ИЗРАЕЛ

  • 56 309
  • 579
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 914
 Петя, страхотен талант имаш  newsm10  newsm51  bouquet

# 16
  • Мнения: 2 952
Ето малко стар стил постройки от Яфо (Jaffa) :

http://farm2.static.flickr.com/1392/940627481_7d9d868c05_m.jpg
http://farm2.static.flickr.com/1310/940628267_dbbd747ade_m.jpg
http://farm2.static.flickr.com/1045/941473548_28dfb943c5_m.jpg
http://farm2.static.flickr.com/1336/940628061_6023ddda6a_m.jpg

Ето малко  нови  сгради  Wink в Тел Авив по плажната ивица - http://farm2.static.flickr.com/1432/941467408_73cbecf615_m.jpg
http://farm2.static.flickr.com/1405/941468210_8a6a948a53_m.jpg

А това е до нас (Ришон Ле Цион) -http://farm2.static.flickr.com/1004/940624107_ada54fe090_m.jpg
http://farm2.static.flickr.com/1224/940621871_9f04ad00a4_m.jpg
http://farm2.static.flickr.com/1301/940625365_a34c987aab_m.jpg
http://farm2.static.flickr.com/1360/940624707_e04050b638_m.jpg 
баба е по снимките , беше на  гости....

  Жените работят повечето , еманципирани са , даже малко по-намахани отколкото ми харесва... Wink Аз не работя  ,ама съм сигурно малко изключение .... Rolling Eyes
  Ходят в казарма  тези , които не са женени и не са бременни.Ако решат да се омъжат по време на казармата, я напускат, ако забременеят - също.Не  ги пращат по разни бойни операции , повечето са на чиновническа там някаква работа , казармата им е по-кратка , но всички минават бойно обучение.Религиозните момичета не ходят в казарма.Повечето  момичета харесват идеята  за казармата , приятелства се  завързват там , интересно им е , а и сигурно са  израстнали с тази нагласа.Изобщо не се гледа на това като на нещо страшно изобщо...
  Правят кино, правят сериали , има много постановки театрални, в това отношение е пълна демокрация и свобода на изявата.
  Кулинарната тема е широоооока  Joy , като видиш какви кореми имат хем жени , хем и мъже ...никой не се дава ....   hahaha Фалафел , дюнер (шауарма) , хумус , тхина (тахан), пита....шакшука -   http://farm3.static.flickr.com/2053/2097349385_ffb608dcdf_m.jpg
  Изобщо....голяма уста - гладен   Joy   Маджадара (ориз  с леща е  един  вид маджадара.....иранско пада .....моите са иранци по произход) ..... Куббе (пържено или в  супа )...... Rolling Eyes
Върви пази диета .......и едни салати ..... Rolling Eyes

Последна редакция: пн, 10 дек 2007, 18:50 от Дивиана

# 17
  • Мнения: 800
Петя, да те похваля за майсторлъка Simple Smile

навремето подозирали, че майка ми има еврейска жила, щото дядо ми се казва Исак Simple Smile ама си беше чистокръвен българин човека.Било някъде 45-46година и хората постоянно питали баба и дядо дали ще тръгват за Израел  Laughing Де да бяха отишли Simple Smile
А тия мои приятели доста години живяха в Яфа, момичето се беше много мотивирало за казармата, щото имала голям мерак да убива араби Shocked а момчетата се бяха отдали на развлечения  Twisted Evil

# 18
  • Мнения: 2 952
Агар  се  нарича на иврит  слугинята(наложницата) , която ражда Исмаил (за тези дето четат библия , което е  в  стария  завет). Библията на християните  е  "Стар завет" (превод на  Танах - еврейската свята книга) + "Нов  завет" , който те прибавят няколко стотин години след Христос след  свикване на Никейския събор , където всички християнски лидери обсъждат и гласуват кое да приемат и поставят  като  "Нов завет"(има много отхвърлени писания и книги , които съществуват до днес , но те са предимно тези , които разглеждат Христос повече като лидер и не толкова като божество).

информативно това ....
няма да спорим кой в какво вярва
важното е да   си в  мир  със себе  си   Peace

   Никой не се  е  нахвърлил зверски да убива  араби ей така за екшън...кой го знае  на какви глупости е  бил науен ...всичко е до  възпитание ....пък и на който колкото му стига акъла ... Rolling Eyes Но факт  е , че Израел има нужда от  казарма , от жоенна  сила  иначе в момента , в който се разоръжи  ще спре да съществува.Това си е реалността.Дано има повече мир.Да не става   спор  за военни ходове и вина ....следствия и причини за конфликта ...оставете  се ...
 

