се получи нещо подобно, по доходи ни одобриха за определена сума, но след оценката (която беше явно занижена, предполагам оценителката искаше да й дадем пари, за да пише по-висока  Rolling Eyes) ни отпуснаха по-малка сума, за щастие ние успяхме да намерим разликата, че иначе не знам какво щяхме да правим като нямаме друг имот.
По-принцип се прави така, по доходи ти казват може тази сума,обаче,ако жилището ,което ще се ипотекира е с ниска стойност,сумата ще е по-малка.
Но не може да се ипотекира жилище ,което няма нотариален акт.
на мен ми поискаха ипотека и на другото жилище няколко дни преди да ми изтече срока за подписване на нотариален акт .  как пък преди това едната ипотека беше напълно достатъчна , та изчакаха последния момент

# 20
  • Мнения: 178
Годишната такса за кредити в евро е по - висока, което компенсира изцяло по - високата месечна такса на кредитите в лева. Освен това трябва да се има впредвид за какво го ползуваш тоя кредит. Ако ще ти трябва евро, нека да е в евро, но ако ти трябват левове нали всеки път трябва да сменяш евро за левове, а за това се плащат комисионни.

# 21
Актуален е въпроса с тези покупки на жилища защото българина е научен че имота си е чиста далавера щом го купиш. Но на каква цена? Защото пазара определя цената. Разбира се че не трябва да се купува апартамент в Радомир за 20 хиляди лева като си мислиме че след време ще "порастне" цената му защото може да се случи точно обратното. Апартамента (или всяко едно жилище ) се купува респективно за да се живее в него  и си е чист разход защото само му се плащат консумативите, ток, вода, парно и данъци. Сега искам да кажа че ако се направи една проста аритметика с "даването под наем" на жилище и същевременно му се изплащат лихви и главници за срок от 30 години също си е чиста набутвация. За какво иде реч? Ами ето простата аритметика какво показва. Например едно жилище струва 100 хиляди лева. Давате го под наем за 200 лева и получавате в края на годината общо като сума 2400 лева като не броим че сте скрили данъците. Ако обаче го продадем за 100 хиляди лева и сложим парите в банката на депозит например 4 процента ние получаваме годишно рента за тези пари на стойност 4000 лева -почти двойно повече от наемите и освен това не сме заплашени от бягане на наематели с неплатени туй онуй и ежегодни ремонти на апартамента на когото сме длъжни да ги правиме като хазяи защото има наематели които живеят бетер циганите и не пазят чуждия имот.   Накрая обаче ние пак си имаме 100 хиляди лева в банката плюс докараната лихва по 4000 лева на година. Чиста работа. Излиза един актуален въпрос обаче. Дали ще спечелим наистина или ще стане така че имота след десет години ще поскъпне двойно -200 хиляди лева а ние имаме само сто в банката плюс 40 хиляди от лихвите което прави 140 хиляди. Докога може да расте цената на един имот? Тази статистика никой не може да я даде. Ако имота е на централно място може да му се иска по голям наем отколкото лихва банката може да даде и тогава при всички случаи печелим. Но ако е "западащ" то наемите не могат да го спасят и цената на наемите пада прогресивно със цената му. В Брезник например апартамент купен по социалистическо струващ 6100 лева (гарсониера) сега се продава за 5000 лева и няма кой да го купи защото няма работни места за да се работи и живее в тоя град. Миграцията беше описана като прогноза още през 1976 година от една американска статистика която казваше че през 2000 година 80 процента от населението на Земята ще живее в големите градове и столиците. И това наистина е така вече. София от 1 милион преминала до жалките 600 хиляди жители през "турската ескурзия" през 1989 г сега наброява вече неофициално 3 милиона. Като се има предвид че българина не напуска лесто родното си село и очаква чудеса все още не са се преселили всички от провинцията. В Гърция обаче ако се погледне ще се види точно това за което говоря. Гърците са 10 милиона от които 7 милиона живеят в Атина и 2 милиона живеят в Солун. Останалите 1 милион са пенсионери с пенсия по 500-600 евро и живеят в планините и селата като отглеждат кози и зеленчуци. Българина все още не е  проумял това и е готов не да се засели в големия град като си продаде имотите ами отива направо на гурбет в чужбина което гърка няма да го направи защото просто ....няма къде да отиде. Навсякъде плащат колкото у тях . У нас обаче раутата е малко по друга ако се замислите. Отивайки в чужбина той изпраща поне половината си пари в БГ като с това допринася навлизането на "чужди инвестиции"  което пък ще доведе изравняване на стандарта с този на Европа не след 50 години а само след 12-13 години. Тогава просто без производство на нищо ще си живеем бедно но щастливо и ще се молим май пак да се върне социализъмът!   chef

# 22
  • Мнения: 4 970
От кога са вдигнали лихвените проценти Shocked  НИе сме с кредит към Пощенска банка и преди няколко медеца ги питах ако има промяна дали да о4аквам писмо.Т еми казаха - не- директно на гишето ще разбера  ако има промяна Close.ТОва означава ли че  този месец трябва да очаквам по-голяма вноска Sick.НИе сме в евро.Сключихме договора на 7.4%

# 23
  • София
  • Мнения: 12 554
При всички положения Велмарче ще имаш корекция на вноската, след като много добре знаеш, че ЕК заплаши със санкции заради ниските лихви.

