презиме без -ов, или защо чиновникът е по-висш от закона?

  • 9 212
  • 89
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 17 592
Ще отговоря на въпроса вместо на разказа. И отговорът е, "Защото може". А отговорът на въпроса защо може би бил "Понеже хората са овце". Ако някой го е страх да отстоява правата си, не следва да очаква друг да го направи вместо него. Аз съм на 34. Имах съседки на горе-долу моята възраст - две момичета, които носеха фамилията на родителите си - Кадин. Не Кадинова. Просто Кадин. Ха познайте дали чиновниците по "комунистическо" време са били по-отстъпчиви. Или просто съседката ми е знаела как точно иска да се казват децата й. Тъй че... Не е луд който изяжда 10 зелника а онзи, който ги дава. И не само това. Хората, които се отказват да отстояват правата си, носят двойна отговорност, понеже, освен своята загуба, правят нещата по-трудни, вместо по-лесни за онзи, който ще се сблъска със същата ситуация след тях.

# 16
  • София
  • Мнения: 7 039
Би трябвало да има начин, детето на моята приятелка е записано с презиме без -ов, а сега е на 15 години, така че борете се за правото си.

# 17
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Би трябвало да може. Мъжът ми се казва Антонио и в болницата ме питаха как искам да е презимето - Антонио, Антониов или Антониев.

# 18
  • София
  • Мнения: 2 803
Имам колежка, която е родена 1949г. и презимето й е без -ов (Слави, а не Славова), значи щом е можело по комунистическо време, може и сега. И двете деца на кумовете ни също са без -ов в презимето и никой не им направи проблеми. Но някои чиновници наистина си мислят, че имат повече права. Преди 30 години една акушерка не е разрешила мъжът ми да се казва Теодор, защото било гръцко име и затова родителите му го записват Тихомир. Просто човек трябва или да си отстоява правата или да се примири друг да избира име на детето му, било то собствено, презиме или фамилия.

# 19
  • Мнения: 2 614
Може да е без -ов, със 100-ова сигурност. На моя приятелка сина и е Александър Делян, така че борете се, наистина щом може за едни ще може и за други. Освен това, не е съда този, който определя как да се казва твоето дете

katya ABV го е казала ясно!  Peace

# 20
  • Мнения: 491
Може,аз исках да кръстя дъщеря си Ева Пламена Пашева,не исках да е Ева Пламенова Пашева.Говорихме  с адвокат и той ни каза,че по закон може да е Ева Пламен/без а/ Пашева,но на мен така не ми хареса,защото е момиче,а за момчетата става да са без -ов

# 21
  • Мнения: 421
Моята дъщеря е Симона Юлиян и фамилията - така я записа акушерката, така пише и в акта за раждане - не сме имали проблеми, нито сме водили дела и т.н. Не ни звучеше Юлиянова и това е...не разбирам как за едни имена да може, а задруги не...закона би трябвало да е един и същ за всички....

# 22
  • Мнения: 83
АЗ ПЪК НЕ МОГА ДА СИ ПРЕДСТАВЯ НА ДЪЩЕРЯ МИ ИМЕНАТА БЕЗ-ОВ
АЛЕКСАНДРА ДИЛИЯН ПЕТРОВА ooooh!-НАПРАВО ЗВУЧИ УЖАСНО
ИНАЧЕ Е АЛЕКСАНДРА ДИЛИЯНОВА ПЕТРОВА Peace

# 23
  • Габрово
  • Мнения: 1 220
Синът ми е без -ов.Никой не ми е правил проблем за това как сме решили да го запишем.В края на краищата ти си му майка и ти решаваш как ще е името на детето ти.

# 24
  • Мнения: 9 990
Ставате смешни с тези окончания Crazy

# 25
  • София
  • Мнения: 3 524
вижте я тази тема която ви пейстнах- общо взето същата ситуация и там беше разисквана.
twizel факт е че не си успяла тогава да си отстоиш правото пред въпросния чиновник и не е в него проблема, защото в крайна сметка ти не си отстояла твоето право, а съдът не е видял необходимост да извърши промяната. съдът е обвързан със закона и това че някои деца са кръстени по единяи начин а други- с окончание, просто е въпрос на обстоятелства- било прецедент с бащинто име или фамилия, било друго. мъжа ми например е с бащино име без -ов (по комунистическо време още), но синът ни не е.
не казвам кой е прав и кой е крив, просто според закона имаш определени основания които ако не са изпълнени няма как да стане и наистина понякога се прекалява според мен с плюенето на разни хора, в крайна сметка те си вършат работата Rolling Eyes
а закона не е остарял- последните му промени са от сравнително скоро време, а и със закона идеята е да се поддържат едни принципни отношения в обществото а не единици случаи които са   изключения Peace

# 26
  • Мнения: 117
Не мога да я приема тая нова мода с осакатяването на имената..  Неестествено ми се струва и българските деца да се казват Памела, Стивън, Джейсън и как ли не още.. (нищо лично). Искрено искам да няма засегнати от тези ми думи мами. Не става дума за ограничаване на нечии свободи - всеки има право да си кръсти детето както си иска.. обаче това е знак за национално самосъзнание и самочувствие. За съжаление, това никой не може както да ти го вземе, така и да ти го даде.. Тъжно ми е, че ни се претопяват и азбуката, и традициите, и обичаите, и законите си почнахме да ги префасонираме както ни изнася..

# 27
  • Мнения: 11 004
Дъщеря ми е записана без -ова в презимето. Нито в болницата, нито в общината ни направиха проблем за това. И на двете места ни казаха, че по закон можем да я запишем както искаме.
Отстоявайте си правата, успех! Peace

# 28
  • Мнения: 8 999
Не бих си тровила живота заради едно -ов. Нито пък бих водила дела, обжалвания и т.н. Законът в България е такъв, значи така ще се казваме и точка. Все пак не имената правят хората, а хората правят имената си значими.

# 29
  • Мнения: 79
Аз също искам моето бебе да го кръстя без окончанието и мислех че няма проблем, но виждам че има. Към кого трябва да се обърна ако ми откажат да го запишат така.

Общи условия

Активация на акаунт