# 19
  • Мнения: 2 952
Гражданството забравих бе ...ей .....голямо писане днеска .... Mr. Green

Който е роден тук - естествено  автоматично има.Който е  евреин също получава  веднага (евреин по майка, само така е  евреин , за разлика от  арабите - те са по баща мюсулмани).

Който си смени религията също получава.

Който иска да чака 4 и половина години от престоя тук с временнен документ....след това получава-  ако е по брак  с израелец.....

сигурно има много други положения , но  това са основните.Аааааааа и децата са ми с 2-но гражданство - разрешено е .БГ им е  автоматично заради мен, Израелското- тук са родени ....Не  е нужно да се отказват от едното си гражданство , както в някои страни.  Party

# 20
  • Мнения: 914
И аз съм за мир ,но дано го разберат някои управници  Sick

Петя ,изкълчи ми се шията докато разглеждах снимките  #Crazy

Аз съм живяла в Одеса ,известен град с еврейското предимно население Имала съм много познати ,колеги и дори приятелски семейства от евреи
Много е весело с тях и особено ми харесват с толерантноста им към вярващите  Peace
А за евреиските гозби да не говорим  #Crazy Изключително вкусни   chef
Да се надяваме че ще се научим и на някои нови с твоя помощ  Blush

И арабите както и евреите обичат да си похапват    Joybouquet

# 21
  • Мнения: 723
Здравейте и от мен Simple Smile

Ма коре Simple Smile
Петя, поздравления за темата. Израел ми е много по сърце. Преди 2 години прекарах там почти един месец - бях в командировка и доста пообиколих. Смея да кажа, че Израел е най-интересното място, на което съм била. Искам само да добавя нещо за хамзите: Бях на разходка до Йерусалим и екскурзоводът ни беше много умен и начетен израелец. Та аз го попитах на какво са символ тези ръчички и той ми обясни, че всъщност те са арабски символ. Това било ръката на Фатима, дъщеря на пророка Мохамед и тази ръчичка пазела от лоши погледи и зли думи. Нещо като нашето "против уроки"  Simple Smile Та човекът ми обясни, че евреите, през годините, са го взели този символ заради положителното му значение. А за мезузата ми обясни, че през египетското робство с този символ са отбелязвали къщите, в които живеят евреи и когато господ изпращал злини на египтяните, така разпознавал кои къщи да подмине.

Искам и още нещо да те попитам. Миналата година чух по новините, че Хайфа доста пострада от бомбардировките с Ливан. Онези прекрасни свещени градини (Бахайм гарданс) пострадаха ли много? Ако това чудо е разрушено, просто ние хората сме животни  Cry

Поздрави от мен   bouquet

# 22
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
аха, зна4и моите тунизийски гозби имат опашка 4ак до израел! особено шакшуката! баш по наш тертип, супер, няма да остана гладна, знам си аз!  chef bowuu
говорила съм с евреи, преди да се познаваме с моя и да пристигна беше  малко надъхан, но с мене се укроти, ами аз съм като мек килим, който поема формите и  на острите  камъни им е удобно даже, само един 4овек, досега не става мукаят да схване колко съм готинка!(свекито-тема табу)! та един ден аз  и мъжо сме на скайп и един евреин  ми говори, разпитва и накрая  след като му казах да 4ете и пита, на моя, и да види и другата гледна то4ка от нормален редови 4овек, промени много мнението си! а като сме говорили за религия  в един момент пак стигаме до по старите култури и религии и общата тематика и истори4ески факти, та сега е споко! хората се делят  на добри и лоши, другото е измислица!  bouquet Hug
а аз ти станах фен на творбите! наистина много ми е приятно да видя подобни предмети ,ръ4но и то ли4но изработени!   bouquet  bouquet  bouquet
а как са с у4илището? колко у4ат и какво друго ,разли4но от нашите предмети! децата как се възпитават, нещо особено?от кого имат ли приоритети във възпитанието?

# 23
  • Мнения: 468
Ами тия яденета дето си ги изброила - те арабски. В района до голанските възвишения в Сирия мджедрата е национално ястие направо.

