Как приготвяте питката за бъдни вечер- със сода или мая?

  • 39 267
  • 139
  •   1
Отговори
# 15
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
И аз правя питката със сода, без яйца и мляко. Според традицията, макат , че не постим на бъдни вечер всичко спазвам.

# 16
  • Мнения: 46
  Благодаря  за отговорите . Едва сега успях да отворя темата. Традицията идва от безквасния хляб. Обичам да меся,но ме затруднява дозировката - колкото поеме. Не е ли малко 1 чл сода на 1кг брашно? Подсказката за разкопчаващата се форма е много хитра. Аз я ползвам при козунаците ,а за питката не съм се сетила.

# 17
  • Мнения: 3 034
на мен ми стига една лъжичка, иначе мирише много на сода  newsm78 в общи линии не отварям докато не се надигне стабилно, това само правя - като при кекс   chef

# 18
  • Мнения: 4 380
 Аз я гася содата с няколко капки лимонов сок и никога не мирише на сода- слагай си и тройна доза ако искаш. Понякога смесвам сода и бакпулвер като при мъфините.

# 19
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Аз я правя винаги по рецепта на Honda.Цитирам  я:

   
Аз правя питката така:
Затоплям около 1/2 л вода - не гореща, топличка
Разтварям вътре 1 пакетче или 1 бучка мая, щипка сол, 1 ч.л. захар и прибавям брашно докато стане гъсто като боза. Оставям го да удвои обема си и тогава прибавям малко олио, примерно 1/2 к.ч. и брашно. Омесвам всичко докато стане не много твърдо тесто. После пак го оставям да втаса. Замесвам го леко, слагам го в тавата и правя украса. Паричката слагам при последното омесване. отгоре а надупчвам с вилица, за да не се отдели кората при печенето. Пека на 170 градуса около 45 минути, но зависи от фурната.


     Става много вкусна.
 

# 20
  • Мнения: 581
 Аз я правя с готово замразено тесто за пица. Само слагам паричка и др. късметчета и я пека във фурната. Става супер, има вкус на хляб. А пък и тестото е постно.

# 21
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
Със сода, така е според традицията Hug.

# 22
  • Мнения: 452
Обезателно със сода. На Бъдни вечер се яде содена питка.

# 23
  • Мнения: 3 927
С мая....правя вкусна питка, която остава такава и студена  Simple Smile, не като содената.....

# 24
  • Мнения: 2 774
Традицията повелява да е содена с паричка.Така и я правя.
 

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 4 576
Аз я правя с готово замразено тесто за пица. Само слагам паричка и др. късметчета и я пека във фурната. Става супер, има вкус на хляб. А пък и тестото е постно.

Готовото според мен не е постно - с мая е!

# 26
  • UK/София
  • Мнения: 7 681

Готовото според мен не е постно - с мая е!

 Маята се прави от хмел, а той е постен!Важното е да няма яйца и мляко в питката!

# 27
  • дълбоко,дълбоко в прованса
  • Мнения: 190

Доколкото съм чувала,содената питка на Бъдни вечер има връзка с това, че в библейските текстове се говори за безквасен хляб.
Аз се придържам към традицията- на Бъдни вечер - содена питка.

# 28
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
С мая, вода, сол, брашно, захар, маргарин. Това е.

# 29
  • Мнения: 127
Ау, много интересна тема. Аз обикновенно си я купувам, но тази година съм решила да замеса една и от тук ще крадна рецепта ми се струва   chef

Общи условия

Активация на акаунт