# 24
  • Мнения: 46 520
При всички положения Велмарче ще имаш корекция на вноската, след като много добре знаеш, че ЕК заплаши със санкции заради ниските лихви.

Не е сигурно, в ОББ не променят на всички, нашата не я пипнаха.

# 25
  • Мнения: 7 430
Боби199 - мерси за обяснението.
...не знам защо мен ме е страх да тегля заем Tired Искаше ми се да купя някое помещение за търг. цел, но все повече се разубеждам  ooooh! ...

Много ми се иска ако някой е теглил заем от Уникредит Булбанк да сподели Peace

# 26
  • Мнения: 518
да отговоря ,че нещо се бях заплеснала по др. теми .
такааа , само дебело да подчертая , че вече бившият ми мъж е юрист от 10 години в доста голяма фирма и има опит . той движеше нещата.
ипотекира се естествено жилището , което се купува . ипотеката се учредява в деня на сключване на нотариалният акт , едновременно с него(абе все едното от двете е било първо , ама не помня вече кое) и при нотариус избран от банката .
 за тази цел платихме на оценител ,изпратен от банката . въпреки ужасно по-ниската цена от пазарната , получихме одобрение , но дни преди изтичането на предварителният договор с продавача , от банката поискаха ипотека и  на другото ми жилище - собствено и с нотариален акт !- оценката на новото вече не стигала !!! а допреди 10 дни уж стигаше и вс. беше ок. така за заем от 29 000 евро имам ипотека на две жилища , по пазарни цени от последния месец ,стойността им е над 110 000 евро.
банката е "юнионбанк".

# 27
  • Банкя
  • Мнения: 823
И ние с мъжа ми имаме ипотечен кредит към Пощенска банка (от септември миналата година). В договора пише, че лихвата се формира от базисния лихвен процент БЛП + 0,4 процентопункта (направиха ми отстъпка 0,5, тъй като си получавам заплата при тях) тоест 7,4%. Беше ми ясно, че БЛП може да се вдигне, както и стана, та и ние получихме писмо, за увеличаване на лихвата.
В същото време заемът ни е с 3 години фиксирана лихва от 5,05%. Та нещо не ми се връзва увеличението в нашия случай  Rolling Eyes
Ще пращам таткото да проучи на място в банката, но все не му остава време. Да видим какво ще обяснят...

# 28
  • Мнения: 4 970
Е на мен защо не са ми изпратили писмо токава newsm78 И с колко в крайна сметка са увеличили лихвата? изрично ги попитах преди няколко месеа как се процедира в такива слу4аи и теми казаха  че нямат практика да уведомяват  писмено.

# 29
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Е на мен защо не са ми изпратили писмо токава newsm78 И с колко в крайна сметка са увеличили лихвата? изрично ги попитах преди няколко месеа как се процедира в такива слу4аи и теми казаха  че нямат практика да уведомяват  писмено.
Банките си увеличиха лихвения процент масово мисля,че от 1 ноември, заради криза в американската банкова система и последствията от нея. Питай в банката колко е лихвата ти,само те знаят.
БЛП + 0,4 процентопункта (направиха ми отстъпка 0,5, тъй като си получавам заплата при тях) тоест 7,4%. Беше ми ясно, че БЛП може да се вдигне, както и стана, та и ние получихме писмо, за увеличаване на лихвата.
В същото време заемът ни е с 3 години фиксирана лихва от 5,05%. Та нещо не ми се връзва увеличението в нашия случай  Rolling Eyes
Банката винаги записва една клауза,че може едностранно да променя лихвения процент.  И в моята банка фиксираният лп го увеличиха.
oska,ако ипотеката на старото ви жилеще е била достатъчна,защо ипотекирахте и новото.Не е задължително да се ипотекира това,което се купува.Може да е друго ,както и да е собственост да други лица,които са съгласни с ипотеката. А Юнионбанк е без коментар. Когато теглихме кредит, мъжа ми провери там и условията бяха трагични.

Общи условия

Активация на акаунт