Последна редакция: пн, 10 дек 2007, 17:06 от amal

# 24
  • Мнения: 1 199
Поздравления за хубавата тема и за интересния разказ  bouquet

Момичета, хайде да не разваляме темата на Петя! Знаете колко е напрегнато около този регион, всяко едно уж бегло подмятане за арабо-израелския конфликт може да развали темата. Вече две такива прочетох. А не е това целта, нали? Ние като майки можем да покажем че това, което ни обединява е повече от това, което ни разделя  bouquet

Сега и моят въпрос: Тъй като в Израел живеят хора, дошли от различни страни, въпросът ми е дали съществува разделение по общности - общности на евреите, дошли от една страна? Чувала съм че още се усеща разделение между  сефаради (еевреите дошли от Близкия изток) и ешкенази (евреите, дошли от Европа). Вторите имали по-добро положение в обществото, моля Петя да ме поправи ако бъркам. А има ли и по-тясно разделение по страни от които са дошли? Примерно българските евреи, иранските евреи и т. н.? Второто и третото поколение имигранти също ли са  обособени в такива общности? А между тях си на какъв език говорят? Например чувала съм че българските евреи си говорят на български, и с евреите от другите страни ли е така?

 

Последна редакция: пн, 10 дек 2007, 17:37 от heureuse

# 25
  • Мнения: 468
Права си, колежке.  HugНо това ми направи впечатление. Иначе също съм чувала, че кухнята спецално е смес от най-различни кухни. Пишеше го даже в една официална страница. По-важно е обаче какво готвят самите евреи в къщи, а не това, което се продава с търговска цел.
За разделението, доколкото съм чувала и аз - има го, но кой е по-предпочитан в обществото незнам.

# 26
  • Мнения: 1 526
Браво на Петя!
Чудесно си се справила.
По късно и аз ще кача снимки, ако не се отнеса нанякъде  Mr. Green!
heureuse, интересен въпрос си задала.
Да, има такова разделение, но то е много условно. В крайна сметка всички живеят заедно.
Всяка общност (ако мога така да ги нарека спазва в по- малка или голяма степен) обичаите на страната от която са дошли.
Например мойте приятелки тук (те са си раждани тук)- едната е родена в семейство на иракски емигранти върти типичните им манджи и говори арабски. Другата е " мароканка"
 и прави хина на дъщеря си преди сватбата. Но преди всичко си спазват еврейскита обичай.
За езика- обикновено първото поколение емигранти си говорят свободно и двата езика. Второто поколение поназнайват няколко думи и разбират за какво става въпрос. Но третото обикновено не отбират и дума. Разбира се има и изключения.
На почит са знаещите и можещите. Почти всички с руски и въобще европейски произход (ешкеназимите) са висшисти и добри специалисти. Приравняват си дипломите и си намират добри и високо платени служби.

Марси за училището мога да пиша до утре! Нали имам първокласничка.
Различното тук е че не се водят 1а клас, 1б,1в... а обратното А1, А2, А3, после Б1,Б2... и така нататък. Учат доста за три месеца у9ще вече правят диктовки и тестове по математика по 4 страници. Паралелно с това учат и английски. Има и у-ща в който се учи наравно и арабски (например в Яфо).

# 27
  • Мнения: 1 526
Малко за иврита:
Иврит (עברית) е семитски език, говорен от около 6 000 000 души в Израел и еврейските общности по света. В Израел е дефакто език на държавата и хората, както и един от  официалните езици (другите  са арабски, английски и руски), говорен е от мнозинството от населението.

Съвременният иврит се формира в хода на движението Хаскала в средата на 19 век на основата на библейския иврит - Танах, всъщност класически иврит, който датира от 6 век около Вавилонският плен (поради което ивритът е наричан от евреите Свещения език (Lĕshôn Ha-Qôdesh, לשון הקודש) още от древни времена), който след 2 век престава да бъде говорим език и се използва предимно за религиозни и научни цели. С появата на ционизма в края на века се засилват усилията за съживяване на иврит като съвременен говорим и писмен език. Важна роля в този процес има лингвистът Елиезер Бен Йехуда. Иврит постепенно се превръща в основен език сред еврейските общности, измествайки езици като идиш и ладино. През 1921 той става официален език в Палестина, наред с английския и арабския, а след 1948 е официален език на Израел, заедно с арабския.



# 28
  • Мнения: 1 526
Гледам обсъждали сте казармата. В Израел военната служба е 24 месеца за жените и 36 месеца за мъжете. Освободени от военна служба са само ултрарелигиозните евреи, израелските араби, всички неевреи, бременните или омъжени жени. До навършването на 42-та си година всички мъже подлежат на едномесечен запас всяка година, а жените - до навършването на 24 годишна възраст.
За да попадне човек в боен отряд минава сериозен психически и физически тест. Има много желаещи и много отхвърлени.
Не е задължително да си бил войник, за да вземеш гражданство. Аз получих за 3 месеца. Но всъшносте доста трудно.

# 29
  • Мнения: 11 747
запис! Flutter
Още не съм прочела, по-късно ще изчета написаното до тук.

Общи условия

Активация на акаунт